Jump to content

185 La Ora?!...rusine!

Recommended Posts

Aha deci daca ai motor care trece de 200 , nu e obligatoriu sa fi motociclist ..dar daca ai viraga si te uiti la ea , in mod sigur esti motociclist . foarte tare :cheers:

Incearca in primul rand sa faci diferenta intre motorul care trece de 200 si motociclistul care se da cu 200. In al doilea rand ai suficienta vechime in randurile motociclistilor (nu doar al posesorilor) incat sa fii constient ca in ziua de azi orice incepator care vrea sa impresioneze gagici isi ia supersport, orice cioara vrea sa zboare cu peste 200, orice inconstient viseaza la mers pe o roata cu geseicseru. Iar astia sunt cei despre care se tot scrie pe aici intr-un anumit forum. Ala unde se da cu ripuri. La astia ma refeream in primul rand cand ziceam de cei care "nu sunt obligatoriu si motociclisti".

Da, am viraga si ma uit la ea, si nu ma umflu in pene ca sunt motociclist. Inca nu sunt. Dar vreau sa fiu motociclist, sa imi folosesc motorul, sa merg cu el, sa ma bucur de tot ceea ce alt mijloc de transport nu imi ofera. Nu mi-am luat motorul acela pentru a impresiona pe nimeni, nu incerc sa adun aplauze mergand pe o roata, mergand cu viteza cat mai mare, mergand pe drumuri publice fara permis. Am motorul de ceva vreme buna, si inca nu a avut asfalt sub roti. Asta spre deosebire de multi posesori de SS, inclusiv din cei pe care i-am mai vazut pe acest forum, care au motor si chiar se mandresc ca ei merg fara permis si uneori sunt si admirati pentru faptele lor.

Faptul ca am virago nu este deloc relevant. As fi putut avea orice alt tip de motor. Am ceea ce imi place.

Nu sunt inca motociclist. Insa in momentul in care voi fi as prefera sa stiu ce am de facut. Si as prefera sa nu salut pe drum motociclisti carora le pasa doar de aplauze si de faptul ca cei care au SS sunt cei mai tari, restul sunt niste frustrati care nu au avut bani de SS.

Motivul pentru care sunt pe acest forum este pentru ca vreau sa invat cate ceva. Ceva care sa imi fie util in momentul in care voi iesi la drum. Initial am tot citit despre ideea de motociclism, despre comunitate, despre cat de uniti sunt motociclistii si chiar mi-a placut ideea. Dar, la fel cum a mai zis cineva, forumul asta nu prea mai e ceea ce s-a vrut sa fie odata.

Daca am zis o vorba buna pentru Purghy am zis-o pentru ca ea, spre deosebire de altii, mi-a dat totusi unele sfaturi la un moment dat. Sfaturi utile. Si am invatat unele chestii despre care nu am fost invatat in asa-zisa scoala de soferi si despre care nu mi-as fi dorit sa le invat cu pretul a ceva piele lasata pe asfalt.

Daca te-am jignit cu ceva prin posturile mele, pe tine sau pe oricare motociclist, imi cer scuze.

• Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Viziunea asupra ce inseamna motociclism se schimba continuu de-a lungul anilor de motociclism, ceea ce ti se parea corect in primul an nu mai e valabil in al doilea, vine si al treilea si mai schimba si el cate ceva...

Nu mi se pare normal sa citesc sfaturi si mustrari de la indivizi care nu s-au urcat pe moto, care nu s-au dat cu SS, care nu au motoare capabile sa treaca asa de usor de 200!

Pentru voi tentatia nu exista pentru ca nu e posibila, daca ati avea motoare capabile si ati fi sfinti atunci da, as intelege sa veniti sa tineti prelegeri pe aici! :cheers:

Of, ce ma mai plictisesc si eu la birou de am timp de topicuri de astea....

Va rog sa nu amestecati AMR-ul in aceasta discutie!

In topicul sau, Purghy nu a facut referire niciun moment la Asociatia Motociclistilor din Romania. Parerea exprimata de ea este o parere personala, pe care are dreptul sa o faca publica, dar care nu reprezinta in niciun fel AMR. Singurii in masura sa comunice o pozitie oficiala a AMR sunt presedintele sau purtatorul de cuvant.

@IraSciBil: Respecta si vei fi respectat! Ar trebui sa intelegi cu adevarat ce inseamna aceste cuvinte inainte sa aspiri la titlul de membru al unui club respectabil cum este Silver Pistons.

Te bagi aiurea.Cine a zis ca "aspir" la vreun titlu?!?!? Am simpatii pt acel club, asta nu inseamna ca abia astept sa port nu stiu ce banderola pe mana...

Atunci cand semnezi AMR si folosesti pluralul cum pana mea te astepti sa nu implic asta in discutie??????

Citesti ce scrii?!?

Respecta si vei fi respectat?La ce te referi ca aici chiar m'ai pierdut complet?Nu am cerut respectul nimanui, in caz ca nu am repectat.

Pana la urma, da nenea asta filmat de proTV o bere ca i-am facut atata reclama pe forum, sau nu ? :cheers:

15 pagini de pareri mai mult sau mai putin ontopic cred ca ajung totusi. Chiar daca va certati intre voi, tot nu ajungeti la nici un rezultat.

Pana la urma ,sa alerge fiecare cat poate si cat vrea ,daca ii duce motorul 500 la ora, atat sa fuga.Fuge riscandu-si viata ,banii ,permisul,sanatatea.Toate astea ii apartin.Si raspunderea.Insa daca eu ,sotia ,fetita pateste ceva din cauza unuia care a gresit intentionat,ii rup capul pe loc ,chiar daca sunt tot motociclist.AM SPUS INTENTIONAT.SINGURUL CARE DESCHIDE GAZUL ESTE CEL CARE O CONDUCE

si daca sotia/fetita/cineva drag a murit sau a ramas neom pe toata viata, faptul ca tu rupi capul alui vinovat iti va aduce inapoi pe cei dragi, sau ii va repara? dupa ce il omori pe nenorocit, cui urmeaza sa-i rupi capul cand trebui sa ingropi pe cel drag sau sa-l vezi cum se chinuie o viata intreaga? la ce bun ca i-ai rupt capul daca tu ai pierdut tot ce ai in viata asta? pe cine ajuta ca o sa stai la parnaie de n-or sa te vada nici fetita nici sotia (daca au scapat) sau cine o sa ajute familia daca sotia (doamne fereste) moare iar tu esti in parnaie, sau mai rau, mort (la fel de bine, vinovatul poate sa-ti rupa capul, aflandu-se in legitima aparare dupa ce tu ai incercat ceva impotriva lui)? cati dintre voi ganditi la ce s-ar intampla dupa ce-i "rupi capul"? o sa te duci sa-i omori si familia, pentru ca el ti-a luat-o pe ata?

si n-o da in balarii cu pistoale, tzigani (pardon, rromi) recuperatori procese si alte alea...

mai gandeste-te...

asfalt uscat

Da sa spunem ca ai si tu dreptate,insa intr-o situatie ca asta ,dupa ce toata lumea sa chinuie sa previna un lucru rau care s-ar putea intampla oricaruia dintre noi atunci cand nu se pondereaza ,ce ar trebui sa fac ?sa-l invit la un restaurant?.Probabil a fost din pacate o exemplificare din partea mea ,a altor lucruri anormale care se pot intampla atunci cand cineva se comporta anormal.Nu doresc sa ma aflu in nici una dintre situatii.Pana la urma si mie imi place sa o mai alerg cu cat duce ,insa caut locuri unde sunt cel putin la prima vedere ,singur.Nu voiam sa mai scriu nimic dar nu m-am putut abtine.

Yam yam, ce cald a fost azi, sa dea dracu in pasajul ala de la Lujerului (unde a cazut Zanu) .. asta cu 175 a fost mic copil :cheers:

Brrrm, de abia astept 15-20 grade

PS. Familia unui inconstient nu are treaba cu nimeni si cu nimic atata timp cat cel in cauza este major.

--- Mesaj completat în 19 Feb 2008 20:48 -------------
Deschideti un topic nou ,ca ma doare capul de la asta

deschid www.motociclism.ro

dupa ce se incarca apare o suita de cuvinte bine alese ca : viteza, adrenalina... fa-te remarcat, life style.....

e coperta acestui forum....

daca cred ca ceva strica imaginea motociclismului sunt diverisi care pe la intruniri pica morti de beti .... cei care claxoneaza dupa fete... etc nu cred ca viteza strica imaginea.... ba chiar o amelioreaza......

TOTI se astepta ca un motociclist sa mearga cu viteza.....

ati uitat?! nenea da cat baga......

io unu mi-am luat motocicleta si ptr ca e cel mai rapid mijloc de deplasare pe care mi-l permit.

imi place viteza.... altuia ii place rockul iar altuia vodka

oricare poate spune ca celalalt ii strica imaginea.....

asa incat nu cred ca un motociclist care merge cu 250 pe magheru strica imaginea motociclistilor, ci doar arata pretuirea lui ptr viata lui si a altora.

care credeti ca a fost impactul de imagine cand coloana de motociclisti a blocat piata unirii cu pcanele si claxoane??? asta in timp ce oameni se grabeau sa ajunga acasa de la munca???

io unu daca eram intr-o masina si un grup de tigani,negri,chinezi armeni(orice etnie grup etc) bloca intersectia ptr a atrage atentia asupra.... orice....cand io ma duc spre casa ii injuram de toate cele... adica mult mai mult decat de obicei.....

undeva in forum exista o "tema'

cu cat te.ai dat cel mai tare sau ceva de genul ... in sfarsit

eu propun un CONCURS

"CARE E PRINS DE RADAR CU VITEZA CEA MAI MARE"

ASA TOTI SUNTEM VITEJI EU CU 200 TU CU 250 GOGU CU 300 DA CINE NE POATE VERIFICA

LA SFARSITUL SEZONULUI 2008 CARE ARE VITEZA CEA MAI MARE PE UN PROCES VERBAL IA PREMIUL

REGULUI DE BAZA

CEI CARE VOR SA PARTICIPE

PUN CATE UN RON DE KM TRECUT PE PROCESUL VERBAL 150 KM/H = 150 RON

CINE VINE CU PV CEL MAI "TARE" IA BANU

PS. DIN CEI CARE MAI RAMAN SI IN VIATA :cheers:

cbr-ul din 2000 la 200 decupleaza a 3-a :huh:

Sper sa vina caldurica sa putem merge cu 220+ ;)

Apropo de viteza nu era anu' trecut unu' cu un Audi pe care l-au prin cu 240 - 260 km/h, hai sa-l prindem si pe rug cu el...NEMERNICUL... nu o sa mai circul cu mashina niciodata, oare ce o sa creada "adevaratii motociclisti" despre mine, ar trebui sa mai am obraz sa ies cu o mashina care poate merge peste 200 in oras, oare nu m-or vana si pe mine?

Hai trebuie sa stiti ca doar l-au arat la proteveu...postul national... :eek:

Numai bine,

si cat mai multe pagini cu "ineptii" :huh: !!!!!! :ok:

Baga-ti mare :cheers:

Edited by raulciurus

SS-ul "fuge" muult mai rau...uite un exemplu...poate prost...Eu pe ninja de la 100 la 200 filmat de fratimiu...Numara cate secunde dureaza pana dispar din imag...si atunci o sa vezi de ce unii sunt surprinsi de pulitia romana cu "vitezele' alea :cheers:

ydFrtLXhaHE

Dati-o-n pwla mea de treaba....17 pagini de nimic.

Stiu ca exista dreptul la libera exprimare, dar threadul asta polueaza forumul cu tot felul de polemic si flame uri inutile.

moderatorii CHIAR DORM? sau le face placere destrabalarea asta?

Doar asta s-a ajuns sa se discute pe forumul de motociclisti?

am sarit si eu de la pagina 3 direct aici, ca n-am mai rezistat...chiar sunteti cu capu' :cheers: :huh:

Oameni carora le arati un deget (aratatorul, nu va ganditi la altceva) si nici macar nu rad, ci comenteaza 20 de pagini despre asta. Asa o abundenta de aiureli de topicuri in ultima vreme... "Sondaj: De Cate Ori Ai Cazut?", "Initiativa Pentru Purtarea Optionala A Castii", "Ce Motocicleta Iti Place Cel Mai Mult?", "Cine Respecta Regulile Si Cine Le Incalca.?!?", "Utilitatea Motocicletei In Viata De Zi Cu Zi", "Care Este Porecla Motorului Vostru?", "Sunt Tiganii Romani?" etc. etc. etc. Eu zic ca nu e bine ce se-ntampla :huh: ;)

Edited by sharpe

consider gresala celor care mediatizeaza fapte de tipul asta, chiar si politiei romane care au dat inregistrarea repede la televiziuni, si sunt convins ca le-a intrat ceva in buzunar. sincer nu cred ca-i o rusine sa mergi cu 180 atata timp cat soseaua e libera si dreapta. soseaua era libera si nu existau pericole (in afara de javrele alea cu radarul) eu asi fi dat si 300 daca ar fi mers. sfatul meu pentru cei care mai fac asta: sa dea o tura inainte sa se asigure ca nu e vreun radar.

personal am renuntat la motoare de viteza, nu pentru ca sa "nu mai fac de ras" pe motociclisti care merg regulamentar, ci sa ma protejez pe mine. Ramane asadar la atitudinea fiecaruia ce motor si ce cu viteza merge.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +20 000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook

BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +17000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.

• Create New...