Sari la conținut

PLANURI PT MASA DE FACUT CADRURI


robychopper
 Share

Postări Recomandate

va salut daca vreti sa vedeti aceste planuri....va trebui sa coboriti un program de pe

http://www.bentley.com si coboriti programul bentley view ca sa le puteti vedea :D

aici aveti linkul excat de unde coboriti programul

http://www.bentley.com/en-US/Products/Bentley+View/

 

sau puteti folosi orice program AUTOCAD de vizionare a planurilor in format DWG

Welding.dwg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al patrulea :D

cu aceste planuri puteti fabrica bancul pt construirea oricarui tip de cadru..in general sa folosit pt constuirea cadrurilor rigide si celor softail........

un sfat pt construierea unui cadru softail prima oara se va construi cadrul rigid complet.....dupa care se va taia partea din spate care fiind bascula softail si se adauga placile laterale a cadrului softail si placile interioare a basculei....

aproape orice constructor de cadre din usa prima oara face cadrul rigid si dupa accea ii taie partea din spate....proportionind in acest fel o aliniere perfecta a cadrului si a rotilor

va salut

roby :D

welding_3.dwg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ca sa va fiu de mare ajutor am cutat si cutat informatii...si am studit o gramada de informatii despre fabricarea cadrurilor....am gasit acest link....in el gasiti toate detallile pt fabricarea unui cadru OLD SCHOOL CHOPPER....deci spune tot mura in gura de la cum se indoaie se monteaza se face bancul pt sudura

 

este cel mai complet link pt fabricarea unui caddru are pete 12 parti

uitativa studiati si merita...ma refer la cei interesati

http://64.172.168.34/neatstuff/old_school_chopper_frame.htm

 

va salut si va urez spor la lucru :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, am avut multa treaba si nu am mai intrat pe net cam de multa vreme, dar o sa vezi ca in curand o sa mai pun poze cu Kawa-ul. Am gasit un model de ghidon misto rau, si acum lucrez la el. Bafta si inca o data multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

revenire la topic pt noii veniti pe forum :o

si in acelasi timp astept poze de la BOIERUL si altii care aveti ceva in constructie carduri,mese de lucru,mecanisme de indoit tevi....faceti poze si puneti aici sa fie spre folosul tuturora

VA SALUT CU RESPECTE :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

am pus topicul aici sus ca sa fie la indemina tuturor care sunt interesati

Am sa dau edit la primele posturi,pt ca nu stiu din ce motiv nu se mai pot vedea planurile,mai bine zis nu le puteti cobori de aici de pe forum

va salut :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ajutorul lui SMOKEY moderator si el pe forumul acesta,am reusit sa editez posturile,acum aveti planurile la indemina si le puteti cobori fara probleme de aici....

daca va apucati sa faceti un cadru, nu uitati sa intrati in acest link

http://64.172.168.34/neatstuff/old_school_chopper_frame.htm

in care veti gasii toate detaliile necesare,pt materiale si tot procedeul fabricarii unui cadru rigid

gen OLD SCHOOL CHOPPER

 

va salut si sper sa va fie de folos acest topic pentru toti care vreti sa faceti un cadru

 

:finger: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

interesant, la vara dupa bac vreau sa ma apuc impreuna cu niste amici de un motor, vrem sa-l facem de la 0, nu am pretentii sa iasa din prima, dar imi doresc mult sa am un motor facut de mine asa ca incercarea moarte nu are.....avem un atelier unde putem lucra cu multe, multe utilaje de taiat, gaurit, indoit tevi....sper sa iasa ceva....!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Salut,

Toate bune si frumoase, se face cadrul, pana la urma multi romani au ingeniozitatea asta, dar ce poti face cu el dupa aceia? se poate inscrie? costurile pt. a-l face legal s-a circule pe strada din cate am aflat eu se pare ca ar fi undeva in jur de 2 3 mii de euroi :friends: ?!?

chiar ar trebui facut un topic pe chestia asta.. ceva de genul "daca nu ne lasati sa ne cumparam *taxe de prima inmatriculare...vamale...etc* macar lasatine sa le construim :drink:

Editat de xplod_bleu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Toate bune si frumoase, se face cadrul, pana la urma multi romani au ingeniozitatea asta, dar ce poti face cu el dupa aceia? se poate inscrie? costurile pt. a-l face legal s-a circule pe strada din cate am aflat eu se pare ca ar fi undeva in jur de 2 3 mii de euroi :lol: ?!?

chiar ar trebui facut un topic pe chestia asta.. ceva de genul "daca nu ne lasati sa ne cumparam *taxe de prima inmatriculare...vamale...etc* macar lasatine sa le construim ;)

 

cand o sa te prezinti si o sa-ti completezi profilul,poate primesti si raspuns.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Stiti cumva vreo firma in Romania care poate confectiona cadre moto OMOLOGATE?

As vrea sa-mi fac un cadru, dar vreau apoi sa si circul cu viitoarea motoreta, si din cate am citit este cam problematic sa omologhezi un cadru confectionat "acasa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...