Sari la conținut

Ajutor (Te-ai impiedicat? Arata-ne busteanul!)


piromaniakkk
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut !

Este vorba de un chestionar care priveste practicantii de sporturi periculoase (deci si motociclismul), si are in vedere opinia noastra fata de donatorii de organe. este un chestionar usor, scurt, 10 intrebari. M-ar ajuta destul de mult daca l-ati completa.

 

http://www.kwiksurveys.com/online-survey.p...KODOLI_3282683e

 

Asfalt uscat,

Vladimir

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Este vorba de un chestionar care priveste practicantii de sporturi periculoase (deci si motociclismul), si are in vedere opinia noastra fata de donatorii de organe. este un chestionar usor, scurt, 10 intrebari. M-ar ajuta destul de mult daca l-ati completa.

 

http://www.kwiksurveys.com/online-survey.p...KODOLI_3282683e

 

Asfalt uscat,

Vladimir

:D

 

 

Mai putin de 5 minute, sper sa se intample ce intrebi acolo nu doar sa "presupunem" ... cum sa nu ajut un vlad!? :laugh:) :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Este vorba de un chestionar care priveste practicantii de sporturi periculoase (deci si motociclismul), si are in vedere opinia noastra fata de donatorii de organe. este un chestionar usor, scurt, 10 intrebari. M-ar ajuta destul de mult daca l-ati completa.

 

http://www.kwiksurveys.com/online-survey.p...KODOLI_3282683e

 

Asfalt uscat,

Vladimir

:D

 

 

Done!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutanie oameni. Am o problema cu fierotania (cbr954): in partea stanga se aude un zgomot ca un tacanit; mai pronuntat cand e motorul rece si mai slab cand e cald... Cineva mi-a spus ca ar fi de la intinzatorul de la distributie, altcineva ca ar fi de la cuzineti ( Doamne fereste !! :crack: ) iar eu habar n-am... Stie careva pe vreun nene ( sau si mai bine o tanti :crack: )care a mai rezolvat astfel de cazuri si care poate sa ma indrume intr-o directie buna ? Multumesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutanie oameni. Am o problema cu fierotania (cbr954): in partea stanga se aude un zgomot ca un tacanit; mai pronuntat cand e motorul rece si mai slab cand e cald... Cineva mi-a spus ca ar fi de la intinzatorul de la distributie, altcineva ca ar fi de la cuzineti ( Doamne fereste !! :crack: ) iar eu habar n-am... Stie careva pe vreun nene ( sau si mai bine o tanti :crack: )care a mai rezolvat astfel de cazuri si care poate sa ma indrume intr-o directie buna ? Multumesc :)

 

Si daca se aude mai tare la relanti si cand urci in ture nu se mai aude, e inca un simptom care indica distributia...

 

Daca vrei service recomand: Mymoto: alex sau Motto: John ori Bogdan ... indiferent care, poti fi sigur ca e mobra pe maini bune...

salutare.

Editat de antemiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de mecanica VW.

Se da un VW Touareg. Are sistem automat care cupleaza 4x4 sau 4x2 in functie de drum. S-a stricat rulmentul de la cardan si nu mai poate merge.

Cum se poate conecta continuu pe 4x2?

Problema este cam urgenta, masina fiind in vacanta la 350 de km de Brasov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de mecanica VW.

Se da un VW Touareg. Are sistem automat care cupleaza 4x4 sau 4x2 in functie de drum. S-a stricat rulmentul de la cardan si nu mai poate merge.

Cum se poate conecta continuu pe 4x2?

Problema este cam urgenta, masina fiind in vacanta la 350 de km de Brasov.

 

Mai bine scriai treaba asta intr-un mail catre o reprezentanta VW... cati motociclisti ai vazut tu cu Touareg!? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutanie oameni. Am o problema cu fierotania (cbr954): in partea stanga se aude un zgomot ca un tacanit; mai pronuntat cand e motorul rece si mai slab cand e cald... Cineva mi-a spus ca ar fi de la intinzatorul de la distributie, altcineva ca ar fi de la cuzineti ( Doamne fereste !! :crack: ) iar eu habar n-am... Stie careva pe vreun nene ( sau si mai bine o tanti :crack: )care a mai rezolvat astfel de cazuri si care poate sa ma indrume intr-o directie buna ? Multumesc :)

 

Salut, este o problema tipica la toate Fireblade-urile! in unele cazuri este distributia (lant,intinzator etc.), dar in majoriatatea cazurilor este rulmentul de la oala de ambreiaj. nu apasa butonu' de panica ;) , nu are rost! poti merge inca 50k km cu problema asta. la fel ca si tine am si io problema asta si toti proprietarii de Blade pe care ii stiu... daca chiar nu poti trai cu ideea, megi la mecanic si schimba rulmentul,dar dupa 600 km o sa iti faca la fel...

 

da-i in gura si nu iti fa probleme :P

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, este o problema tipica la toate Fireblade-urile! in unele cazuri este distributia (lant,intinzator etc.), dar in majoriatatea cazurilor este rulmentul de la oala de ambreiaj. nu apasa butonu' de panica :) , nu are rost! poti merge inca 50k km cu problema asta. la fel ca si tine am si io problema asta si toti proprietarii de Blade pe care ii stiu... daca chiar nu poti trai cu ideea, megi la mecanic si schimba rulmentul,dar dupa 600 km o sa iti faca la fel...

 

da-i in gura si nu iti fa probleme :crack:

 

bafta!

 

salut, sunetul (tacanitul) se aude in partea stanga (jumatatea de sus) a motorului si nu in dreapta (jos) unde e oala :crack: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

damn! s-ar putea sa fie ceva pe la axa cu came (am intrebat un prieten care se pricepe, dar e greu de spus asa pe forum).

la fel ca si antemiu, iti recomand sa mergi la bogdan sau john de la motto, sunt priceputi baietii. io numa la ei mi-am dus motoarele pana acum.

 

bafta la reparat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

damn! s-ar putea sa fie ceva pe la axa cu came (am intrebat un prieten care se pricepe, dar e greu de spus asa pe forum).

la fel ca si antemiu, iti recomand sa mergi la bogdan sau john de la motto, sunt priceputi baietii. io numa la ei mi-am dus motoarele pana acum.

 

bafta la reparat!

 

 

OK. Multumesc antemiu, multumesc roberte, am sa merg cu drujba la service sa se uite baietii de acolo la ea. Numai bine !! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine scriai treaba asta intr-un mail catre o reprezentanta VW... cati motociclisti ai vazut tu cu Touareg!? :lol:

 

 

 

Stai linistit ca am intrebat in 10 forumuri de VW, Skoda etc.

Eu m-am gandit ca sunt persoane care se pricep la mecanica sau lucreaza in domeniu.

Oricum, s-a rezolvat din pacate cu platforma.

 

Numai bine!

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, revin cu o alta problema. Stie careva pe vreun vopsitor care a mai vopsit carene cu nunate de-astea ciudate ... baza + culoarea propriu-zisa ? Problema este in felul urmator: am o carena reparata pe care as vrea sa o vopsesc. Ideea este ca nuanta asta de rosu ( winnning red R258 ) este suflata peste o " baza " despre care stiu doar ca ii zice 1090. Daca nu se foloseste combinatia asta, nu iese nuanta care trebuie ( panama :lol: ) A, si da, un vopsitor care sa nu imi ia cat ar costa o carena noua..

(http://www.colorrite.com/matrix-colors.cfm?CFID=2443905&CFTOKEN=21136064)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa sun stupid (fara comentarii va rog), dar daca se ia in considerare decolorarea din timp, soare, ploi, bla bla bla, chiar daca e careva care sa-ti vopseasca exact cum vrei, o sa existe diferenta fata de restu carenelor. Nu am de unde sa stiu cazul tau particular, dar poate e cazul sa cugeti umpic aspectul.

Mesaj completat

Ah, si ca sa-ti dau un raspuns pe care ti-l doreai probabil mai mult incearca sa vorbesti cu Doru 0762/207.203 sau 0743/360.180. El are service, nu se ocupa el de vopsiri and stuff, da poa sa te indrume catre cineva de incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, nu suna stupid deloc ! E adevarat ca va exista diferenta intre vopseaua originala de pe restul carenelor ( evident decolorata in timp ) si stratul nou, dar macar sunt apropiate ca si nuanta :lol: Chiar si cu diferenta respectiva tot ar arata mai bine decat e acum :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da o problema: pe o guma scrie 130/70-18 (ceea ce stiu ce inseamna), iar pe alta guma scrie doar 3.50-18 (asta nu stiu ce inseamna). Producatorul zice ca ambele sunt la fel, dar as vrea sa stiu si eu exact ce inseamna 3.50-18.

Stiti careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da o problema: pe o guma scrie 130/70-18 (ceea ce stiu ce inseamna), iar pe alta guma scrie doar 3.50-18 (asta nu stiu ce inseamna). Producatorul zice ca ambele sunt la fel, dar as vrea sa stiu si eu exact ce inseamna 3.50-18.

Stiti careva?

 

18 e de la 18 inch in ambele cazuri, diametrul jentii.

 

130/70 inseamna cauciuc radial cu latimea 130mm din care talonul(inaltimea gumei) e 70% adica 90mm

 

3.50 e in inch, e cauciuc crossply(deci si tehnologia de fabricare difera, crossply nu prea e bun pt tubeless, oricum pt tubeless trebuie sa scrie pe ea tubeless)

la crossply ideea e aspect ratio e pe principiul 3.50" latime, 3.50" inaltime.(adica aspect ratio = 100%) E o notatie mai veche, la motoarele comuniste tot asa scrie in talon(eu de ex am 2.75-18 fata si 3.50-18 spate)

 

130/70 nici pe departe nu mi se pare ca s-ar potrivi descrierii de 3.50x18

 

Gasesti un convertor si explicatii aici: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html, cauti la "Classic / vintage / imperial crossply tyre sizes"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...