Sari la conținut

Ajutor (Te-ai impiedicat? Arata-ne busteanul!)


piromaniakkk
 Share

Postări Recomandate

din cate stiu eu au tehnologia necesara sa sudeze plastic de fier ;)

da si tu o intrebare.

 

mie mi-au sudat:

schimbatoru' la drz care si ala e aliaj aluminiu cu nu stiu ce, a costat 20 lei.

baia de ulei de la bora ( nici ala nu e fier curat) - 75 lei...

 

pe mine m-au lasat masca la schimbator: vrei sudura elastica, plastica sau rigida ?

adica daca nu se potriveste unghiul de sudare ( conform indicatiilor mele, dupa ochi) sa poti sa-i mai dai niste "stimuli mecanici" ( ciocane :P ) si sa-l mai strambi/indrepti.

 

 

ii gasiti pe zizinului, dupa uzina 2. treci de intersectia cu drumul de centura, si imediat pe dreapta cum mergi spre tarlungeni.

 

Multam, acum pot sa merg fara sa dau din cap ca bezmeticul cand schimb o banda. Toata treaba m-a costat putin timp si 30 de lei.

 

PS:Dau o bere cand ne intalnim, am promis lui Dhamzea ca voi veni intr-o miercurea la o bauta. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Care ma poate ajuta cu o informatie? Imi trebuie niste stalpi, preferabil metalici, pentru un gard de 1,8m. Tre sa imi construiesc niste padocuri pentru patrupezi. Plasa pentru gard mi-am luat deja si acum caut niste stalpi pentru gard, unde as putea gasii unii la un pret bun, asa ca pentru un bugetar aflat in vremuri de criza financiara? Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care ma poate ajuta cu o informatie? Imi trebuie niste stalpi, preferabil metalici, pentru un gard de 1,8m. Tre sa imi construiesc niste padocuri pentru patrupezi. Plasa pentru gard mi-am luat deja si acum caut niste stalpi pentru gard, unde as putea gasii unii la un pret bun, asa ca pentru un bugetar aflat in vremuri de criza financiara? Multam.

 

Incearca la REMAT sau SILNEF. Au tot felul de fiare vechi pe care le vand la un pret bun. Le cureti un pic si sunt ca noi. Mai este si varianta cu punctele de colectare a fierului, dar nu toti vand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare! am pe Gixer o toba sport BOS care urla infernal. am impresia ca anteriorul proprietar i-a scos toate sitele. stiu ca exista un AMORTIZOR DE SUNET care e un fel de con din sita care se prinde cu un surub in capatul tobei, dar trebuie sa se potriveasca exact pe dimensiunea tobei. stie cineva unde as putea gasi asaceva sau unde se poate confectiona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Va rog sa-mi recomandati un avocat care sa ma reprezinte intr-un conflict cu o societate de asigurari.

 

Va multumesc

incearca si dai un pm lui bonzo , e avocat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Se pare ca mi-am pierdut cheile de la topcase si sidecase-urile mele. Stiti vreo firma care ar putea sa faca cheile daca ii duc caseruile, sau daca aveti ceva sugestii astept cu mult interes.

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are cont pe Amazon sau poate cumpara de acolo am nevoie si eu de o chestie ce costa 1,6lire + transport. Platesc anticipat si dau bere la livrare.

 

Linkul este http://www.amazon.co.uk/Official-Highway-C...5530&sr=1-1 sau daca nu merge, search pe Amazon la "The Official Highway Code".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Se pare ca mi-am pierdut cheile de la topcase si sidecase-urile mele. Stiti vreo firma care ar putea sa faca cheile daca ii duc caseruile, sau daca aveti ceva sugestii astept cu mult interes.

 

Mersi

 

parca la onix e un nene care facea copie dupa cheile de la masina daca mergeai cu butucul...

mai incearca la bricostore (au aparate profi) sau pe str. lunga linga intersectia cu operetei.

star nu recomand da' poti sa incerci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are cont pe Amazon sau poate cumpara de acolo am nevoie si eu de o chestie ce costa 1,6lire + transport. Platesc anticipat si dau bere la livrare.

 

Linkul este http://www.amazon.co.uk/Official-Highway-C...5530&sr=1-1 sau daca nu merge, search pe Amazon la "The Official Highway Code".

 

greatings and salutations... daca il vrei in format pdf... il poti descarca free de AICI! good luck in UK...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

cine imi poate da cateva informatii despre starea drumului prin oituz spre onesti(cineva care a fost recent)

tre sa ajung maine din sinaia in tecuci si nu as vrea sa o iau prin ploiesti-buzau.

mobra e sportiva... deci daca e cazul de endureala ma las pagubas

nu cunosc drumul si nu as vrea sa fie si prost

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

cine imi poate da cateva informatii despre starea drumului prin oituz spre onesti(cineva care a fost recent)

tre sa ajung maine din sinaia in tecuci si nu as vrea sa o iau prin ploiesti-buzau.

mobra e sportiva... deci daca e cazul de endureala ma las pagubas

nu cunosc drumul si nu as vrea sa fie si prost

merci

 

 

Am fost eu acum vreo doua luni(cu masina),era ok drumul,ceva gropi,dar nu multe.portiunea dintre Brasov si Tg. Secuiesc e destul de nasoala,ca e din placi de beton.Pe Oituz erau ceva lucrari la podete,parca. Ai grija la carute si drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu acum vreo doua luni(cu masina),era ok drumul,ceva gropi,dar nu multe.portiunea dintre Brasov si Tg. Secuiesc e destul de nasoala,ca e din placi de beton.Pe Oituz erau ceva lucrari la podete,parca. Ai grija la carute si drum bun!

 

merci

deci nu am sanse sa ajung de la brasov in onesti in 2 ore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca la onix e un nene care facea copie dupa cheile de la masina daca mergeai cu butucul...

mai incearca la bricostore (au aparate profi) sau pe str. lunga linga intersectia cu operetei.

star nu recomand da' poti sa incerci...

 

 

 

 

Am rezolvat pe codru cosminului e un lacatus care m-a rezolvat in 15 minute, am dus tot topcaseul si am cheie noua. :)

 

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Are cineva de imprumutat un topcase pentru 2 zile?(probabil week-end-ul 14-15august) plătesc în bere sau bani :)

Am nevoie pentru a transporta niste preparate pentru gratarelul de ziua mea...poate ajuta cineva?

Se va returna in aceeasi stare in care a fost primit, you can have my word! :crack:

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de o scula de spart/nituit lant. Imi trebuie pentru lantul de distributie.

Are cineva de imprumutat asa ceva?

 

Multumesc anticipat

 

 

Scula de care vorbesti se numeste presa de lant, insa in majoritatea cazurilor se gaseste doar la serviceuri. Daca vrei sa "spargi" lantul, ai nevoie doar de un flex.

In loc de presa de nituri poti sa incerci sa prinzi lantul cu za cu siguranta (costa destul de putin, se gaseste la magazinele moto). Siguranta asta inlocuieste nituirea.

Sau, poti sa meri la un service, unde montarea unui lant costa circa 40-50 de lei.

Sau, poti sa dai jos bascula si sa montezi lantul asa cum a venit din fabrica (e mult de munca).

Ar mai fi o metoda, cea in care nituiesti zaua de prindere cu un dorn si un ciocan. Nu gasesc linkul in momentul de fata, dar procedura e descrisa pe site-ul unui producator de lanturi (Regina, cred).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc de presa de nituri poti sa incerci sa prinzi lantul cu za cu siguranta (costa destul de putin, se gaseste la magazinele moto). Siguranta asta inlocuieste nituirea.

 

Este foarte riscant ca la o motocicleta proiectata sa foloseasca lant legat prin nituire sa pui za de legatura cu furca. Merge la mobrele de capacitate mica si putere mica, in rest, riscul sa sara siguranta din cauza fortei aplicate este foarte mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte riscant ca la o motocicleta proiectata sa foloseasca lant legat prin nituire sa pui za de legatura cu furca. Merge la mobrele de capacitate mica si putere mica, in rest, riscul sa sara siguranta din cauza fortei aplicate este foarte mare.

 

Nu neaparat, sunt si multe modele sport, mai puternice :baldy: care folosesc lant cu za de siguranta.

 

Kitul de lant este proiectat sa foloseasca za de siguranta sau nu, nu motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...