Sari la conținut

Ajutor (Te-ai impiedicat? Arata-ne busteanul!)


piromaniakkk
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

este ok un consum de 6,4 la o viteza constanta de 120 Km/h pt un BMW F 650 ST la 2 persoane? Inainte sa plec am fost sa imi curat toate alea :) si am inteles ca este si setata pentru cel mai mic consum. Nu prea a gasit nicaierimateriale legate de asta. Ce am gasit este ceva de genu 4,2 la drum lung si 4,5-4,8 oras. Acuma o fi pt o singura persoana sau pt o viteza de 90... nu stiu.

 

Care ar fi teoretic "viteza de croaziera" pt F650? Ca la asa un consum nu prea e funny :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cand am avut nu a consumat niciodata mai mult de 5.

Mers cu ea cat de urat se poate... 170 ... acceleratii aiurea ... total aiurea am avut mereu in jur de 4,8.

Mers normal 100-120 ... 4,4

Cel mai mic consum l-am avut ca începător cu 3,8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut un STATOR de Yamaha Majesty 250cc-an 1999 de m-am saturat. Are cineva vreo cunostiinta/prieten care vinde piese SH sau stie pe cineva care vinde? :crack: (pe principiul, un prieten al colegei de munca al verisoarei sotiei prietenului meu :crack: )

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am avut nu a consumat niciodata mai mult de 5.

Mers cu ea cat de urat se poate... 170 ... acceleratii aiurea ... total aiurea am avut mereu in jur de 4,8.

Mers normal 100-120 ... 4,4

Cel mai mic consum l-am avut ca începător cu 3,8.

 

 

Deci ma face cu nervii. Cum naiba sa consume atata :| Am depasit de cateva ori cu 140-150. Dar este exagerat. De la iesirea din constanta pana dupa saftica a consumat 16 l. Ca am ramas fara benzina de tot in fata benzinariei... Nu stiu ce sa zic :(

 

http://maps.google.r...ra=ls&via=2&z=9

 

 

Ar mai fi o chestie. De cateva ori mi s-a intamplat sa nu mai mearga benzina in carburator. In general dupa ce o turam mai tare. Dupa ce opream si ridicam in sus filtru incepea sa urce in el benzina si mergea normal. De la ce ar putea fi asta?

Editat de 3nd3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai zi si tu niste date relevante:

- cum arata bujia daca o scoti dupa un drum de 5-6km blana?

- Ce se intampla daca stai pe loc, motorul oprit, robinetul de benzina deschis si te uiti la el 5 minute? Incepe sa picure preaplinul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai zi si tu niste date relevante:

- cum arata bujia daca o scoti dupa un drum de 5-6km blana?

- Ce se intampla daca stai pe loc, motorul oprit, robinetul de benzina deschis si te uiti la el 5 minute? Incepe sa picure preaplinul?

 

 

Salut,

 

o sa ma uit la bujie diseara cand ajung acasa(cand le-am schimbat anul aceasta erau cam fumurii). Legat de robinetul de benzina ... eu il las tot timpul ON. Trebuie inchis? :unsure:

 

 

 

Ceva sigur nu este bine ca toata lumea scrie pe net 120 ar fi ok. 4000-5500 rmp. Eu am stat pe la 4800-5000.

Editat de 3nd3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat fiindca exista un caz cand supapa de umplere/cui pontou e uzat, si nu mai inchide la vibratiile motorului, nivelul de benzina in camera de nivel creste si automat si consumul. Bujie neagra atunci.

 

Daca e robinet vacuumatic atunci nu se deschide pe loc, nu iti dai seama de problema asta, dar daca robinetul e simplu, si il lasi adeschis tot timpul si nu ai balta de benzina, e bine si nu e de aici.

 

-----

 

Ia zi, filtrul de aer cum il ai? Daca e vechi si imbacsit, automat creste consumul.

Editat de owene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat fiindca exista un caz cand supapa de umplere/cui pontou e uzat, si nu mai inchide la vibratiile motorului, nivelul de benzina in camera de nivel creste si automat si consumul. Bujie neagra atunci.

 

Daca e robinet vacuumatic atunci nu se deschide pe loc, nu iti dai seama de problema asta, dar daca robinetul e simplu, si il lasi adeschis tot timpul si nu ai balta de benzina, e bine si nu e de aici.

 

-----

 

Ia zi, filtrul de aer cum il ai? Daca e vechi si imbacsit, automat creste consumul.

 

Bujiile au fost negre cand le-am schimbat. Trebuie sa ma mai uit o data la bujia din spate. Sa fiu sigur ca am strans calumea :|

 

Dupa cum ziceam. Am fost la Lotzi in Sacele inainte sa plec si mi-a curatat cat de cat. Filtrul de era f curat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca filtrul de aer este curat si bujiile negre, atunci carbul face amestecul prea bogat. Acum in functie de ce carb ai, cauti sa restabilesti setari(membrane, ac de dozaj etc) ca in manual.

Cam aici se termina experienta mea limitata la carbul propriu.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MULTUMESC!am sa incerc sa vad daca centreza si roti moto si va tin la curent!!

 

Centreaza pana la urma? Unde te-ai rezolvat? Ca am senzatia ca trebuie sa fac si eu o vizita undeva si nu stiu unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva idee unde pot sa retapitez\modific o Âşa sau unde gasesc vinilin pentru tapitat o Âşa? Modificarea consta in umplerea unui gol cu ceva material (am schimbat rezervorul si a ramas spatiu intre el si Âşa).

 

Si daca are careva idee cat m-ar costa sablarea unui rezervor.

A si daca stiti un pret estimativ pentru fiecare din operatiuni ar fi perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva idee unde pot sa retapitez\modific o Âşa sau unde gasesc vinilin pentru tapitat o Âşa? Modificarea consta in umplerea unui gol cu ceva material (am schimbat rezervorul si a ramas spatiu intre el si Âşa).

 

Si daca are careva idee cat m-ar costa sablarea unui rezervor.

A si daca stiti un pret estimativ pentru fiecare din operatiuni ar fi perfect.

 

de tapitat ar trebui sa cauti proin oras persoane care tapiteaza scaune auto,etc...stiu ca vazusem prin oras ceva de genu dar nu imi aduc aminte unde ,si cu sablarea nu o sa iti sableze nimeni rezervorul.

In primul rand este periculos sa sablezi rezervorul pentru ca in pori lui chiar si dupa spalare si uscare mai exista vapori de benzina si poate sa faca "boom", am vazut caz real chiar era umplut cu apa rezervorul si a explodat.

si in al 2-lea rand sunt peretii foarte subtiri si ii strici din rezistenta (nisipul cu care se sableaza mananca si din tabla nu numai impuritatile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aham,deci sablarea cade,atunci iau la smirghel si-l fac si pe asta acasa ca au astia niste preturi la vopsitorie pentru un răhățel de rezervor de te-ndoaie...

 

P.S. Multumesc din nou Virus :smoke:

Editat de crazydanutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aham,deci sablarea cade,atunci iau la smirghel si-l fac si pe asta acasa ca au astia niste preturi la vopsitorie pentru un răhățel de rezervor de te-ndoaie...

 

I-a legatura cu Laurentiu (0754-397.398) e din Rasnov dar lucreaza in Bv, te duci la el cu vopseaua (recomand april 91 de pe Grivitei) si cu rezervoru si ti-l face de zici ca e nou din fabrica. Preturile sunt mai mult decat de bun simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aham,deci sablarea cade,atunci iau la smirghel si-l fac si pe asta acasa ca au astia niste preturi la vopsitorie pentru un răhățel de rezervor de te-ndoaie...

 

vezi ca exista o substanta care o dai pe vopsa si dupa poti curata mai repede rezervorul o gasesti prin magazinele cu vopsele si se numeste decanol si mai sunt si alte denumiri de substante de genu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca exista o substanta care o dai pe vopsa si dupa poti curata mai repede rezervorul o gasesti prin magazinele cu vopsele si se numeste decanol si mai sunt si alte denumiri de substante de genu

 

 

din cate stiu eu Decanol nu se mai fabrica de vreo 3 ani.........daca gasiti....spuneti unde ca vreu si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca exista o substanta care o dai pe vopsa si dupa poti curata mai repede rezervorul o gasesti prin magazinele cu vopsele si se numeste decanol si mai sunt si alte denumiri de substante de genu

Conrep pe morii :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@craksman - eu am o cutie de decanol si ti-o dau daca vrei dar mie nu mi-a placut cum si-a facut treaba, am vrut sa revopsesc o canistra si nu a atacat vopseaua cum trebuie, i-am dat la perie rotativa de am behait dupa aia. A inmuiat-o, dar nu s-a basicat. Iar canistra nu e vopsita pe exterior cu chestia speciala din interior, era vopsea chioara. Am auzit din mai multe surse ca CHROMOFAG-ul, un produs unguresc care se gaseste, e mult mai bun.

 

Ziceti-mi si mie secretul unde se centraeza rotile cu spite :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu aÂş recomanda 2 roți nici pentru biciclete, nu odată s-a întâmplat ca să duc bicicleta acolo, după care să mai aibă nevoie de încă o servisare în alt loc, din varii motive.

 

Din câte-mi aduc aminte, cel mai recomandat de către colegii de forum este un domn din Sf. Gheorghe, erau detalii ori pe acest topic ori în topicul cu 'meÂşteri si service-uri din BraÂşov'.

Editat de Andry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut... zilele astea un vecin binevoitor mi-a dat trei gauri in cauciucul de pe spate cu o "sula" Probabil se gandea ca s-a imputit aerul din interior si..."mi-a facut un bine" Intrebarea ar fi cum sa remediez problema(pe termen lung) cu acele gauri(fitil, petec prin interior) pt ca pe vecin l-am rezolvat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu aÂş recomanda 2 roți nici pentru biciclete, nu odată s-a întâmplat ca să duc bicicleta acolo, după care să mai aibă nevoie de încă o servisare în alt loc, din varii motive.

 

Din câte-mi aduc aminte, cel mai recomandat de către colegii de forum este un domn din Sf. Gheorghe, erau detalii ori pe acest topic ori în topicul cu 'meÂşteri si service-uri din BraÂşov'.

 

Nici eu nu recomand 2 roti,sunt acri,au preturi mari si eu am luat o roata spate de la ei de la centrat fara pinioane (era vineri,ei sambata nu lucrau,eu aveam planuri cu bicla pe weekend :finger: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...