Sari la conținut

Accident 23.02.2008 - Bucuresti - zona Baneasa


PepsiMan
 Share

Postări Recomandate

Un prieten a fost tavalit de un Vw Golf 2 care a facut stanga peste el fara sa se asigure si fara semnal

Motociclistul este ok datorita echipamentului care il purta, motocicleta este zgariata si urma impactului a fost proiectata intr-o masina parcata.

Accidentul s-a petrecut in zona Baneasa, strada Nae Caranfil in jurul orelor 13:00-13:00

 

Am marea rugaminte ca cel care l-a ajutat sa ridice motocicleta (riderul cu motor rosu) sa dea urgent un telefon la unul din urmatoarele numere:

0728.550.044 - Ozzy (Cosmin)

0723.638.773 - Sergiu (cel accidentat)

Ei sunt acum la politie pentru declaratii, soferul vinovat pentru producerea accidentului a adus un martor care este vecin cu el si acesta se afla in momentul impactului cam la 50-100 de metri fata de locul accidentului.

Tot acest martor am inteles ca s-a luat in gura cu motociclistul care a sarit in ajutorul lui Sergiu.

Asadar va rog frumos ca cei care au fost acolo sa dea urgent un telefon la unul din numerele de mai sus.

Revin mai tarziu cu detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten a fost tavalit de un Vw Golf 2 care a facut stanga peste el fara sa se asigure si fara semnal

Motociclistul este ok datorita echipamentului care il purta, motocicleta este zgariata si urma impactului a fost proiectata intr-o masina parcata.

Accidentul s-a petrecut in zona Baneasa, strada Nae Caranfil in jurul orelor 13:00-13:00

 

Am marea rugaminte ca cel care l-a ajutat sa ridice motocicleta (riderul cu motor rosu) sa dea urgent un telefon la unul din urmatoarele numere:

0728.550.044 - Ozzy (Cosmin)

0723.638.773 - Sergiu (cel accidentat)

Ei sunt acum la politie pentru declaratii, soferul vinovat pentru producerea accidentului a adus un martor care este vecin cu el si acesta se afla in momentul impactului cam la 50-100 de metri fata de locul accidentului.

Tot acest martor am inteles ca s-a luat in gura cu motociclistul care a sarit in ajutorul lui Sergiu.

Asadar va rog frumos ca cei care au fost acolo sa dea urgent un telefon la unul din numerele de mai sus.

Revin mai tarziu cu detalii

 

asta nu suport yo cocalari care dupa ce ca sunt devina mai si comenteaza nu domne`ca el nu a facut nimic...ar trebuii legati cu lantu de motor si tarati 100 de metri , multa bafta in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt situatia a fost cam asa:

Sergiu mergea pe langa axul drumului in paralel cu un Golf 2. Tocmai trecuse de o trecere de pietoni si urma inca una pe care erau angajati pietoni in traversare. Se pregatea sa ii dea gaz ca sa treaca de ala cu Golful cand ala a virat brusc stanga si l-a acrosat pe Sergiu. In momentul ala soferul s.a sepriat si s-a blocat uitand unde e frana si a continuat sa merga cu Sergiu lipit de el. A franat numai dupa ce motociclistul a pierdut aderenta si a cazut. Probabil ca atunci a considerat el ca a inlaturat pericolul si poate frana in sigutanta.

Sergiu s-a ridicat plin de vanatai si s-a indreptat spre motocicleta care se oprise sub o alta masina la cativa metrii. Inainte de asta il intreaba pe ala daca l-a vazut ca mergea paralel cu el. iar idiotul cu masina raspunde ca l-a vazut. ................ ? fara coentarii ca nici eu nu am priceput ce a fost in capul lui cand a virat stanga. A justificat ca el a semnalizat numai ca Sergiu nu avea cum sa vada semnalul fiind paralel. E adevarat ca exista o lampa si pe aripa dar probabil nu a vazut-o.

Langa el a aparut un motociclist care l-a ajutat sa ridice motocicleta. E vorba de cel cu motocicleta rosie. In timp ce ridicau motocicleta (care nu are decat zgarieturi ) de pe trotuar apare un cetatean care incepe sa tipe la Sergiu ca motociclistii sunt satanistii alea, alea, stiti placa. Motociclistul cu motorul rosu se ia in gura cu cetateanul care se ofera drept martor de partea soferului. Motociclistul rosu ii spune lui Sergiu sa il astepte 15 min ca vine cu el la politie. Sergiu pleaca fara motociclistul respectiv spre politie ca asa e el destept.

Acolo constata ca soferul era cu toata familia adica cu masa si cu fratisu'. Intr-o secunda de inspiratie ma cheama si pe mine. Probabil singurul lucru bun pe care l-a facut in ziua aia. Ba a mai facut un lucru bun. A schimbat intinzatorul de la distributie ca de la mecanic se intorcea cand a facut buba.

Ajungem acolo il incurajam il inbarbatam si bem un ceai. Foarte tare biroul ala de accidente usoare de pe grivitei. Aveau un mic bar cu 4-5 mese unde puteai sa stai civilizat la un suc si cel mai tare pe fiecare masa se gasea cate un laptop conectat la internet. Cum aveam foarte multa treaba in ziua aia nevasta-mea se apuca sa lucreze. Noi de destepti ce suntem nu luasem leptopul cu noi. Ne gandeam ca nu poate sa dureze mult. Si am stat de la 2 pana la 9 la politie unde am inghetat bine.

 

Am stat fiindca dsteptul de sofer s-a treziz ca el cheama martorul ala care injura motociclistii satanisti. Am aflat intre timp ca era vecin cu soferul Golfului. Cu toate ca politistul a dat castig de cauza din prima lui Sergiu noi cam facusem pe noi de frica fiindca Sergiu nu stia nici ce vazuse martorul si nici daca martorul nu va minti fiind vecin cu aia.

Intre timp mai chemasem un prieten ca sa ne mai consultam si bine am facut fiindca in timp ce era audiat martorul de catre politisti tatal soferului a venit si a inceput sa tipe la Sergiu foarte amenintator si fioros. Ala tipa si noi ne gandeam cum sa ii scapam una fara sa ramana semne. Ne era ca ii facem greutati lui Sergiu. practic am procedat corect fiindca idiotul vazand ca noi nu eram de fel intimidati de glasul lui cu decibelii dati la maxim a facut o super greseala. A intrat si a inceput sa tipe la politisti. Evident ca a fost dat afara rapid iar noi eram pe jos de ras. Macar atata lucru stim si noi ca politistii au fitilul scurt pana le sare capsa.

Oricum bine ca am fost acolo ca ala era tare violent. Daca Sergiu era singur putea sa iasa urat ca nici asta nu are toate tiglele pe casa.

Am aflat si ca marele martor a declarat ca el nu a auzit decat impactul si ca nu a vazut accidentul fiindca se afla departe pe trecerea de pietoni. Probabil manevrat si de intrebarile politistilor care erau uimiti de stupizenia familiei cu Golful. Adica soferul a inceput brusc sa pvesteasca politistilor cum ca Segiu de fapt a incercat sa depaseasca pe linie continua si ca a lovit o alta masina pe contrasens iar apoi a ricosta in el. Un fel de pimbol. Evident politistul se uita la Sergiu care era cel mai curat motociclist accidentat pe care il vazuse. Adevarul este ca nu prea arata a motociclist tavalit. Eu nu prea inteleg cum a reusit ca eu si cand am cazut de pe loc aratam mai rau ca el.

Oricum politistu a decis ca Sergiu se afala angajat in depasire in intersetie semnalizata iar idiotul cu golful nu s-a asigurat. Soferul a primit 3 puncte de penalizare si 2 mil amenda. Adica 1 mil in 48 de ore. Iefti zic eu fiindca merita mai mult dar problemele acum incep. Idiotul cu masina vrea sa faca contestatie. De fapt el nu prea vrea dar asa vrea tasu'. Asa din orgoliu fiindca la politie masa a venit cu Citroen X5 s-au ceva de genul asta. Oricum ala nou cu geam drept la portbagaj si tasu a venit cu un Cielo. Sa nu imi spuna ca o familie cu 3 masini nu are un mil sa plateasca o amenda. Iar golful avea o aripa stramba pe care o indreptai si cu mana. Probabil ca nu vor sa recunoasca ca au un copil retardat. de fapt nici nu ma mira ca e retardat cu un asemenea tata. Soferul are 22 de ani.

Cert este ca Sergiu nu a primit RCA-ul idiotului cu masina . Probabil ca urmeaza sa il dea in judecata fiindca legea acum nu te mai obliga sa iti dai acordul la treba cu RCA-ul.

Asa ca luati aminte la finalul povestii ca e groasa treaba cu RCA-ul.

Probabil ca singura solutie este sa te duci sa ii dai foc la masina. Altfel nu vad o rezolvare. procesul poate dura si 2 ani. In timpul asta ce faci?

E super nasol.

 

Cateva poze. Sper sa se vada ca sunt cu telefonul facute.

Motociclistul rosu inca este asteptat cu un telefon. daca se ajunge la proces ar fi foarte util. Daca nu oricum sunt sigur ca Sergiu va dori sa ii multumesca.

http://www.urbanriders.ro/forum/index.php?showtopic=2026

L-am citat pe Ozzy care a postat pe Urbanriders (motociclism.ro era picat ieri)

post-5416-1203912440.jpgpost-5416-1203912447.jpgpost-5416-1203912452.jpgpost-5416-1203912456.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde naiba s-a schimbat ma legea ca nu mai trebuie sa dai RCAul? Atunci dc dreq il mai facem daca nu te obliga sa-i dai RCAul asta fiind din cauza ta? Sincer mi se pare o mare cacanarie...

 

Si da, am vazut si eu accidentul si pot veni ca martor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde naiba s-a schimbat ma legea ca nu mai trebuie sa dai RCAul? Atunci dc dreq il mai facem daca nu te obliga sa-i dai RCAul asta fiind din cauza ta? Sincer mi se pare o mare cacanarie...

 

Si da, am vazut si eu accidentul si pot veni ca martor.

 

ultima data, cand am fost eu la politie, anul trecut pe la sfarsitul lui octombrie, discutiile se incheiau cu o intrebare din partea politistului catre vinovat: "sunteti de acord ca societatea de asigurari sa plateasca daunele?" si semnai sub da (sau nu, dupa caz...)

de cand s-a schimbat asta bre lupule?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand baiatul mamii (cum pana mea sa vii la sectie cu mama tata si fratele mai mic, si sa iti scrie mama declaratia :D, cand o fi cu una in pat, o cheama pe ma-sa sa il invete ce sa faca?) a contestat procesul verbal, normal ca din moment ce cretinul nu se crede vinovat nu considera ca are de ce sa ii dea rca-ul lui Sergiu.

 

In al doilea rand multa :) :P :) societatilor de asa-zise asigurari din Ro care stiu doar sa ne incaseze banii, dar sa ne despagubeasca mai subtire. Cine credeti ca a impins banet serios ca sa apara reglementarea asta? Chiar cand era obligatoriu sa iti dea rca-ul, tot luai 3 lei pe reparatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ala a virat stanga ca sa intre pe o strada, atunci o sa dea culpa comuna, daca nu cel cu golfu o sa plateasca. Sa nu fii fost intre cele doua treceri linie continua sa comenteze politaiu...

 

Numai bine si insanatosire grabnica ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde naiba s-a schimbat ma legea ca nu mai trebuie sa dai RCAul? Atunci dc dreq il mai facem daca nu te obliga sa-i dai RCAul asta fiind din cauza ta? Sincer mi se pare o mare cacanarie...

 

Si da, am vazut si eu accidentul si pot veni ca martor.

 

Hei, am spus ca politistul de la constatări trebuia sa-i fi dat lui Sergiu RCA-ul vinovatului. Pana in oct, legea prevedea ca vinovatul sa-Âşi dea consintământul să-i fie folosit rca-ul, acum nu mai e nevoie de consințământul vinovatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei, am spus ca politistul de la constatări trebuia sa-i fi dat lui Sergiu RCA-ul vinovatului. Pana in oct, legea prevedea ca vinovatul sa-Âşi dea consintământul să-i fie folosit rca-ul, acum nu mai e nevoie de consințământul vinovatului.

 

E valabila chestia si in cazul in care bolovanul cu volan a scris pe proces verbal ca nu recunoaste si face contestatie? Daca da, cum poate sa obtina Sergiu rca-ul? Se duce iar la politistul care i-a intocmit procesul verbal?

 

PS: Politistul nu a dat nicio culpa comuna, l-a dat vinovat pe conservat. Dar se pare ca face parte din subrasa asta de imputiti care si cand sunt vinovati fac gura (vezi cazul femelei lu paunescu, dupa ce ca a omorat 3 oameni si a primit 3 ani CU SUSPENDARE, tot a facut recurs). Asta a ramas si cu carnetul, a luat doar 3 pcte penalizare, si tot contesta.

Editat de RaveGSXR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba conteaza Lupule.

Indiferent daca politia ii da s-au nu copie de pe asigurare daca nu semneaza ala ca este de acord ca asiguratorul sa il despagubeasca se poate strege cu copia stim noi unde.

Evident ca Sergiu va face rost de copie dar nu ii va folosi la nimic.

Pepsiman asteapta sa ii semneze ala acceptul de sase luni. Si la el a fost mult mai grav. Dupa ce a iesit din spital a fost de nenumarate ori la politie, apoi a dat nenumarate telefoane si SMS-uri celui care l-a accidentat si nu a rezolvat nimic.

Intre timp sta cu motorul facut praf.

E naspa rau treaba asta cu asigurarile.

 

Daca stii tu alta varianta te rog lumineaza-ne si pe noi ca in prezent eu incerc sa il ajut pe Pepsiman sa isi faca si el mobra ca vine primavara.

Am inteles ca singura modalitate este sa il dai in judecata pe cale civila.

legea asta tampita e facuta in asa fel incat sa se scoata asiguratorii.

daca il dai pe vinovat in judecata si castigi procesul acesta este obligat de instanta sa iti plateasca daunele din propriul buzunar. Astfel asiguratorii se scot din cauza pe spatele prostilor care din orgoliu nu semneaza. Prostii fac contestatie la politie si ajung in instanta tu ii dai in judecata pe prosti si ajungi in instanta. Astfel toata lumea este in instanta mai putin asiguratorii care se scot.

E un joc urat dar asa se fac afacerile.

Am incercat sa explic aici mai multe:

http://www.urbanriders.ro/forum/index.php?showtopic=2026

Nu stiu cat de corect este ce scriu eu dar eu asa am inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va spun eu cum o sa fie, vinovatul o sa continue sa faca pe nesimtitul din cauza prostiei genetice a familiei sale si o sa refuze sa-i dea RCA-ul, si singura solutie va fi procesul civil care o sa dureze si o sa dureza pana te saturi ... !

 

Doamne fereste sa am parte de asa ceva pe viitor, cu oameni care desi sunt vinovati incearca sa minta si sa fuga de raspundere ca ma jur ca le dau foc la masina, sau mai rau... nu inteleg daca esti vinovat de accident ce te costa sa ii dai RCA-ul pagubitului sa isi faca omul treaba, dupa ce ca era sa il omori ???

 

Din nefericire traim in Romania si .... :) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine un proces din asta a durat septembrie - mai,inclusiv chemat expert tehnic in instanta.similar,vinovata facea gura mare desi a intrat din spate in mine.Nesimtirea este ceva specific acestei tari.

PS ala e Golf 3, nu 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te .... pe el de rca, mai ales inafara bucurestiului. acum cativa ani, eram cu masina spre munte, pe langa campina. coloana. masinile oprite si trece o VACA grasa cu o rabla de mercedes pe langa noi, pe contrasens. din fata vine un tir, se baga in coloana si ma sterge pe aripa fata stanga. la politie constat ca nesimtita nu avea nici asigurare facuta. militianu, domle tre s-o dai in judecata ca sa iti iei banii. aia era din brasov, masina nu era a ei ( si oricum nu cred ca valora nici 400 de iepuroi ) . ce sa mai faci? cate drumuri ar fi fost de facut? pe la campina , la brasov etc ? asa ca am bagat-o pe aia peste tot si m-am carat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Postul asta este un pic off-topic dar vreau si eu sa ma interesez cam cat costa un Casco Full pentru un Hornet 600 din 2001 stie cineva? ms.

 

Inca odat scz de off-topic.

 

nu face nimeni CASCO la motorete(exceptandu-le pe cele noi-noute in leasing), tu ai face daca ai avea firma de asigurari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, bine am inteles. E Golf 3 ok? Nu prea ma pricep la masini ca mie imi plac moticicletele. Nu e vina mea. :))

 

Oricum nu conteaza ce golf este daca soferul e bou genetic. Avea dreptate cineva mai sus cand spunea ca este progenitura unei familii de retardati.

Sa va spun ce a mai facut taticul cel vestit. L-a sunat pe Sergiu si i-a comunicat ca el nu ii da nici o asigurare ca el da politia in judecata.

Data viitoare cand boul de fisu o sa omoare pe cineva pe cine va mai da in judecata? Pe vaca de nevastasa ca a facut un copil atat de bou.

Unii oameni sunt incredibili.

Oricum va rog sa nu ma mai contraziceti cand incurc marcile de masini ca vin cu tata. A priceput toata lumea? :P

 

Lupule asteptam o traducere la legea aia ca poate tu intelegi ceva din ea. Noi suntem cam varza la capitolul legi si intelesul acestora.

 

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...