Sari la conținut

Incredibil...


owy
 Share

Postări Recomandate

In principiu vine cu toate lichidele puse.

Ce ferodou era in bucati? de la ambreiaj? sau de la frana?( daca erau de la frana se explica de ce nu mai mergea cand se incingea si asta poate sa fie de la vreun pistonas blocat daca motorul a stat mult degeaba.)

Oricum mie imi suna a simplu defect de fabricatie. Astea apar imediat cand incepi sa foloseti fierul.

Nu te ingrijora prea tare or sa vina si zile mai bune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu vine cu toate lichidele puse.

Ce ferodou era in bucati? de la ambreiaj? sau de la frana?( daca erau de la frana se explica de ce nu mai mergea cand se incingea si asta poate sa fie de la vreun pistonas blocat daca motorul a stat mult degeaba.)

Oricum mie imi suna a simplu defect de fabricatie. Astea apar imediat cand incepi sa foloseti fierul.

Nu te ingrijora prea tare or sa vina si zile mai bune :)

 

Citez din nota de constatare: "La demontarea ambreiajului motocicletei mai sus mentionate s-a constatat o uzura avansata a placilor de frictiune si a placilor metalice precum si faptul k prima placa de frictiune este sparta. ....... " :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica placa de presiune de la ambreiaj e dusa. cum spunea mai sus roadking e foarte posibil sa fie cu defect de fabricatie.

putin probabil ca motor nou sa fie omorat si alergat sa-i sara ochii.

mai rau e ca acu stai dupa service pana-l repara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, chiar atat de paralel incat sa nu-i bag benzina ,nu sunt... :burnout: Oricum, l-au demontat baietii la service si unul din discurile de ferodou era rupt in 4 bucati....Cred k asta spune tot....Pe 21 februarie am plecat din show-room cu ea...Suntem in 27 februarie...Sincer,nu stiu dc o mai vreau... E adevarat...Baietii au luat-o si au dat-o mai departe...nu au ei nici o vina,au spus k se face pe garantie,dar stai si te gandesti: de ce iti iei motor nou???? pt a nu avea probleme cu el....(pct meu de vedere)...dar socoteala de acasa, stiti si voi!!!! Oricum,sunt acrit pana in gat..Am asteptat atat de mult momentul asta, incat cred k traiesc un cosmar! In fine....Sa vad ce voi face azi!!!

 

păi în primul rând întreabă la OPC dacă există posibilitatea să le ceri banii înapoi pt că ți-au dat-o defectă din prima; iei banii Âşi-ți cumperi altceva

 

apoi, oricum ar trebui să le faci scandal, pentru că ei i-au făcut o verificare înainte să ți-o dea; oricum ar da-o, este imposibil ca motocicleta să fie cu verificarea făcută corect iar după 50km să fie în starea în care ai dus-o în service (sper că ți-au trecut pe caietul de garanție nr de km la bord când ai venit cu ea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

păi în primul rând întreabă la OPC dacă există posibilitatea să le ceri banii înapoi pt că ţi-au dat-o defectă din prima; iei banii şi-ţi cumperi altceva

 

apoi, oricum ar trebui să le faci scandal, pentru că ei i-au făcut o verificare înainte să ţi-o dea; oricum ar da-o, este imposibil ca motocicleta să fie cu verificarea făcută corect iar după 50km să fie în starea în care ai dus-o în service (sper că ţi-au trecut pe caietul de garanţie nr de km la bord când ai venit cu ea)

Iti dai seama k pe motorul ala eu nu ma mai urc!!! Banii inapoi sau altul....Am facut sesizatie si voi face totul ca la carte...Am legea de partea mea iar juristii s-au pus pe treaba!!E anormal.. Merg pana in panzele albe cu ei!! Nu vreau sa spun numele dealer-ului, k nu vreau sa le fac rau!! Nici ei nu au vrut sa se intample asa,sunt constient, dar de acum incolo o sa-mi dau seama dc e un dealer care isi respecta clientul! Si dc veti avea vreodata probleme cu un lucru nou, cititi aici, va ajuta mult: http://www.anpcnet.ro/ro/wp-content/upload...-consumator.pdf (da...am luat-o chiar de la 0 km..atat era pe kilometrajul electronic)

Editat de owy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un topic care nu face altceva decat sa ne arate inca o data faptul ca desi piata moto se afla intr-o ascensiune continua...dealerii nu gasesc puterea de a creste odata cu piata...Nu mi-am cumparat niciodata un motor nou,in schimb am avut ocazia de a-mi inchiria 2...de la 2 reprezentante diferite si de fiecare data am ramas cu o impresie suuper buna atat despre produsul inchiriat cat si de serviciile aferente. Bonnevil-ul America l-am calarit 2 3 zile aproape peste tot si nu mi-a facut nici cea mai mica buba...la fel si Kawasaki-ul ninja.De servicii nici nu mai vb...Am vazut prezenta de spirit si amabilitate la fiecare membru al staff-ului.Greseli se mai fac...totusi acolo pana acum aveai o lista imensa cu scuze motorul reparat imediat si un mic discount(eventual niste extras-uri)...pt ca acolo imaginea conteaza,mult :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama k pe motorul ala eu nu ma mai urc!!! Banii inapoi sau altul....Am facut sesizatie si voi face totul ca la carte...Am legea de partea mea iar juristii s-au pus pe treaba!!E anormal.. Merg pana in panzele albe cu ei!! Nu vreau sa spun numele dealer-ului, k nu vreau sa le fac rau!! Nici ei nu au vrut sa se intample asa,sunt constient, dar de acum incolo o sa-mi dau seama dc e un dealer care isi respecta clientul! Si dc veti avea vreodata probleme cu un lucru nou, cititi aici, va ajuta mult: http://www.anpcnet.ro/ro/wp-content/upload...-consumator.pdf (da...am luat-o chiar de la 0 km..atat era pe kilometrajul electronic)

E cam greu sa-i fortezi sa-ti dea banii. Legea permite in cazul garantiilor chiar si reparatii repetate la orice km.

Acuma poate numai la mica intelegere cu ei sa-ti dea alt motor sau banii.

Si mai este un aspect, e vorba de ambreiaj, care poate fi manevrat necorespunzator si distrus chiar si in 50 km.

Eu nu insinuez nimic doamne fereste dar vezi cum se poate pune problema.

Si ca sa pun paie pe foc :wave: ....daca iti luai un HD nu aveai probleme de genul asta niciodata :burnout:

Mult succes la recuperat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam greu sa-i fortezi sa-ti dea banii. Legea permite in cazul garantiilor chiar si reparatii repetate la orice km.

Acuma poate numai la mica intelegere cu ei sa-ti dea alt motor sau banii.

Si mai este un aspect, e vorba de ambreiaj, care poate fi manevrat necorespunzator si distrus chiar si in 50 km.

Eu nu insinuez nimic doamne fereste dar vezi cum se poate pune problema.

Si ca sa pun paie pe foc :wave: ....daca iti luai un HD nu aveai probleme de genul asta niciodata :burnout:

Mult succes la recuperat.

 

Si ce fel de Harley gasea la pretul ala, unul de 15 ani, cu technica de 30 de ani? Sorry, pt. ca am fost asa direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine e multa reclama si la HD, atata doar ca au servici mai bune si ca te pupa in partea de dos mai tare ca sa ai impresia ca esti bine tratat! ASTA E PAREREA MEA!

Oricum fiecare are cate o buba mai mica sau mai mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca a fost un mare ghinion :burnout: care intradevar la atata banet iti lasa un gust amar :wave:

 

PS:e un proverb care zice ca fieru si femeia te lasa cand ti-e lumea mai draga !!

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Priveste partea plina a paharului si gandeste-te ca putea fi un sh la care contravaloarea reparatiei ar fi fost recuperata direct de la tine din buzunar...Asa macar ai certitudinea ca iti este reparata gratis si daca mai faci si un pic de gura sunt sanse sa-ti primesti si niste extras-uri...Aprop,pt roadking...la 13000 sau 400 de mil nu isi lua nici macar dina glide-ul standard... :wave: Harley inca are preturi prohibitive...Imi place emblema si imi place sound-ul...dar totusi merita sa dau inca aproape jumatate din suma ca sa le obtin?Scuze pt offtopic :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam greu sa-i fortezi sa-ti dea banii. Legea permite in cazul garantiilor chiar si reparatii repetate la orice km.

Acuma poate numai la mica intelegere cu ei sa-ti dea alt motor sau banii.

Si mai este un aspect, e vorba de ambreiaj, care poate fi manevrat necorespunzator si distrus chiar si in 50 km.

Eu nu insinuez nimic doamne fereste dar vezi cum se poate pune problema.

Si ca sa pun paie pe foc :crack: ....daca iti luai un HD nu aveai probleme de genul asta niciodata :burnout:

Mult succes la recuperat.

Imi voi lua banii inapoi,sau mi-l vor schimba...Asta iti garantez..Nu are rost sa ma apuc acum sa-ti spun motivele, sunt unele solide! Se pot face multe la noi in tara,dar avem alta mentalitate...mai veche! si nu privim larg....De cand am plecat cu ea,am avut probleme...ink din seara aia..nu aveam cum sa-l manevrez eu necorespunzator! Am platit un lucru nou si mi-au dat un lucru stricat...si punct!

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Feb 2008 07:29 -------------</small><br/>

Priveste partea plina a paharului si gandeste-te ca putea fi un sh la care contravaloarea reparatiei ar fi fost recuperata direct de la tine din buzunar...Asa macar ai certitudinea ca iti este reparata gratis si daca mai faci si un pic de gura sunt sanse sa-ti primesti si niste extras-uri...Aprop,pt roadking...la 13000 sau 400 de mil nu isi lua nici macar dina glide-ul standard... :crack: Harley inca are preturi prohibitive...Imi place emblema si imi place sound-ul...dar totusi merita sa dau inca aproape jumatate din suma ca sa le obtin?Scuze pt offtopic :wave:

Cum sa ma gandesc k putea fi sh, cand el era nou....k d-aia mi l-am luat nou,sa nu am probleme cu el...mi-a mai zis cineva: "dc era sh....." E NOU OAMENI BUNI....NOU...NU SH

Editat de owy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi voi lua banii inapoi,sau mi-l vor schimba...Asta iti garantez..Nu are rost sa ma apuc acum sa-ti spun motivele, sunt unele solide! Se pot face multe la noi in tara,dar avem alta mentalitate...mai veche! si nu privim larg....De cand am plecat cu ea,am avut probleme...ink din seara aia..nu aveam cum sa-l manevrez eu necorespunzator! Am platit un lucru nou si mi-au dat un lucru stricat...si punct!

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Feb 2008 07:29 -------------</small><br/>

Cum sa ma gandesc k putea fi sh, cand el era nou....k d-aia mi l-am luat nou,sa nu am probleme cu el...mi-a mai zis cineva: "dc era sh....." E NOU OAMENI BUNI....NOU...NU SH

nu te mai gandi.asa a fost sa fie.

Bine ca nu a patit si atlceva ( Sa ti se blocheze roata, etc ) pentru ca n ai mai fi postat aci ci la alta rubrica.

in rest..fa cum simiti - ma refer la bani sau alt motor sau ..ce varianta vrei

nu pune la suflet - stiu ca i greu insa putea fi infinit mai rau .

Vorbesc din prisma unuia care a luat SH ca si nou :burnout: ( adica avea 7 ani dar 400 km !!! pe bune ) .

In rest numai de bine si sa fii din nou pe 2 roti AsaP.

 

Si o rugaminte personala - lasa "mirc"istii in durerea lor si fii roman.

 

numai respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa itzi raspund din perspectiva unui om care lucreaza la un dealer moto? Am scos din cutie o gramada de motociclete noi, deja le-am pierdut numarul....Au mai fost cazuri (vreo doua sau trei din 200 de unitatzi) in care motocicletele au venit cu defecte de fabricatzie. Pe unele dintre ele le-am constatat inainte ca motocicleta sa ajunga la clent, dar pe altele nu am avut cum sa le constatam, pentru ca asta insemna sa mergem catziva km cu motocicleta respectiva, fapt care i-ar fi adaugat kilometri pe ceas. De fiecare data am rezolvat problema in mod onorabil, am inlocuit piesele defecte shi omul a fost multzumit.

 

Acum sa revenim la cazul tau. Probabil ca unul din discurile ambreiajului a avut un viciu de fabricatzie shi in primii chilometrii s-a spart, fapt care a condus la uzarea celorlalte componente ale ambreiajului. Sunt convins ca dealerul de la care ai cumparat motocicleta va rezolva problema in cel mai scurt timp posibil.

 

P.S. cineva spunea cu cateva pagini in urma ca motocicleta vine fara fluide in ea. Depinde de producator, unele vin cu toate fluidele in ele, unele vin doar cu cateva fluide (antigel, acid in baterie, fara ulei), iar altele vin fara nimic.

In cazul in care vin cu ulei in motor, aceste nu este ulei "de rodaj"(asta este un mit, nu exista asa ceva), este uleiul producatorului, care se va schimba dupa un nr mai mic de km(de obicei 1000). In perioada "de rodaj" este recomandat sa nu se fortzeze motorul, asta pentru a-i permite sa "se lase" adica sa ajunga la tolerantzele nominale de lucru (cand sunt noi toate componentele in el, acestea au tolerantze foarte stranse, shi acest lucru nu ii permite propulsorului sa atinga performantza maxima). Deci primul schimb de ulei se face mai devreme din doua motive: 1. pentru ca el se uzeaza mai repede din cauza rodajului, 2. Daca in perioada de rodaj se intampla ceva anormal in motor, uleiul este primul indicator al starii motorului (vezi shpan ion ulei, culoare anormala, miros ciudat, etc).

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama k pe motorul ala eu nu ma mai urc!!! Banii inapoi sau altul....Am facut sesizatie si voi face totul ca la carte...Am legea de partea mea iar juristii s-au pus pe treaba!!E anormal.. Merg pana in panzele albe cu ei!! Nu vreau sa spun numele dealer-ului, k nu vreau sa le fac rau!! Nici ei nu au vrut sa se intample asa,sunt constient, dar de acum incolo o sa-mi dau seama dc e un dealer care isi respecta clientul! Si dc veti avea vreodata probleme cu un lucru nou, cititi aici, va ajuta mult: http://www.anpcnet.ro/ro/wp-content/upload...-consumator.pdf (da...am luat-o chiar de la 0 km..atat era pe kilometrajul electronic)

Esti nebun? Cum sa nu ne spui numele dealerului? Sa mai ia si altii teapa asta? Zi-ne frate cum ii cheama pe idioti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti nebun? Cum sa nu ne spui numele dealerului? Sa mai ia si altii teapa asta? Zi-ne frate cum ii cheama pe idioti.

Dupa cum a zis si cineva mai devreme,nu-s tepari sau idioti ci doar ghinionisti se pare.Atat timp cat ambreialul a venit "de la mama lui" cu un viciu de fabricatie nu ai ce sa le reprosezi dealerilor,singura lor obligatie in astfel de cazuri este sa rezolve problema cat mai repede si cat mai amiabil cu putinta.Daca nu era Romania cum am mai spus, probabil ca pana acum omul avea motorul deja reparat si cu catea "detalii" custom adaugate...Owy in privinta dezamagirii te inteleg iar treaba cu sh-u s-a vrut o incurajare,totusi e un ghinion care se mai intampla...asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce fel de Harley gasea la pretul ala, unul de 15 ani, cu technica de 30 de ani? Sorry, pt. ca am fost asa direct.

hahahahaa beton...e adevarat ca hd isi tine pretul peste ani.

mai cititi cate ceva despre tehnica si fiabilitate si daca ne impiedicam intr-o diferenta de 10-15% atunci e naspa.

Oricum Ieftin si bun nu prea s-a inventat.

In privinta garantiei ca sa revenim, sincer este doar la bunavointa delerului sa schimbe motorul sau sa-ti dea banii pentru-ca legal nu il poti forta.

Desigur exista si ale metode... :burnout: dar tine cont ca nu e vina lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahahahaa beton...e adevarat ca hd isi tine pretul peste ani.

mai cititi cate ceva despre tehnica si fiabilitate si daca ne impiedicam intr-o diferenta de 10-15% atunci e naspa.

Oricum Ieftin si bun nu prea s-a inventat.

In privinta garantiei ca sa revenim, sincer este doar la bunavointa delerului sa schimbe motorul sau sa-ti dea banii pentru-ca legal nu il poti forta.

Desigur exista si ale metode... :wave: dar tine cont ca nu e vina lui.

Ma repet...un dina simplu rau nus daca e 13000 iar Midnight-ul intra in categ big cruiser(dimensiune)...softail...heritage,springer.fat boy...nici una sub 18000 :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahahahaa beton...e adevarat ca hd isi tine pretul peste ani.

mai cititi cate ceva despre tehnica si fiabilitate si daca ne impiedicam intr-o diferenta de 10-15% atunci e naspa.

Oricum Ieftin si bun nu prea s-a inventat.

In privinta garantiei ca sa revenim, sincer este doar la bunavointa delerului sa schimbe motorul sau sa-ti dea banii pentru-ca legal nu il poti forta.

Desigur exista si ale metode... :burnout: dar tine cont ca nu e vina lui.

Nu pot legal???Pariu????Dai 2 navete de bere dc e cum spun eu???? Asta e problema la noi...am mai spus-o: nu privim larg!!Chit k il alerg 2 ani de zile cu procesele,dar batut nu ma dau!! Asta nu inseamna k raman fara moto 2 ani...!!!

Editat de owy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai frate ca o dai in diverse. Viciul de fabricatie a unui consumabil nu inseamna schimbarea agregatului, ci doar a ambreiajului-in cazul de fata-cat mai repede posibil, ca sa fie multumit clientul.

Sunt curios cum arata contractul de garantie, scaneaza-l si incarca-l, sa vad şi eu in ce conditii ti se inlocuieşte ţie motocicleta pentru un ambreiaj cu viciu de fabricaţie.

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Feb 2008 14:46 -------------</small><br/>Shi dk nu ai mai skrie in limbaj mirc, ar fi exc ptr noi toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai frate ca o dai in diverse. Viciul de fabricatie a unui consumabil nu inseamna schimbarea agregatului, ci doar a ambreiajului-in cazul de fata-cat mai repede posibil, ca sa fie multumit clientul.

Sunt curios cum arata contractul de garantie, scaneaza-l si incarca-l, sa vad Âşi eu in ce conditii ti se inlocuieÂşte ție motocicleta pentru un ambreiaj cu viciu de fabricație.

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Feb 2008 14:46 -------------</small><br/>Shi dk nu ai mai skrie in limbaj mirc, ar fi exc ptr noi toti.

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma repet...un dina simplu rau nus daca e 13000 iar Midnight-ul intra in categ big cruiser(dimensiune)...softail...heritage,springer.fat boy...nici una sub 18000 :burnout:

Dyna Street bob 11800+tva si are motoru de 1584 etc blablabla.

 

Nu pot legal???Pariu????Dai 2 navete de bere dc e cum spun eu???? Asta e problema la noi...am mai spus-o: nu privim larg!!Chit k il alerg 2 ani de zile cu procesele,dar batut nu ma dau!! Asta nu inseamna k raman fara moto 2 ani...!!!

Crede-ma poti sa-l alergi pana cand vrei tu, dar cum zicea si turbogixxer vezi ce scrie in certificatul de garantie mai intai mai ales ca nu e vorba de rea intentie din cate am inteles.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...