Sari la conținut

Motociclete Razboi


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

BMW R 12 ale regimentului de garda?

Caschetele sunt cu C si C intors, Carol al 2-lea.

In afara de poza cu Ks 600 in fata diviziei blindate nu stiu nici o poza de campanie. Adreseaza-te museografilor de la Muzeul Militar.

Daca vrei stiu o poza cu un Nipru al voluntarilor de la Cocieri Rep. Moldova 1992.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mounted machine gun motorcycle company of the Frontier Border Guards dated March 19, 1939.

 

March 19, 1939. Buchaerst--Rumania gets braced-- To the situation created by Nazi Germany's eastward thrust of last week was added the news tonight that 500,000 troops, called from a dozen classes of the Rumanian army, were guarding the Rumanian frontier. Shown above at a recent review is a mobile machine gun detachment. Backbone of Rumania's reinforced frontier defenses was the standing army of 200,000 men, but an even larger numbered of reserves had been called to the colors. Heavy strength was mobilized along the southern border of Carpatho-Ukraine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lupule,cand oi ajunge pe la ai mei,am sa fac 2 poze special pt tine.am acolo 2 foto decupate din magazin istoric cu 2 tipuri de moto fol de armata romana.unul dintre ele este Gnome et Rohne(au avut cateva zeci de mii de unitati,. si cred...Bleriot,dar nu-s sigur)! keep in touch! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mendozacc, nu aveau cum sa aiba zeci de mii de G-R fiindca nu s-au fabricat atatea. Gnome Rhone fie erau cumparate din Franta pana in 1940, sau de captura de la nemti. Oricum judecand dupa faptul ca pana acum am vazut pe forum un singur G-R dubios nu am avut multe.

In articolul din M-L dedicat motocicletelor noastre militare se spunea ca armata a avut Harley Davidson (WLA?!), cam toate Zundappurile si BMW-urile (cumparate, foste civile sau de captura), Victoria KR 35 (pe care am fi vrut sa o producem si noi), NSU OSL, DKW etc. ceea ce se potriveste cu numarul celor ramase in zilele noastre. Cred ca pozele foarte putine indica faptul ca numarul de motociclete a fost mic si romanii nu aveau cultul motocicletei ca nemtii.

 

Organizarea ar trebui sa ne intereseze, cred ca diferea de cea germana, motocicletele pe langa cele dislocate langa diviziile de tancuri sau la unitatile de aviatie nu formau unitati de sine statatoare.

 

In poza vedem o BMW R 12 dislocata pe langa ceea ce pare un Ju 88A-4, avioane care au echipat al Gr. 5 si 6 Bombardament si apoi Escadrila a 2-a de recunoastere indepartata. Ce or cara in atas? Poate un container cu poze din misiune.

Din povestirile unui pilot in Modelism, si grupul de Potez 631 avea mai multe BMW R12 cu care au tras o cursa de atase la betie.

post-4291-1204027229.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mendozacc, nu aveau cum sa aiba zeci de mii de G-R fiindca nu s-au fabricat atatea. Gnome Rhone fie erau cumparate din Franta pana in 1940, sau de captura de la nemti. Oricum judecand dupa faptul ca pana acum am vazut pe forum un singur G-R dubios nu am avut multe.

In articolul din M-L dedicat motocicletelor noastre militare se spunea ca armata a avut Harley Davidson (WLA?!), cam toate Zundappurile si BMW-urile (cumparate, foste civile sau de captura), Victoria KR 35 (pe care am fi vrut sa o producem si noi), NSU OSL, DKW etc. ceea ce se potriveste cu numarul celor ramase in zilele noastre. Cred ca pozele foarte putine indica faptul ca numarul de motociclete a fost mic si romanii nu aveau cultul motocicletei ca nemtii.

 

Organizarea ar trebui sa ne intereseze, cred ca diferea de cea germana, motocicletele pe langa cele dislocate langa diviziile de tancuri sau la unitatile de aviatie nu formau unitati de sine statatoare.

 

In poza vedem o BMW R 12 dislocata pe langa ceea ce pare un Ju 88A-4, avioane care au echipat al Gr. 5 si 6 Bombardament si apoi Escadrila a 2-a de recunoastere indepartata. Ce or cara in atas? Poate un container cu poze din misiune.

Din povestirile unui pilot in Modelism, si grupul de Potez 631 avea mai multe BMW R12 cu care au tras o cursa de atase la betie.

sa stii ca esti probabil foarte aproape de adevar,caci nici urma de vestigii ala diviziilor moto pe teritoriul tarii(asta daca nu au facut ceva cu ele!!!). eu nu am facut decat sa citez din Magazin Istoric. mai vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca esti probabil foarte aproape de adevar,caci nici urma de vestigii ala diviziilor moto pe teritoriul tarii(asta daca nu au facut ceva cu ele!!!). eu nu am facut decat sa citez din Magazin Istoric. mai vedem...

sar putea sa fie nsu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ba nu, ce e cu poza aia cu nemti, asa poate fiecare sa puna sute de poze si am umplut topicul iara cu nemtalai. Te voi tine sub supraveghere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e poza cu BMW si DKW cred pe Calea Victoriei, e celebra dar tot cu nemti. Adevarul e ca ala din atas e in civil, o fi vreun angajat al prefecturii Politiei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

NSU de 600 folosit de armata romana in WW ll???nope......ori de 350 ori de 500.......bunicul meu avea NSU de 350 revendicat din armata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Am gasit si eu una, dar nu stiu daca era a Armatei sau era civila. Poza este undeva pe langa un hangar al Aviatiei, motocicleta se spune in articol ca este un Triumf si ca a fost reparata de curand; poza e din '41.

Caut si link-ul si-l postez!

 

post-1353-1236103289_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...