Sari la conținut

Accident


futureboy
 Share

Postări Recomandate

am iesit mircuri 20 cu nevasta mea la o plimbare, de vreme buna

una cu o dacie nu m-ia dat prioritate si nu am putut evita am intrat in portiera ,in cadere mi a mrupt tibia si peroneu. din fericire nevasta mea (pasgera) nu a patit nimic,dar eu am fost operat.

mi-a bagat o tija in tibie pt 1 an jumate si acum umblu in carje.

asadar atentie am realizat cat de importanta e sanatatea.

daca stiti ceva de treaba asta cu tija in tibie spuneti mi.

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot dubla fractura de tibie si peroneu am si eu in plus mai am si o proteza de sold,dupa 11 luni maxim un an in functie de organismul fiecaruia si in functie de cat de mare erea ruptura tija si suruburile sau ce ai tu acolo se scot,Atentie!mare la recuperare este cel mai important lucru in procesul de vindecare.Multa bafta si sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tras-o cu glezna si peroneul. Fa cat mai multa miscare , ma refer la gimnastica dar daca vrei si la SEX! O sa ai nevoie de conditie fizica la recuperare si ca sa nu te ingrasi. Mananca si bea produse lactate cat poti, contin calciu, deasemenea vitamine, nu multe ,dar de buna calitate. Nu te zgarci la bani, acum e tarziu sa faci economii. Daca s-au vindecat ranile, expune-te la soare- vitamina D te ajuta mult! Si daca o sa ai ceva timp la dispozitie, umple-l cu ceva folositor pentru tine, de exemplu un curs de limbi straine. Nu sta in canapea si-ti plange de mila, lupta-te si gandeste-te ca este inca o experienta pe care ti-a dat-o Dumnezeu ca sa mai inveti ceva, sa mai apreciezi pe cineva di apropierea ta, sau dimpotriva sa vezi cine se bucura de necazul tau!

Cu speranta ca nu te-am plictisit, iti doresc multa sanatate si recuperare rapida! Apropos, la Olanesti e o baza buna de tratament! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

same shit here.

tibie si peroneu. acum tzopai si sunt vioi, dar dupa 7 luni. O sa ai de tras, dar de facut sex.. stai linistit.. nu-i problema :).

sa NU te apuci sa incerci sa calci pe el crezand ca te recuperezi mai repede. eu am stat cu gipsul o lun ain plus fata de cat mi-a spus medicul, si asta in cpnditiile in care toti si-l dau jos mai repede.

gandeste ca piciorul al ail recuperezi doar O DATA. daca nu o facicum trebe.. apoi e nasol.

baftex..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

laso draqului frate :wave: bine ca nu ai patit nimic mai grav si ce e si mai important ca pasagera nu are nimic. exact asa am patit si eu acum 5 luni, numa ca mie s-au rup0t toate aste (ca si la tine) in 4 bucati, asa ca i-o's mai smecher :crack: am 4 tije. aproximativ dupa 3 luni am putut sa umpbu fara carja, si nuam avut durri deloc. doar din cauza tijelor, ca nu i-s bagate total si iese prin piele(3 din 4) asa ca e ca,m incomod, treubia sa-mi tai pantofii. acum, dupa cam 5 luni deja ma descurc bine, doar ca nu am mobilitate maxima, ca una dintre cele 4 tije nu ma lasa sa indoi piciorul cum trebuia. (eu am avut fractura foarte aproape de glezna si era mai complicat...)

insanatosire grabnica, si toate cele bune i-ti doresc! :burnout:

daca mai ai vreo intrebare, sau daca te pot ajuta cu ceva, PM

 

bye

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.....imi pare rau de ce ai patit ...

dar cam 2 ani stai pe bara...si iti trebuie o ecuperare zdravana...

succes....

eu am patit la mana stanga din septembrie anul trecut si inca mai am o tije in antebrat ..

sper sa fie scoasa in ajun de paste ..si fac recuperare in fiecare zii.....pentru mobilitatea mainii ..am avut 21 de fracturi pe mana stanga :crack:(

dar in iulie -august voi incaleca iarasi motoru ...

daca vrei sa ma vezi pe pagina 2 sau 3 este un accident pe A2- carenata verde :lol:))) ai sa vezi cum eram ..naspa :lol:) acumeste bine

:wave: :crack: :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult de tot tuturor

despre mine ce sa zic , sunt optimist deja merg bine in carje,am mobilitate bunicica in toate directiile(GENUNCHI GLEZNA) SI UN TONUS BUN

VA ROG CARE ATI MAI AVUT TIBIE PERONEU RUPTE, SPUNETI MI SUNT TARE CURIOS

 

 

--- Mesaj completat în 29 Feb 2008 15:29 -------------
APROPO CRED CA DACA AS FI AVUT NISTE CIZME ZDRAVENE RAU M AR FI SALVAT, ORICUM GEACA MOTO SI CASCA MAU AJUTAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :burnout: :wave: ce topiiiiiccccccc!!!!!

on-topic, eu am glezna stanga prinsa si acum dupa 5-6 ani cu o placuta de metal plus cele 6 suroabe de rigoare, cica tb sa le scot dupa 1 an, dar deh, asa e omu cand nu-l mai doare, take care of you prietene. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Vezi k la zepter este o jucarie...Bioptron se numeste...si iti grabeste vindecarea ranilor,a oaselor etc

Am un prieten care a avut o fractura la antrebrat si normal trebuia sa tina vreo 2 luni si in 3 sapt cu aparatul asta si-a revenit :burnout: ....

Este k o lanterna care emite nijte radiatii care iti stimuleaza organizmul...:wave:(nu dauneaza stai linijtit)

Eu din fericire nu am avut fracturi dar cand faceam entorse,contuzii sau julituri imi dau

Editat de big_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca in topicul asta fiecare isi prezinta fracturile. Daca tot faceti asta precizati si daca ati purtat echipament adecvat.

 

mai, tu acuma vrei sa fspui ceva destept, sau numa' vrei sa iesi in evidenta?!? :wave:

pe de alta parte au am fost echipat full...

 

dar daca esti asa destept, hai explica-mi te rog frumos, dupa parerea ta daca cineva e echipat absolut (cum am fost si eu) si se loveste de o masina cu aprox 50km/h cu un motor de aprox 200 de kg(plus greutatea corpului, cam 80kg), mai conteaza ce cizma are pe el?!? ca de exemplu eu m-am lovit de masina ca i s-a indoit si pragul si chiar ma bucur ca am scapat cu atata.

 

scuza-ma te rog daca te-am jignit cu asta, da ma enerveaza oamenii, care habar nu au ce vorbesc (sau poate sciu doar sa aiba mai multe posturi in forum...) nu stiu daca ai citit de cazul de anul trecut din Oradea cu Fazek si Timi (dumnezeu sa le odichneasca in pace). au fost echipati aproape ca un pilot superbike....

 

mare motociclist esti.... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, nu vreau sa ies in evidenta,doar ca a fost o situatie fericita tinand cont ca si eu am indoit o portiera si un pic pragul unei dacii si nu am avut nimic in afara de fractura.

ma gandesc ca poate cu niste cizme zdravene as fi scapat si de fractura

good luck and take care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bioptronul de la Zepter, ca mai toate dealtfel, se bazeaza pe principiul stimularii unor celule de la nivelul pielii care este cel mai mare organ al nostru.M-am interesat de pret, cca350-400 lei. Cam scump, dar merita! Decat sa dai cu tot felul de maclavaitzuri......Ma gandesc serios sa-l cumpar! Sanatate! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bioptronul de la Zepter, ca mai toate dealtfel, se bazeaza pe principiul stimularii unor celule de la nivelul pielii care este cel mai mare organ al nostru.M-am interesat de pret, cca350-400 lei. Cam scump, dar merita! Decat sa dai cu tot felul de maclavaitzuri......Ma gandesc serios sa-l cumpar! Sanatate! :wave:

 

Poate la tine pielea e cel mai mare organ :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma bag si eu nitel in seama ca si eu am avut piciorul rupt si era nasol sa nu am cu cine impartasi experiente, deoarece doctorii, plictisiti de atatea explicatii iti dau exact atatea informatii cat ai nevoie.

 

In primul rand, trebuie stiut ca fiecare zi de repaus duce la micsorarea masei musculare (nu stiu procentual) si a masei osoase ( cam 1% pe luna). Plus rigidizarea tendoanelor.

 

Cu alte cuvinte, este foarte gresit sa nu incepeti recuperarea exact atunci cand zice doctorul. Nici mai devreme nici mai tarziu, cum a facut un viteaz mai sus de se lauda ca a mai tinut ghipsul inca o luna. Foarte rau a facut.

 

Recuperare: e buna. Trebuie chinuit piciorul chiar daca doare de inebunesti (oh, da, va durea..)

 

Eu am facut 0 minute 0 secunde recuperare cu doctor insa nu regret. Am facut recuperare de unul singur cerand sfaturi in stanga si in dreapta.

 

De mers am mers normal cam la 6 luni de la fractura. De alergat nu se pune problema mai repede de 2 ani. Recomandat este sa renunti la orice sport care introduce socuri in articulatiile piciorului. Da-o pe bicicleta cum am facut eu. E o metoda de recuperare extraordinara.

 

Referitor la scos fiarele din picior, parerile au fost impartite. Unii doctori au zis sa le scot ca fac osteoporoza, altii au zis sa le las ca osteoporoza oricum fac peste o anumita varsta.

 

Zona fracturii a ramas vinetie, culoarea pielii nu este normala. Doare la schimbarea vremii insa nu exagerat. In primul an sa te astepti sa te doara piciorul in fiecare dimineata cand te dai jos din pat primele 5 minute. E normal, tine de circulatia sangelui, cu timpul se estompeaza.

 

Estimez ca abia de la vreo 2 ani de la fractura incolo incepi sa uiti de piciorul respectiv. Adica sa spui ca nu te mai deranjeaza aproape deloc.

 

De preferat sa nu va rupeti oasele. O fractura are prostul obicei sa te anunte pentru tot restul vietii ca a fost acolo.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

iti scriu si ca "fracturat" si ca doctor - ca tot zic unii ca nu dam relatii - am avut o "treime superioara tibie+ peroneu, deschisa" care s-a soldat cu o placa cu suruburi de care am scapat la 9 luni; am avut consolidare intarziata si n-am calcat mai devreme de 3 luni ... m-am suit pe motor peste inca 3 luni. La modul general vorbind e bine sa fie cat mai sus ca nivel, fara cominutie, adica multe fragmente si e mai bine sa nu aia interesare articulara - ca prognostic pe termen lung; treuie sa te feresti - daca poti - de infectie imediat postoperator si cam asta e; spune cum iti suna diaggnosticul si iti zic la concret

 

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut acum 7 luni o problema asemanatoare: fractura de peroneu in treimea superioara si dubla fractura cominutiva pe tibie. Singurul tratament al peroneului a constat in reducerea fracturii in ziua accidentului. La tibie s-a lasat cu tija. Cam in 2 luni am reusit sa ma pish stand in doua picioare. In 3, sa ajung cu o singura carja sa-mi iau tigari de la buticul din colt si sa sofez. Din luna a treia am inceput sa merg la bazinul Lia Manoliu si mergeam ajutandu-ma si de baston, mult mai eficient la deplasare, reuseam sa acopar o distanta mult mai mare decat cu o carja. Dupa o luna si jumatate de inot, mers aproape zi de zi de luni pana vineri in fiecare seara, am renuntat in cele din urma si la baston. In clipa de fata pot sa merg aproape normal si ghiar sa bag un usor sprint (dar nu lung) daca situatia o impune. Din pacate la fracturile de tibie cu cat sunt mai multe cu atat se pierde din lungimea initiala a osului. La mine au rezultat intre 2 si 3 centimetri in minus. Cand mi-am dat seama ca nu e ceva in regula cu schiopatatul am vrut sa recurg la o taloneta dar la recomandarea medicului am mai asteptat cateva luni, timp in care mi-am readaptat mersul la noile date tehnice. Inotul realmente a facut minuni, ti-l recomand cu caldura. Din clipa in care poti face cativa pasi pe picioare si poti conduce masina in siguranta te sfatuiesc sa cauti un bazin de inot. Dupa doua trei luni de inot vei fi uimit de rezultate. Este foarte important pentru vindecarea unei fracturi sa stimulezi circulatia sangelui in membrul afectat. Inotul poate face mai mult de atat, muschii si ligamentele slabite in intervalul de repaos la pat isi vor recapata vigoare mult mai rapid. Mai pot adauga ca si psihic imbunatatirea va fi notabila. Iti doresc multa sanatate. Urmeaza-mi sfatul si n-o sa-ti para rau. Multa sanatate.

 

p.s. In clipa de fatza sunt din nou calare pe situatie. :cheers:

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, nu vreau sa ies in evidenta,doar ca a fost o situatie fericita tinand cont ca si eu am indoit o portiera si un pic pragul unei dacii si nu am avut nimic in afara de fractura.

ma gandesc ca poate cu niste cizme zdravene as fi scapat si de fractura

good luck and take care

 

 

mai frate, fii serios, nu tie ti-am postat ci la @claudiu_nx! el a inceput sa fie "destept" ca oare ai fost tu sau careva dintre noi echipat corect.... si m-am cam enervat, stiind ca si scarita de la motor s-a rupt, normal ca nu prea exista cizma asa tare care sa rezista la o lovitura asa tare. Echipamentul e foarte important, dar nu neaparat te salveaza... :cheers:

 

sanatate tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa astfel de evenimente v ati mai urcat pe motor

daca da la cat timp

 

--- Mesaj completat în 05 Mar 2008 13:40 -------------
salut radu, noi ne cunoastem

din fisa inteleg doar fractura deschisa de tip 1 tibie peroneu rupte

nu am gips . am o tija metalica (stryker) in picior,am mobilitate buna in genunchi si slaba in glezna

sper ca tu esti bine acum si ca fractura ta a fost demult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...