Sari la conținut

Lamuriri Legislative


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Deci primele lamuriri ar fi cam asa :

Iei scuter de 49 daca nu ai 18 ani sau daca nu ai carnet de A .

 

Bafta :D

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Feb 2008 21:30 -------------</small><br/>

Deci primele lamuriri ar fi cam asa :

Iei scuter de 49 daca nu ai 18 ani sau daca nu ai carnet de A .

 

Alte avantaje ?

 

orice inafara de bicicleta chiar si capra trebuie inregistrata la primarie ... si ca sa inregistrezi un moped la primarie te pun sa paltesti impozitul ... si o asigurare ... plus sa platesti tablita si in termen de 3-4 zile iti ajunge mie in 3 zile mi-a ajuns ... si in plus iti trebuie C.I. a scuterului daca o ai daca nu te interesezi de date tehnice ( precum capacitate cilindrica ... an de fabricatie ... nr de locuri ... greutatea pe axul fata / spate ... greutate proprie ... greutate maxima admisa(incluzand greutatea proprie + cea a pasagerilor ... suportata ... la mn e 250 kg ... si anul de productie) si aste le spun sigur pt ca si eu le-am predat vineri si am scos azi numerele(dar au sosit de 2 zile) pe langa aceste date pe care trebuie sa le sti ... trebuie o copie dupa contractul de vanzare cumparare ... dupa buletinul persoanei pe care va fi trecut mopedul ... copie dupa asigurare si copie a dovezi de achitare a impozitului ... si iti elibereaza si un C.I. Avantajel ar fi ... viteza destul de mare ... fiabilitate mare ... te strecori pe unde vrei ... si in locuri inguste in mai putin de 50 cmc ...(in cazul meu) cum sa mai zis ... eshti primu la semafor ...

 

 

Bafta :D

 

--- Mesaj completat în 29 Feb 2008 21:39 -------------

Depinde de ora la care te duci.

Au extins acuma programul pana pe la 19-20 si sambata.

Depinde de noroc.

La primarie ai sansa sa nu mai gasesti pe nimeni dupa 13 :haha:

sau si pana in 13. ... stiu ca aveam o asociatie familiala si era aventura sa gasesti pe cineva la primarie.

Nici nu erau drastici sa zica ca de ce nu ai venit. Toata lumea era fericita !

 

Depinde oricum mult de noroc.

Si la coada stai odata . Oricum sacrifici o zi :kiss:

 

Merci :D

 

Alceva ?

 

eu nu am stat deloc si am mers chiar la sfarshitul programului ... dar cu ajutorul si amabilitatea celui responsabil de la primarie ... am reushit vineri sa depun actele :D si aici se plateste impozit ... 8 lei .... 850 tablita ... iar asigurarea in functie de firma la mn a fost 165 lei

 

--- Mesaj completat în 29 Feb 2008 21:45 -------------

Pai fara alcool :wave: normal !

Merg de 3 ani cu motoru si nu am baut , o sa merg si cu scooteru treaz.

Credeam ca fac o smekerie .... dar singura sansa e cu bicicleta sau rolele vad :)

 

:hug:)) nu ai baut in timp ce ai mers:)))) dar nu-mi spune ca nu ai baut deloc :crack: :crack: :lol: asa se intelege din ce ai scris;) RESPECT :D

 

--- Mesaj completat în 29 Feb 2008 21:47 -------------

Inca ceva .... care mi se parea interesant la scootere :

 

Am scos ieri de la iernat si m-am plimbat prin oras . Foarte fain !

Dar ce am vazut misto e ca eu stateam la rosu si toti scuteristi treceau pe rosu .

Care e explicatia ? Se cred mai puternici ca nu are nimeni ce sa le faca ? Sau sunt profesori?

Ba mai rau e ca stateam la rosu intre masini si era un scuter in spate , mai sa ma injure ca nu trec pe rosu si ca i-am blocat calea (or fi fost in stare de soc oamenii care asteptau pizza) :burnout:

 

Eu credeam ca pe scooter faci ce vrei cum vrei :)

 

da da :lol: :lol: ce vrei cum vrei pana te vezi 2 lumini rosu si albastru in oglinda ... si nu sunt neoanele altui dependent:))) e nea GARCEAAAA :lol: :) cu sucterul nici sa vrei nu scapi ... doar daca e ff silentios si eshti pe drum mai accesibil tie decat masinilor si cu multe curbe + scuter cu care sa te descurci

 

--- Mesaj completat în 29 Feb 2008 21:51 -------------
si intru si in istorie cu cel mai lung post :)))

Editat de GeorGEBlaCKRidER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mergi pe banda de biciclete si mopede, daca traficul e aglomerat si nu poti sa crosetezi, nu platesti impozit, nu faci ITP...................cam astea ar fi d.p.d.v. legislativ.

 

 

 

Aici te contrazic. Eu tocmai mi-am inmatriculato-inregistrat (o poveste trista) scuterul si te asigur ca a trebuit sa deschid rol la DITL, plus ca la dosar se cere omologare/ci/itp. Mie cel putin asa mi-a trebuit. Impozitul e 7 roni. Asigurare rca la allianz=90ron/6 luni, casco la asirom=96 ron/trimestru cu fransiza atat la furt cat si la avarie in valoare de 100 euro. Si eu sunt de parere ca avand deja a-ul e mai indicat sa cumperi un 125. Cu mai mare deja nu mai ai avantajele unui scuter, cu care te poti strecura usor la semafoare...aici e toata treaba, in trafic esti oarecum la dezavantajat (ma refer la un 49) pt ca viteza de deplasare e redusa. Astfel cu un 125 castigi si in trafic si esti cam la limita cu gabaritul in vederea strecurarii pe la semafoare. Eu nu am a-ul, dar am un 49. Bafta in alegere.

Editat de Rapiduletul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK!

Multumesc pentru consultatie si sfaturi !

O sa ma uit pe piatza de mana 2 sa iau unu inmatriculat , cu tot ce trebe.

Mai mare de 50 :burnout: bine inteles !

 

Mi-ati spulberat visul :crack: de a trece pe rosu , merge pe contrasens , a bea la ghidon ...

Am fost probabil influentat de niste elemente negative ale comunitatii de scooteristi !

Acuma totul imi este mai clar in minte si o sa militez pentru respectarea legilor in vigoare.

 

Success si Asfalt uscat !

 

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offense...dar tu ai mari probleme

 

Ori te prefaci si ai niste glume foarte ironice, seci si care nu prea se inteleg, fara umor.

 

Ori nu ar trebui sa ai carnet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offense...dar tu ai mari probleme

 

Ori te prefaci si ai niste glume foarte ironice, seci si care nu prea se inteleg, fara umor.

 

Ori nu ar trebui sa ai carnet...

 

asta-i buna :burnout: :wave: :crack: dc nu ar trebui sa aiba carnet ma? a pus si el o situatie ca ar bea etc... nu a zis ca asa o sa faca ... oricum nu e recomandata nici la volan ... dar l ghidon nici atat ... ai o variabila in plus ... echilibrul ... daca il pierzi sau scade pot sa te gandesti serios sa ast pana iti trece efectul alcoolului ... dar revenind la post ... lasa-l domne in pace;) nu a obtinut A-u dintr-o privire deci stie cv;)

Editat de GeorGEBlaCKRidER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta-i buna :crack: :crack: :lol: dc nu ar trebui sa aiba carnet ma? a pus si el o situatie ca ar bea etc... nu a zis ca asa o sa faca ... oricum nu e recomandata nici la volan ... dar l ghidon nici atat ... ai o variabila in plus ... echilibrul ... daca il pierzi sau scade pot sa te gandesti serios sa ast pana iti trece efectul alcoolului ... dar revenind la post ... lasa-l domne in pace;) nu a obtinut A-u dintr-o privire deci stie cv;)

 

Asta-i ca aia "sa zicem ca as omora un om, nu am zis ca o sa o sa fac, dar sa zicem ca as omora ... nu-i recomandat nici la volan, darmite la ghidon" :) WTF ... man? :lol: :D

 

A si sa ma lasi cu nu a obtinut A-ul , sau B-ul sau mai stiu eu ce cat. pe ochi frumosi ... pe ochi frumosi nu, dar pe spaga DA! :lol: :D :D :lol: :burnout: :)

 

Cand de actiunile tale nu depinde decat starea ta de spirit nu-i o problema, dar cand de actiunile tale depinde viata oamenilor parca ar fi cazul sa te opresti si sa faci 2-3 pasi in spate ca sa poti privi problema si dintr-o alta perspectiva. Sti daca intri in stalp si te duci baut n-ar fi o problema, e un risc pe care ti l-ai asumat si ai crapat, dar cand mai iei odata cu tine inca o viata a unui om nevinovat, parca nu mai meriti sa traiesti si in orice caz nu mai ai ce cauta la volan alta data.

 

Conduci SAU bei? Amandoua nu perg impreuna, oricine-ai fi si orice-ai face. Daca ai ouale mari si functia si situatia iti permite, te mai poti eschiva si eventual ii poti da in judecata pe cei pe care i-ai ucis, pentru ca ti-au taiat calea si era sa intri intr-un pom ... cine stie, in Romania poate si castigi despagubiri pe treaba asta :wave:

Asfalt uscat si salutari cu farul! :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut!

 

Cine este interesat in a lucra ca livrator de pizza pentru "PHD by Pizza Hut" este invitat sa depuna CV la magazinul din Calea Vitan nr.23D sau in Calea Dorobanti 5-7 (Pizza Hut). Ne puteti contacta si pe www.PHDpizza.ro sau la telefon 021 201 17 60 sau 0749 099 041.

 

Multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...