Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

deci, 950 din 2004 - 17.000km, portocaliu cu negru

crash-bar, suport si topcase plastic KTM, ultima revizie la motomania - la Andreas, acum 1000km - in toamna - io i-am recomandat.

motor cumparat de la dealer tot in toamna; proprietaru - un preten de-al meu, nu se mai da cu el.

arata impecabil.

 

pret - 8000euroi

 

hai bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva intrebari:

KTM LC8 950 Adv.,cam cat consuma?(vin dupa V-strom care rareori "ia" peste 5%)

Schimbarea consumabilelor este dificila?(adica,din ce am citit pe aici e cam complicat ca sa schimbi singur uleiul...pt.ca trebuie sa demontezi motocicleta :) ).

Impresii...pareri?

Avantaje/dezavantaje?

Merita?(la intrebarea asta,raspunsul il stiu deja).

 

Va intreb asta pt.ca...trebuie sa fac un efort deosebit(financiar,bineinteles) ca sa-l am!

so?

 

Consum in oras destul de mare 7-10 depinde cum tragi de ea,eu acuma am fost de 1 mai in slovacia si afara si pe autostarda 2 persoane bagaje full mi-a iesit intre 5.8 - 6.5 am masurat la fiecare alimentare fiindca asta era primul meu drum mai lung cu KTM-ul si ma interesa si pe mine ca si eu am avut un Dragstar 650.Intradevar e mai complicat schimbu de ulei ca la Dragstar(cu asta pot sa o compar) dar nu am vazut in viata mea un LC8 desfacut, dar mi-am schimbat singur, un pic mai lent dar daca ai o carte service nu-i greu.

Prima impresie deocamdata e ca nu-mi mai trebe alt moto o vreme(asa simt),cand mi-am l;uat primul moto deja visam la altceva mai mare ,mai tare dar de cand am luat KTM-ul nu prea ma intereseaza altceva pt mine e moto perfect,la drumuri lungi ma interesa si pe mine confortul mai ales cu 2 persoane dar e foarte confortabil mai ales daca nu mergi mai mult de 500 km/zi.

Multumesc pt.raspuns!

Astept in continuare sugestii!!! :D :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un mic upgrade si eu la Frank : Crash bar Hepco & Becker ,suport genti laterale SW Motech si set genti aluminiu TRAX - SW Motech 45L asa ca READY FOR ADVENTURE!

 

 

arata exceptional cutiile alea, cat te-au costat gentile si de unde le-ai comandat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am comandat de pe Louis 230 eur/buc la cutii + suporti+sist de prindere+ set yale (astea separat) ....oricum tot ce trebuie pt cutii + un crashbar m-a costat aproape 1000 de eur

 

 

Uite si codul pt genti: 10024728

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am comandat de pe Louis 230 eur/buc la cutii + suporti+sist de prindere+ set yale (astea separat) ....oricum tot ce trebuie pt cutii + un crashbar m-a costat aproape 1000 de eur

 

 

Uite si codul pt genti: 10024728

 

 

sarumana,

 

urmaresc cu interes pe la semafoare mobrele voastre domnilor. sunt ceva deosebit.

 

stau in cumpana daca TDM nou sau 990 nou, bine asta in viitorul indepartat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sarumana,

 

urmaresc cu interes pe la semafoare mobrele voastre domnilor. sunt ceva deosebit.

 

stau in cumpana daca TDM nou sau 990 nou, bine asta in viitorul indepartat :)

 

 

si eu tot am asa am stat in cumpana de la tdm ce sa-mi iau si am trecut pe la un bandit de 1200 un an si dupa aceea am ajuns aici si acum in sfarsit sunt multumit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

salutare

mi-am rupt cupla de pe furtunul care iese din pompa de benzina, unde naiba gasesc una de comandat in afara de magazinele clasice sau are careva una pe acasa din intamplare?

pentru moment am inlocuit cupla cu o improvizatie dar vreau sa montez cupla originala.

motorul meu este 990 adv.

multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
salut,

ieri am venit dintr-o tura de aproape 5000 km prin alpi(inclusiv drumul dus-intors). intre cele 25 de motoare au fost si 2 ktm adv.

Intradevar sunt niste motoare de exceptie.

Am vazut pozele in topicul celalalt,super tura!Felicitari si la cat mai multe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

cel de al doilea a fost al meu. A trecut de 50000 km si merge ca in tinerete. Inca odata a confirmat ca este un motor care nu te lasa la greu.

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tura de 5000km....... Ce viata :laugh:

Ca m-as duce si eu la asa o tura daca n-ar urla feciorul meu de 4 luni sa nu plec.

Din fericire a trebuit sa ma multumesc cu un macadam Dobrogean cateva sute de km.

Intrebare : vi s-a intamplat sa faceti pana fara sa gauriti cauciucul (camera ciupita din cauza sariturilor). Nu inteleg ceva, Sambata am facut o saritura fortuita de 5-6 metri lungime la peste 1-1,5m deasupra pamantului, iar apoi in 5 km eram pe janta. Am gume TKC 80 Continental. Am desfacut cauciucul, iar camera avea o ciupitura si vreau sa va spun ca nu are nici cea mai mica urma pa cauciuc.

foarte ciudat.....

post-8173-1246990215_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tura de 5000km....... Ce viata :laugh:

Ca m-as duce si eu la asa o tura daca n-ar urla feciorul meu de 4 luni sa nu plec.

Din fericire a trebuit sa ma multumesc cu un macadam Dobrogean cateva sute de km.

Intrebare : vi s-a intamplat sa faceti pana fara sa gauriti cauciucul (camera ciupita din cauza sariturilor). Nu inteleg ceva, Sambata am facut o saritura fortuita de 5-6 metri lungime la peste 1-1,5m deasupra pamantului, iar apoi in 5 km eram pe janta. Am gume TKC 80 Continental. Am desfacut cauciucul, iar camera avea o ciupitura si vreau sa va spun ca nu are nici cea mai mica urma pa cauciuc.

foarte ciudat.....

 

Ciupitura este pe partea interioara a camerei sau pe exterior?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tura de 5000km....... Ce viata :blink:

Ca m-as duce si eu la asa o tura daca n-ar urla feciorul meu de 4 luni sa nu plec.

Din fericire a trebuit sa ma multumesc cu un macadam Dobrogean cateva sute de km.

Intrebare : vi s-a intamplat sa faceti pana fara sa gauriti cauciucul (camera ciupita din cauza sariturilor). Nu inteleg ceva, Sambata am facut o saritura fortuita de 5-6 metri lungime la peste 1-1,5m deasupra pamantului, iar apoi in 5 km eram pe janta. Am gume TKC 80 Continental. Am desfacut cauciucul, iar camera avea o ciupitura si vreau sa va spun ca nu are nici cea mai mica urma pa cauciuc.

foarte ciudat.....

 

Camera se ciupeste atunci cand nu ai presiune suficienta sau socul incasat este foarte mare astfel incat camera sa fie prinsa intre cauciuc si camera(nefiind foarte groasa, camera pur si simplu se taie). O alternativa la problema asta ar fi camerele "heavy duty", dar nici macar ele nu te scot daca nu mergi cu presiunea corecta(mai ales la o motocicleta care are peste 200kg).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camera se ciupeste atunci cand nu ai presiune suficienta sau socul incasat este foarte mare astfel incat camera sa fie prinsa intre cauciuc si camera(nefiind foarte groasa, camera pur si simplu se taie). O alternativa la problema asta ar fi camerele "heavy duty", dar nici macar ele nu te scot daca nu mergi cu presiunea corecta(mai ales la o motocicleta care are peste 200kg).

 

990 ADV are 199 kg iar 950 adv 198 :D deci sunt sub 200 kg :laugh: Ma prostesc si eu :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

990 ADV are 199 kg iar 950 adv 198 :P deci sunt sub 200 kg :D Ma prostesc si eu :laugh:

 

Punei ulei si benzina si deja ai sarit de 200kg. Mai adauga si greutatea ta si a echipamentului plus accesoriile care le ai pe moto si o sa vezi ca se apropie de 300kg si poate chiar trece peste. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Punei ulei si benzina si deja ai sarit de 200kg. Mai adauga si greutatea ta si a echipamentului plus accesoriile care le ai pe moto si o sa vezi ca se apropie de 300kg si poate chiar trece peste. :angryfire:

 

 

Ce pot spune sigur este ca dimineata am plecat cu 2,4 spate si 2.2fata. Binenteles cu presiune facuta la un manometru verificat si nu la vre-o benzinarie:)

 

legat de greutate.... motor 200kg, benzina, suporti cutii spate,protectii fata,cutie si suport spate +bagaje - lejer inca 80kg, si eu 40kg. :D, glumeam am 100, asa ca ajungem la 380 kg. E ceva nu.

 

am verificat si la alta lume si asa este din cauza sariturii facute la impact s-a intamplat. Nu-i nimic atata timp cat esti pregatit.

 

Pentru cine este interesat de o tura in ultimul weekend din august sau primul din septembrie:

 

suntem 2ktm lc8 si 2 transalp, Vineri Sambata si Duminica, aprox 1600-2000km depinde de traseu minim 500 enduro.

Mesaj completat

Hai baieti care vine la tura 28,29,30 August

/index.php?showtopic=402294

 

500km/zi aproximativ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salutari,

cel de al doilea a fost al meu. A trecut de 50000 km si merge ca in tinerete. Inca odata a confirmat ca este un motor care nu te lasa la greu.

Mae

 

 

mae auitat sa va spuna ca a desfacut acel motor de cel putin 6 - 7 ori pana acum si a modificat la el o multime

 

pe cand eu am facut 66000 doar schimband ulei

 

so e normal ca dupa ce inlocuiesti o multime

iarna sa il desfaci sai sa.l pui la loc ca arate ca nou

 

so...................fiabilitatea oare de ce e data de intretinerea constanta a lui mae sau de a mea care nu este desfacuta decat acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...