Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

PS -si acum regret ca nu ti-am luat 400 exc cu pretul la care ne intelesesem ,m-am cacait si la suflat altul ,iar eu mi-am luat tot un KTM in care am tot bagat bani pana acum si tot nu merge ,soarta . :(

 

Soarta, frate ... soarta ! EXC-ul a ajuns la un prieten bun din urbea mea si il sjujeste cu credinta ! I-am dat ,,fier" de incredere !

La cate motoare am schimbat, lumea deja ma crede ,,geambas", insa am schimbat motoarele ba din plictiseala, ba din nevoie de bani, ba sa-mi iau unul mai tare ... NICIODATA, pentru a face profit dupa urma asta ! Ideea este ca orice motor ce sa aflat la mine in curte a beneficiat de un tratamet regal ! Acel EXC, l-am dat ,,tzipla" ... restaurat total, pentru ca vroiam ceva mai ,,adventure" ... si am gasit ! Nu este LC8, dar ma slujeste cu credinta !

Momentan ma chinui sa nu-l pierd si pe asta ..... mama masii de viatza ! ;)

 

Cu bine ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

uite-o MAE cu cutii...

acum doua sezoane...cred...la intalnirea de la bacau te-ai apropiat alaturi de un prieten de africa mea..atunci erai inca indecis...felicitari pt alegere...sper saptamana viitoare sa ajungi la bacau poate voi avea ocazia sa o vad de aproape

post-8168-1275598896_thumb.jpg

post-8168-1275598976_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai rezolvat problema cu motoru? merge bine acu?

NU,dar incepe sa nu-mi mai pese.pt ca daca imi pasa prea tare, ma enervez si se duce dracului placerea.se opreste,dau start si merg mai departe. astept un semn de la un service autorizat.poate cineva descopera hiba. cred ca mai usoara a fost descoperirea nu stiu carei mumii, decat problema motorului meu.nimeni nu stie ce are! demarez,trag ambreiajul sa trec in treapta superioara si...se opreste,cand si cand. asta e marea ENIGMA;deci,ce are??? mentionez ca am schimbat deja swich-ul de la ambreiaj. in rest e un motor exceptional!

Mesaj completat

acum doua sezoane...cred...la intalnirea de la bacau te-ai apropiat alaturi de un prieten de africa mea..atunci erai inca indecis...felicitari pt alegere...sper saptamana viitoare sa ajungi la bacau poate voi avea ocazia sa o vad de aproape

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU,dar incepe sa nu-mi mai pese.pt ca daca imi pasa prea tare, ma enervez si se duce dracului placerea.se opreste,dau start si merg mai departe. astept un semn de la un service autorizat.poate cineva descopera hiba. cred ca mai usoara a fost descoperirea nu stiu carei mumii, decat problema motorului meu.nimeni nu stie ce are! demarez,trag ambreiajul sa trec in treapta superioara si...se opreste,cand si cand. asta e marea ENIGMA;deci,ce are??? mentionez ca am schimbat deja swich-ul de la ambreiaj. in rest e un motor exceptional!

Dupa cum am observat switch-ul de la ambreaj care l-ai schimbat, se afla la receptor nu? vezi ca mai are un switch la maneta si care poate cauza aceasi problema :

 

Citez de pe net, pe cineva cam cu aceasi problema si un raspuns de la Andreas Berner, KTM Factory Rep:

 

"Engine stalls when clutch is pulled in ~5,000 RPM:

The fuel injection computer shuts off fuel to the injectors when the throttle is closed at 5k and above. This can cause the engine to stall if the computer doesn't sense the clutch is pulled in at this time.

Andreas Berner, KTM Factory Rep: "When you pull the clutch, do you have one or more fingers behind the lever, and what position of the lever adjustment do you use?

Because there is an electrical switch telling the ECU that the driver pulled the clutch lever and with the lowest position of the lever and a finger between the lever and the handlebar it is possible that the switch is not activated!

So the ECU doesn´t know that the clutch is open and can not react by giving the engine enought fuel for idlespeed, this can also cause a stalling engine and is very hard to detect for the dealer, because there is simply no "failure".

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am observat switch-ul de la ambreaj care l-ai schimbat, se afla la receptor nu? vezi ca mai are un switch la maneta si care poate cauza aceasi problema :

 

Citez de pe net, pe cineva cam cu aceasi problema si un raspuns de la Andreas Berner, KTM Factory Rep:

 

"Engine stalls when clutch is pulled in ~5,000 RPM:

The fuel injection computer shuts off fuel to the injectors when the throttle is closed at 5k and above. This can cause the engine to stall if the computer doesn't sense the clutch is pulled in at this time.

Andreas Berner, KTM Factory Rep: "When you pull the clutch, do you have one or more fingers behind the lever, and what position of the lever adjustment do you use?

Because there is an electrical switch telling the ECU that the driver pulled the clutch lever and with the lowest position of the lever and a finger between the lever and the handlebar it is possible that the switch is not activated!

So the ECU doesn´t know that the clutch is open and can not react by giving the engine enought fuel for idlespeed, this can also cause a stalling engine and is very hard to detect for the dealer, because there is simply no "failure".

 

Ride Safe!

mersi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi !

 

Foarte frumoasa, in primul rind ca este portocalie (adica are si ceva portocaliu).

Vezi de ce iubesc carburatorul, tragi de gaz cit vrei si apesi ambreiajul tot cind vrei!!

Editat de mae
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti

sfpoate ma ajutati si pe mine...

 

Am dat jos de pe motor cage-ul de prindere pentru gentile laterale, si in pacate, s-a dat jos cu tot cu handle-erele laterale spate de care se sprijina pasagerul sau de care tii cand vrei s-o ridici pe cricul central.

 

Are cineva handle-erele normale, eventual care le-ar fi schimbat cand si-a pus cage de genti laterale?

Mie mi-a venit motocicleta direct cu cage-ul pe ea, dar au uitat sa-mi puna la pachet si piesele originale cu care a venit motocicleta.

 

Atasez si o poza cu ele, nr. 44 si 45. suruburi lungi am...

 

nu le vreau gratis, bineinteles...

si daca nu are nimeni, o sa le comand la un dealer.

 

bafta

post-23137-1276522562_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti

sfpoate ma ajutati si pe mine...

 

Am dat jos de pe motor cage-ul de prindere pentru gentile laterale, si in pacate, s-a dat jos cu tot cu handle-erele laterale spate de care se sprijina pasagerul sau de care tii cand vrei s-o ridici pe cricul central.

 

Are cineva handle-erele normale, eventual care le-ar fi schimbat cand si-a pus cage de genti laterale?

Mie mi-a venit motocicleta direct cu cage-ul pe ea, dar au uitat sa-mi puna la pachet si piesele originale cu care a venit motocicleta.

 

Atasez si o poza cu ele, nr. 44 si 45. suruburi lungi am...

 

nu le vreau gratis, bineinteles...

si daca nu are nimeni, o sa le comand la un dealer.

 

bafta

 

Salut ! Le am eu ! Mi-au ramas de la fostul LC8 !

Suna-ma si vorbim ! 0762 774 987 - petrica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
In drum spre KTMeet 2010 :

 

in josul paginii : /index.php?...&start=1060

 

sau pe blog: http://csegediszabolcs.blogspot.com/search...1%20Transalpina

Mesaj completat

Ktmeet 2010 : http://csegediszabolcs.blogspot.com/search...-%2013%20KTMeet

 

Saptamana viitoare marti,mircuri si joi( 06,07,08 iulie) trag o tura pe la tine prin zona cu inca 2 motociclisti 50off/50on. Poate ne intalnim sa ne dam pe offroad un pic sa ne arati si noua locurilenecunoscute. Eu sunt acum in afara tarii si de aceea nu te-am sunat. Vb detalii duminica sau luni. In principiu venim catre Tusnad si locurile din zona.

Bafta si sa ne vedem cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare marti,mircuri si joi( 06,07,08 iulie) trag o tura pe la tine prin zona cu inca 2 motociclisti 50off/50on. Poate ne intalnim sa ne dam pe offroad un pic sa ne arati si noua locurilenecunoscute. Eu sunt acum in afara tarii si de aceea nu te-am sunat. Vb detalii duminica sau luni. In principiu venim catre Tusnad si locurile din zona.

Bafta si sa ne vedem cu bine

Salut man, nu cred ca pot veni la tura, dar daca veniti prin zona, eventual te pot ajuta cu ceva trasee.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut man, nu cred ca pot veni la tura, dar daca veniti prin zona, eventual te pot ajuta cu ceva trasee.

 

Ride Safe!

 

m-ai ajuta chiar mult. Te-as ruga daca-mi poti trimite maine cel tarziu pana la 19 ca pe urma ma bag la nani ca vreau sa plec pe la 4 dimineata.

multumesc anticipat ;) , poate trec pe la tine prin oras sa ne vedem la fata- ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ai ajuta chiar mult. Te-as ruga daca-mi poti trimite maine cel tarziu pana la 19 ca pe urma ma bag la nani ca vreau sa plec pe la 4 dimineata.

multumesc anticipat ;) , poate trec pe la tine prin oras sa ne vedem la fata- ce zici?

Da, e ok, suna-ma inainte si ne intalnim la o bere (fara alcohol :blbl: ), cand vreti sa ajungeti in Tg.Mures in prima parte a escapadei sau pe la sfarsit, sa stiu cat de detaliat sa-ti spun de traseu.

 

Uite eu m-am gandit la traseul acesta de off ce l-am facut anul trecut prin m-tii Calimani,Hasmas, aici sunt pozele:

 

http://csegediszabolcs.blogspot.com/search...an%20off%20road

 

Din pacate nu am GPS si nu am track. ;) dar uite traseul pe harta e cel cu rosu :

 

post-26723-1278231386_thumb.jpg

 

Recomandarea mea:

 

Daca veniti dinspre Tusnad spre Gheorgheni sa luati spre Balan, de acolo e off pana aproape de Gheorgheni de acolo va recomand pe asfalt spre Est, Cheile Bicazului, Lacul rosu si inconjurati Lacul Izvorul Muntelui(zona superfaina se vede si Ceahlaul) nu se vede tot pe harta, dar ca idee lacul are in jur de 40 de km, si tot pe asfalt pana aproape de Toplita( IMPORTANT: sa nu urcati pe la Borsec spre Bilbor pt ca sunt paznici la mina si nu va lasa sa treceti) Inainte de Toplita in dreapta pe off spre cabana meteo de pe VF Retitis (2021m),coborati prin mina de sulf, acolo o sa fie ceva paznici, dar va lasa sa treceti, daca veniti din munti :D, nu prea au ce sa faca..... eventual o harta detailata nu v-ar strica, eu am atlasul acela de la Petrom cu 49 de Ron si ma descurc peste tot in tara.Daca nu-ti dai seama din aceasta poza cum ii treaba, fac ceva poze din atlasul acela e mai detailat.

 

Traseul recomandat de mine cu Cheile bicazului (trasat cu verde):

 

post-26723-1278231750_thumb.jpg

 

Sper ca se poate intelege, suna-ma daca ceva nu e clar.

 

Ride Safe!

Mesaj completat

m-ai ajuta chiar mult. Te-as ruga daca-mi poti trimite maine cel tarziu pana la 19 ca pe urma ma bag la nani ca vreau sa plec pe la 4 dimineata.

multumesc anticipat :P , poate trec pe la tine prin oras sa ne vedem la fata- ce zici?

Pana la urma ati fost in tura, daca da pune ceva poze de pe traseu.

Mesaj completat

Cycle World Magazine's Best Dual Sport fot 2010 :

 

 

....so KTM RULES!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Da, e ok, suna-ma inainte si ne intalnim la o bere (fara alcohol :laugh: ), cand vreti sa ajungeti in Tg.Mures in prima parte a escapadei sau pe la sfarsit, sa stiu cat de detaliat sa-ti spun de traseu.

 

Uite eu m-am gandit la traseul acesta de off ce l-am facut anul trecut prin m-tii Calimani,Hasmas, aici sunt pozele:

 

http://csegediszabolcs.blogspot.com/search...an%20off%20road

 

Din pacate nu am GPS si nu am track. ;) dar uite traseul pe harta e cel cu rosu :

 

post-26723-1278231386_thumb.jpg

 

Recomandarea mea:

 

Daca veniti dinspre Tusnad spre Gheorgheni sa luati spre Balan, de acolo e off pana aproape de Gheorgheni de acolo va recomand pe asfalt spre Est, Cheile Bicazului, Lacul rosu si inconjurati Lacul Izvorul Muntelui(zona superfaina se vede si Ceahlaul) nu se vede tot pe harta, dar ca idee lacul are in jur de 40 de km, si tot pe asfalt pana aproape de Toplita( IMPORTANT: sa nu urcati pe la Borsec spre Bilbor pt ca sunt paznici la mina si nu va lasa sa treceti) Inainte de Toplita in dreapta pe off spre cabana meteo de pe VF Retitis (2021m),coborati prin mina de sulf, acolo o sa fie ceva paznici, dar va lasa sa treceti, daca veniti din munti ;), nu prea au ce sa faca..... eventual o harta detailata nu v-ar strica, eu am atlasul acela de la Petrom cu 49 de Ron si ma descurc peste tot in tara.Daca nu-ti dai seama din aceasta poza cum ii treaba, fac ceva poze din atlasul acela e mai detailat.

 

Traseul recomandat de mine cu Cheile bicazului (trasat cu verde):

 

post-26723-1278231750_thumb.jpg

 

Sper ca se poate intelege, suna-ma daca ceva nu e clar.

 

Ride Safe!

Mesaj completat

 

Pana la urma ati fost in tura, daca da pune ceva poze de pe traseu.

Mesaj completat

Cycle World Magazine's Best Dual Sport fot 2010 :

 

 

....so KTM RULES!

 

 

Nu te-am mai sunat ca am avut ceva probleme.... vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, dupa o scurta ratacire si incercari de a gasi o solutie de compromis (probleme cu banii, criza si altele...), momente in care am calarit alte mobre, uite ca mia venit mintea la cap si am revenit in gasca. Un pic mai matur 2005 in loc de 2006, carburatie si nu injectie, putin mai inalt- adv S(din pacate motorul si nu eu am crescut ), dar tot dornic de aventura.

Multumesc tuturor fostilor posesori ai motocicletei, care au contribuit la mentinerea intr-o stare aproape perfecta a motocicletei cat si pentru upgrade-urile facute de ei. Ai mentionez aici pe Trica, Petrica si in ultimul rand Mircea.

Sper ca sa fiu la fel de grijuliu cu ea, precum s-au purtat toti ceilanti si sa o conduc cu placerea cuvenita pe soselele patriei si nu numai.

Bafta tuturor si sa ne vedem la cat mai multe ture. Chiar daca sunt proaspat insuratel, sper sa am timp destul de a va insotii. Deci tineti-ma si pe mine la curent cu plimbarile voastre.

Sa ne vedem cu bine.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, dupa o scurta ratacire si incercari de a gasi o solutie de compromis (probleme cu banii, criza si altele...), momente in care am calarit alte mobre, uite ca mia venit mintea la cap si am revenit in gasca. Un pic mai matur 2005 in loc de 2006, carburatie si nu injectie, putin mai inalt- adv S(din pacate motorul si nu eu am crescut ), dar tot dornic de aventura.

Multumesc tuturor fostilor posesori ai motocicletei, care au contribuit la mentinerea intr-o stare aproape perfecta a motocicletei cat si pentru upgrade-urile facute de ei. Ai mentionez aici pe Trica, Petrica si in ultimul rand Mircea.

Sper ca sa fiu la fel de grijuliu cu ea, precum s-au purtat toti ceilanti si sa o conduc cu placerea cuvenita pe soselele patriei si nu numai.

Bafta tuturor si sa ne vedem la cat mai multe ture. Chiar daca sunt proaspat insuratel, sper sa am timp destul de a va insotii. Deci tineti-ma si pe mine la curent cu plimbarile voastre.

Sa ne vedem cu bine.

;)

 

... sa mori tu c'ai cumparat mobra asta ! :D

Te urasc ! Raule, raule ! ......... daca te prind prin Alexandria cu ea , iti rup picioarele ! ;)

_____________________________________________________________________

 

Lasand gluma la o parte, sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea ! Am cochetat cu gandul, ceva timp, ca o pot rascumpara de la Mircea, insa ..... n'a fost chip ! Insa nu-mi imaginam ca o sa ajunga tocmai la tine !

Daca ai drum prin Alexandria, te rog din suflet sa ma suni (0762 774 987) sa fac si eu o poza cu Rinocerul meu ! :D ...... (berea o dau eu)

 

Cu respect !

@petrica

 

P.S. ...... uite si o poza din vremurile bune ! :laugh:

post-10224-1280239201_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... sa mori tu c'ai cumparat mobra asta ! :D

Te urasc ! Raule, raule ! ......... daca te prind prin Alexandria cu ea , iti rup picioarele ! ;)

_____________________________________________________________________

 

Lasand gluma la o parte, sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea ! Am cochetat cu gandul, ceva timp, ca o pot rascumpara de la Mircea, insa ..... n'a fost chip ! Insa nu-mi imaginam ca o sa ajunga tocmai la tine !

Daca ai drum prin Alexandria, te rog din suflet sa ma suni (0762 774 987) sa fac si eu o poza cu Rinocerul meu ! :D ...... (berea o dau eu)

 

Cu respect !

@petrica

 

P.S. ...... uite si o poza din vremurile bune ! :laugh:

 

Petrica tata, hai nu fii asa suparat pe mine. Stiu ca nici in cele mai rele vise ale tale, nu te gandeai ca sa ajunga la mine jucaria ta, dar promit ca nu o sa abuzez de ea mai mult decat poate duce. o:-)

Iar daca intre timp te ajuta criza si pe tine si vrei jucaria inapoi, te astept sa o incaleci din nou. Esti mult mai indreptatit sa faci asta.

 

Cu siguranta o sa o vezi in curand, caci stii si tu ca am drumuri destul de dese prin Alexandria(chiar joi seara dupa ce am cumparat-o de la Mircea, am fost la o plimbare prin zona, dar nu am avut timp sa ma opresc pe la tine).

 

Altfel este un motor perfect si abia astept sa o scot din revizie si sa dau ture. Cu ocazia asta o sa-i montez si aripa fata de enduro pe ea ;)

Sa ne auzim cu bine.

 

Lucian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor ,cine ma poate indruma in privinta achizitionarii unui amortizor de ghidon ca-i belea ?

Caponord ,ramane valabil ce am discutat ,eventual poti include in pachet si placutele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Se pare ca este o problema cu KTM-urile astea 950 ^_^ toata lumea vrea sa scape de ele :D

 

Intr-adevar ! Este o mare problema ... ! Cand ai blocat o galagie de bani intr-o motocicleta, te gandesti ca in vremurile astea de criza poate ar fi mai bine sa te folosesti de acea suma de bani, asa ca ... scoti la vanzare mobra.

Si eu la fal am facut acum doi ani si regret enorm, ca din rahat (a se citi ,,c.a.c.a.t.") tot n-am iesit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...