Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

Eu inca sunt posesor de KTM 990 ADV.

 

Eu unul nu stiu nimic la dezmembrat. Slabe sanse. Mai bine comanzi de afara.

 

Eu mi-am cam inselat 990-ul cu 625 avand in vedere diferenta enorma de fun pe offroad.

am comandat din Germania, m-a costat 100 de euro piesa si inca 100 de euro transportul ca sa imi ajunga a doua zi

eu pentru off road am un husaberg te250, nu sunt atat de bun incat sa merg cu adventure pe carari prea accidentate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Daca vrea careva manualul de reparatie updatat 950/990, da-ti un pm cu mailul :)

 

Salut Patrick, iti voi trimite un PM sa mi-l trimiti si mie. Multumesc.

 

Am cumparat de putin timp un KTM 990 Adv din 2012. Acum sap dupa informatii vis a vis de must-do mods, accesorii, probleme cunoscute etc.

 

Poate confirma cineva daca asa vine motoreta din fabrica, cu jelly crimps si heat shrink? (in poza sunt fire de la unitatea ABS)

post-37084-0-57663200-1519560533_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti sector 5 , in fata la Chiken Staff (vis a vis de Hotel Marriott), sta un KTM 990 adventure in fata la acel cazino fix langa shaormeria aia, de toata iarna a stat cu zapada pe el.

Intrebare pentru posesor :

Ba chiar asa nu ti-e mila de mobra aia ? Macar asa un pic. Pai multi inca viseaza la asa motocicleta si tu iti bati p...la de ea tinand-o nemiscata atata timp ?!? Doneaz-o decat sa stea sa rugineasca asemenea CBR-ului 600 RR ala de la Romana de vis a vis de Mc Donald’s, din fata magazinului Nike.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba chiar asa nu ti-e mila de mobra aia ? Macar asa un pic. Pai multi inca viseaza la asa motocicleta si tu iti bati p...la de ea tinand-o nemiscata atata timp ?!?

Pe banii lui, omul face ce vrea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice pasionat de motociclism va fi scandalizat la vederea unei motociclete lasata sa se degradeze afara pe timp de iarna. Pe de alta parte nu stii ce se intampla cu proprietarul, daca mai exista sau nu, daca e bolnav sau nu, daca intelege cat il costa o astfel de "manevra" sau nu. Cine stie ce o fi acolo...

Mie mi s-a intamplat sa plec din tara acum vreo 6 ani pe la inceputul lui Decembrie, o saptamana, in Timisoara unde nu prea vezi zapada iarna. Ghici ce ? - a nins pe motorul pe care il lasasem atunci afara in curte pentru ca inainte cu o zi am mers cu el prin oras, era singurul vehicul si cu ala ma deplasam. Cand m-am intors, zapada era de 20cm depusa pe el. Nu aveam unde sa-l tin la vremea aia, am cautat o prelata si l-am acoperit. Acum sunt norocos ca motoarele mele au unde sa stea sub un acoperis.

Un mesaj mai constructiv pe forumul asta ar fi fost: hai sa incercam sa dam de proprietar si sa-i oferim in Bucuresti o locatie (temporar/definitiv, contra cost/gratuit) unde sa-si tina capra. Dar nici tipul asta de mesaj nu se poate impune, fiecare face in definitiv ce doreste, si sunt sigur ca pe forumul asta fiecare cautam suport si oferim suport.

Din pacate motocicletele nu sunt un merit, ci un bun care se dobandeste prin bani. Din pacate.

Editat de sebastianTM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice pasionat de motociclism va fi scandalizat la vederea unei motociclete lasata sa se degradeze afara pe timp de iarna. Pe de alta parte nu stii ce se intampla cu proprietarul, daca mai exista sau nu, daca e bolnav sau nu, daca intelege cat il costa o astfel de "manevra" sau nu. Cine stie ce o fi acolo...

Mie mi s-a intamplat sa plec din tara acum vreo 6 ani pe la inceputul lui Decembrie, o saptamana, in Timisoara unde nu prea vezi zapada iarna. Ghici ce ? - a nins pe motorul pe care il lasasem atunci afara in curte pentru ca inainte cu o zi am mers cu el prin oras, era singurul vehicul si cu ala ma deplasam. Cand m-am intors, zapada era de 20cm depusa pe el. Nu aveam unde sa-l tin la vremea aia, am cautat o prelata si l-am acoperit. Acum sunt norocos ca motoarele mele au unde sa stea sub un acoperis.

Un mesaj mai constructiv pe forumul asta ar fi fost: hai sa incercam sa dam de proprietar si sa-i oferim in Bucuresti o locatie (temporar/definitiv, contra cost/gratuit) unde sa-si tina capra. Dar nici tipul asta de mesaj nu se poate impune, fiecare face in definitiv ce doreste, si sunt sigur ca pe forumul asta fiecare cautam suport si oferim suport.

Din pacate motocicletele nu sunt un merit, ci un bun care se dobandeste prin bani. Din pacate.

ok, dar cand am observat ca motocicleta aia nu s-a miscat de acolo de asta vara sau cam de cel putin 1 an de zile, te cam pune pe ganduri ca-si bate joc de ea. ok. nu-i bunul meu nu ma priveste, dar am avut si eu acelasi model, chiar daca e o motocicleta tractor, poate indura conditii vitrege meteo, asta nu inseamna ca nu ma doare sufletul cand vad o asemenea motoreta stand cu zapada pe ea toata iarna sau de vreo 2 ierni incoace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut ceva timp sa mesteresc la motor. Voiam sa inlocuiesc tobele Leo Vince cu setul de la Akrapovic pe care l-am cumparat cu ceva timp in urma. Am dat jos finalele, am dat destul de usor jos si partea intermediara (Y). Cand sa montez galeria intermediara observ ca galeria de la cilindrul din spate e cu 1cm mai scurta, ambele galerii ce vin din cilindri fiind si cu diametru cam cu 1mm mai mic decat ce ar trebui ca sa intre la fix pe intermediara originala.

Deci acum caut si galeriile ce se monteaza pe cilindri. Pe original am vazut ca m-ar costa vreo 2000 de lei... Wish me luck...

Poate gasesc pe cineva care manufactureaza galerii din inox si fac la comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Germania a fost o intermediara (pe care am luat-o eu), si mai e ceva in SUA dar nu arata bine.

Intre timp mi-am dat seama ca motivul pentru care diametrele de la galerii sunt mai mici decat cele de la piesa intermediara este pentru ca lipsesc niste inele de grafit care trebuie montate acolo. Asa ca le-am comandat pe alea. Cat traiesti inveti :)

 

Va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Azi am avut ceva timp sa mesteresc la motor. Voiam sa inlocuiesc tobele Leo Vince cu setul de la Akrapovic pe care l-am cumparat cu ceva timp in urma. Am dat jos finalele, am dat destul de usor jos si partea intermediara (Y). Cand sa montez galeria intermediara observ ca galeria de la cilindrul din spate e cu 1cm mai scurta, ambele galerii ce vin din cilindri fiind si cu diametru cam cu 1mm mai mic decat ce ar trebui ca sa intre la fix pe intermediara originala.

Deci acum caut si galeriile ce se monteaza pe cilindri. Pe original am vazut ca m-ar costa vreo 2000 de lei... Wish me luck...

Poate gasesc pe cineva care manufactureaza galerii din inox si fac la comanda.

Daca inca mai cauti incearca pe Italia. Ai sanse foarte mari sa gasesti acolo, oamenii sunt foarte pasionati de 950/990.

» Post actualizat in 16 Apr 2018 14:45

A venit timpul sa schimb antigelul. Voi ce folositi? Am vazut ca ala de la Motorex e G48 si nu prea gasesc, iar pe advrider ziceau ca pun Engine Ice sau Water Wetter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Daca inca mai cauti incearca pe Italia. Ai sanse foarte mari sa gasesti acolo, oamenii sunt foarte pasionati de 950/990.

» Post actualizat in 16 Apr 2018 14:45

A venit timpul sa schimb antigelul. Voi ce folositi? Am vazut ca ala de la Motorex e G48 si nu prea gasesc, iar pe advrider ziceau ca pun Engine Ice sau Water Wetter.

In manual la 2005 950 Adventure zice doar Motorex, eu am folosit Engine Ince la alte modele KTM fara probleme doar ca e mai scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manual la 2005 950 Adventure zice doar Motorex, eu am folosit Engine Ince la alte modele KTM fara probleme doar ca e mai scump.

Acum am văzut că au Engine Ice și la noi. Nu găsisem când am căutat ultima dată. O să pun din ăsta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. M-a lasat pompa de benzina, de data asta definitiv. E in scurt ceva in ea. Anul trecut am gasit apa in partea cu capacul, am schimbat partea de contacte si a mers un an. Aveti ceva idei "de urgenta"? Alternative am gasit ca informatie pe advrider. Am inteles ca se mai potrivesc unele pompe, ideea e sa respecte presiunea de alimentare.

950 S 2003

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am schimbat partea de “platini” cu un kit Dr Bean de pe Adv. La banii aia, chiar nu iti mai bati capul niciodata cu pompa. Toate informatiile le poti gasi pe www.ktm950.info.

La mine partea cu platina e ok. Are un scurt in interior, pusa la baterie scoate fum.

E fain kitul Mr Bean.

O sa incerc sa o rezolv pe moment cu pompa de vitara, sa vad daca e ok (pag 76 -77 din topic)..

Pe termen lung, cred ca o sa comand facet 40171.

Editat de _danu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum mi-a trimis. El a inlocuit doar partea de platini

https://m.ebay.com/itm/Benzinpumpe-Reparatur-Satz-KTM-Adventure-950-Super-Enduro-Kawasaki-Yamaha/222123341200?hash=item33b7953590:g:ONcAAOSwjXNacjCC

Asa ca, tot la un Facet cred ca ajungi sau alta OEM. Daca pui Facet, sa ne spui cum se comporta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum mi-a trimis. El a inlocuit doar partea de platini

https://m.ebay.com/itm/Benzinpumpe-Reparatur-Satz-KTM-Adventure-950-Super-Enduro-Kawasaki-Yamaha/222123341200?hash=item33b7953590:g:ONcAAOSwjXNacjCC

Asa ca, tot la un Facet cred ca ajungi sau alta OEM. Daca pui Facet, sa ne spui cum se comporta

Mersi frumos.

Kitul cu platina se gaseste in romania, ok la pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...