Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Eu as sugera de 10-12 ohmi, dar la 15W macar. Ideal ar fi vreo 15 ohmi, putere 15-20 watt. Si nu le legi in serie, le legi in paralel, deci musai intre firu de la semnalizare si masa, ori langa semnalizator, ori langa releu, ori undeva pe parcurs. Nu prea conteaza.

 

Atentie! Daca se leaga un rezistor in paralel cu led-urile, rezistenta totala va fi mai mica decat cea mai mica rezistenta din circuit. Deci, mai mica decat rezistenta led-urilor sau a rezistorului. 1/R = 1/R1 + 1/R2. Led-urile trebuie sa fie cuplate in paralel iar rezistorul trebuie inseriat in circuit a.i. pe led-uri sa cada 2V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atentie! Daca se leaga un rezistor in paralel cu led-urile, rezistenta totala va fi mai mica decat cea mai mica rezistenta din circuit. Deci, mai mica decat rezistenta led-urilor sau a rezistorului. 1/R = 1/R1 + 1/R2. Led-urile trebuie sa fie cuplate in paralel iar rezistorul trebuie inseriat in circuit a.i. pe led-uri sa cada 2V.

Domnul meu, am rugamintea sa nu mai postezi pe acest topic daca ai de gand sa citest un singur post din discutie. Nu de alta, dar e a treia oara cand furnizezi informatii eronate pe acilea. Iti multumesc pentru intelegere si pentru intentia de a ajuta.

 

Cand ai un LED cu rezistor integrat si o rezistenta totala de cca 90 ohmi, trebuie sa faci pe dracu in patru sa ajungi la cei ~9 ohmi aferenti unu bec de semnalizare de 10W. Adica trebuie sa reduci rezistenta. Deci rezistor in paralel.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul meu, am rugamintea sa nu mai postezi pe acest topic daca ai de gand sa citest un singur post din discutie. Nu de alta, dar e a treia oara cand furnizezi informatii eronate pe acilea. Iti multumesc pentru intelegere si pentru intentia de a ajuta.

 

Cand ai un LED cu rezistor integrat si o rezistenta totala de cca 90 ohmi, trebuie sa faci pe dracu in patru sa ajungi la cei ~9 ohmi aferenti unu bec de semnalizare de 10W. Adica trebuie sa reduci rezistenta. Deci rezistor in paralel.

 

10W / 12V = 0.833A ; 12V / 0.833A = 14.4ohmi ; Sau, direct, 12V*12V / 10W = 14.4ohmi . Asta este rezistenta unui bec de 10W. Ca sa ajungi la o rezistenta totala de 14.4ohmi, trebuie montat in paralel cu LED-ul de 90ohmi, un rezistor de 17.14ohmi.

Si de ce sa faci pe dracu in patru ca sa ajungi la consumul unui bec cu filament? Mai bine iei un releu de semnalizare care sa functioneze cu consumatori mai mici. In fine, va las.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie! Daca se leaga un rezistor in paralel cu led-urile, rezistenta totala va fi mai mica decat cea mai mica rezistenta din circuit. Deci, mai mica decat rezistenta led-urilor sau a rezistorului. 1/R = 1/R1 + 1/R2. Led-urile trebuie sa fie cuplate in paralel iar rezistorul trebuie inseriat in circuit a.i. pe led-uri sa cada 2V.

 

 

10W / 12V = 0.833A ; 12V / 0.833A = 14.4ohmi ; Sau, direct, 12V*12V / 10W = 14.4ohmi . Asta este rezistenta unui bec de 10W. Ca sa ajungi la o rezistenta totala de 14.4ohmi, trebuie montat in paralel cu LED-ul de 90ohmi, un rezistor de 17.14ohmi.

Si de ce sa faci pe dracu in patru ca sa ajungi la consumul unui bec cu filament? Mai bine iei un releu de semnalizare care sa functioneze cu consumatori mai mici. In fine, va las.

 

Pai asta e alta mancare de peste.

 

Si ca sa iti raspund: dai 1 leu pe 2 rezistente ca sa clipoceasca prostia la fel de repede, evitand cheltuieli de 50 de lei. Nu-i ca si cum om si-a luat blinkere pt economie electrica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate omul si-a luat pentru economie... Poate in viitor o sa mergem la un centru de unde luam bacterii descarcate le punem pe motor, mergem pana se incarca si le ducem inapoi.

Iar cei cu masini electrice le vor lua incarcate si le vor returna descarcate ;)))))))

 

Pai asta e alta mancare de peste.

 

Si ca sa iti raspund: dai 1 leu pe 2 rezistente ca sa clipoceasca prostia la fel de repede, evitand cheltuieli de 50 de lei. Nu-i ca si cum om si-a luat blinkere pt economie electrica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate omul si-a luat pentru economie...

Nuuu,omul si le-a luat pt. ca le-a barbierit pe celelalte,si si-a luat mai scurte pt. ca in curbe,sa atinga doar cu scarita,nu si cu semnalele ;)

 

legea lui Ohm,

 

Legea lui Ohm e simpla:

 

Esti ohm cu mine ,sunt ohm cu tine :)

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea lui Ohm e simpla:

 

Esti ohm cu mine ,sunt ohm cu tine ;)

Si legea lui Kirchoff e la fel de simpla (numai ce e mai greu de pronuntat):

Esti Kirchoff cu mine... inseamna ca suferi de devieri comportamentale, ori ai baut prea mult, ori ai fumat etno-botanice :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si legea lui Kirchoff e la fel de simpla (numai ce e mai greu de pronuntat):

Esti Kirchoff cu mine... inseamna ca suferi de devieri comportamentale, ori ai baut prea mult, ori ai fumat etno-botanice :)

 

Mai ce bolunzi sunteti...

Stau in fata monitorului si ma stric de ras... :) sper ca nu ma vede nimeni ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, ia hai gata cu offtopicu, ca ne salta cavaleria. O dam in diverse pe topicurile sociale (vezi 'al de Crangasi, dorine), nu acilea.

 

Aci am reglementat care e treaba cu intalniri (iesiri) si cu cu rezistentele pt LEDuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heheee Tweety al meu (e galbena nu de alta) are ulei si filtre noi. Avand in vedere ca cel de aer era extrem de murdar acum se simte destul de bine diferenta.

 

Am si eu o intrebare. Handguardurile mele sunt rosii. Cand am luat motoreta erau vopsite in alb (ceea ce da bine cu restul). Dupa o vreme de atins poarta la iesirea din curte s-au decojit de parca sunt niste mere stricate. Le-am curatat de vopseaua alba si as vrea sa le vopsesc in alb la loc. Cum sa procedez ? Am inteles ca exista un fel de primer pentru ca vopseaua sa adere mai bine la plastic. Chiar si asa cu acel primer credeti ca va rezista mai bine in timp? A mai facut cineva asta si daca da cum ?

 

Numai bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E destul de simplu: cu niste smirghel fin, cureti handguard-urile de vopsea. Pe urma poti vopsi in doua feluri: ori cu vopseluri clasice pt plastice, ori cu spray. Cu spray, iti trebuie un fel de grund -- primer pt plastic -- ca sa nu se cojeasca imediat. Dai cu grund, stai 30 min, mai dai un strat, stai inca 30, pe urma dai 2-3 straturi de spray si la final niste lac (un strat tre sa ajunga).

 

Partea proasta e ca la orice cazatura se julesc prostiile astea. Eu le am pe alea originale, negre si nevopsite. Dupa trante, cu smirghel faceam orice zgarietura sa nu se vada ;) O sa tot stai sa vopsesti la ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, ia hai gata cu offtopicu, ca ne salta cavaleria. O dam in diverse pe topicurile sociale (vezi 'al de Crangasi, dorine), nu acilea.

 

Aci am reglementat care e treaba cu intalniri (iesiri) si cu cu rezistentele pt LEDuri.

 

fara off topic, nu mai sunt cititori, publicitatea nu mai merge...

 

 

 

care ar fi recensamantul alor astora care s-ar baga la o treaba de 1 mai? asa un procent de 50% care cum?

sau mai bine zis, care intentioneaza sa se alature?

 

eu fac posibilul de 100 % si cred ca reusesc minim 66% cu marje de eroare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara off topic, nu mai sunt cititori, publicitatea nu mai merge...

 

 

 

care ar fi recensamantul alor astora care s-ar baga la o treaba de 1 mai? asa un procent de 50% care cum?

sau mai bine zis, care intentioneaza sa se alature?

 

eu fac posibilul de 100 % si cred ca reusesc minim 66% cu marje de eroare

Ba esti offtopic. Ontopic ai fi fost aici.

 

Dar pentru ca tot ai intrebat si uite ca deja iti raspund: s-au inscris pana 10 persoane (5 motociclete), asta fara sa te includ si pe tine in lista. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba esti offtopic. Ontopic ai fi fost aici.

 

Dar pentru ca tot ai intrebat si uite ca deja iti raspund: s-au inscris pana 10 persoane (5 motociclete), asta fara sa te includ si pe tine in lista. :)

 

 

n-am observat ca eram grabit...

 

faina planificare in detaliu ati facut.

 

io daca vin vineri dupamasa pe v. oltului nu am sanse sa va prind, asa ca vin pe Transalpina direct noaptea singurel ca am auzit ca e luna plina ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da lista aia o fost influentata de Flacara Violet? Ieri cand m-am uitat pe topic erati 5, iar acum vad 12. :)

Nu de flacara violet, ci de flacara galbuie cu guler alb, la halba. Precum spuneam si in capu' listei, tocmai ce ne-am intalnit ieri, mai multi, in jurul unei beri, si-am detaliat excursia ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de flacara violet, ci de flacara galbuie cu guler alb, la halba. Precum spuneam si in capu' listei, tocmai ce ne-am intalnit ieri, mai multi, in jurul unei beri, si-am detaliat excursia :)

 

 

 

si berea aia era singura impotriva la atatia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rugat-o sa nu se mai roage de mine... da' m-a refuzat :)

 

Nenea, zi daca ai treaba maine de dimineatza normala / pranz calendaristic (adica ora 12-1). Vreau sa ma duc in vizita pe la mobra :D

Pai daca zici ca te duci in vizita la mobra, am treaba! Adica vin si eu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...