Sari la conținut

Sa Enduro


mihaio07
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu altii cum sunt, dar saua mea e chiar tare. E ca si cum ai pune un prosop pe un lemn care vibreaza si ai sta pe el. Am zis ca ma obisnuiesc cu ea, ca se mai lasa, etc. Dar deja incep sa imi pun problema ca ar trebui sa iau masuri pentru ca la drumuri de peste 30 40 km ma rupe, ca sa nu mai zic de efectele (nedeterminate :burnout: ) pe termen lung.

Deci 1 la mana, sa imi spuna si mie cineva de ce se fac seile astea asa de tari, ca banuiesc ca nu e a mea singura de lemn.

Si 2 la mana, ce-i de facut. Sa imi leg o perna de sa? Pantaloni cu burete?

Am auzit ceva despre sei cu gel. Unde as putea gasi asa ceva si cam cat m-ar costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa sunt toate. Dupa un sezon te obisnuiesti.

Sunt facute asa inguste si tari sa poti sa te misti in fractiuni de secunda de pe stanga pe dreapta cand pierzi adereta.

In enduro o altfel de shea te-ar incomoda rau. Oricum dupa un timp ai sa iti dai seama ca in enduro sheaua este doar pentru o fesa (buca) si atunci doar pentru scurt timp. Altfel mergi mai mult in picioare si foarte putin sprijinidu-te cu toata greutatea pe shea.

 

Daca folosesti motocicleta ta drept touring atunci iti dau dreptate ca o sa ai fundul praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa sunt toate. Dupa un sezon te obisnuiesti.

Sunt facute asa inguste si tari sa poti sa te misti in fractiuni de secunda de pe stanga pe dreapta cand pierzi adereta.

In enduro o altfel de shea te-ar incomoda rau. Oricum dupa un timp ai sa iti dai seama ca in enduro sheaua este doar pentru o fesa (buca) si atunci doar pentru scurt timp. Altfel mergi mai mult in picioare si foarte putin sprijinidu-te cu toata greutatea pe shea.

 

Daca folosesti motocicleta ta drept touring atunci iti dau dreptate ca o sa ai fundul praf.

CCM-ul are sa f misto si rezistenta perfecta pentru enduro. E drept ca la DRZ era mai moale. Exista sei aftermarket cu gel. Ma indoiesc insa ca vei gasi pentru un model de nisa. Fiindca CCM este un model de nisa. Frate-miu a avut unul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa sunt toate. Dupa un sezon te obisnuiesti.

Sunt facute asa inguste si tari sa poti sa te misti in fractiuni de secunda de pe stanga pe dreapta cand pierzi adereta.

In enduro o altfel de shea te-ar incomoda rau. Oricum dupa un timp ai sa iti dai seama ca in enduro sheaua este doar pentru o fesa (buca) si atunci doar pentru scurt timp. Altfel mergi mai mult in picioare si foarte putin sprijinidu-te cu toata greutatea pe shea.

 

Daca folosesti motocicleta ta drept touring atunci iti dau dreptate ca o sa ai fundul praf.

 

Pai in primul rand eu tind sa folosesc mobra zi de zi, si nu sunt cine stie ce endurist. Deci nu imi traiesc viata in sezoane. Au trecut cam 6 luni de cand o am si nu am observat imbunatatiri.

Ca e ingusta inteleg, sa zicem ca nu ma deranjeaza asa de mult, ca nu sunt lat. Dar putea sa fie mai moale. M-am urcat pe un DR350, deci tot enduro, si ziceam ca stau pe canapea :burnout: .

Era inevitabil argumentul "mergi mai mult in picioare". Dupa cum am mai zis, nu-s mare endurist, dar in unele portiuni chiar mi-e mai bine daca stau jos: franez mai usor, intorc mai usor si am echilibru mai bun (prin noroaie etc). Bine acuma nu stau eu sa invat pe nimeni, mie asa mi se pare. Merg mult prin oras si nu prea merge sa stau in picioare din varii motive.

Un drum de 40 50 km nu mi se pare tocmai touring. Ca sa nu zic ca eu as spera la 100+.

 

CCM-ul are sa f misto si rezistenta perfecta pentru enduro. E drept ca la DRZ era mai moale. Exista sei aftermarket cu gel. Ma indoiesc insa ca vei gasi pentru un model de nisa. Fiindca CCM este un model de nisa. Frate-miu a avut unul....

 

Intr-adevar la DRZ este mai moale, dar foarte putin. Nu s-ar potrivi o sa aftermarket pentru alta mobra, gen KTM? Sau nu o pot "lucra" cumva pe asta pe care o am, nu neaparat cu gel? Cam unde as putea sa ma interesez despre solutii/preturi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu port pe sub pantaloni , o pereche de pantaloni dinaia de ciclism cu bureti si e mai bine.iti recomand sa incerci.

 

Vad ca a fost mutat topicul la "hard" enduro. Inspirata alegere. :burnout:

Pai de incercat as incerca, ca nu sunt scumpi, dar nu pot sa cred ca 0.5 cm de burete intre mine si sa o sa faca prea mare diferenta. Adica nu cred ca poate sa substituie o sa mai moale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un tapiter ar fi o varianta

 

...sau un alt (gen de) motor... :burnout: Decit sa ai probleme cu coloana, mai bine schimbi motocicleta, daca nu gasesti o alta varianta convenabila. :crack: :crack: . Intr-adevar acele sei tari au fost gindite pentru cai care stau mai mult pe scarite, nu pentru plimbari relaxante... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca a fost mutat topicul la "hard" enduro. Inspirata alegere. :wave:

Pai de incercat as incerca, ca nu sunt scumpi, dar nu pot sa cred ca 0.5 cm de burete intre mine si sa o sa faca prea mare diferenta. Adica nu cred ca poate sa substituie o sa mai moale.

cel putin pt. saua de bicicleta acei pantalonasi fac minuni. nu i-am purtat la enduro pt. ca la RM am saua prea moale :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un tapiter ar fi o varianta

 

Sunt sigur ca ar fi mult mai ieftin decat o sa noua (cu sau fara gel). Dar ce poate un tapiter sa ii faca? Sa mai puna un prosop peste lemn? :cheers:

 

Cat despre (tipul de) motor nu am de gand sa il schimb pentru ca e exact ce imi trebuie. Iar saua ar fi buna daca ar fi macar pe jumatate moale cat aia de DR350.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca ar fi mult mai ieftin decat o sa noua (cu sau fara gel). Dar ce poate un tapiter sa ii faca? Sa mai puna un prosop peste lemn? :cheers:

 

Cat despre (tipul de) motor nu am de gand sa il schimb pentru ca e exact ce imi trebuie. Iar saua ar fi buna daca ar fi macar pe jumatate moale cat aia de DR350.

 

poti sa duci seaua la un tapiter.care ori iti modeleaza din burete alta,ori poate taia o bucata de cativa cm din buretele original si adauga un burete mai moale in locul celui decupat si bineinteles sa aplice husa originala la loc..cred ca scapi cu 70-100 de lei..daca nu poti sa o faci te rezolv eu la

valcea rapid..am facut din astea gramada..eu personal sunt invidiat de toti colegii de sport ptr seaua mea moale de la exc... :cheers: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa duci seaua la un tapiter.care ori iti modeleaza din burete alta,ori poate taia o bucata de cativa cm din buretele original si adauga un burete mai moale in locul celui decupat si bineinteles sa aplice husa originala la loc..cred ca scapi cu 70-100 de lei..daca nu poti sa o faci te rezolv eu la

valcea rapid..am facut din astea gramada..eu personal sunt invidiat de toti colegii de sport ptr seaua mea moale de la exc... :cheers: :cheers:

 

:D

Exact la asta ma gandeam si eu. Partea inferioara a seii sa ramana din buretele (tare) original iar partea superoara a seii dintr-un burete mai moale. Lipite si apoi pusa husa la loc. Gata sheau mai moale. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am bagat o intrebare la baietii. Au pomenit si ei tot ceva de burete. Pretul: 200 RON.

 

poti sa duci seaua la un tapiter.care ori iti modeleaza din burete alta,ori poate taia o bucata de cativa cm din buretele original si adauga un burete mai moale in locul celui decupat si bineinteles sa aplice husa originala la loc..cred ca scapi cu 70-100 de lei..daca nu poti sa o faci te rezolv eu la

valcea rapid..am facut din astea gramada..eu personal sunt invidiat de toti colegii de sport ptr seaua mea moale de la exc... :cheers: :cheers:

 

Eu am dubii cu buretele ala. Nu se lasa in timp? Mai ales pe zona pe care stai efectiv? Si nu ajungi pana la urma tot la lemn?

 

Acuma merita sa dau 200 RON la baietii astia, sau sa caut la altii, sau ar fi mai rentabila o sa cu gel, care tot n-am aflat cat costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca a fost mutat topicul la "hard" enduro. Inspirata alegere. :cheers:

Pai de incercat as incerca, ca nu sunt scumpi, dar nu pot sa cred ca 0.5 cm de burete intre mine si sa o sa faca prea mare diferenta. Adica nu cred ca poate sa substituie o sa mai moale.

acuma nu am zis ca acei pantaloni fac minuni, sa nu te astepti la asta , dar totusi eu am simtit ceva diferenta.acuma vezi tu ce alegi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in general tapiterii au burete special ptr asa ceva(scaune,banchete de masina..etc)nu cred ca se va lasa..eu asa am facut si de 1 an jumate nu am nici o problema..si m-a costat cativa lei toata treaba..manopera 300 si materialul cred ca 200..deci..hotararea e a ta..

 

PS..in ceea ce priveste pantalonii aia mare diferenta sa stii ca nu e,iar vara inebunesti in ei de la transpiratie..buretele ala nu permite pielii sa respire..pun o poza cu niste pantaloni de la ktm sa va faceti idee..(oricum ei au fost ganditi pentru protectie si nu ptr confort)

post-15042-1204705149_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

potzi adopta abordarea Advrider...o blanitza pufoasa de mielusel pusa pe sha cu o banda dublu adeziva:D

Am incercat....nu faci iron but-ul, dar o sa mergi mai putzin cracanat dupa drumurile alea de 30-40 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

potzi adopta abordarea Advrider...o blanitza pufoasa de mielusel pusa pe sha cu o banda dublu adeziva:D

Am incercat....nu faci iron but-ul, dar o sa mergi mai putzin cracanat dupa drumurile alea de 30-40 km

 

Noh, ma duc sa prind un mielusel sa il jupoi :ok: .

Pana la urma, ca sa nu modific saua (mi-e frica de vreun "meserias" care sa-i strice forma sau buretele original, sau altceva) cred ca o sa merg pe recomandarea cuiva de pe forum care imi zicea sa merg mai mult in picioare.

 

Si in plus, aia de pe Advrider nu cred ca au vazut sa tare in viata lor. Ei isi pun probleme de la 200km incolo.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noh, ma duc sa prind un mielusel sa il jupoi :huh: .

Pana la urma, ca sa nu modific saua (mi-e frica de vreun "meserias" care sa-i strice forma sau buretele original, sau altceva) cred ca o sa merg pe recomandarea cuiva de pe forum care imi zicea sa merg mai mult in picioare.

 

Si in plus, aia de pe Advrider nu cred ca au vazut sa tare in viata lor. Ei isi pun probleme de la 200km incolo.

Iron but, man :ok: It says it all

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Noh, ma duc sa prind un mielusel sa il jupoi :unsure: .

Pana la urma, ca sa nu modific saua (mi-e frica de vreun "meserias" care sa-i strice forma sau buretele original, sau altceva) cred ca o sa merg pe recomandarea cuiva de pe forum care imi zicea sa merg mai mult in picioare.

 

Si in plus, aia de pe Advrider nu cred ca au vazut sa tare in viata lor. Ei isi pun probleme de la 200km incolo.

 

 

Solutia problemei tale.

 

http://pdfkatalog1.louis.de/pdf/1021.pdf (in jumatea de jos a paginii)

 

Am apucat sa merg si eu pe un CCM si am vazut in ce fel e facuta saua, mai ales inspre fata. Cred ca varianta 28 x 23 cm e numa la fix pt ce ai tu nevoie.

Un pic cam scumpa solutia asta dar nu risti sa strici saua in caz ca dai de un priceput.

 

 

Spor !

Editat de adiviraj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam scumpa solutia asta. Si in plus, aproape sigur o sa fie prea lata si nu o sa pot sa stau cu picioarele calumea. Nu pare sa fie facuta pentru mobre cu saua ingusta.

Oricum, o varianta de genul asta aveam si eu in cap, dar nu voiam sa alterez inaltimea, pentru ca niste material de orice fel (gel) pus pe sa ar fi inaltat-o cu suficienti cm incat sa se schimbe considerabil pozitia de mers.

 

Pana la urma am hotarat sa las saua asa si sa merg in picioare daca va fi cazul. M-am gandit ca nu prea merg la drumuri lungi (peste 100 - 200km) si nu merita investitia. Inca astept avantajele unei sei tari in enduro / pe circuit, ca sa ma mai consolez :unsure:.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...