Sari la conținut

Accidente


CHUCKY
 Share

Postări Recomandate

Mai e un lucru la care ar trebui sa va gindit tot timpul cind iesiti pe doua roti in trafic: multi dintre conservari nu ca ne neglijeaza sau nu ne vad, ci pur si simplu ne URASC. Motivat sau nu.

Concret: am un amic cu care ies din cind in cind la o bere. E posesor de categ. B de citiva ani. Nu exista data sa ma intilnesc cu el si sa nu aud un discurs care ar fi mai curind demn de taica-meu, cum ca ce inconstienti sintem, ce nebuni, ce nu stiu cum.

Citat aproximativ: "Veneam de nu-stiu-unde si de-odata ma trezesc ca ma depaseste o motocicleta la jumatate de metru de portiera mea. Pai daca eu trag de volan numai de-al dracu', si l-am facut bucati. Eu ma aleg cu aripa oleaca julita iar el se face zob. Iar la Politie zic ca nu l-am vazut."

Well... trecem peste faptul ca la Politie argumentul "nu l-am vazut" nu e valid.

Si imi mai atrage atentia cit de incosntient sint eu sa merg cu 200, aducind ca argument ca "eu in masina la 170 deja simt ca nu mai am siguranta". Apai ce cauti tu nene la 170? Nu esti cumva la vreo 70 km/h deasupra limitei de viteza pe drumurile europene? Si esti intr-o masina a carei energie cinetica la 170 km/h e mult mai mare decit cea a motocicletei mele la 200 km/h.

Tin sa va atrag atentia ca nu e vorba de vreun pensionar besinos cu mentalitati demne de perioada Gheorghiu-Dej. E vorba de un om de vista mea. Poate ajuta sa va ginditi ca si astia exista in trafic, si, vorba-aia, votul lui e la fel de important ca votul tau.

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 571
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si daca fix in momentul ala face dreapta ce faci??? in loc sa ajungi la spital dai in altele ... E usor sa vorbesti in afara problemei, dar acolo ...

Dupa cum zicea si Calin, te adaptezi la trafic si la situatii. N-am spus sa-i dai gaz sa treci de toti, pentru ca esti tu ninja, si nici sa o iei cu 200 la ora pe langa o coloana de masini. Dar, daca te hotarasti si intri intr-o depasire, nu stai 5 minute sa depasesti. Pentru ca pe toata durata depasirii esti expus riscului de a se sui respectivul pe tine. Nu stiu altii cum sunt, dar eu prefer sa stau in dreptul unei masini cat mai putin, cu atat mai mult cu cat in dreptul lui e mai posibil sa fii in unghiul mort si chiar sa nu te vada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o saptamana in care sa nu o comita careva...?

 

"Calcata pe trecerea de pietoni de un motociclist

 

 

O femeie de 60 de ani, din Iasi, a ajuns aseara in stare grava la spital dupa ce a fost calcata chiar pe trecerea de pietoni de un motociclist. Femeia a incercat sa traverseze regulamentar strada, insa a fost spulberata de un tanar motociclist. Accidentul s-a petrecut ieri seara, in jurul orei 22.00, pe Drumul European 583, in zona Valea Lupului, in fata la Daewoo. Desi femeia s-a asigurat sa traverseze strada, se pare ca acest lucru nu a fost suficient sa ajunga nevatamata pe partea opusa de drum. In timp ce se afla pe mijlocul trecerii de pietoni din fata Daewoo, femeia a fost lovita in plin de o motocicleta condusa de Alexandru Lefter, de 22 ani, din Iasi. Tanarul nu a vazut femeia care i-a aparut in cale si a izbit-o in plin. In urma impactului, victima s-a ales cu mai multe leziuni la nivelul picioarelor. Dupa producerea accidentului, motociclistul si-a continuat drumul, fiind oprit la o distanta de 250 de metri de un echipaj de politie. Politistii au deschis o ancheta si continua cercetarile pentru a stabili cu exactitate imprejurarile in care s-a produs accidentul. Pe numele tanarului a fost intocmit dosar penal pentru vatamare corporala din culpa. "

sursa : http://www.bzi.ro/Calcata-pe-trecerea-de-p...ist-A58736.html

uite cum se aplica vorba de Roackeri satanisti care calca babe ce traverseaza pe trecere legal....

Editat de Chucky_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut!

Din pacate am auzit ca ieri, pe Sculeni, un motociclist a avut un accident urat. Nu stiu detalii despre ce motocicleta era, sau cine o conducea pentru ca toate astea le-am aflat de la o colega de servici care era la gratar in zona respectiva si care nu se pricepe la motoare. Daca stiti despre cine e vb sau aveti detalii postati poate putem ajuta.

Aveti mare grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclist accidentat grav din cauza vitezei

 

Din cauza vitezei excesive, Razvan B, de 35 de ani, din Iasi, a suferit ieri leziuni grave dupa ce a pierdut controlul motocicletei, rasturnandu-se in afara partii carosabile. Accidentul a avut loc pe strada CA Rosseti. Din primele verificari, politistii ajunsi la fata locului au constatat ca evenimentul rutier a fost comis pe fondul neadaptarii vitezei intr-o curba la dreapta, conducatorul motocicletei nefiind sub influenta bauturilor alcoolice.

http://ziaruldeiasi.ro/local/motociclist-a...-vitezei~ni5kvt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu sa-l ierte... ce conteaza de unde e?? Partea nasoala e ca-mi aminteste de saracu' Fleica.... Bagami-as... in stapanii vacilor, ca ele nu au nici o vina pana la urma... :D .

 

PS. am schimbat iD-ul, ca sa nu mai confunde oamenii ,,inteligenti" anu' de fabricatie cu varsta... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai mult decit atit... daca citesti ... zici ca articolul e despre vaca...

Dusi cu 'vaca' ziaristii astia.

Corect, putem afla care e greutatea maxima care garanteaza decesul vacii la impactul cu motocicleta. Halal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu sa-l ierte... ce conteaza de unde e?? Partea nasoala e ca-mi aminteste de saracu' Fleica.... Bagami-as... in stapanii vacilor, ca ele nu au nici o vina pana la urma... :cheers: .

 

PS. am schimbat iD-ul, ca sa nu mai confunde oamenii ,,inteligenti" anu' de fabricatie cu varsta... :angry:

 

 

Exact de asta am postat si eu ca mi-a adus aminte de incidentul de la noi de pe C.A. Rosseti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut .Tocmai m'a anuntat o prietena ca a avut loc un accident pe independentei ,pe langa pizzeria Diavolo..o masina a intrat intr'un motor ,cel putin asa cred .. nu stiu exact sa dau mai multe detalii mi'a spus ca era politie .. si am intrebat de soferul motocicletei dar mi'a zis ca nu l'a vazut !Daca afla cineva mai multe , anuntati.Sper sa nu fie grav ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E la Spiridon, tanti de la receptie n-a vrut sa-mi spuna cum se simte, "e sub investigatii". Mi-a zis totusi ca numele tipului este Emacu.

 

La locul "faptei" nu era nici urma de motor sau de masina si se pare ca e vorba de un BMW rosu, cu MCH la numar.

 

http://www.bzi.ro/Accident-rutier-pe-bulev...tei-A65950.html <- exista si doua filmulete.

Mesaj completat

E la Spiridon, tanti de la receptie n-a vrut sa-mi spuna cum se simte, "e sub investigatii". Mi-a zis totusi ca numele tipului este Emacu.

 

La locul "faptei" nu era nici urma de motor sau de masina si se pare ca e vorba de un BMW rosu, cu MCH la numar.

 

http://www.bzi.ro/Accident-rutier-pe-bulev...tei-A65950.html <- exista si doua filmulete.

 

E totusi vorba de un Transalp. MCH e numarul masinii :laugh: De acu nu mai comentez, ca sunt poze graitoare pe bzi.

Mesaj completat

E la Spiridon, tanti de la receptie n-a vrut sa-mi spuna cum se simte, "e sub investigatii". Mi-a zis totusi ca numele tipului este Emacu.

 

La locul "faptei" nu era nici urma de motor sau de masina si se pare ca e vorba de un BMW rosu, cu MCH la numar.

 

http://www.bzi.ro/Accident-rutier-pe-bulev...tei-A65950.html <- exista si doua filmulete.

Mesaj completat

 

 

E totusi vorba de un Transalp. MCH e numarul masinii :lol: De acu nu mai comentez, ca sunt poze graitoare pe bzi.

 

Bai, din cate vad, numarul motorului e B 22 TFU. Cam asta se vede in poze. Si gata, chiar nu mai scriu.

Editat de Puc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba o sa fie cam nasoala pentru motorist daca e cum tin eu minte ca e la semaforul ala, adica dreapta pe verde intermitent. Daca nu e intermitent, atunci nenea cu X5 e de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verde intermitent e verde. Sper ca nu incepe iar o discutie 'cedeaza trecerea e mai slab decat STOP'. E clar neacordare de dreapta. Insa eu ma indoiesc ca bikerul vroia sa faca dreapta, impactul e la jumatatea intersectiei, inclin sa cred ca mergea inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, verde intermitent inseamna cedeaza trecerea. Cel cu BMW avea verde. Verde e mai tare decat verde intermitent :laugh:

 

Daca moto mergea inainte, buba e la X5.

 

Oricum, mie mi-e neclara o chestie: ce cauta poza cu blonda cu pantaloni scurti in articolul respectiv.

Editat de March
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, verde intermitent inseamna cedeaza trecerea. Cel cu BMW avea verde. Verde e mai tare decat verde intermitent :laugh:

 

Daca moto mergea inainte, buba e la X5.

 

Verde intermitent inseamna VERDE in puii mei. Cedeaza trecerea e triunghiul ala cu varful in jos, sa nu inventam interpretari proprii ale legii. Da-mi pasajul din lege care zice ca verde intermitent inseamna cedeaza trecerea si te cred si o sa stiu si eu de acu inainte.

 

Oricum, se pare ca bikerul vroia sa mearga inainte pe banda verde intermitent la dreapta, in timp ce pe "inainte" era rosu. Cel putin asa sustin "surse" din Ziarul de Iasi.

 

http://ziaruldeiasi.ro/local/accident-pe-i...r-un-bmw~ni5mv9

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulamentul de aplicare a Codului Rutier

Art. 82, alin. (3) si (4).

(3) Când semaforul este însotit de una sau mai multe lampi care emit lumina intermitenta de culoare verde sub forma uneia sau unor sageti pe fond negru catre dreapta, acestea permit trecerea numai în directia indicata, oricare ar fi în acel moment semnalul în functiune al semaforului.

 

(4) În cazurile prevazute la alin. (3), conducatorii vehiculelor sunt obligati sa acorde prioritate de trecere participantilor la trafic cu care se intersecteaza si circula conform semnificatiei culorii semaforului care li se adreseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulamentul de aplicare a Codului Rutier

Art. 82, alin. (3) si (4).

(3) Când semaforul este însotit de una sau mai multe lampi care emit lumina intermitenta de culoare verde sub forma uneia sau unor sageti pe fond negru catre dreapta, acestea permit trecerea numai în directia indicata, oricare ar fi în acel moment semnalul în functiune al semaforului.

 

(4) În cazurile prevazute la alin. (3), conducatorii vehiculelor sunt obligati sa acorde prioritate de trecere participantilor la trafic cu care se intersecteaza si circula conform semnificatiei culorii semaforului care li se adreseaza.

 

Bai, am invatat ceva azi. Mercic March :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...