Sari la conținut

Accidente


CHUCKY
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 571
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am ajuns astazi la fata locului pe cand il lua masina de la IML si apoi au luat motorul pe o platforma. E vorba de Bogdan Anton,originar din jud Buzau, un baiat tanar si fericit de motorul lui proaspat achizitionat!

Lucrand in aceeasi zona ne-am intalnit pe drum, la semafor, cu motoarele de vreo cateva ori. Mergea linistit, nu se baga printre masini, se vedea imediat ca e, ori incepator, ori prea cuminte. Dar astazi, dupa munca, cred ca a vrut un moment de placere, sa faca o tura pe centura, sa mearga un pic mai tare. Dar sortii nu au tinut cu el azi...

Parerea mea este ca mai multi factori adunati au dus la decesul sau.

Viteza mare, dupa ce a parasit asfaltul s-a dus taras zeci de metri prin sant.

Echipament lipsa, doar casca...

Lipsa de experienta si frica de a lua curba la viteza cu care coborase de pe pasarela. Toti stim ca e o curba lunga si larga care se poate lua cu viteze foarte mari.

Ghinionul. Dupa zeci de metri de taras prin sant a lovit o movila mare de pamant pe care se afla borna kilometrica. Din lovitura cu movila i se trage moartea.

Dumnezeu sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte. Doar ce m-am intalnit cu el sambata pe centura si am schimbat doua vorbe. Pentru cine vrea sa si-l aminteasca uitati aici

aveti filmarea. M-am intalnit cu el la rondul de la Miroslava.

 

Ironia sortii... L-ai filmat exact in locul in care a murit cateva zile mai tarziu...

La secundele 0:42 - 0:44 se vede exact locul in care a pierdut controlul, a intrat in sant si apoi s-a lovit de movila de pamant pe care este borna kilometrica. In aceleasi secunde apare si Bogdan cu GSR lui in oglinda dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a si fost inmormantat deja, asta este a patra zi de la accident. Dumnezeu sa-l ierte!



Atentie! Asfalt umed alunecos pe bulevardul Nicolae Iorga, zona Podul de Piatra.

 

Inca sunt mirat cum de am putut sa cad pe acel asfalt. S-a intamplat acum jumatate de ora, carosabilul era proaspat spalat. Veneam cu bicicleta dinspre gara inspre bazar, si imediat dupa refugiul statiei de tramvai de la pod am vrut sa fac o intoarcere in "U", traversand toata strada, deci din bordura in bordura. Ma deplasam cu o viteza modica de biciclist, 25-30 km/h, si imediat ce m-am inclinat pe stanga am si cazut. N-am patit nimic, neechipat fiind, nici macar o zgarietura. Am alunecat pe asfalt cam 1.5 - 2 metri, iar bicicleta s-a dus vreo 3.

Parca ar fi fost spalat pe jos cu balsam, patina roata si la demaraj, exact ca pe derdelus. Si doar am mai mers pe asfalt umed, si pe ploaie, si pe ninsoare, dar n-am patit niciodata sa alunec asa usor, tare am impresia ca apa aia din cisterna nu era in regula. Si doar am anvelope bune, enduro, crampoane mari, deci n-a fost acvaplanare.

Asfalt asemanator gasim si pe Calea Chisinaului, o mai fi si prin alte zone, dar nu-mi amintesc acum.

 

Asfalt uscat! :hug:

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra lovita in parcare si trantita de asfalt.

 

Parcare Baumax, timp de 10 minute de umblat si ne gasint ce trebuia se aude in difuzoare " posesorul motocicletei cu nr.... sa se prezinte in parcare"

O tanara domnita a reusit sa o dea de beton in timp ce facea o parcare cu spatele in locul ramas liber de langa mobra si fiind soare, vopsea metalizata hop si bum peste ea. Probabil ia placut prea mult si a deochiata, desi este rosie.

Foarte cetatenesc faptul ca a veit si a anuntat la info clienti de eveniment si nu a fost nici o problema sa imi lase copiile necesare pentru dosarul de dauna.

Daune: - carena stanga spate

- schimbator viteze indoit

- maner ambriaj indoit

- cateva mici zgarieturi pe rezervor (probabil cei de la asigurari or spune ca sunt vechi)

- crash pad stanga

- scarita pasager stanga zgariata

 

Ce servis din Iasi se ocupa de mobre prin interemdiul asigurarilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra lovita in parcare si trantita de asfalt.

 

Parcare Baumax, timp de 10 minute de umblat si ne gasint ce trebuia se aude in difuzoare " posesorul motocicletei cu nr.... sa se prezinte in parcare"

O tanara domnita a reusit sa o dea de beton in timp ce facea o parcare cu spatele in locul ramas liber de langa mobra si fiind soare, vopsea metalizata hop si bum peste ea. Probabil ia placut prea mult si a deochiata, desi este rosie.

Foarte cetatenesc faptul ca a veit si a anuntat la info clienti de eveniment si nu a fost nici o problema sa imi lase copiile necesare pentru dosarul de dauna.

Daune: - carena stanga spate

- schimbator viteze indoit

- maner ambriaj indoit

- cateva mici zgarieturi pe rezervor (probabil cei de la asigurari or spune ca sunt vechi)

- crash pad stanga

- scarita pasager stanga zgariata

 

Ce servis din Iasi se ocupa de mobre prin interemdiul asigurarilor?

Madras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi m-am dat zmeu... in poligon... cu motocicleta de scoala... Ea mi-a zis:

- Ai grija, ca inca nu esti zmeu!

- Ce vorbesti tu, te conduc de atatea sedinte! Imi place de tine sa vreau sa incercam lucruri noi.

- Da, dar mai ai rabdare, sa ne cunoastem mai bine!

- Nu, eu vreau acum!

- Eu nu vreau, mergi pe jos!

- :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi m-am dat zmeu... in poligon... cu motocicleta de scoala... Ea mi-a zis:

- Ai grija, ca inca nu esti zmeu!

- Ce vorbesti tu, te conduc de atatea sedinte! Imi place de tine sa vreau sa incercam lucruri noi.

- Da, dar mai ai rabdare, sa ne cunoastem mai bine!

- Nu, eu vreau acum!

- Eu nu vreau, mergi pe jos!

- :hurt:

:funny: ....... :pics:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu.



Si, vorba vine ca m-am dat zmeu, ca doar nu mergeam pe-o roata sau mai stiu eu ce. Recunosc ca EU am gresit, dar poate ca dadea mai bine daca spuneam ca mi-a taiat calea un taxi in timp ce crosetam la semafor, ca sa fiu si eu din gasca adversa.

Am comis o eroare de pilotaj. Exersam frana de motor: eram in treapta 3, am retrogradat in 2, reducand viteza, iar cand am vrut sa retrogradez in 1, din greseala, am lasat-o pe liber. Cand am eliberat ambreiajul nu s-a mai intamplat nici o franare. Atunci, din cauza ca se termina poligonul, a trebuit sa franez. Roata fata a inghetat, a patinat cam 3 metri, dupa care m-am inclinat si am cazut. M-am ales cu belituri pe la umar, cot, genunchi, dar bine ca nu m-am izbit in gard. Motocicleta s-a belit si ea putin pe la elementele din plastic, la partea mecanica n-are nimic.

Am invatat o mare lectie din asta: nu-ti forta limitele, oricat de sus ar fi ele!

Oricum, eu nu m-am descurajat, astept sa se mai refaca ranile si ma sui inapoi pe ea, de data asta, mult mai prevazator pentru actiunile pe care urmeaza sa le fac.

Deci, cu ce am gresit?

- viteza prea mare raportata la lungimea si relieful poligonului, aveam cam 40-45 km/h, cred;

- scosul pe liber, in loc sa cuplez treapta 1;

- franarea brusca, fara sa incarc roata progresiv; deci suprafata mica de contact intre anvelopa si teren;

- increderea in sine.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu.

 

Si, vorba vine ca m-am dat zmeu, ca doar nu mergeam pe-o roata sau mai stiu eu ce. Recunosc ca EU am gresit, dar poate ca dadea mai bine daca spuneam ca mi-a taiat calea un taxi in timp ce crosetam la semafor, ca sa fiu si eu din gasca adversa.

Am comis o eroare de pilotaj. Exersam frana de motor: eram in treapta 3, am retrogradat in 2, reducand viteza, iar cand am vrut sa retrogradez in 1, din greseala, am lasat-o pe liber. Cand am eliberat ambreiajul nu s-a mai intamplat nici o franare. Atunci, din cauza ca se termina poligonul, a trebuit sa franez. Roata fata a inghetat, a patinat cam 3 metri, dupa care m-am inclinat si am cazut. M-am ales cu belituri pe la umar, cot, genunchi, dar bine ca nu m-am izbit in gard. Motocicleta s-a belit si ea putin pe la elementele din plastic, la partea mecanica n-are nimic.

Am invatat o mare lectie din asta: nu-ti forta limitele, oricat de sus ar fi ele!

Oricum, eu nu m-am descurajat, astept sa se mai refaca ranile si ma sui inapoi pe ea, de data asta, mult mai prevazator pentru actiunile pe care urmeaza sa le fac.

Deci, cu ce am gresit?

- viteza prea mare raportata la lungimea si relieful poligonului, aveam cam 40-45 km/h, cred;

- scosul pe liber, in loc sa cuplez treapta 1;

- franarea brusca, fara sa incarc roata progresiv; deci suprafata mica de contact intre anvelopa si teren;

- increderea in sine.

Daca eram in locul tau nu postam aici nimic....ce crezi ca ai rezolvat? Nimic...invata de la instructor, invata singur si mergi mai dreptate....Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uscat si fara pietris nisip etc :D

Mai nou, uscat, fata pietris, nisip si DETERGENT!!! X-( A se vedea postarea mea de mai sus, am cazut si cu bicicleta. :rusinica: Tot in acelasi loc, cam pe la aceeasi ora, la diferenta de cateva zile, in urma unei spalari a asfaltului, era s-o pateasca si instructorul meu.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...