Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sal sunt nou poseaor de varadero si am o mica nelamurire cu zgomotul din cutie an neutral am citit ceva mai sus dar vreau ceva mai esplicid .Daca se mai aude la cineva an buc poate ne antanlim miercuri la arc sa vb

 

Scuze de offtopic, dar dupa gramatica limbii române(cel putin în ultimii 12 ani) â nu se mai foloseste la începutul si sfârsitul cuvintelor fiind inlocuit de î. Se mai foloseste â doar în mijlocul cuvintelor, iar î se foloseste doar la începutul si sfârsitul cuvintelor.

 

Multumesc de întelegere :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal sunt nou poseaor de varadero si am o mica nelamurire cu zgomotul din cutie an neutral am citit ceva mai sus dar vreau ceva mai esplicid .Daca se mai aude la cineva an buc poate ne antanlim miercuri la arc sa vb

La ce zgomot te referi?

Spune si tu din ce an e mobra, cati km are ......etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Sunt posesorul unui DR big si ma bate gandul sa-mi iau un varadero.

 

Am gasit unul din 99 cu 32.000 de km adus din italia si as vrea sa stiu cam la ce "bube" ma pot astepta, saptamana asta ma duc sa-l vad la ce ar trebui sa fiu atent?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

 

O intrebare pentru cei cu Varadero dupa 2003 : stiti cumva unde pot sa ma duc sa fac o verificare (cu tester) si eventual o reglare/sincronizare la injectie? In ultimul timp, se intampla cateodata la mersul in oras, la decelerari sau accelerari sa dea rateuri sau sa moara motorul. La ralanti nu mai sta cum statea inainte si oscileaza destul de mult acul la turometru.

Mentionez ca am verificat filtrul de aer, bujiile si jocul supapelor si sunt OK, dar la treaba cu injectia nu ma bag. Probabil o fi si pompa de benzina infundata? Sau doar clapetele desincronizate sau inejctoarele infundate ?

Precizez ca acum cateva luni am sunat la service la reprezentanta oficiala Honda (parca Inter Motorcycle) sa imi fac o programare pentru aceste chestii si tipul cu care am vorbit a zis ca nu se poate pune tester la modelul asta si nici nu se fac reglari la injectie. Cand am auzit am ramas :) Cum frate, din moment ce am vazut eu cu ochii mei mufa de conectare langa baterie si mai arata si in manual testerul conectat...nimic. E trist cata superficialitate sau ignoranta pot sa aiba la nivelul de dealer oficial. Parca si cei de la Yamaha (Motodynamics) din Otopeni sunt la fel de "profesionisti".

Asa ca, poate stiti vreun service mai serios, unde as putea sa emrg sa rezolv si eu problema. Va multumesc anticipat si asfalt uscat ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Service nu stiu dar aceleasi simptome le avea un prieten la un vstrom 1000.El zicea ca ar fi de la sonda lambda.Nu am mai vorbit cu el din mai,nu stiu daca a rezolvat problema sau nu.E vorba de userul Rul,dai un pm

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

 

O intrebare pentru cei cu Varadero dupa 2003 : stiti cumva unde pot sa ma duc sa fac o verificare (cu tester) si eventual o reglare/sincronizare la injectie? In ultimul timp, se intampla cateodata la mersul in oras, la decelerari sau accelerari sa dea rateuri sau sa moara motorul. La ralanti nu mai sta cum statea inainte si oscileaza destul de mult acul la turometru.

Mentionez ca am verificat filtrul de aer, bujiile si jocul supapelor si sunt OK, dar la treaba cu injectia nu ma bag. Probabil o fi si pompa de benzina infundata? Sau doar clapetele desincronizate sau inejctoarele infundate ?

Precizez ca acum cateva luni am sunat la service la reprezentanta oficiala Honda (parca Inter Motorcycle) sa imi fac o programare pentru aceste chestii si tipul cu care am vorbit a zis ca nu se poate pune tester la modelul asta si nici nu se fac reglari la injectie. Cand am auzit am ramas :laugh: Cum frate, din moment ce am vazut eu cu ochii mei mufa de conectare langa baterie si mai arata si in manual testerul conectat...nimic. E trist cata superficialitate sau ignoranta pot sa aiba la nivelul de dealer oficial. Parca si cei de la Yamaha (Motodynamics) din Otopeni sunt la fel de "profesionisti".

Asa ca, poate stiti vreun service mai serios, unde as putea sa emrg sa rezolv si eu problema. Va multumesc anticipat si asfalt uscat ! :D

 

 

Salut.

 

Incearca un plin de benzina cu cifra octanica mare 98-99. Daca se imbunatateste situatia in urmatorii 100-150km sau mai repede o sa ai nevoie de un asa numit "O2 sensor eliminator" ca sa merarga cu 95. Sunt mai mult producatori after market care se ocupa cu asa ceva.

 

Pompa de benzina nu prea are cum sa fie infundata, poate filtrul dar nu cred ca sa fie cazul sa fie asa de infundat incat sa nu ajunga benzina.

 

Injectoare infundate iarasi nu cred ca e cazul.

 

Sincronizare se face exact ca la carburatie, deci teoretic ori ce service care sincronizeaza carburatoare te-ar putea ajuta aici.

 

Ar ma putea fi o problema de amestec, dar daca zici ca ai verificat bujia si era ok nu ii cazul. Amestecul se regleaza cu calculator in sensul ca se flash-uiesc alte injection map-uri.

 

Oricum, eu zic sa incerci prima varianta si sa ne zici ce ai rezolvat.

 

Sper sa iti fie de folos,

Dan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe louis gasesti toata instalatia pt avarii cu tot ce trebuie:buton,releu,fire si diode

Mesaj completat

codul este 10034955.este f usor de instalat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve,

Modelul din 2000 nu are buton de avarie. Desi nu e o necesitate, mi-ar place sa am. Aveti idee de o schema pt asta ?

Mersi.

 

Cum am facut eu legat de avarii(merg doar pe contact):

 

1) Ai nevoie de un intrerupator cu minim 3 pini, care in pozitia on sa conecteze toti cei 3 pini iar in pozitia off sa ii deconecteze (ii important ca pe off sa nu fie nici un pin conectat cu celalat altfel cand vei semnaliza vor merge toate 4 semnalizarile). Exista asa ceva pe la magazinele cu piese de scutere.

 

2) In schema electrica de mai jos, in partea stanga sus se vede contactul de la semnalizari (turn signal switch). Acolo sunt 3 fire gri albastru si portocaliu. Astea le gasesti in felul urmator: in partea din stanga fata cum stai pe motor este plasticul din interiorul carenei. Sub el, sub un capison transparent de plastic sun 3 mufe. Daca bine tine eu minte pe cea mai mare dintre ele sunt firele albastru si rosu, iar cel gri este pe o mufa mai mica, langa. Ca sa vezi daca le-ai gasit bine, masoara continuitatea intre ele cu contacul pus. Cu semnal dreapta ar trebuii sa ai fir continuu sau tensiune intre gri si albastru. Cu semnal stanga ar trebuii sa ai tensiune intre portocaliu si gri.

 

3) Tragi 3 fire de la cele 3 fire de semnalizare (aici e la latitudine ta cum vrei sa faci - taiat/lipit/izolatie termocontractanta - asa am facut eu; sau mai poti sa iei ceva wire spliter).

 

4) Cele 3 fire le legi la intrerupator si ii gasesti un loc potrivit intrerupatorului.

 

Schema:

XL1000V_MK1_Wiring_Diagram.jpeg

 

Sper sa fie de folos,

Dan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand mobra............

 

Honda Varadero 1000, 2009, primul propietar, 13000 km. ABS

Priza 12 V, doua seturi de side box (29l, 35l), top box 45l, cric central, parbriz MRA + original, crash bars, ornamente aluminiu, lowering kit (Hyperpro) service la zi (schimbat ulei+ filtre la 12000 km)

Pret: 8500

Tel: 0748046748

 

Am scris si aici ptr ca la vanzari e o nebunie cu anunturile de la Bikeshop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand mobra............

 

Honda Varadero 1000, 2009, primul propietar, 13000 km. ABS

Priza 12 V, doua seturi de side box (29l, 35l), top box 45l, cric central, parbriz MRA + original, crash bars, ornamente aluminiu, lowering kit (Hyperpro) service la zi (schimbat ulei+ filtre la 12000 km)

Pret: 8500

Tel: 0748046748

 

Am scris si aici ptr ca la vanzari e o nebunie cu anunturile de la Bikeshop.

esti defect ? de ce o dai ?

UP :smoke:_

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am suparat pe viata.

 

O dau acum ptr ca am nevoie de acesti bani. Adica in acest moment. Poate, peste 2-3 saptamani nu mai am nevoie si n-o mai dau.

Asa e in viata!!!!!!!!!!!!

te urasc uneori :smoke:

imi pare rau ca am deja un varadero si nu stiu ce as vrea in plus .

hai, poate ca totusi n o vinzi .

baftaaaaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te urasc uneori :smoke:

imi pare rau ca am deja un varadero si nu stiu ce as vrea in plus .

hai, poate ca totusi n o vinzi .

baftaaaaaa

De ce sa ma urasti? Eu credeam ca ma iubesti!!!!!!!!!!! :lol:

Nu prea vreau s-o vand. Imi place foarte mult mobra, dar am nevoie in acest moment de niste banuti. Ti-am zis, daca nu o dau acum cand am nevoie, nu o mai dau. In primul rand, consider ca nici n-am apucat sa ma bucur de ea. Mi-as da masina dar aia e in leasing. Daca se da mobra, nu este exclus (procent de 95%) sa-mi iau tot Varadero.

Merci oricum !!!!!!!!!

Editat de Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutam,cine ma poate ajuta si pe mine cu un sfat? am nevoie de jamba pe partea stinga de la varadero 2004 si nu stiu de unde sa incep cautarile. ideea e sa cumpar jamba(tubul) sh,iar partea de jos noua.cine ma poate ajuta ?multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dealer Honda piese(cam ori ce piesa ai pe motor):

 

http://zsf-motorrad.de/

 

Intorduci seria din talon. Cauti piesele din explode view-uri.

 

Dealer Honda piese consumabile ca sa zic asa (cam au piesele care se strica frecvent):

 

http://www.davidsilverspares.co.uk/

 

In rest pe ebay am vazut destul de multe piese SH.

 

Numai bine,

Dan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dealer Honda piese(cam ori ce piesa ai pe motor):

 

<a href="http://zsf-motorrad.de/" target="_blank">http://zsf-motorrad.de/</a>

 

Intorduci seria din talon. Cauti piesele din explode view-uri.

 

Dealer Honda piese consumabile ca sa zic asa (cam au piesele care se strica frecvent):

 

http://www.davidsilverspares.co.uk/

 

In rest pe ebay am vazut destul de multe piese SH.

 

Numai bine,

Dan.

mersi mult .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

 

stiu ca m-a intrebat cineva de aici

pentru varadero 2003 - 2006 , engine guardurile sau cum s or chema ( crash pad)

 

am o bucata (adica setul ) , prstul este ~ 145 e ( nu stiu exact - este un amic cu ele la mine )

 

daca sunteti interesati spuneti - repet, este o singura bucata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...