Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Avand in vedere ca rezervorul la Varadero are 25 l si tu spui ca ai facut 390 km cu un plin, regula de 3 simpla imi spune ca ai scos un consum de 6.41l/100 km.

 

Desigur, 5.6 l/100km este un consum optimist, dar nu real.

 

Am avut Varadero si stiu cat consuma in toate regimurile de mers si cu tot felul de bagaje, cu sau fara pasager.

 

Voie buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca rezervorul la Varadero are 25 l si tu spui ca ai facut 390 km cu un plin, regula de 3 simpla imi spune ca ai scos un consum de 6.41l/100 km.

 

Desigur, 5.6 l/100km este un consum optimist, dar nu real.

 

Am avut Varadero si stiu cat consuma in toate regimurile de mers si cu tot felul de bagaje, cu sau fara pasager.

 

Confirm si eu, plin - plin, 5.6% mixt, modelul pe injectie. Oras (Bucuresti) cam 7%, exclusiv extraurban poate scoate si sub 5%. Dar unii zic ca daca consumi atat de putin inseamna ca o subturezi. La ei "regim normal" inseamna minim 4000 RPM. Mie mi se pare torturata in felul asta, abia sub 3000 RPM ar putea fi subturata. Spre deosebire de altele-n 2 cilindri (TDM, V-Strom) a mea la 3000 RPM nu vibreaza, nu papa ulei, nu da-n nas.

 

Bine, daca e la 3000 RPM n-o sa ma infig in gaz sa fac depasiri ci fac downshifting daca e cazul. Altii prefera condusul "sportiv", mereu supraturata si gata de depasiri, le e lene sa retrogradeze. Si se mira de ce nu scad sub 7%.

 

Oricum, si cu 5.6%, tot se gaseste unul cu o struto-caprita de TDM sa se laude cu 4.9%, ca a ta ar fi mare consumatoare. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Oricum, si cu 5.6%, tot se gaseste unul cu o struto-caprita de TDM sa se laude cu 4.9%, ca a ta ar fi mare consumatoare. :crack:

si eu politicos cum sunt ii propun o liniuta sau il intreb cti caluti are struto-caprita lui de TDM :crack: ,

eu sunt supermultumit la varadero de raportul performanta,putere/consum , comparativ cu ce am avut inainte Tranalp de 650 care lua tot 6, ceva da putere ioc

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu 5,6%mixt cu scuzele de rigoare nu o cred.am ani de motociclism si motoare ceva la activ dar consumul asta mixt la capacitatea asta mi se pare exagerare. din intamplare am avut so tdm si la fel pe forum exagerare...consum sub 4% eu am incercat diverse regimuri de mers si nu am scos mai putin de 5%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Usurel cu TDM-ul

"Stie" sa consume si 4,9 si 7, in functie de pilot si/sau de uzura carburatoarelor

In 2009 la drum lung am scos 4,85 mers roata la roata cu Transalpul

 

Ce putere are este irelevant din moment ce pe magistralele din Romania nu folosesti nici jumatate din acea putere

Si da, chiar si un Varadero poate consuma 4,9 daca acesta este scopul excursiilor (ceea ce nu prea cred)

Cand ai o galeata de cai putere si cuplu nesimtit nu mergi ca o mironosita doar ca sa scoti consum de trotineta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mitul consumului la Varadero .......... al meu consuma cat vrea el dar merge cum vreau eu si pt mine asta este cel mai important , indiferent de situatiune to fac 300 si ceva de km pana la rezerva asa ca eu ma declar multumit , consumul extraurban este real intre 5,6 - 7% urban nu sunt curios deorece nu mi-am luat motor mare de ture sa ma duc la mol si pe centru la spatir

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mitul consumului la Varadero .......... al meu consuma cat vrea el dar merge cum vreau eu si pt mine asta este cel mai important , indiferent de situatiune to fac 300 si ceva de km pana la rezerva asa ca eu ma declar multumit , consumul extraurban este real intre 5,6 - 7% urban nu sunt curios deorece nu mi-am luat motor mare de ture sa ma duc la mol si pe centru la spatir

 

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua stimați posesori de vaci de la Honda. Anul trecut pe la sfarsitul lui Octombrie am intrat si eu "in randul lumii" luandu-mi de la un domn belgian in etate, un Carbadero din 2000 impecabil la 35.000Km cu "foaie de intretinere" de la Honda Bruxelles scrisa cu diferite maruntișuri și intreținere ciclică până în vara 2012. Am apucat sa fac vreo 3500 de Km prin oraș pe toamna iarna anu trecut si doar un pic prin imprejurimile "metropolei". De frica, prima chestie i-am făcut personal un ... "roll-cage" (nu crash bar) sa ne pazeasca si pe ea si pe mine. O treaba de vreo 12Kg (e in poza cu fimiu de la profil) calculata, executata din teava de otel-inox de doua feluri (coeficienti de elasticitate diferiti) cu descarcare in 6 puncte in sasiu a vectorilor pe directia de mers si de cadere pe directia adiacenta celei de mers, din care 4 puncte descarcare prin niste mansoane ce au ca miez un fel de "tacheti de amortizare" cu ulei si cauciuc. Multe "becuri" pe el si alte prostii pentru "vazut in lateral la mersul printre pomi cu viteza mica" si proiectoare pt ceturi (am fix 2 metri si 110Kg si merg binisor cu ea si pe "forestiere inguste" printre pomi). Ce sa zic, mi-a iesit perpendicular in fata la cca 15 m un bou cu un BMW seria 3 dintre blocuri, si l-am lovit cam cu 30-35 a ora la impact de sa ridicat vaca de poponeata vreo juma de metru si mi-am "alterat" un pic "organele" in propriul rezervor dar i-am scos scos bemveului si motoru din tampoane ca i s-a infipt vaca in pasajul rotii din fata de am scos-o 4 insi ca se infipsese. Bemveul... aproape praf, curgea antigel, ulei si un pic de benzina balta jos. N-am facut poze ca-mi tremurau picioarele si am uitat. Am pus picioarele jos dupa ce s-a oprit tot. Stabila in franare pana la dumnezeu, s-a dus sageata de parca io aveam 4 roti nu bemveul cu toate ca motocicletele cu centrul de greutate foarte ridicat danseaza in franare indiferent de tipul franelor din cate am citit si suna si logic. Deci ce sa zic, ciclistica neatinsa, mi-a crapat aripa din fata si dupa cateva zile am observat ca e deplasat roll-cage-ul cam 10mm. Poveste lunga dar cu talc cred/sper. "Varadero consuma cat vrea el dar face ce vreau io" plus taie bemveuri in doua si nu i se deformeaza usor ciclistica cu toata greutatea ei cocotata sus si franeaza "clar si apasat". Foarte foarte multumit de ea. Mi-e cam teama de "miez", adica detalii motor, carburatoare, ambreaj, cutie, etc pentru ca am un atelier destul de "mare" (strunguri, freze, sudura TIG si calibre) dar nu ma pricep la motociclete. Io stiu diesele (clasice, nu common rail). In afara de asta sunt incepator. Mi-am luat A-ul odata cu motocicleta (in Octombrie). Am vreo 18 ani de cross in spate dar... "pe asfalt" nu ajuta decat la reflexe sau la caderi prin rostogolire (doamne fereste). Acu trebe sa gasesc lume cu care sa ies mai mult din oras presupun. Scuze de post lung dar ... dar nimic. Multa bafta si kilometri uscati cu vacile va doresc! :)

 

Ceva sfaturi și povețe aveți pentru mine în condițiile date? Mulțumesc anticipat.

Editat de combiny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu 5,6%mixt cu scuzele de rigoare nu o cred.am ani de motociclism si motoare ceva la activ dar consumul asta mixt la capacitatea asta mi se pare exagerare.

Nu e.

Usurel cu TDM-ul

"Stie" sa consume si 4,9 si 7, in functie de pilot si/sau de uzura carburatoarelor

Eu vorbeam de TDM tot pe injectie. Si da, consumul variaza enorm in functie de pilot.

Ce putere are este irelevant din moment ce pe magistralele din Romania nu folosesti nici jumatate din acea putere

Si da, chiar si un Varadero poate consuma 4,9 daca acesta este scopul excursiilor (ceea ce nu prea cred)

Cand ai o galeata de cai putere si cuplu nesimtit nu mergi ca o mironosita doar ca sa scoti consum de trotineta

Consumul de 5.6% l-am scos in tmp ce altii, pe acelasi traseu si aceasi excursie consumau cu Varadero pe injectie > 7%. Si mergeau atat de batraneste ca trebuia sa-i astept prin parcari. Dar ti-am zis motivul: eu la croaziera (> 90Km/h) o tin intr-a VI-a, ei nu dau a VI-a sub 140Km/h ca ar fi subturata, uneori o tineau si cu a IV-a la 100Km/h.

 

Consumul variaza enorm in functie de:

1) injectie sau carburatie. Diferente de 1-2%.

2) aerodinamicitate: daca ii pui topcase si sidecase-uri te poti astepta la crestere de inca 1-2%;

3) stil de mers: mereu turata, tras frecvent de gaz si franat, cresteri de 3-4-5%. Poti sa fii mereu lipit de masini gata de depasiri sau sa ti le calculezi din timp si sa depasesti mai multe odata, diferente de 2-3%. Poti sa ajungi cu 15 minute mai tarziu pe un traseu de 500Km dar sa consumi cu 2-3% mai putin.

 

Le aduni si-ti poti dubla consumul lejer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vlady te sustin...farmecul la o motocicleta e sa mergi cum vrei ...asa ca in final depinde de om. chesti ca amea consuma 5,6 sau 6,4 etc pt uni e important pt altii deloc. e motor mare deci ce farmec are sa mergi la consum...? fiind de 1000 cc eu zic ca pe undeva nui desemnat sa fie mic consumator...caci ce rost ar mai avea clasele de motoare mai mici?... daca vrei consum mic treci la o clasa de 600 cc..un v-strom de ex sau transalp etc...care ce vrea.tocmai am venit dintro excursie si dupa cum am mai zis si in alte topicuri merg mai sportiv...am depasit tot ce am prins si pe linga faptul ca eram cu partenera plus bagaje laterale .topcase...am tinuto si undeva intre 100-140/h...consum? 224 km cu 14 l...calculati voi cit...oricum e sub 7...prefer sa consum acel litru in plus fata de alt stil de mers dar macar sa ma duc cum vrea muschii mei... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vlady te sustin...farmecul la o motocicleta e sa mergi cum vrei ...asa ca in final depinde de om. chesti ca amea consuma 5,6 sau 6,4 etc pt uni e important pt altii deloc. e motor mare deci ce farmec are sa mergi la consum...? fiind de 1000 cc eu zic ca pe undeva nui desemnat sa fie mic consumator...caci ce rost ar mai avea clasele de motoare mai mici?... daca vrei consum mic treci la o clasa de 600 cc..un v-strom de ex sau transalp etc...care ce vrea.tocmai am venit dintro excursie si dupa cum am mai zis si in alte topicuri merg mai sportiv...am depasit tot ce am prins si pe linga faptul ca eram cu partenera plus bagaje laterale .topcase...am tinuto si undeva intre 100-140/h...consum? 224 km cu 14 l...calculati voi cit...oricum e sub 7...prefer sa consum acel litru in plus fata de alt stil de mers dar macar sa ma duc cum vrea muschii mei... :crack:

6,25 L% este un consum super OK , cel putin asa il vad eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a Inviat.

 

Cred ca discutia despre consum la vaadero este irelevanta. Am testat destul subiectul, consumul este intre 4.8 - 6 daca se merge pana in 120 ( nu prea conteaza pasagera, bagaje ) . Mers in grup omogem si asta era consumul in toata gama ( varadero 2004, 2007, gs 1200, yamaha st1200 ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, stie cineva cam cati litri sunt in rezervor atunci cand se aprinde becul ? ( carburatie 1999)

 

azi am facut 370km cu un plin si s-a aprins becul, vroiam sa-i fac un consum totusi...

 

 

 

multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, stie cineva cam cati litri sunt in rezervor atunci cand se aprinde becul ? ( carburatie 1999)

 

azi am facut 370km cu un plin si s-a aprins becul, vroiam sa-i fac un consum totusi...

 

 

 

multumesc,

sefule daca ai facut 370 pana la luminita galbena insemna ca ai ars cam 20 L adica ai consumat undeva in jur la 5, 5 % in rezervor sunt 24 L normal din care 4 sunt rezerva atunci se aprinde becul

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sefule daca ai facut 370 pana la luminita galbena insemna ca ai ars cam 20 L adica ai consumat undeva in jur la 5, 5 % in rezervor sunt 24 L normal din care 4 sunt rezerva atunci se aprinde becul

 

 

multam' sefu' :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

mai vine cineva la Cluj in uichend?

daca vi cumva la Cluj sa dai de veste, eu nu pot participa la intalnire dar poate facem cumva sa ne vedem sa se cunoasca vacile intre ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...