Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

S-au facut cam 20.000 km de cand am luat vaca, am avut o tentativa sa o vand si sa ma las de mers pe strada (probabil astia mai batrani au avut zeci :)) dar mi-a trecut repede. Cu bune si cu rele, nu stiu ce mobra echivalenta as fi putut lua in segmentul asta de pret. E perfecta pentru ce-mi trebuie mie, si anume drumuri de weekend pe asfaltul romanesc. Imi place ca pot sa iau bagaje si sa merg cu prietena intr-un ritm decent, ca pot sa fac o depasire mai din scurt. O vad ca pe o mobra de compromis - se misca decent dar nu e racheta, e comoda, te inveti repede cu ea.

 

In rest ce sa zic, e cam tractor - dar mie imi place. Se balbaie in ture mici si mai face figuri FI-ul, nu ii place cand se incinge vara in trafic. Franele sunt excelente, insa un set de placute originale fata-spate bate catre 8 milioane. Pe la 140 pe autostrada mi se pare ca se simte cel mai bine....dar n-as zice ca e facuta pentru autostrazi. E foarte faina pe curbe, dupa cum ziceam te inveti repede cu ea.

a ta era parcata pe langa petromul de pe chei lately ? si cu un cutu pipi pe roata ? daca da, suna ma

e ok, o mai ai , :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Baga-ti mintile in cap. Ce sa-ti doresti mai mult de la o motocicleta?

Varadero iti ofera tot ce vrei, viteza(decenta) , consum(decent), comfort(lux), sta bine pe viraje, consoarta doarme bine in spate, bagaje cara fara sa comenteze. Chef de plimbari sa ai ,ca motocicleta asteapta mereu.

 

P.S

Sa v-o mai arat pe mandra mea.

 

Vad ca ai dotat-o cu Anakee 3. Cum se comporta? La primavara vreau sa fac si eu schimbul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anakee3 i-am pus numai pe fata, spatele e Anakee primul model si mai are ceva "carne".

Pot sa-ti spun ca sta bine pe curbe, pe frane, si pe ud. Singura chestie este ca e zgomotos. Pe viraje, nici nu aplec bine motorul ca incepe sa se simta un bazait.



Prieteni, se gaseste pe undeva mai ieftin aparatoare pt amortizorul spate?

cam asa ceva

http://www.ebay.it/itm/Honda-Varadero-XL1000V-1999-2010-rear-Hugger-/181250646311?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item2a33616127

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

i am facut in 10 minute una , am legat o de releu.

dintr o bucata de plastic elastic.

si 2 arici . o sa pun o poza zilele urmatoare.

e pur si smplu un dreptunghi pe care se sprijina pe suportul de la releu , in continuarea lui. dca ai vazut la BMW , e la fel doar ca e cauciuc

piesa de pe ebay e misto dar e scumputa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam poze cu inventia ta.

Piesa de pe ebay e intr-adevar scumpa, si cam fragila (parerea mea) si nu stiu cum s-a descurca in conditiile in care ar sari pietre pe acolo ( sa nu se crape sau sa se sparga)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa le pun insa nu ajung azi

nu cred ca e vorba sa ajunga pietre, come on. nu e cross.

tot ce trebuie e sa apere de bitum, prag , pietricele. oricum , dpdv fizic pietrele si alte chestii marii se duc in spate si in sus,nu in amotizor.

crede ma am studiat cu foi de hartie si marker dupa ce la 80.000 amortizorul spate a curs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tie cine ti a spus de varianta asta? :laugh:

Tu,..sefu' Sa tra

 

eu merge pe varianta cu "ciorapeii":)

 

Exceptionala.

Acum ma duc sa caut cauciuc :)

Multumesc

merge mai milt ca perferct din plastic de bidon de ulei , este foarte bun ( dur si elastic )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genul am facut la Transalp, dintr o bucata de cauciuc, e discreta, dar eficienta. O scapare a japonezilor sa lase atata de expus amortizorul.

rectificata la modelul de 650 care are aparatoarea respectiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

modelul 99-02 are suporti laterali givi pl164 iar

modelul 03-07 are givi pl170

Singura diferenta care o pot observa eu e ca teava care duce catre prinderea la manerul pasagerului a fost inlocuita cu o platbanda.De altfel, carenele spate sunt identice din 99-07, asa ca la dimensiuni nu cred ca sunt probleme.

post-3444-0-66000100-1383922452_thumb.png

post-3444-0-79381700-1383922477_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!!!!

 

si acum despre motor:

anul de fabricatie este 2004

km 40.000 ( in bord)

modelul fara ABS

adus din italia

 

Mecanic dpmdv este ok , placute discuri de frana stare foarte buna idem lant , clambuciucurile zici ca sunt noi desi au dot de 2011 . Motorul nu prezinta urme de coroziune rodaj , jambele desi nu sunt lacuite arat foarte bine la fel si jantele. Fara jocuri la jug, ambreiajul prinde ok, schimba bine, nu se aud sunete suspecte la motor, franele mega bestiale, placutel par noi.

Dotari nimic doar trei valize .

 

Minusuri:

 

  1. cateva urme de frecangeala pe carena laterala ( se repara relativ usor)
  2. un inel de strangere tobe desfacut
  3. o mica zgarietura pe o geanta laterala
  4. bateria parca putin obosita

 

 

Si acum daca ma ajutati cu ceva sfaturi :

 

  1. un manual pentru acest model de unde iau
  2. cricul central OEM ce il am eu pe cel cu carburatie potriveste pe al meu
  3. cateva poze cum este prins crash barul sau daca cumva stiti daca se potriveste cel de pe carburatie
Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...