Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

salut baieti in 2 pistoane.din cauza unei operatii destul de mari anul asta la abdomen trebuie sa renunt la hard enduro si am nevoie de o vaca in locul caprelor mele.as vrea sa ma ajutati cu o info in ceea ce priveste varadero si anume cati bani ar trebui sa investesc intr-o motocicleta complet echipata(pentru mine complet echipata se rezuma la 3 cutii si crashbar-uri :peace: ) pe care ulterior (2015) sa o pot vinde fara sa pierd foarte mult la tranzactie).o voi folosi cu precadere vara pentru naveta si ture de forestiere.credeti ca se preteaza ciclistica pentru genul acesta de mers,sau sa caut ceva mai mic?Trag peste suta la kintal si am 198 cm si nevasta-mea din compasiune si-a vandut si ea ktm-ul asa ca voi avea in afara de naveta permanent pasager.Mentionez ca orice comparatie cu vreo japoneza nu are relevanta pentru mine,de 20 de ani am trecut prin toata gama de motoare ktm de la 1000 cc pana la 300 cc,in 2 si 4 timpi asa ca nu stiu la ce sa ma orientez.preferabil daca sunteti vreunul dispus sa ma ajutati trimiteti-mi PM sa nu incarcam forumul cu probleme particulare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si asa topicul acesta este prea linistit ..eu iti spun ca Vara nu este rea dar pt ce vrei tu ar fi mai buna o Africana!!incerca-le pe amandoua !!

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumuri preponderent strada sau un macadam usor (naveta si drumuri lungi de plimbareala si vizitat prin tara sau prin lume) = Varadero .

Forestiere, drumurri la munte (macadam , pamant, etc ) , intrari la un lac sau la albie de rauri = Africana la kilogramele tale sau un Transalp ( este mai mic, dar mult mai economic si IMPORTANT se revinde cel mai repede !!! ) .

Editat de Alin G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumuri preponderent strada sau un macadam usor (naveta si drumuri lungi de plimbareala si vizitat prin tara sau prin lume) = Varadero .

Forestiere, drumurri la munte (macadam , pamant, etc ) , intrari la un lac sau la albie de rauri = Africana la kilogramele tale sau un Transalp ( este mai mic, dar mult mai economic si IMPORTANT se revinde cel mai repede !!! ) .

intre toate astea parca Varadero se revinde cel mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multuesc de raspunsuri,cred ca totusi un varadero m-ar interesa.m-am saturat (cel putin un timp) de hard enduro si picioare rupte si sunt multe locuri pe care vreau sa le vizitez.

am ochit deja un model la Harghita si merg in week sa il vad.Nu exclud nici varianta cu suzuki tl 1000,ca bani tot acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multuesc de raspunsuri,cred ca totusi un varadero m-ar interesa.m-am saturat (cel putin un timp) de hard enduro si picioare rupte si sunt multe locuri pe care vreau sa le vizitez.

am ochit deja un model la Harghita si merg in week sa il vad.Nu exclud nici varianta cu suzuki tl 1000,ca bani tot acolo.

 

 

salut, presupun ca ai vrut sa zici DL 1000.

 

 

uite aici un "comparativ" intre strom si vara

 

/index.php?/topic/527558-v-strom-vs-varadero/

 

 

Bafta la achizitie,

 

 

ps: la greutatea ta si la experianta in enduro, amandoua sunt bune de "offoard" :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a reusit cineva sa scoata surplusul de ulei din mobra "pe deasupra", fara desfacut buson de la baie sau filtru?

ma gandeam sa-l trag cu o seringa si niste furtunas subtire, dar nu stiu dac-o avea loc pe langa ambreiaj...

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu putina atentie desfaci busonul si dai drumu la cat ulei ai in plus putin cate putin. Eu zic ca risti cu furtunele sau alte chestii sa-ti ramana pe acolo, iar dupa aia ai mai multa bataie de cap.

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare preafericitilor posesori de Varadero! Am reusit sa-mi cumpar motocicleta la care am visat din '99. Singurul motor care a reusit sa-mi dea emotii ca la prima femeie. Mentionez ca merg cu motorul de cel putin patru "cincinale". Nu vreau sa aud de consum,piese,impozite si alte rahaturi,pt ca isi merita pana la ultimul banut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare preafericitilor posesori de Varadero! Am reusit sa-mi cumpar motocicleta la care am visat din '99. Singurul motor care a reusit sa-mi dea emotii ca la prima femeie. Mentionez ca merg cu motorul de cel putin patru "cincinale". Nu vreau sa aud de consum,piese,impozite si alte rahaturi,pt ca isi merita pana la ultimul banut.

1907705_744510508914146_246257435_o.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Upgrade lumina faruri :

 

Osram night breaker + post-47766-0-34147800-1397329743_thumb.jpg

 

 

faza scurta post-47766-0-35042500-1397329762_thumb.jpg

 

 

faza scurta si proiectoare led 10 w bucata x 2 post-47766-0-35252700-1397329802_thumb.jpg

 

 

faza lunga si proiectoare led 10 w bucata x 2post-47766-0-92431300-1397329849_thumb.jpg

 

 

asa arata proiectoarelepost-47766-0-88074400-1397329983_thumb.jpgpost-47766-0-54171900-1397329990_thumb.jpg

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte misto. pune o poza te rog din "spate" ca in afara de a orbi nu imi dau seama cum se umple drumul.

 

eventual pune-ti aparatul pe cap , stai pe mobra si pozeaza in fata

thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ce cantitate de lichid este necesara in total?

o intrebare dificila!

o sticla de 0,5 l ajunge si mai ramane, eu asa am cumparat, citeste cu atentie ordinea cum se face aerisirea si iasa ca la carte :peace:

 

foarte misto. pune o poza te rog din "spate" ca in afara de a orbi nu imi dau seama cum se umple drumul.

 

eventual pune-ti aparatul pe cap , stai pe mobra si pozeaza in fata

thx

azi ii fac si din spate poze

 

o intrebare dificila!

o sticla de 0,5 l ajunge si mai ramane, eu asa am cumparat, citeste cu atentie ordinea cum se face aerisirea si iasa ca la carte :peace:

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal! poate ma lamuriti si pe mine referitor la pozitia robinetului de rezervor. nu mi s-a aprins becul de rezerva...si asa ce grea este. pana acum am mers cu el in pozitia orizontal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal! poate ma lamuriti si pe mine referitor la pozitia robinetului de rezervor. nu mi s-a aprins becul de rezerva...si asa ce grea este. pana acum am mers cu el in pozitia orizontal.

salut, robinetul ( 2 bucati stg. dr.) are 3 pozitii 2 de on si una of, nu are legatura cu rezerva si cu becul de rezerva indiferent de pozitia ON in care se afla .

 

Becul nu se aprinde deoarece nu ti-e buna sonda litometrica mai precis termistorul din capul sondei, adica butoiasul ala mic din capat cu doua fire. Acel termistor ( sau cum s-o numi el ) cand este in benzina este racit deci nu conduce curent ( principiul de dilatatie ) iar cand iasa din benzina se incalzaste ( se dilata ceva in el ) conduce curentul si se aprinde becul.

 

Am avut problema asta si am rezolvat-o cu un termistor de pe o sonda de masina marca Cielo luata contra unei sticle de 2 L de cola de la un service auto, in principiu acea piesa merge de pe orice motor , masina cu instalatie electrica de 12 V si care foloseste benzina, toate sunt la fel

 

Ce trebue avut grija este lungimea totala a termistorului si pozitia pe tija ( cand il cositoresti ) daca este mai sus ( spre gura de umplere ) = rezerva mai mare se aprinde becul mai repede ( daca este mai jos) rezerva mai mica adica depinde de pozitia lui pe tija si de cat de repede iasa afara din benzina.

 

 

post-47766-0-95819100-1397461536.txt

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo omu', super explicatia. sa tra

daca am gresit corecteaza :peace:

 

 

uite cam asa arata si la Varadero carburatie presupun ca si la injectie ( nu am umblat acolo nu a fost cazul)

 

post-47766-0-39338200-1397462490_thumb.jpg

 

si de aici am invatat si eu cum se repara :hug:

 

/index.php?/topic/676951-senzor-benzina-rezervor/

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

am vazut, cu ceva timp in urma pe topical vostru, ca si-a pus cineva proiectoare pe Varadero montate pe crash-bar. Parca erau cumparate din China. Cum se comporta in timp, au probleme sau ba. M-ar interesa sa-mi pun si eu un set dar nu stiu la care sa ma decid. Ceva sugestii?

Multumesc!

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...