Sari la conținut

Releu Regulator Home Made


Postări Recomandate

S-a dus releul regulator de tensiune si la veteranul meu Kawasaki ZZR1100 din 1995. Uneori ramane blocat pe incarcare si creste tensiunea de incarcare odata cu turatia, alteori functioneaza dar eronat, stabilizand tensiunea cand pe la 15 V, cand pe la 16 V. Codul OEM al releului este identic pentru mai multe marci: Kawasaki: 21066-1076; Suzuki : 32500-27A00; Yamaha: 36Y-81910-50; (Denso 026000-7050).

 

Releul original arata ca in poza asta:

 

 

post-45-0-71651200-1413980652_thumb.jpg

 

Am observat ca tranzistorul (sau cum s-o numi) de putere se poate demonta (are doua picioruse lipite si este prins de radiator cu doua suruburi). Pe tranzistor scrie codul 3P25, dar am vazut pe diferite site-uri ca poate scrie 10L12 sau 8S22.

 

Varianta 1

As vrea sa stiu daca se poate inlocui doar tranzistorul si cu ce piesa echivalenta se poate face acest lucru. Eventual, ma intereseaza daca vreun forumist din Bucuresti priceput in ale electronicii ma poate ajuta (contra cost) cu alegerea piesei echivalente si cu manopera de dezlipire cel vechi + lipire cel nou.

 

Varianta 2

Am vazut ca exista autoturisme care au acest releu incorporat in alternator, la fel ca la motocicleta, si ca la unele exista un tranzistor de putere asemanator cu cel al releului de motocicleta, fabricat de Bosch sau Huco, Hugo, Hella, Valeo, Beru, Vemo, etc. Unele dintre acestea costa in jur de 50 lei (releul nou) si ma intreb daca pot cumpara unul doar pentru tranzistorul de pe el, pe care sa-l montez pe releul meu.

Cam asa arata releele auto despre care zic:

post-45-0-73444800-1413982831_thumb.jpg

post-45-0-47740900-1413982841_thumb.jpg

 

Varianta 3

Exista un regulator echivalent fabricat de VICMA.ro (vezi aici) la aproape 200 lei, se monteaza in locul tranzistorului, dar nu stiu daca sunt functionale si fiabile. A testat cineva? Pretul e cam mare pentru un tranzistor, dar macar sa functioneze corect. Intructiunile de montare sunt in fisierul pdf de aici.

post-45-0-86603400-1413984070_thumb.jpg

 

 

Varianta 4

Releul original e prea scump de nou, n-as vrea sa merg pe varianta asta. Second-hand nu am gasit.

 

Astept sugestii, oferte. Si ajutooor, ca vine primavara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 350
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o banuiala puternica ca poti folosi orice integrat cum ai pomenit in varianta 2. Nu cred ca e chiar un transistor, trebuie sa fie ceva comparator setat pe un voltaj anuma. Magazin cu piese de Dacie ai incercat? Poate au ceva utilizabil.

S-ar putea sa gasesti in alternator de kawa SH daca ai cauta si daca ai gasi pe cineva sa-ti vande doar regulator. Eu pe GPZ am un alternator cam identic.

 

Totusi, verifica intai legaturiile, poate e acolo o problema. Pare ca inca functioneaza ceva in siliciu acolo.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puneti-va relee second, daca nu se potrivesc mufele, se taie firele, se recupereaza mufele vechi. Nu e nici o inginerie speciala. Evitati releele de pe vechile Honde CBR care sint prea mici dpdv fizic, se incalzesc si crapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puneti-va relee second, daca nu se potrivesc mufele, se taie firele, se recupereaza mufele vechi. Nu e nici o inginerie speciala. Evitati releele de pe vechile Honde CBR care sint prea mici dpdv fizic, se incalzesc si crapa.

 

Nu cred ca se poate pune alt tip de releu, pentru ca nu este suficient loc, la mine releul se monteaza impreuna cu suportul periilor (carbunilor) peste puntea redresoare, ca in schema asta.

Montat, releul arata asa:

post-45-0-02858400-1414052149_thumb.jpg

post-45-0-78144700-1414053541_thumb.jpg

post-45-0-60935900-1414053552_thumb.gif

 

 

 

 

Am o banuiala puternica ca poti folosi orice integrat cum ai pomenit in varianta 2. Nu cred ca e chiar un transistor, trebuie sa fie ceva comparator setat pe un voltaj anuma. Magazin cu piese de Dacie ai incercat? Poate au ceva utilizabil.

S-ar putea sa gasesti in alternator de kawa SH daca ai cauta si daca ai gasi pe cineva sa-ti vande doar regulator. Eu pe GPZ am un alternator cam identic.

 

Totusi, verifica intai legaturiile, poate e acolo o problema. Pare ca inca functioneaza ceva in siliciu acolo.

 

Intr-adevar, se pare ca in limbaj de electronist piesa (purcelusul) se numeste chiar regulator de tensiune (sper sa nu ma-nsel) si ca sub aspectul unui tranzistor de putere se afla de fapt un circuit integrat care are drept parametri, probabil, tensiunea reglata ( sa zicem 14,5 V) si amperajul maxim suportat (probabil 20 sau 30 A). Dar ca sa nu fie confuzie, am numit regulator de tensiune tot ansamblul, iar pucelusul l-am denumit eu tranzistor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi vorbea de relee pentu alternatoare cu magnet permant, noi avem cu excitatie.


» Post actualizat in 23 Oct 2014 09:40

Dar ca sa nu fie confuzie, am numit regulator de tensiune tot ansamblul, iar pucelusul l-am denumit eu tranzistor.

Ca forma seamana cu TO-3, dar si TO-3 este folosit si la circuite integrate cum ar fi voltage regulators din seria 7805, LM3xx, ...

 

Verifica totusi legaturiile, daca acel integrat nu mai primeste o tensiune referinta buna, nu mai stie pe lumea traieste.

Am atasat si ceva screenshot-uri din manual de GPZ900, cu ceva sfaturi pentru verificare.

 

post-46304-0-26217500-1414057179_thumb.png

post-46304-0-52730600-1414057187_thumb.png

post-46304-0-29721200-1414057196_thumb.png

post-46304-0-49702500-1414057209_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect , ma refeream la cele special pt moto, cu oala cu magneti permanenti. Astea cu excitatie trebuie sa fie mult mai simple, stiu ca la JAWA am pus un rahat de regulator de Dacie, si functiona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am dat si eu a n'a oara peste alt releu de incarcare defect (am schimbat moto si norocul asta il am mereu), am pus altul care functioneaza. Problema mea ar fi ca as vrea sa confectionez unul cu comanda serie si nu prin shuntare. Am tot cautat si schema de mai jos e singura care am gasit-o sa fie cam ce as vrea, problema este ca nu ma pricep la diagnoza schemei si as fi vrut sa dea cineva un ochi pe ea, daca ar fi functionala. Avantajul mare la tipul asta ar fi ca nu se mai pune la masa o gramada de curent ci doar ar da ce este necesar sistemului pentru a mentine tensiunea de incarcare, diodele cred ca ar furniza jumatate de alternanta mereu (nu destul cat sa incarce in sarcina) iar tiristorii ar da plusul de putere necesar in fiecare moment. Relee cu shunt home-made am tot facut, tiristori, triace, au mers dar se incing ca naiba. Astept o parere daca mai are cineva interes.

 

attachicon.gif3-Phase_PM_Rectifier_Regulator.gif

Schema este buna, amorsarea tiristoarelor se face prin aplicarea semiperioadei alternative din stator in forma polaritatii directe pe tiristoare si impuls pe poarta de la tranzistor. Zener-ul asigura stabilitatea tensiunii la variatii mari de curent. Ar trebui cautat un catalog pentru tiristoare in sensul de a relua calculele in special pentru curentul de acrosaj al tiristorului IH. Curentul de colector sa fie mai mare decat IH pentru a amorsa tiristoarele...se pare ca ai si o limitare prin rezistorul de 100 ohm sau 166 ..nu se vede clar. Japonezii au abordat mentinerea tensiunii constante prin pomparea a ce este in plus la masa, de aceea incalziri excesive in circuitul RRT. Pentru un generator de 300-350W , curentul poate ajunge la 25A ....mult pentru un circuit daca nu este corect dimensionat termic. Daca ai realizat montajul, poate ne spui si rezultatele :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema nu este cu fazare, este tot de tipul on-off dar serial,C-ul fiind referinta fata de care se face comparatia ca tensiune, curentul de amorsare se ia din catalog dar un 50mA/ poarta ar trebui sa fie suficient, un tiristor de 25A cu racire corespunzatoare face fata cu brio.Comanda la tiristoare trebuie schimbata in sensul ca trebuiesc puse pe fiecare cate o rezistenta de 240 ca cea de 100, si una de 10k de la poarta la masa iar in celelalt capat al celei de 240 o dioda cu anodul la tranzistor si catodul in rezistenta.Treaba asta trebuie facuta ca sa fii sigur ca se amorseaza toate tiristoarele ca asa cum e in schema exista probabilitatea ca unul sa traga tot curentul si clelalte sa nu se amorseze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic ..pe fiecare grila cate o rezistenta de 240 si cele trei in paralel si cea de 10 k de la intrarae comuna la masa? Asa vezi circuitul..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic ..pe fiecare grila cate o rezistenta de 240 si cele trei in paralel si cea de 10 k de la intrarae comuna la masa? Asa vezi circuitul..?

Nu, de la tranzistor pleaca trei diode (cu anodul) pe urma fiecare catod intra intr-o rezistenta de 240 (deci trei circuite identice) celalat capat al rezistentei la poarta si in paralel pe poarta ,masa cea de 10k.Asta e facuta pentru separarea totala a comenzi tristoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare complicat, parerea mea..mai multe piese, consum de putere si incalzire excesiva..fiecare element consuma si debiteaza. Se incearca simplificarea schemelor in scopul evitarii incalzirii excesive. Un singur semnal inseriat care ajunge pe fiecare poarta cred ca este OK.. Sau te gandesti la o intrerupere a rez de 100 si anularea semnalului de poarta la toate tiristoarele, nu se mai deschid , etc !! Pana la urma, sti care este forma finala in montaje, realizarea si verificarea in practica.. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare complicat, parerea mea..mai multe piese, consum de putere si incalzire excesiva..fiecare element consuma si debiteaza. Se incearca simplificarea schemelor in scopul evitarii incalzirii excesive. Un singur semnal inseriat care ajunge pe fiecare poarta cred ca este OK.. Sau te gandesti la o intrerupere a rez de 100 si anularea semnalului de poarta la toate tiristoarele, nu se mai deschid , etc !! Pana la urma, sti care este forma finala in montaje, realizarea si verificarea in practica.. :peace:

Rezistenta de 100 nu se mai pune si in locul ei se pun cele trei circuite pentru separare. Cate odata trebuie sa ma complici lucrurile ca sa fii sigur ca merge.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este o varianta..asteptam montajul practic daca-l realizeaza editorul si sa auzim referinte. In final circuitele moderne acuale cu mosfet sunt foarte bune, incalzirea SCR- urilor este importanta, de aceea merg pe simplitatea unei scheme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema asta nu e corecta. Tiristorii se amorseaza in mod normal prin curent intre grila si catod. Cu plusul pe catod.

Aici e ca si cand curentul s-ar amorsa cu anozii la masa. Nu incercati asa ceva.

Bravo ai de la mine :10: chiar nu sezizasem ca sunt montati invers din punct de vedere al comenzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema asta nu e corecta. Tiristorii se amorseaza in mod normal prin curent intre grila si catod. Cu plusul pe catod.

Aici e ca si cand curentul s-ar amorsa cu anozii la masa. Nu incercati asa ceva. Tiristorul se amorseaza prin tensiune directa + anod ,- catod si curent injectat in poarta de la un circuit de aprindere !!

» Post actualizat in 24 Oct 2014 21:18

Schema asta pare mai o.k., dar lipsesc valorile pentru R4,R6,R8 (incomplete), iar daca R3=R5=R7=680 Ohm la ce ar mai trebui un transistor de 10A 65W? :)

14V/(680 Ohm /3)=14V/(226 Ohm)= 0,62A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema asta nu e corecta. Tiristorii se amorseaza in mod normal prin curent intre grila si catod. Cu plusul pe catod.

Aici e ca si cand curentul s-ar amorsa cu anozii la masa. Nu incercati asa ceva.

» Post actualizat in 24 Oct 2014 21:18

Schema asta pare mai o.k., dar lipsesc valorile pentru R4,R6,R8 (incomplete), despre ce schema vorbesti?? unde este R4R6R7??iar daca R3=R5=R7=680 Ohm la ce ar mai trebui un transistor de 10A 65W? :)

14V/(680 Ohm /3)=14V/(226 Ohm)= 0,62A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar puntea trifazata cu diode nu e amintita in text, ca si cand nu ar exista.

 

Astea nu sunt scheme pentru incurajat ci informatii eronate cu efectul de a descuraja orice motociclist incepator cu exceptia inginerilor de electronica aplicata.

 

@dedant68 :) Curent injectat in poarta spre anod? (ca anodul e la masa).

 

Esti in circuit de curent alternativ iesirea din stator- cand tensiunea anod-catod este pozitiva, tiristorul poate fi comutat in starea de conductie directa ("ON") prin aplicarea impulsurilor pozitive de comanda pe poarta. La impuls pozitiv pe poarta, curentul anodic creste de la valoare 0 la valoarea maxima in functie de circuitul exterior. Ai semiperioade pozitive si negative, Th lucreaza in comutatie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua scheme diferite in pag.9, vorbesc despre fiecare dintre ele separat. Prima e un redresor in semipunte (3 diode + 3 tiristori), a doua e o punte trifazata cu sunt (6 diode + 3 tiristori).

 

Dar ambele sunt gresite sau incomplet dimensionate astfel incat sa nu functioneze.

O secunda..cred ca vb de scheme diferite !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti in circuit de curent alternativ iesirea din stator- cand tensiunea anod-catod este pozitiva, tiristorul poate fi comutat in starea de conductie directa ("ON") prin aplicarea impulsurilor pozitive de comanda pe poarta. La impuls pozitiv pe poarta, curentul anodic creste de la valoare 0 la valoarea maxima in functie de circuitul exterior. Ai semiperioade pozitive si negative, Th lucreaza in comutatie !

Vezi ca te incurca porcaria asta de schema ca sa deschizi tiristorul trebuie sa aplici un semnal pozitiv fata de catod ori aici se aplica fata de anod.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT!Am facut si eu releu dupa aceasta schema!dar..el nu face nimic!Am o nelamurile mare tranzistori iam pus separat pe fiecare pe cate un radiator,sa nu faca masa intre ei..si nu face nimic..schema am facuto exact cum arata!help please

» Post actualizat in 02 Sep 2014 09:06

Eu la alternator am doar 2 iesiri! care imi scoate pe ele 80v la relantiu si daca accelerez ajunge la 150v-160v ACV!

Da easy ride on,ai dreptate anodul este pe minus aici, vorbeam de altceva....puntea de diode este OK !B O schema complexa....calculele trebuie refacute !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O.K. Ideea era ca prima schema e gresita principial, iar a doua dimensional. Oricine ar incerca asa ceva are sanse certe ca sa nu-i functioneze constructia sau sa-si prajeasca restul instalatiei electrice.

Cred ca problema se poate rez la schema scrisa cu creionul ..sa nu mai gresim, tranzistorii sunt in schema pnp si ai curent in polaritate negativa, schimba in npn pe T2 si o sa ai injectie in poarta pozitiva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca problema se poate rez la schema scrisa cu creionul ..sa nu mai gresim, tranzistorii sunt in schema pnp si ai curent in polaritate negativa, schimba in npn pe T2 si o sa ai injectie in poarta pozitiva...

Ai pozitiva fata de masa recte de anod, nu-ti functioneaza.

» Post actualizat in 24 Oct 2014 22:01

Ca s-o faci sa functioneze ar trebui sa pui la fiecare tiristor un transformator de separatie care in primar sa primeasca un semnal alternativ atunci cand trebuie sa conduca, iar in secundar sa-i faci redresare si integrare(un filtru cu condensator) si aceasta tensiune s-o aplici intre catod si poarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai pozitiva fata de masa recte de anod,?? ce este ??nu-ti functioneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...