Sari la conținut

Concluzii SMAEB 2008


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

Dimineatza...fac ochii mari sun prietenii cu care urma sa merg...adunam gasca ne suim in masina( :crack: din pacate)si "fugim" spre salon...Ajungem acolo si decoperim prima problema:parcarea :D O rez si trecem peste,dupa care mergem la "casa' achitam biletul si intram...Heaven tata...ma rog,prima impresie.Cu pasi repezi ma indrept catre salon cand cei 3 prieteni cu care venisem se hotarasc sa viziteze 4tuning-ul...Fiind singurul motociclist deci in minoritate ma supun si indur o ora de "fun' printre cocalari(prea multi romani care se incadrau)...labari(iar prea multi romani) de care n-aveai loc pt ca erau tot timpu' ocupati cu pozatu "manechinuitelor",si de logan-uri "tunate"...Iesim(eu fericit) si ne indreptam catre "salon",intram si...surpriza...10000000de atv-uri si scutere iar pe langa aproape la fel de multi cocalari(ma repet,prea multi romani)...3 sau 4 standuri cu suzuki,cateva standuri cu sh-uri(kawamotors :D tineti-o tot asa baieti cu turatu' motoarelor aiurea pana la rateu...) si cateva locuri mult prea ascunse data fiinD importanta avuta(chop-urile lu' Cornel-Chopper's Life).Am mers la salon nu doar pt a casca ochii ci si pt a pune ochii pe viitoarea motocicleta,dar...surpriza,aproape toate aveau cate o hartiuta lipita din care rezulta ca sunt rugat sa nu ma asez(pana la urma de inteles data fiind gloata de pozaci si evenimentele petrecute).Problema e urmatoarea am in jur de 170 si mi s-a pus pata rau pe un intruder 1800...Vreau sa stiu daca ma "coafeaza"...si n-ar strica o proba de sezut(pana la urma am intrebat daca se poate si m-am suit)daca n-aveam tupeu' sa intreb ramaneam cu buza umflata.De mentionat faptul ca nu vroiam poze pe motor :P La iesire vedem o 'evolutie" a unor baieti de la...x...y...z tuning-racer etc ...care chinuiau cateva bmw-uri de dragu' publicului...Pe scurt...se putea muuult mai bine :haha: :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din experienta,cand vrei un motor nou,intri pe net,alegi marca si tipul si suni dealer-ul,daca are te duci acolo si cu ceva bani sa-i dai pe la nas(ca de bagatori de seama sant satui)si sa vezi ce bine esti primit.

Eu am stat 3 ore la B&S Motors in show-room cand mi-am luat Intruderul,m-am urcat pe M800 si pe C800 de 30 ori pana m-am hotarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut un singur lucru la SMAEB: absolut toti politistii pe motoare din jurul salonului (si erau vreo 3, in diverse colturi ale intersectiei) amendau cocalari pe scutere si fara casca :crack:

 

 

P.S. Si am vazut apoi, la intoarcere, pentru prima oara in Romania(pentru mine), 3 tigani pe un scuter, intre 10 si 17 ani toti, fara casca, fara griji.

 

P.S.2: Si am vazut si noua generatie de motociclisti, unii care nu au idee de salutat ca au GSXR600 tzipla de 2 saptamani si sunt smecheri mari, altii care taie benzile aiurea, la plecarea de la semafor baga mana-n gaz si trec de pe banda 1 pe 3 instant, fara sa-si dea seama ca si eu am motor, nu masina, si pot foarte simplu sa bag si eu mana-n gaz si sa facem buba amandoi.

 

Cam atat m-a impresionat la targ.

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

P.S.2: Si am vazut si noua generatie de motociclisti, unii care nu au idee de salutat ca au GSXR600 tzipla de 2 saptamani si sunt smecheri mari,

 

Fara nicio chestie...am parcurs drumul de la Bucuresti la Turnu-Severin...am intalnit 12 motoare(numarate) pe drum.....doar 3 au salutat..... Eu salutam...ei nimic....In codul bunelor maniere scrie ca nu este obligatoriu sa saluti....dar este obligatoriu sa raspunzi la salut..... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara nicio chestie...am parcurs drumul de la Bucuresti la Turnu-Severin...am intalnit 12 motoare(numarate) pe drum.....doar 3 au salutat..... Eu salutam...ei nimic....In codul bunelor maniere scrie ca nu este obligatoriu sa saluti....dar este obligatoriu sa raspunzi la salut..... :crack:

a fost frumos mi-a placut,dar se putea mai bine,cu salut ce sa zic eu toti se cred tari cica daca ai motor,dar ciobani tot ciobani raman...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteptam la mult mai mult de la acasta expozitie...in primul rand, te duci la expo ca sa iti mai cumperi cate ceva, nu? Vroiam sa mai pun pe dragstarul meu ceva crom, insa nu gasesti nimic. Apoi, preturile ar trebui sa fie de producator...hahaha...in afara de distribuitorii de la Louis, toate preturile sunt de magazin...deci cu ce ma ajuta expozitia asta? sa imi etalez motorul cum fac mii de alti tampiti din tara asta? nu, merci...

Poate pe viitor se va organiza un expo de unde romanul sa poate alege ce vrea, la preturi mici, si sa plece fericit.Soooo.......dezamagire totala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pierdere de timp toata aceasta chestie denumita pompos "salon". O multime de petarde chinezesti si in rest, o multime de firme care "exponau" cateva motoare si cateva femei, ambele cu eticheta "nu atingeti exponatele".

 

Sa nu uit, una din firme a avut nesimtirea sa expuna un Yamaha Diversion vernil plina de noroi spre vanzare ... lasa-ma frate daca nici pentru shourum nu poti spala fierul, ce dracu sa mai zica cumparatorul despre modul in care ai intretinut-o.

 

Deci, data viitoare nu o sa mai pierd timpul.

 

Remyx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma [cuvant urat] pe organizarea [cuvant urat - se termina in ulii] . Nu puteai sa te apropii de motorete din cauza la toti DOBITOCII care pozau VACILE alea de pe motoare.

 

Frate, si la capitolu FEMEI au stat extrem de prost. Au adus cele mai praf "modele". Chiar asa de rau stau cu banii???? Pai ma uitam la stramba care statea pe Hayabusa si-mi venea sa plang. Pacat de japonezi... daca stiau ei cine se suie pe mobrele lor, nu le mai exportau in europa...

 

Si de ce mama lu proces verbal nu ne-au lasat sa ne suim pe ele, ca yo's nebun, daca imi placea cum sedeam pe una, eram 70% in drumul spre a lua-o. C'mon...! :crack:

 

PS. Nu inteleg explozia de ATV-uri si SCOOTER-e. Chiar asa pt orice tigan exista cate un scuter????

 

Data viitoare, garantat nu mai vin. Caut ce se intampla prin afara, imi iau inima-n dinti si ma duc sa fac o comparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul stand care mi-a palcut si care a fost la inaltime a fost cel cu Moto Guzzi...au avut acolo baietii tote modelele de la Griso pana la California Vintage. In rest....m-am speriat de ce am auzit ca s-au furat pe acolo de la motoare pana al echipamente...

 

Hai Romania!!...tara de...nu zic ca zice lumea ca sunt rasist....

 

 

...tigani si hoti!!!

m-am scapat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzii:

- E bine ca a fost mai la inceputul sezonului din motive evidente.

- Fara importatorii mari SMAEB va muri. Nu este admisibil sa nu exista o reprezentare calumea a shoei, sidi, etc ca sa nu mai zic de marci de motociclete.

- Reducerile: in 95% din cazuri au lipsit complet, in restul de 5% erau reduceri de la un pret umflat in prealabil, jignitor de-a dreptul.

- Motociclete SH cat cuprinde din care multe just for show, echipamente care au putrezit prin depozite de afara cu anii si acum au venit pe post de bunuri de lux la noi in salon.

- Femei: frate, daca vreau sa vad femei ma duc dracu la targul Erotica. E ok sa ai hostese dragute, dar sa fie hostese, nu papusi cracanate pe motociclete. Adica sa stea langa motoare si sa fie capabile sa ofere informatii despre produse. Poate vreau si eu sa vad de aproape motorul ala sau chiar sa stau pe el sa vad cum imi vine, si nu vreau sa ma inghesui cu 1000 de cocalari care vor poza cu maimuta.

- Cocalarii: NU ma intereseaza masini "tunate", nu ma incalzeste cu nimic ca pot intra cu biletul si acolo. In schimb m-a deranjat ca a trebui sa ma inghesui cu aia de au intrat cu biletul de la 4tunning la SMAEB ca sa uite la femei si pe bordurile motocicletelor cat prind.

 

Toate astea se vad in reactiile de pe forum si mai mult ca sigur s-au simtit si in vanzarile "extraordinare" care s-au facut la targ. Eu unul am venit chitit sa-mi iau echipament din cap nou pana in picioare si am plecat cu o cagula si o husa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am venit dupa casca si pantaloni, am plecat doar cu casca. Multumitor! Mai ales ca mi-am gasit casca si la pret ok, zic eu.

Nu mi-a placut deloc inghesuiala si... cocalarii(na, ca am zis-o!). Alta data nu mai merg.

Editat de GXG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

eu am facut "greseala" sa ajung acolo fara sa-mi tiparesc lista expozantilor, unde ii gasesti, ce aduc... deh, am crezut ca exista asa ceva la intrare! :blbl: am intrebat in stanga si-n dreapta, toti dadeau din umeri...

 

am facut o tura rapida, m-am oripilat de pustani imberbi cu lanturi si freze d'alea emo :D care se inghesuiau sa faca poze cu mobilele la "maimute" :crack: si m-am carat original - ferindu-ma de cativa mai smecheri care o "taiau" cu scuterele/motoarele pe unde era popor...

 

partea buna e ca mi-am cumparat repejor un windstopper de gat

 

acum sa vedem si salonul din aprilie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta,cand vrei un motor nou,intri pe net,alegi marca si tipul si suni dealer-ul,daca are te duci acolo si cu ceva bani sa-i dai pe la nas(ca de bagatori de seama sant satui)si sa vezi ce bine esti primit.

Eu am stat 3 ore la B&S Motors in show-room cand mi-am luat Intruderul,m-am urcat pe M800 si pe C800 de 30 ori pana m-am hotarat.

 

Sunt foarte de acord si eu cu afirmatia asta!DAR cum faci cand ai 2.01 inaltime si vrei sa vezi si tu real cum stai pe ele,pozitia de mers,cand toate modelele de la B&S Motors sunt in showroom pe cricul propriu si nu pe stand(care este si mai safe),exceptie facand cele care au cric central propriu? :crack:

Cum ai reusit sa te hotarasi tu? :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte de acord si eu cu afirmatia asta!DAR cum faci cand ai 2.01 inaltime si vrei sa vezi si tu real cum stai pe ele,pozitia de mers,cand toate modelele de la B&S Motors sunt in showroom pe cricul propriu si nu pe stand(care este si mai safe),exceptie facand cele care au cric central propriu? :crack:

Cum ai reusit sa te hotarasi tu? :blbl:

 

Care e problema daca stau pe cricul propriu? Marturisesc ca daca anul trecut la salon nu as fi fost lasat sa ma asez pe absolut toate motoarele pe care am vrut, nu m-as fi hotarat nici in ziua de azi pentru ca e destul de dificil sa te apuci sa bati toate reprezentantele din Bucuresti. La ce trafic e pe aici trebuie sa-ti iei concediu. In fond daca vrei sa cumperi ceva trebuie sa stii ce cumperi, iar vanzatorii care nu permit sa testezi marfa o sa dispara in cativa ani. (sper)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare cacao ce a fost inchesuiala am mai avut si ghinionul sa merg cu niste colegii care o sa putrezeasca in masini si nici nu am apucat sa vad nici un motor ( acu o sa trebuiasca sa iau la picior bucurestiul din reprezentanta in reprezentanta :blbl: ) bine a zis (Remyx despre Yamaha Diversion vernil) nu mi-a venit sa cred cand am vazut-o :D :D :P .plin de tigani si cocalari cu mopede sau mai bine chiar :crack: pe motoare imbracati cu pantaloni de fasi, slapi si casca........................... :haha: pe acasa pe undeva, cre nu aveau nici un pic de bun simt nu salutau pe alti motociclisti mergeau pe langa oamenii (pana si eu care nu am inca motor si merg cu bicicleta salut motociclisti :lol: in mare primec raspunsuri)

 

PE scurt naspa singurul care a meritam a fost Becman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

 

E frumos sa vezi ca ai muncit cateva zile pe rupte , round the clock si ai cheltuit sume imense pentru ca voi sa aveti sansa sa va pis.ati pe tot cu parerile voastre de romani EUROPENI .

 

DA , a fost un salon slab . DA , organizarea romexpo a fost de ca.cat , nu numai ptr vizitatori ci si ptr expozanti ...

 

...dar ,

 

V-au deranjat motoarele SH prezente la salon ... dar voi ce motoare aveti?80% din motociclisti nu si-au luat motoare noi si slabe sanse sa-si ia

Comentarii despre fete gramada. Una era asa , alta era invers etc etc ... INVIDIOSILOR !!! uitati-va in oglinda intai si dupaia in propria ograda , sa vedeti ce gnomi pe tocuri aveti acasa ...but wait , frumusetea interioara e cea mai importanta si daca nu puteti avea si frumusetea exterioara...macar s-o comentati , sa-i gasiti defecte.

Nu v-a lasat lumea sa va urcati pe motoare....cine era cu adevarat interesat de achizitionarea unui motor,era lasat sa se urce si primea informatii si DISCOUNT ( in caz ca nu stiti , discount-ul se discuta cu clientul in momentul in care acesta este interesat ) . In caz ca v-a fost lene sa intrebati , ati ramas cu impresia ca nu avea nimeni nicio promotie.

 

Marea majoritate ati venit acolo cu gandul la mocangeala , un fel de "garage sale" ... comentati preturile doar ca de dragul raitingului ca voi oricum va luati echipamentele de pe net ( ma amuza faptul ca cineva pe aici a comparat pretul din magazin cu pretul de pe eBay al aceluiasi produs....ORIUNDE in lume, preturile de magazin sunt mai mari decat cele de pe eBay...draga domnule)

 

Cu totii vrem un salon moto "ca la aia de afara" , dar lumea moto de la noi este ca acolo? nu ... Inca nu s-a imbogatit nimeni din motociclism la noi si nici nu se va intampla mai curand .

 

 

Adunati bani de benzina ca in aprilie urmeaza alt salon moto la care vor fi prezenti toti marii importatori , intr-un spatiu mare si bine organizat ... sa vedem comentarii atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie unul mi-a placut ... nu la nivelul 2007 dar destul de mult.

@REVERSE apreciem munca organizatorilor .... sa faci asa de multe in asa spatiu mic e ceva :crack:

@carcotitori.... au fost suficient de multe motoare interesante .... nici eu nu am urcat pe nici un motor (nu ar fi avut rost) dar am gasit o sumedenie de minuni interesante pentru ochiul si camera foto

nu neaparat pitipoance....dar customizari facute de dragul customizarii (salut pe aceasta cale posesorii de VN1800drifter precum si shadoul ala mare made for state...

sa nu uit de multitudinea de m1800

deci pt mine o fost fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

 

E frumos sa vezi ca ai muncit cateva zile pe rupte , round the clock si ai cheltuit sume imense pentru ca voi sa aveti sansa sa va pis.ati pe tot cu parerile voastre de romani EUROPENI .

 

DA , a fost un salon slab . DA , organizarea romexpo a fost de ca.cat , nu numai ptr vizitatori ci si ptr expozanti ...

 

...dar ,

 

V-au deranjat motoarele SH prezente la salon ... dar voi ce motoare aveti?80% din motociclisti nu si-au luat motoare noi si slabe sanse sa-si ia

Comentarii despre fete gramada. Una era asa , alta era invers etc etc ... INVIDIOSILOR !!! uitati-va in oglinda intai si dupaia in propria ograda , sa vedeti ce gnomi pe tocuri aveti acasa ...but wait , frumusetea interioara e cea mai importanta si daca nu puteti avea si frumusetea exterioara...macar s-o comentati , sa-i gasiti defecte.

Nu v-a lasat lumea sa va urcati pe motoare....cine era cu adevarat interesat de achizitionarea unui motor,era lasat sa se urce si primea informatii si DISCOUNT ( in caz ca nu stiti , discount-ul se discuta cu clientul in momentul in care acesta este interesat ) . In caz ca v-a fost lene sa intrebati , ati ramas cu impresia ca nu avea nimeni nicio promotie.

 

Marea majoritate ati venit acolo cu gandul la mocangeala , un fel de "garage sale" ... comentati preturile doar ca de dragul raitingului ca voi oricum va luati echipamentele de pe net ( ma amuza faptul ca cineva pe aici a comparat pretul din magazin cu pretul de pe eBay al aceluiasi produs....ORIUNDE in lume, preturile de magazin sunt mai mari decat cele de pe eBay...draga domnule)

 

Cu totii vrem un salon moto "ca la aia de afara" , dar lumea moto de la noi este ca acolo? nu ... Inca nu s-a imbogatit nimeni din motociclism la noi si nici nu se va intampla mai curand .

Adunati bani de benzina ca in aprilie urmeaza alt salon moto la care vor fi prezenti toti marii importatori , intr-un spatiu mare si bine organizat ... sa vedem comentarii atunci.

reverse tu mereu ai fost un i.diot

afla si tu ca afara la expozitii moto nu e c.ur de femeie pe motoare

iar reducerile moto trebuie sa fie la vedere ca altfel sunt ilegale si se lasa cu evaziune fiscala si alte tampenii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar reducerile moto trebuie sa fie la vedere ca altfel sunt ilegale si se lasa cu evaziune fiscala si alte tampenii

 

sa nu te apuci de afaceri decat in bielorusia :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reverse tu mereu ai fost un i.diot

afla si tu ca afara la expozitii moto nu e c.ur de femeie pe motoare

iar reducerile moto trebuie sa fie la vedere ca altfel sunt ilegale si se lasa cu evaziune fiscala si alte tampenii

ai reusit printr-un post de 3 randuri sa demonstrezi ca esti prost ... si daca ai fi fost si tu la vreo expozitie moto din afara ai fi vazut si femeile de pe motoare...dar tu nici macar n-ai iesit din catunul ala al tau...evaziune fiscala? :crack: ... esti efectiv prea prost , poti sa pleci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marea majoritate ati venit acolo cu gandul la mocangeala , un fel de "garage sale" ... comentati preturile doar ca de dragul raitingului ca voi oricum va luati echipamentele de pe net

Sa mai dau si eu un comentariul de dragul ratingului. Eu am venit la salon cu 1500 euro sa-mi iau un Shoei XR-1000 marimea S, o pereche de cizme Sidi Vertigo Corsa si eventual un costum 2 piese daca vedeam ceva interesant.

Shoei XR-1000 marimea S era o singura casca in tot salonul si aia redusa de la 2000 ron la 1700. Pai 17000 e pretul de catalog! Sidi nu era absolut nimic. Costume o gramada vechi! Se vedea ca au stat in rafturi prin afara ceva timp si acum veneau reduse la salon pana la pretul de noi de acum 15 ani :crack: De asemenea se gaseau vechituri expuse ca noi si casti si alte chestii. Iar ce costume erau ok erau fix la pretul de catalog, pai de ce nu mi l-as lua de la magazin direct unde pot sa-l probez in voie? Btw, sa dea dracu ce greu e sa aduci o nenorocita de oglinda la un salon.

 

Apoi poti nega ca era plin de cocalari? Sau ca nu te puteai apropia de o motocicleta pentru ca statea maimuta pe ea si mai era si coada de salivatori sa-si faca poze? Zici ca ati muncit din greu pentru salon? Nu ma intereseaza, rezultatul conteaza. Nu esti singurul care munceste de pe forumul asta, stai linistit. Eu nu ma duc la client sa-i spun ca n-a iesit ce vroia el dar eu m-am muncit pe branci asa ca-mi merit banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai comentati femeile ca nu ati venit la salon sa vedeti tzatze si buci... si pe mine m-a deranjat k nu am putut sa ma sui pe motoare, la vara vreau sa-mi achizitionez o motocicleta si nu m-am hotarat asupra modelului. cat despre reduceri... ma tenta sa-mi iau o casca agv, de la 700 ron o lasa la 630, mare economie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...