Sari la conținut

Concluzii SMAEB 2008


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

oricand si oriunde acceptam prvocarea sa vedem unde e berea mai light.. pa sol sau la altitudine :rusinica:

 

 

Cum spune un cantecel dragut '' Carciumile toate de'ar fi agatate 'n nori / Ai gasi in ele doar aviatori'' :crack:

In August se organizeaza in fiecare an un 'Fly-in' (intalnire cu :crack: ) pe aerodromul de la Tuzla, va anunt din timp. Pana atunci sa ne vedem cu bine pe soselele patriei. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe scurt...Se putea mai bine....

 

Am fost 4 ore sambata....O singura persoana care sa probeze un motor in rest nimeni din cauza afiselor...Cred ca deaia erau puse,nu s ama duc sa mai intreb daca se poate....Eu sunt fata si nu prea solida,vroiam sa vad cum sunt in tot ce priveste motoarele micute si nu m-am putut sui decat pe unul...

 

Echipamente destul de putine...Am probat o singura geaca pe marimea mea..in rest nimik...si cei drept mi s-a oferit si reducere si informatii destule.

 

M-am ales totusi cu ghete.vazute pe Louis...si le-am probat si le-am luat...

 

In rest se putea mai bine..

 

Cat despre atitudinea oamenilor in general...este societatea romanesaca....fie ea motociclista fie manelista..fie cum vreti.....Toate padurile au uscaciuni....

 

Sa speram in mai bine... :crack: :crack:

 

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

impresia...chiar ca a fost un cacao prea multe atv-uri si scutere...m-am dus cu mana in buzunar si am plecat tot cu mana in buzunar...era loc si de mai bine...cat despre foile alea ``nu atinge`` mai bine le puneau la stripere de gat si vb la plural...ce s-a intamplat mai interesant a fost cand ma indreptam spre romexpo si unu cu o cutie de prin 80` era sa se urce pe mine uita`se ca prin herastrau are voie sa se dea cu barca...ata ete...si domnule reverse ce sa inteleg ca tu esti singurul care isi permite motor nou si are o fata trasa la indigo? pe viitor vb in numele tau...oamenii au fost acolo si au dreptul sa isi spuna parerea de bine sau de rau, daca nu iti convine la anul nu mai participa cu nimic decat sa te plangi ca ai muncit de te-ai rupt.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tot dati ca nu e "garage sale" ca la expozitii nu se vinde se priveste ... daca stau bine sa imi amintesc motivatia principala pt care a fost organizat asa devreme a fost tocmai aceea ca domnu motociclist sa prinda o reducere la o manusa o casca o geaca si eventual un motor ....

 

 

 

S-au vandut motoare la preturi oki din ce am auzit am si auzit ca s-au vandut si multe sh-uri rupte in doua pe circuit "pe afara" si pe care le-au luat niste nefericiti care au vazut ca au 2 roti si o carena frumoasa, dar asta nu e treaba mea e o afacere si bravo celor care le-au vandut teapa celor care le-au cumparat cu putin noroc in cel mai fericit caz ajung la urgentza cu un picior rupt si orgoliu ranit

 

... Pe mine m-a deranjat faptul ca a fost promovat acest targ atat de mult pe ideea " ca il facem mai devreme pt a ajuta motociclistii sa isi cumpere accesorii la un pretz rezonabil" lucru fals in totalitate (fapt demonstrat de 90 % din oamenii care au fost la targ ) incat dezamagirea a fost peste masura ...,

Reduceri vax .... nada niente echipamente de proasta calitate si cu protectii aproape inexistente Dumnezeu sa il apere pe Domnu motociclist daca cade cu una din multele geci scoase la vanzare ca protectiile de pe ea sigur nu ....asa ca nu o sa imi fure mie ochii o geaca de 7 mil( reduse de la 12 cica)

cu protectii de carton doar pt ca are un desen frumos pe ea si pun pariu ca daca ma chinui o gasesc la 3-4 mil (ne insulta inteligenta )

 

.Am bagat pana acum in echipament moto de calitate 2500 de euro( in de 3 ani nu toti odata ) cat ar fi dat altii pe un motor sh am considerat ca viatza mea e mai pretioasa si am considerat ca nu merita sa ma zgarcesc .A fi motociclist e o pasiune frumoasa riscanta si scumpa timpu trece omu se mai ingrase echipamentul nu il mai incape si am vrut sa inlocuiesc cate ceva ....

 

Normal ca in momentul in care am auzit ca sunt reduceri am zis sa imi iau cate ceva (practic muncesc pt motor rata la leasing lunara o data la 2 luni rata la full casco ma cam rupe la buzunar dar merita ) , ma gandeam ca fac si economie imi mai raman si mie niste bani ma mai vad cu un amic la o plimbarica de duminica .....

 

DEZAMAGIRE TOTALA bataie de joc nu ma deranjeaza gealatii , cocalarii gagicicle de pe motoare sunt si ei oameni am invatzat sa ignor ce nu imi convine merg mai departe da in momentul in care se face tam tam pe o chestie si informatia se dovedeste a fi falsa doar ca sa isi umple unii de ai nostri (adica organizatorii motociclisti vechi multi dintre ei ) buzunarele atunci da e normal sa ma oftic ...Da e normal ca unii au vrut sa isi gaseasca distribuitori pt scutere si pt atv-uri si au bagat vrajeala la greu ca tocmai gealatii si cocalarii pe care ii blamati la greu sunt cei care cumpara aceste scutere si atv-uri e normal ca echipamentul sa fie de proasta calitate ca si gealatu si cocalaru pe care il blamati sa isi poate permite achizitionarea lui si daca vede si o fatuca frumoasa cocotzata pe un motor si mai bine .Dar e bataie de joc fatza de motociclistu care vine sa isi cumpere un echipament de calitate care poate sa ii salveze viatza la un pretz rezonabil .....

 

Ati realizat ceea ce v-ati propus ati vandut ce ati vrut cui ati vrut adica echipament de proasta calitate unui public de proasta calitate pt ca in mod sigur un motociclist adevarat nu ar fi cumparat echipamentul de calitate pe care il aveati expus la preturile alea nesimtzite si daca a facut-o ? atunci facut-o pt ca il dau afara banii din casa > cum zicea si colegu de mai sus cel cu casca shoei ... nu e posibil sa scazi de la 20 de mil la 16 mil o casca in conditiile in care o iei la aceeasi bani intr-un magazin scump ....

 

Fratilor eu muncesc 7 zile din 7 ca sa imi intretin pasiunea si sa nu pierd leasing-ul la motor nu am am nevoie sa vin la un targ de motoare pt ca sa va bateti voi joc de mine pt asta ma puteam duce la united motors .... si pana si acolo gaseam echipament de calitate un pic mai ieftin ca la SMAEB .

 

Cine nu e deacord cu parerea mea il rog sa se abtina si sa ignore postul meu nu am chef sa intru in polemici cu nimeni pe aceasta tema pur si simplu mi-am exprimat parerea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In esenta:

 

 

1 - lipsa unor nume mari care au ales sa nu vina - si s-a vazut asta!

 

2 - o gramada de ATV-uri

 

3 - o gramada si mai mare de scutere, enorm de multe.

 

4 - prea multe pixde cu cracii in sus pe ghidon si decoltate de vai mama --- ba, ce dracu au alea de a face cu o motocicleta? La masina au sens, ca au cum sa stea asa in ea, dar pe mobre? For fuck's sake! Sa ne scuteasca, deja ne-am saturat. Nu suntem ca panaramele alea de viseaza Audi "A seis" cu 4 subwoofere, jante si xenoane ca sa impresionam fomeile...

 

5 - aspect secundar: 4 Tuning Days in pavilioanele alaturate --> o gramada de petarde gelate si cu impresii care au zis sa vina si la motociclete... se inghesuiau ca la urs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluziile mele:

 

Parti proaste:

1. Tunning Days

2. A circulat la multa lume zvonul ca vor fi reduceri, iar din pacate, pana la sfarsit a ramas decat un zvon.

 

Parti bune:

1. Am avut expozitie / garage sale / whatever. Daca nu,ce faceam??? Iar cautam pe louis?? Iar dadeam o tura de nebuni pe dn1?? Las ca a mers si asa!

 

 

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ah baieti eu am fost de 2 ori la salon, sambata dimineatza cu prietena si apoi duminica dupa amiaza singur.

 

ideea a fost ma uit sambata vad ce imi place vin duminica si probez mai pe indelete.

 

si asa a fost. mi-au placut cei de la suzuki, ma uitam la un burgman dupa 20 de sec de holbat la el apare un baita de la reprezentat imi explica ce si cum , imi spune ca am si bonus o casca la el bonusc care paote fi convertit in altceva daca doresc . cand am pomenit de leasing imediat a chemat pe un alt coleg sa imi spuna ce si cum.

 

nu mi-a placut ca au lipsit cei de la yamaha chiar doream sa ma urc pe un fz6. dar am reusit sa ma urc pe cel de la Motociclismo care era pus pe cricul lateral si l-am putut incalec calumea ca sa imi fac o idee despre cum ajung la pamant pe el.

 

mi-am luat cateva reviste numere noi, numere vechi bune de colectie.

 

daca vreau sa imi cumpar ceva exista intotdeauna romimoto care aduce de la louis. simplu si eficient :crack:

si eu speram sa fi reduceri, dar nah nu poti cere vanzatorului sa vanda in pierdere. eu lucrez in cmertul online si avem adaos de 6-8% ( incredibil nu?) ce reducere credeti ca se poate face dintr-un adaos asa mic? o reducere mic, d-asta au fost preturi aproximativ ca la magazin :rusinica:

 

ar trebui ca marii importatori sa isi dea interesul si sa vina la saloanele. chiar daca multi romani cauta sa cumpere Sh ca na nu toti ne permitem. pe mine chiar ma batea gandul de un Burgman nou in loc de Fazer SH, dar mi-am revenit rpd :crack:

 

cat despre femei ce vreti sunt acolo ca sa atraga atentia si cat mai multa lume :crack: si femeile alea chiar erau bune.

 

am intalnit si un importator mic cu un stand micut care nu stia aproape nimik despre ce vindea dar a fost super amabil si am discutat ceva despre produsul vandut era un maxiscuter. omul mi-a zis sincerc ca nu stie multe despre ce vinde ( asta mi s-a parut un pic aiurea: vi la targ sa vinzi da nu stii ce vinzi ntz ntz)

 

a fost un targ dragutz.

 

sa speram ca va mai creste in marime.

 

 

P.S. a pometi careva de ceva in aprilie de un alt targ, asa e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, ati demonstrat inca o data ca va pricepeti la explicatii, scuze si contraziceri, ca la facut un lucru calumea pas. Sa stiti ca sunteti singurii de pe lumea asta criticati pentru rezultatele muncii. Nimeni nu mai are servici, nimeni nu mai are clienti cu pretentii, nimeni nu munceste ca voi, pfff...

 

Si nu inteleg de ce tot repetati ca a fost salon si nu targ. I-am fortat noi pe toti expozantii sa vina cu casa de marcat de acasa? Si oricum nu m-as folosi de scuza asta, nu de alta dar a fost mai jalnic ca salon decat ca targ in lipsa atator marci si a noutatilor de anul acesta.

 

Iar daca e de inteles ca in contextul anumitor limitari nu s-a putut face totul cum trebuie, nu aveti nicio scuza ca nu sunteti capabil sa digerati niste critici punctuale cat se poate de pertinente.

 

Inflexibilitate in relatia cu clientul si ignorarea feedback-ului acestuia ti-o permiti numai cand nu exista concurenta. Iar de anul asta exista. Pa.

 

 

 

:rusinica:

 

Domnii expozanti ar trebui sa puna mana pe o carte de marketing. Nu doare!

Dar mai toti se rezuna la tzepe. Cu cat mai mari, cu atat mai bine. Pentru ei.

Exemple? Cati dintre cei care si-au luat un motor sh sau nou, de la un vanzator de coji de ceapa aduse din italia (vero afare sau cum draq se scrie), nu si-au luat teapa cand a venit vorba de garantie? hehe, cred ca toti. Da' romanul e inca idiot si nu merge sa-l rupa pe "concesionar". Cati dintre cei care si-au luat motoare "pe leasing" inainte de UE nu a acceptat sa fie partas la evaziune fiscala si a inchis ochii vazand o facura cu o suma mult mai mica decat pretul de achizitie?

DECI DOMNILOR EXPOZANTI, SUNTETI NISTE ESCROCI CARE STRIGA "PRINDETI HOTUL". Dar o sa vina vremea cand se va trezi romanul. Sau poate nu!

 

 

P.S. Imi cer scuze daca am jihnit pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati dintre cei care si-au luat motoare "pe leasing" inainte de UE nu a acceptat sa fie partas la evaziune fiscala si a inchis ochii vazand o facura cu o suma mult mai mica decat pretul de achizitie?

DECI DOMNILOR EXPOZANTI, SUNTETI NISTE ESCROCI CARE STRIGA "PRINDETI HOTUL". Dar o sa vina vremea cand se va trezi romanul. Sau poate nu!

P.S. Imi cer scuze daca am jihnit pe cineva.

 

Off-topic.

 

Sa inteleg ca esti deranjat de faptul ca nu se dau taxele integral la stat? Sa inteleg ca din aceasta cauza mai sunt inca gropi pe strada?

Am luat si eu o motocicleta pe leasing si service-ul in perioada de garantie aproape nu a existat(da, pentru asta as sari in sus daca s-ar rezolva ceva), dar nu am fost nici un moment suparat pentru ca mi s-a trecut un pret de 2 ori mai mic decat am dat pe moto, pe factura finala. Pentru ca statul ia 50% din castigurile une firme, cu TVA+taxa pe profit+taxa pe dividente+taxele salariale+alte taxe si impozite, si, daca toate firmele ar plati la leu tot ce datoreaza statului, jumatate din ele ar fi falimentare, nu si-ar putea sustine cheltuielile. Si uite asa ar rezista numai United Motors pe piata la echipamente, si tot ce ti-ai cumpara ar fi la pretul lor. Si uite asa nu ar mai exista micile firme de care s-a tot vorbit aici, care aduc motoare noi sau sh la preturi mult mai rezonabile decat marii giganti.

"Se va trezi romanul". Eu zic sa te trezesti tu si sa nu mai debitezi ineptii.

La organizare au fost praf, intr-adevar, anul asta, dar la platit darile catre stat......fuck off. Eventual nu mai cumpara tu de la persoane fizice nimic, niici produse de pe e-bay si nici de pe louis, si nici motociclete sh, ca nici o persoana fizica nu plateste TVA catre stat, du-te doar la firme, si atunci o sa te cred ca esti mare nationalist, pana atunci nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salonul de cocalari si de fetitze mai bine zis.

O mare dezamagire.

 

salutare tuturor,

 

Imi permit si eu sa imi dau cu parerea, desi din pacate in calitate de aspiranta la titlul de conducator moto :crack:

 

de ce sunteti asa de critici? dupa parerea mea, SMAEB de anul asta, a fost destul de reusit, tinand cont de tara in care traim si de posibilitatile oferite. Doar stim cu totii cat de greu e sa obtii ceea ce iti propui in conditiile in care tot romanul(evident ca exista exceptii, ca peste tot) este adeptul "lasa mai ca merge si asa". Sunt convinsa ca organizatorii au muncit pentru acest eveniment si daca nu a iesit perfect, asta e se intampla, nu trebuie dat cu parul :crack: e loc de mai bine, desigur.

 

Pentru mine a fost destul de fain, am putut sa ma cocotz pe motorete, cerand voie si am primit informatii, in ciuda statutului meu de necunoscator, care banuiesc ca se vede de la o posta :crack: Totusi prea multe scutere atv uri si alte lucruri care nu prea aveau mare legatura. Intr-un numar mai mic nu ar fi deranjat. Hostesele mi s-au parut ok, dadeau bine acolo si pana la urma asta e rostul lor, sa zambeasca la poza si sa ofere o imagine cu atat mai atragatoare motorului pe care sunt cocotzate. In schimb m-a deranjat numarul covarsitor de cocalari cu diamantul in ureche care intr-adevar au venit ca mustele sa pozeze gagici, sa agatze si sa holbeze ochiu' la orice e "cool". Poate ca fara partea de tunning auto, numarul lor ar fi fost mai mic. Dar again, nu e vina organizatorilor, astia alcatuiesc marea majoritate si nu ai cum sa ii selectezi la intrare :crack:

 

Overall, mi-e mi-a placut,

 

multa bafta :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic.

 

Sa inteleg ca esti deranjat de faptul ca nu se dau taxele integral la stat? Sa inteleg ca din aceasta cauza mai sunt inca gropi pe strada?

Am luat si eu o motocicleta pe leasing si service-ul in perioada de garantie aproape nu a existat(da, pentru asta as sari in sus daca s-ar rezolva ceva), dar nu am fost nici un moment suparat pentru ca mi s-a trecut un pret de 2 ori mai mic decat am dat pe moto, pe factura finala. Pentru ca statul ia 50% din castigurile une firme, cu TVA+taxa pe profit+taxa pe dividente+taxele salariale+alte taxe si impozite, si, daca toate firmele ar plati la leu tot ce datoreaza statului, jumatate din ele ar fi falimentare, nu si-ar putea sustine cheltuielile. Si uite asa ar rezista numai United Motors pe piata la echipamente, si tot ce ti-ai cumpara ar fi la pretul lor. Si uite asa nu ar mai exista micile firme de care s-a tot vorbit aici, care aduc motoare noi sau sh la preturi mult mai rezonabile decat marii giganti.

"Se va trezi romanul". Eu zic sa te trezesti tu si sa nu mai debitezi ineptii.

La organizare au fost praf, intr-adevar, anul asta, dar la platit darile catre stat......fuck off. Eventual nu mai cumpara tu de la persoane fizice nimic, niici produse de pe e-bay si nici de pe louis, si nici motociclete sh, ca nici o persoana fizica nu plateste TVA catre stat, du-te doar la firme, si atunci o sa te cred ca esti mare nationalist, pana atunci nu.

 

 

Esti idiot, amice! Eu am spus numai ca reprezentantii firmelor care au sarit ca arsi in topicul asta ar trebui sa mai invete ce inseamna marketing si sa-si respecte clientii si EVENTUALII CLIENTI.

Iti sugerez sa te balacesti in ignoranta si sa tepuiesti statul care sa-ti asfalteze strazile pe evaziunea facuta cu acordul tau. Esti praf! Stai jos, 2!

Editat de moroiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zicea cineva pe aici ca nu a putut sa se urce sau sa incerce vreun motor din cauza fetelor de pe ele,interesant,am avut inca 5 colegi dintre care 3 fete care stiau foarte putin despre motoare insa daca erau intrebate ceva ce nu stiau isi cereau politicos scuze si rugau omul sa astepte 2 minute pana ma gaseau pe mine printre multimea care era pe langa motoare in ideea de a nu-mi gasi vreun motor trantit pe jos sau zgariat,ne-am prezentat la targ cu 13 motociclete si 4 atv-uri pe un spatiu nu foarte mare,inafara de b-king si hayabusa am expus la fiecare pretul si cateva date tehnice,nu cred sa fi fost cineva care sa fi intrebat daca se poate urca pe motocicleta si sa i se fi spus nu,nu-mi aduc aminte nici faptul sa fi intrebat cineva de reducere si sa i se zica nu,de carcotat e usor,pe b-king si pe busa de obicei stateau bebelusele de la cronica care erau efectiv asaltate de blitzuri,am observat unu care comenta de o vaca care sta pe busa cu tocu pe scarita,acea vaca era bebelusa Oana care pe langa faptul ca e pasionata de moto stie si unele chestii si care statea cu tocu pe scarita de cauciuc in ideea de a nu zgaria ornamentul cromat de pe toba,insa de dat din taste e usor

un client,ca acum e client, avenit de cateva ori si sambata si duminica,era interesat de un cruiser insa nu era hotarat,duminica de la 8 jumate dupa ce s-a inchis pana la 10 si ceva ne-am plimbat cu 2 modele prin curte pt a se putea hotari,i-am explicat frumos diferentele,plusurile si minusurile celor 2 motociclete,le-a incercat si a ramas sa se hotarasca,deja are factura respectivul si e foarte multumit,inafara de cei de la motoplus cu husqvarna nu a facut nimeni test-drive,se comenteaza mult insa cand e vorba de facut ceva...pauza

nu a fost un targ foarte frumos insa nici tara si nici oamenii nu sunt foarte frumosi,ce asteptari putem avea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii salut pe vecinii de stand de la Tanga, poate ne mai vedem cu alta ocazie sa va arat ca si aviatorii beau :rusinica:

 

Bre, noi ne-am straduit sa facem un stand mai inedit, cu rampa aia peste Patrol-ul innamolit special in acest sens. Anyway, daca stiam, puneam taxa pentru cei care s-au fotografiat sub banner-ul Tanga, cred ca ne schimbam toti motoretele la faza asta :crack:)

 

Si sa stii ca ne-am abtinut de la bautura, de obicei consumam profesionist. Mai la vara iti aratam exact ce am vrut sa spun :crack:

post-2608-1205904976_thumb.jpg

post-2608-1205905020_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind primul salon MOTO la care am venit insotit de motorul meu, o sa imi dau si eu cu parerea.

 

Dupa ce am citit cam toate parerile despre salon nu mai are rost sa comentez fazele cu cocalarii si poze cu femei, punct.

 

Parti bune:

-Am facut economii si am venit sa imi cumpar ceva echipament, am gasit ce cautam ba chiar mai mult decat ma asteptam da bugetu fiind mic m-am rezumat la strictul necesar.

-Accesorii mai putine da gaseai cate ceva.

-Organizare dupa parerea mea mmmmm asa si asa si cam atat cu partile bune PUTINE

 

Parti rele, nebune sau naspa :rusinica:))

-Zicea cineva ca s-a furat o motocicleta de afara - eu cred ca locul de parcare al moto putea fi organizat mai bine si chiar un militian doi sa patruleze pe acolo - ii mai speria pe ciorditori

-Iarasi ca s-au furat echipamente din standuri, pai normal cand toata lumea avea rucsacu in spate, geaca pe mana si casca pe unde o tinea fiecare sa nu iti dai seama cine si ce ciordea din standuri - ia ganditiva ORGANIZATORII sa infiintati la intrare o garderoba si se schimba situatia - sa ma fuck (na ca m-am enervat), am venit din provincie si normal ca nu am venit in tricou ca cei din Buc (cei fara moto) si dupa ce ca era cald si afara si mai ales inauntru 10 oameni pe mp a mai trebuit sa car si rucsacu in spate geaca pe mine de zici ca eram in sauna si sa mai ciocnesc si casca cu alti 1000 - 2000 de frati care aveau aceeasi problema ca mine, eram dispus sa plaresc si 5 lei cat am dat la intrare sa nu mai car tot echipamentul dupa mine printre multimea de oameni si motoare, nu puteam sa ma uit la un motor ca trebuia sa am grija sa nu il lovesc - cred ca se poate infiinta o garderoba. PUNCT

-Si faza care mi sa parut cea mai tare - am venit sa imi iau baterie pt Intruder de 800 - sa ma pish pe ia de baterie cei care stiu bornele se prind pe lateralele bateriei, dupa ce mi-am bagat tot organu ca a trebuit sa o scot si la motoru asta se scoate pe jos (cine are) si m-am tavalit pe iarba si m-am inverzit :crack:)) dupa ce am achizitionat bateria la un pret de mi-au sarit ochii din cap 3800000 lei vechi, da imi trebuia neaparat, stupoare adaptoarele de la bateria mea nu se potrivea la cea noua, de (cuvant urat) plus ca daca tot era salon cu vanzare un nene de la un stand cu baterii dupa ce l-am intrebat daca are bateria respectiva, a zis ca nu are si chiar daca o avea nu putea sa mi-o vanda pr ca NU VINDE LA PERSOANE FIZICE, BA MA LASI.

 

Mai sunt multe la partea proasta da nu mai spun nimic pt ca le-ati spus voi, hai pa si poate urmatorul salon o fi mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm.....eu am venit cu conserva, in familie ( cu tata)...m-a deranjat invazia chinezeasca, ma rog scutere si atv-uri. cea mai funny faza i s-a intamplat lu taicamiu cand a vrut sa intrebe la un stand ceva date despre motor, o chinezarie (omu isi cauta motor pt inceput) si respectivu reprezentant nu a stiut sa-i spuna cati cai are fieru, dar avea sistem audio...eh asa, mai rar....cred ca asta se traduce prin prost gust....

 

Ce nu mi-a placut a fost invazia de cocalari...chiar era sa-l iau pe unu la bataie.....trecand omu le spune prietenilor lui "frate..astia cu motoarele..le doresc sa moara toti bha!"

 

oricum....se putea mai bine!

Editat de StefanLeonte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand firea umana e facuta sa vada numai cele rele... Romania de cativa ani incoace a inceput sa "miste" din "coada" toate punctele de vedere...exemple nu dau, le gasitit singuri.

 

Orice lucru care e la inceput are nevoie de timp si cateva incercari...greseala e cel mai bun profesor cateodata.

Cu siguranta anul viitor va fi mai bine, concluziile sunt trase deja si sunt sigur ca sunt luate in seama.

 

Legat de motoarele prezentate...ati fost uimiti de modele chiar exagerate la second hand?? asta e piata din Romania, trebuie sa recunoastem ca asta e realitatea...ma repet cu acest lucru (multi au mentionat asta).

 

 

P.S. stiu ca nu sunt motociclist in realitate (ezit, inca ezit...nu din motive financiare sa intru la un dealer moto....a fi motociclist inseamna a incepe practic o proprie educare cu toate caracteristicile sale...si inca nu stiu daca sunt un "elev" bun sa intru la "facultatea" asta numita "motociclism"... dar cred ca voi intra cat de curand) .

 

P.S.2 ajutati cu opinii, pareri...nu cu "metafore" gen expozitie de cacao...la anu nu ma mai duc...

 

 

merci,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce nu mi-a placut a fost invazia de cocalari...chiar era sa-l iau pe unu la bataie.....trecand omu le spune prietenilor lui "frate..astia cu motoarele..le doresc sa moara toti bha!"

 

oricum....se putea mai bine!

 

 

pacat ca nu l-a auzit un roacker satanist violator de babe

 

ce macel iesea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zicea cineva pe aici ca nu a putut sa se urce sau sa incerce vreun motor din cauza fetelor de pe ele,interesant,am avut inca 5 colegi dintre care 3 fete care stiau foarte putin despre motoare insa daca erau intrebate ceva ce nu stiau isi cereau politicos scuze si rugau omul sa astepte 2 minute pana ma gaseau pe mine printre multimea care era pe langa motoare in ideea de a nu-mi gasi vreun motor trantit pe jos sau zgariat,ne-am prezentat la targ cu 13 motociclete si 4 atv-uri pe un spatiu nu foarte mare,inafara de b-king si hayabusa am expus la fiecare pretul si cateva date tehnice,nu cred sa fi fost cineva care sa fi intrebat daca se poate urca pe motocicleta si sa i se fi spus nu,nu-mi aduc aminte nici faptul sa fi intrebat cineva de reducere si sa i se zica nu,de carcotat e usor,pe b-king si pe busa de obicei stateau bebelusele de la cronica care erau efectiv asaltate de blitzuri,am observat unu care comenta de o vaca care sta pe busa cu tocu pe scarita,acea vaca era bebelusa Oana care pe langa faptul ca e pasionata de moto stie si unele chestii si care statea cu tocu pe scarita de cauciuc in ideea de a nu zgaria ornamentul cromat de pe toba,insa de dat din taste e usor

un client,ca acum e client, avenit de cateva ori si sambata si duminica,era interesat de un cruiser insa nu era hotarat,duminica de la 8 jumate dupa ce s-a inchis pana la 10 si ceva ne-am plimbat cu 2 modele prin curte pt a se putea hotari,i-am explicat frumos diferentele,plusurile si minusurile celor 2 motociclete,le-a incercat si a ramas sa se hotarasca,deja are factura respectivul si e foarte multumit,inafara de cei de la motoplus cu husqvarna nu a facut nimeni test-drive,se comenteaza mult insa cand e vorba de facut ceva...pauza

nu a fost un targ foarte frumos insa nici tara si nici oamenii nu sunt foarte frumosi,ce asteptari putem avea?

 

Bun, sa inteleg ca dumneavoastra ati fost unul din domnii de la Suzuki. Explicati-mi si mie de ce a fost ambalata Hayabusa aia ca toti dracii. Scopul inteleg, auzea unul si altul tobele stock de Busa. Dar de ce ambalata cu gazul deschis la maxim timp de 1 2 minute?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de urcat pe motoare. inteleg perfect cand nu am voie sa ma asez pe moto, dar eram la standul mv agusta (unde toate motoarele erau pe standuri (nu stiu exact care e termenul) fixate de roata spate si nu am indraznit sa ma asez pe ele). era doar o brutale pe cric. m-am uitat la ea, in jurul ei, nicaieri anunt de "nu atinget/nu va urcati"

 

ma asez frumos pe ea, studiez pozitia si ma trezesc cu un om de la mv agusta care vine disperat la mine si se rasteste ca de ce m-am asezat, ca nu vad ca e a cuiva (adevarat, avea numar rosu, dar nu observasem). imi cer scuze politicos si ma dau jos (si aveam si geaca moto pe mine, deci exclus sa ma confunde cu unu care venise pt. 4tuning :rusinica: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, sa inteleg ca dumneavoastra ati fost unul din domnii de la Suzuki. Explicati-mi si mie de ce a fost ambalata Hayabusa aia ca toti dracii. Scopul inteleg, auzea unul si altul tobele stock de Busa. Dar de ce ambalata cu gazul deschis la maxim timp de 1 2 minute?

acea busa a fost pornita de mine initial pt a i se vedea bordul si a se auzi,pt ca multi au vrut sa o vada mai mult decat de la 2 metrii departare,Oana,una dintre bebeluse a tras putin de gaz,dar a tras de 2-3 ori,si reprize,nu balbaiala cum faceau altii,plus de aia eu eram langa ea si nu permiteam sa intre motoru in balbaiala mai ales ca era nou si urma sa vina cineva dupa el sa-l cumpere,insa 1-2 minute de gaz maxim deja e exagerat,asa e romanu,ii place sa exagereze,si in fond ce te-a deranjat?ca nu prea pricep

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-au deranjat in principal 2 lucruri:

- Am stat la bilete la o coada cum n-am stat nici pe vremea lui Ceausescu (atunci preferam sa intru in magazine mai scumpe numai ca sa nu stau la coada);

- Asocierera cu salonul de tuning pentru maimutoi a stricat serios calitatea publicului (anul trecut nu am vazut tzigani de etnie rroma la salon).

In rest m-am bucurat ca am putut vizita si standurile cu vanzare ale unor firme situate mai departe de Bucuresti (de prin Ardeal presupun), am gasit la pret mic ceea ce cautam (manusi de iarna bunicele la 99 de lei pentru nevasta-mea), am putut sa incerc nenumarate modele de casti si mi-am luat in final un Caberg la 850 lei care mi se pare mult mai bun decat Airoh-ul pe care-l aveam si pe care am dat acum circa un an si ceva 650 de lei (pentru ca e mult mai calduros, mult mai bine antifonat si pare sa aiba un circuit de aer mult mai bun la aproximativ aceleasi dotari - ochelari de soare si bot care se ridica sa-l pot pune usor peste ochelari cu rama de titan), si am luat si un Garmin Zumo la reducere (fata de situl Garmin), asa ca in mare de cumparaturi sunt multumit, dar de calitatea targului sunt dezamagit fata de anul trecut: adica cum sa-ti fure motocicleta (KTM cu genti portocalii) sau casca (Arai Takahashi) sau cine stie ce alte lucruri din targ, cand eu anul trecut mi-am uitat cheile infipte in portbagajul de la scuter si nici nu i-am pus alarma - ca de, eram in targ printre motociclisti - si nu s-a intamplat nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...