Sari la conținut

Concluzii SMAEB 2008


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 105
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai sa mai cresc si eu ratingul..:crack:

Un exemplu, cat se poate de real: Casca Arai RX-7 Corsair (pe care o si detin de altfel) costa la Motor Unu 24,5 milioane (ultima oara cand am vazut acest pret era luna noiembrie 2007 cand mi-am luat o cagula din magazin), iar la SMAEB costa 27 milioane (acelasi model, nu model 2008). Explicati voi asta ...Oricat ar fi crescut Euro in raport cu leul nu se justifica diferenta de 3 milioane. Repet, este vorba de acelasi model 2007, vorbesc in cunostinta de cauza. Asta ca sa nu mai spuneti ca unii compara preturile de pe Ebay cu pretul de magazin.

Organizarea a fost exact ce ne trebuie noua. A fost organizare romaneasca pentru romani. Acum nu putem emite pretentii de nivel de organizare european cand noi in primul rand nu ne permitem sa cumparam un motor nou odata la 2-3 ani. Deci automat consider indreptatita decizia reprezentantelor (Yamaha, Honda etc) de a merge la o expozitie separata de cea a dealerilor (unde sunt si motoare sh).

Si hai sa fim realisti: piata de motoare noi e mult mai mica decat cea de motoare sh, si prespective de crestere majora nu sunt, si asta din cauza nivelului de trai scazut. Si sincer, te doare inima cand vezi cat costa o carena noua de la reprezentanta, nu mai zic de alte piese care se strica in cazaturile uzuale - far, capacele de la alternator, bord, cadru de bord, scarite etc. Daca iti permiti sa iti iei un motor nou, atunci trebuie sa stii ca trebuie sa iti permiti si sa il intretii. Si daca ai bani, il cumperi oricum, nu stai dupa SMAEB sau alta expozitie, poate doar ca sa cumperi modelul din anul respectiv (ultimul adica).

In mod sigur, expozantii SMAEB sunt indreptatiti sa isi protejeze exponatele cu afise gen "nu va urcati", dar dupa cum s-a mai spus, daca vroiai sa te sui pe el, era nevoie doar sa iti exprimi aceasta dorinta si nu cred eu ca v-a refuzat vreun expozant. Iar daca v-au enervat cocalarii, sa stiti ca si de aia s-au pus acele afise.

Referitor la femei...O ARDETI AIUREA RAU DE TOT. Sunt convins ca la 90% din femeile de acolo le-ati fi baut si apa din mizda daca se opreau pe strada sa va admire motorul, ba unii au mai si dat o mica labutza pe pozele facute la SMAEB. Nu sunt eu vreun frumos, dar nici voi (am fost la salon si nu am vazut pe vreunu sa semene cu Brad Pitt :rusinica: )..asa ca lasati vrajeala ieftina. Fetele sunt puse acolo din motive de marketing, e perfect adevarat ca puteau fi instruite un pic referitor la obiectul pe care isi asezau posteriorul, macar un pliant ceva, dar nu pot sa zic ca m-a deranjat asta (poate asa aveau si bagatorii de seama motiv sa intre in vorba cu domnisoarele si sa spere la vreun numar de telefon :crack: ).

Ce nu mi-a placut, mai ales la expozantii si cu motoare SH, ca nu aveau o mica fisa descriptiva. Totusi cred ca asta nu implica niste costuri uriase, dar in mod sigur ii degreva pe ei de intrebari tampite sau retorice, mai ales din partea neavizatilor. Ca un pasionat stie ca ala e un CBR 900RR din 1999, stie cati cai putere are, vede cu ochiul liber ce imbunatiri au fost aduse, urmand ca din fisa respectiva sa vada pretul si numarul de kilometrii. Tot in fisa aia se putea afisa clar eventuala reducere sau/si bonus oferit la cumpararea acelui motor.

Felicitari pentru standul Husqvarna, MotoGuzzi, Can-Am.

Totusi nu pot sa nu blamez faptul ca nu toti expozantii de accesorii nu au oferit preturi promotionale, sau macar nu au afisat acest lucru. In principiu, cand vii la o expozitie faci si o promotie, in felul asta zic eu ca vinzi mai mult (chiar daca reduci putin din pret, jidanul din om se simte bine ca a facut afacere...deci nu a batut drumul de pomana). Si te mai si tine minte: ah, am mai cumparat de la aia, ma duc sa vad ce mai au si alta data, nu neaparat la salon. Dar dupa cum au zis unii, ei au facut reduceri la tot felul de acarete vechi si nasoale....si alea care erau de interes au fost la fel sau mai scumpe..

Una peste alta, eu sper ca expozantii (si nu neaparat organizatorii) sa citeasca acest topic si sa incerce sa ia in considerare criticile constructive si poate la anul vor multumi pe mai multi - evident tot in masura posibilitatilor. Stiu ca nu iti pica bine dupa ce te-ai chinuit sa expui un stand, sa cari marfa, cheltuiala mare, agiatie, nervi sa vina unu si sa iti spuna ca ai fost de cacao si atat. Macar de aia care si-au motivat pertinent dezaprobarea sa tineti cont. Totusi piata moto romaneasca e in formare, si chiar voi aveti un mare rol in educarea ei. Nu va asteptati sa se cizeleze tzaranul din mine, ca romanul nu stie decat de bata, nu stie de vorba buna, dar daca voi va comportati profesionist, atunci eu nu am ce sa fac decat sa va admir, si poate cu timpul devin si eu un client ideal, asa cum va doriti cu totii.

 

PS Si pentru ala care zicea de un forumist care nu are inca permis si motor ca ala nu e motociclist si nu are ce cauta pe forum: ESTI PROST DE PUTI. Motociclist e ala care e pasionat de moto, ii plac, se intereseaza, ii place starea de spirit care ti-o da o plimbare cu motorul (in viteza sau nu). Daca tu ai motor doar ca sa te dai mare, esti un trist. Si daca omul nu are permis, dar sta la tara, si are un cross cu care se da pe coclauri toata ziua, il repara singur atunci cand se strica, si tot e mai motociclist ca tine.

Si inca ceva: nu toti care nu va saluta o fac intentionat. Mi s-a intamplat sa nu observ un motociclist din sens opus decat cand a trecut pe langa mine, si poate omul m-a salutat dar nu l-am vazut...asta e ..Sincer, prefer sa vad daca un prost dechide usa din dreapta de la masina cand ma strecor printre masini decat sa fiu atent daca sens oopus vine vreun motociclist si ratez salutul...sa fiu scuzat...

 

Pace noua :crack:

Editat de AllexxM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii vrem un salon moto "ca la aia de afara" , dar lumea moto de la noi este ca acolo? nu ... Inca nu s-a imbogatit nimeni din motociclism la noi si nici nu se va intampla mai curand .

Adunati bani de benzina ca in aprilie urmeaza alt salon moto la care vor fi prezenti toti marii importatori , intr-un spatiu mare si bine organizat ... sa vedem comentarii atunci.

 

 

 

daca lumea moto de la noi nu este ca acolo... de ce avem inca un salon moto in aprilie???

nu era mai bine unu si ff bun!!! cel de acum a fost ff bine reprezentat la nivel de accesorii si echipamente, dar marea dezamagire a fost lipsa multor marci moto, reprezentate de catre importatorii oficiali, lucru suplinit de atv-sti si scooter-isti!! cat despre preturi, nu se face comparatie cu ebay, dar cu louis da!!!

Lipsa aparitiei reprezentantilor producatorilor moto sa o inteleg prin prisma faptului ca romanu' prefera sa-si cumpere sh??? bine macar ca vrea casca noua!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cu tot respectul Remix.. acea motocicleta fusese la plimbare in Delta NEajlovului. A mers pe noroaie.. si daca tot nu am avut timp s-o spal.. nu am spalat-o.

 

Niciodata nu am vandut o motocicleta curata.. am vandut doar 3 pana acum.. acest gest arata ca poate merge pe unde altii nu-si baga nici motorul enduro.

 

scuze daca am deranjat cu aspectul insa arata ca este f buna. spre diferenta de multi motociclisti care isi dau kilometrii inapoi eu niciodata nu am facut nimic pt a schimba aspectul motocicletei.

 

cei care au luat moto de la mine sunt si acum multumiti... o tenere, un freewind.. si acum va fi multumit si noul proprietar de Yamaha DIversion.

 

bafta tuturor.. :burnout:

 

 

 

 

 

 

Pierdere de timp toata aceasta chestie denumita pompos "salon". O multime de petarde chinezesti si in rest, o multime de firme care "exponau" cateva motoare si cateva femei, ambele cu eticheta "nu atingeti exponatele".

 

Sa nu uit, una din firme a avut nesimtirea sa expuna un Yamaha Diversion vernil plina de noroi spre vanzare ... lasa-ma frate daca nici pentru shourum nu poti spala fierul, ce dracu sa mai zica cumparatorul despre modul in care ai intretinut-o.

 

Deci, data viitoare nu o sa mai pierd timpul.

 

Remyx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...