Sari la conținut

moshulik
 Share

Postări Recomandate

motor adus de afara. trebuie facut ITPul inainte sa ma duc la RAR pt autentificare sau merge dupa?

multumesc!

 

 

Salutare

 

ITP se poate face exclusiv la vehiculele inmatriculate definitiv sau temporar, sau care au fost inmatriculate in RO.

Prin urmare, nu se poate efectua ITP, si nici nu este nevoie.

La prezentarea la reprezentanta RAR, se fac : Identificarea vehiculului, Omologarea de tip/serie/model, Eliberarea CIV, si ... ITP, in urma carora se elibereaza urmatoarele acte :

 

- Nota de identificare

- Certificat de autenticitate

- Carte de identitate a vehiculului

- Anexa 4 ITP ( cunoscuta si sub numele de cartonasul galben )

Toate aceste documente iti vor fi necesare la inmatriculare. Atentie - valabilitatea C autenticitate este de 60 zile !

 

Pak,

Ovidiu

Editat de tripaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 993
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut ITP-ul se poate face numai in judetul pe care este inmatriculat motorul sau va fi inmatriculat? Adica eu trebuie sa inmatriculez motorul in Neamt pt ca nu am resedinta in Bucuresti si as prefera daca e posibil sa fac drumul la RAR pt inmatriculare si ITP aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut .

Daca am zgirieturi(nu sunt asa mari ) pe carene credeti ca am probleme la ITP ?

pt cateva zgarieturi nu....eu am alta problema in talon e trecut doar rosu.

la itp mi-a zis ''aaa nu domle ca tu ai codita neagra cea ce o face rosu-negru''

daca ne-a gheorghe are dreptate tre sa ma chinui cu autocolonat dar imi e mila sa o manzolesc de lipici pt ca coloritul e original neschimbat,e coloritul honda rosu-negru original.....greseala a fost facutata de pulitie cand au inmatriculato prima data si eu iau itp-ul din cauza lor.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Si eu l-am facut azi tot la ADI STAR pe Fundeni si a fost super OK. Mi-a fost mai greu pana cand am gasit locatia ca e langa un pod in rest ... numai de bine.

pana la cat au program???ca tre sa ajung si eu zilele astea si pe la 5 scap de la munca!

 

pana la cat au program???ca tre sa ajung si eu zilele astea si pe la 5 scap de la munca!

exista posibilitatea sa ma respinga daca nu am parbriz? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cauciuc SIGUR te respinge daca se prinde (si in general se uita). La frane - sa nu le auda cand vii, ca in rest, INCA n-au standuri de testat franele, dar cica legislatia o sa oblige statiile care vor sa continuie sa faca itp si la moto sa achizitioneze asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cauciucuri daca se uita te respinge sigur. La frani o sa comenteze, da' nu prea are de ce sa te pice daca nu are stand sa ti le testeze.... ii zici si tu ca tia intrat o piatra la etrier...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cauciucuri daca se uita te respinge sigur. La frani o sa comenteze, da' nu prea are de ce sa te pice daca nu are stand sa ti le testeze.... ii zici si tu ca tia intrat o piatra la etrier...

in legatura cu scartzaitul franelor nu?

ce aiurea, sa dai si banu sa te mai si respinga :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Programul e 09-18:30 (asa mi-a zis, nu am vazut nicaieri scris; da' pe la 5 jumate-6 era deschis). Si eu am fost, a durat vreo 30 minute ca era coada de masini, ba la reparatii, ba la stand si nu aveau 'inspector'. Sa aveti la voi CIV, talon si buletin (si asigurare)

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cauciuc SIGUR te respinge daca se prinde (si in general se uita). La frane - sa nu le auda cand vii, ca in rest, INCA n-au standuri de testat franele, dar cica legislatia o sa oblige statiile care vor sa continuie sa faca itp si la moto sa achizitioneze asa ceva.

 

Eu am fost la Sam Tradi din Mogosoaia, s-a uitat la cauciuc, mi-a zis ca e mai lat decat scrie in talon (de parca eu nu stiam :laugh: ) si i-am zis ca i-am aratat si politistului cand m-a oprit sa-mi ia talonul ca nu aveam toba...'' uite nene daca tot n-am toba uite ca n-am nici lumina la numar si am si cauciucul pe spate mai lat... sa facem o treaba ca lumea daca tot...'' si m-a iertat :P Asa ca nici d-l ing. Razvan n-a mai zis nimic... oricum la 100 lei ce sa mai zica... (intre timp mi-am pus toba, dar nu originala Suzuki ci una Leo Vince. a fost in regula)

In concluzie mergeti cu incredere la Sam Tradi ca e ok... itp-ul consta in: aprins faza scurta/lunga, semnalele si becul de la frana sa fie functional.

Pentru cine nu stie unde e Sam tradi : cum vii dinspre blvd. Bucurestii Noi -> drept inainte pana in Mogosoaia, treci de benzinarie si pe partea dreapta in sensul de mers spre Targoviste imediat intr-o curba vezi mare un banner pe care scrie : ITP bla bla bla. Acolo e.

Aaaa... si trebuie sa ai la tine urmatoarele documente: Carte identitate vehicul, Certificatul de inmatriculare si RCA.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Stie careva vreun service unde se fac revizii ITP la moto in zona Militari sau Drumul Taberei, inclusiv sambata?Altele decat cel de pe Bd. Preciziei 11.

 

In alta ordine de idei, cam cat mai costa un ITP pentru moto, ce acte trebuie sa ai la tine(doar RCA, certificat inmatricualare si cartea de identitate a motocicletei?) si ce verificari tehnice fac?In afara de verificat instalatia electrica...Mai dau ture cu mobra? :)

Spaga cat mai este si in ce conditii iti da de inteles ca trebuie "sa sari la cap"?

 

Merci! :)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost cu moto si am facut revizia ITP la INSCUT pe Bd.Preciziei 11, Sector 6.

 

Pe scurt:

1.Pret ITP=100 RON

2.Timp asteptare:aprox.45 minute(in conditiile in care inaintea mea erau un camion de gunoi si un autoturism).

3.Acte necesare:CI/BI, certificat de inmatriculare moto, asigurare RCA valabila, carte de identitate a vehicolului.

4.Verificari efectuate:seriile sasiului si motorului sa corespunda cu CIV, instalatia electrica functionala, dimensiunile anvelopelor sa corespunda cu CIV.

5.Tipul care s-a ocupat de revizie este amabil si intelegator(doar are si el un Super Moto).

 

Per total, MULTUMIT si recomand si altora statia asta ITP! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Adi star" sos Fundeni , pe varianta podului de peste calea ferata, au o masina galbena pe acoperis

50 ron si totul se termina in 20-30 min

necesar

carte

asigurare

talon

buletin

Eu am fost azi acolo si am rezolvat problema aceasta. Una bucata poza si gata...

 

sa auzim de bine

Editat de cristian72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Adi star" sos Fundeni , pe varianta podului de peste calea ferata, au o masina galbena pe acoperis

50 ron si totul se termina in 20-30 min

necesar

carte

asigurare

talon

buletin

Eu am fost azi acolo si am rezolvat problema aceasta. Una bucata poza si gata...

 

sa auzim de bine

Am fost si eu astazi in Fundeni sub pod dar am nimerit la alta firma "Timas SRL". Sunt primii imediat cum o iei pe langa pod. Am crezut initial ca sunt cei de la Adi Star pentru ca am intrebat un mecanic pe acolo si mi-au spus ca fac ITP si la motociclete. Au o cladire albastra cu etaj. Fara probleme la ITP dar cand mi-au spus scorul mi-a cam picat fata 120 RON. Recunosc nici eu nu am intrebat inainte cat costa crezand ca este undeva in jur de 80 RON. Am platit exact ca la o masina.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Adi star" sos Fundeni , pe varianta podului de peste calea ferata, au o masina galbena pe acoperis

50 ron si totul se termina in 20-30 min

necesar

carte

asigurare

talon

buletin

Eu am fost azi acolo si am rezolvat problema aceasta. Una bucata poza si gata...

 

sa auzim de bine

 

acolo am facut itp-ul anul trecut, super ok Adi !

recomand cu incredere !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu azi ITP-ul tot la Adi Star, totul a decurs excelent (20 de minute). 50 ron.

 

In Berceni nu prea mai sint ITP-uri care fac si moto (Automecanica la intersectia cu Luica nu mai face, Citroen linga Meridian nu mai face) chiar daca pe situl rarom sint trecute ca si "categoria I azi 14.07.09".

 

Singurii pe care i-am gasit au fost 2 ITP la intrarea in Popesti Leordeni - NRG Auto si Elf Workshop (130 si 100 ron) si inca unul in zona Cantemir (Auto Constant LR) tot 100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...