Sari la conținut

moshulik
 Share

Postări Recomandate

Salut! Poate cineva sa-mi recomande cineva o statie ITP moto in Bucuresti, de preferat in sectorul 1? Daca puteti sa-mi spuneti si niste tarife orientative ar fi ideal ca sa stiu la ce sa ma astept. Am ceva modificat pe el in sensul ca am pe spate o janta de gsxr care suporta guma de 180. Ar fi vreo problema asta? Multumesc!

Salutare,

 

Cei de la SamTradi nu sunt chiar in sectorul 1, dar sunt foarte aproape, chiar la intrarea in Mogosoaia. http://www.samtradi.ro/statie-itp/

Sunt foarte intelegatori oamenii si nu vei avea nici o problema cu ei chiar daca nu esti total in regula cu mobra. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 984
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vezi ca mai este un ITP Moto (cred ca mai nou deschis) pe Calea Floreasca, aproape de Spitalul de Urgenta, pe partea cu saormeriile turcesti, inainte de ele, cum ai veni dispre Spring Time si Pipera. E o mica intrare si scrie cu galben pe albastru "ITP MOTO", n-ai cum sa-l ratezi. Azi am trecut pe langa... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca va dati seama dar aici poa' sa arunce un oki si ,,garda''..

 

si-i bagati in cacao pe aia.. si n'o sa mai pupe nimeni.. :eek:

 

zic ca mai bine era sa-i dati info necesara pe pm.

 

W T F.... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca mai este un ITP Moto (cred ca mai nou deschis) pe Calea Floreasca, aproape de Spitalul de Urgenta, pe partea cu saormeriile turcesti, inainte de ele, cum ai veni dispre Spring Time si Pipera. E o mica intrare si scrie cu galben pe albastru "ITP MOTO", n-ai cum sa-l ratezi. Azi am trecut pe langa... :)

 

mai multe detalii gasiti aici...pretul pentru itp este de 90 de lei

http://www.automecanica.eu/Itpmoto/Itpmoto.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era cineva pe aici care afirma că s-a redus perioada de valabilitate a ITP-ului la un an. Azi am făcut ITP (cost 100lei) și am primit 2 ani valabilitate.

La autoutilitare sa redus.....asa stiu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MotoScut - inclin sa te contrazic.De exemplu : intotdeauna, la taximetre , verificarea tehnica periodica se face la 6 luni.De ceva timp, la autoutilitare, perioada dintre inspectii a devenit un an.

 

In alta ordine de idei, am facut ITP saptamana aceasta, la un service nou, in zona Rahova/13Septembrie.Pentru cei ce stau prin zona, service-ul este la intersectia Margeanului/Buzoieni.Costul este de 100 Ron iar baietii sunt grozavi.

Evident, cum numai mie mi-se intampla, RAR-ul mi-a blocat gloaba pe stand si a trebuit sa mai astept 30 de minute.Venit inginer de la RAR si primul lucru pe care l-a remarcat au fost tobele (am o pereche de Yoshimura Trioval ):"opaaaaa... ce tobe...Nu au omologare.....Ba da.sunt marcate E1".

Anyway, tipul de la RAR mi-a spus ca au primit directive la nivel inalt sa rezolve problema tobelor zgomotoase, de la ceva scula deranjat de baietii care se dau pe o roata in Piata Victoriei noaptea.

.Alte puncte verificate: lumini si raportul de la testul de frane (facut pe bune).Am avut ceva emotii cu gumele care mai aveau cam 0,5mm peste marker ( oricum erau D211 care arata a slick-uri).

 

In fine, totuls-a terminat cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca mai este un ITP Moto (cred ca mai nou deschis) pe Calea Floreasca, aproape de Spitalul de Urgenta, pe partea cu saormeriile turcesti, inainte de ele, cum ai veni dispre Spring Time si Pipera. E o mica intrare si scrie cu galben pe albastru "ITP MOTO", n-ai cum sa-l ratezi. Azi am trecut pe langa... :)

Am fost eu azi acolo pe Calea Floreasca,este o statie ITP --EXCLUSIV MOTO--!!!

Inginerul de acolo este motociclist inrait,aveti ce discuta cu el cat dureaza ITP-ul.

Suzy a mea e absolut originala ca din fabrica.....nu au fost probleme.

 

Tarif 90 ron.

Moto sa fie curata cand va duce-ti la ITP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare.am talonul suspendat pentru lipsa verificare tehnica.

datorita faptului ca in Calarasi se poate face numai la RAR si te programeaza la vreo saptamana dupa ce suni,ma gandeam sa o aduc in bucuresti sa incerc sa rezolv aici,avand mult mai multe statii de itp autorizate.

intrebarea este ce as risca in cazul in care sunt oprit din nou de politie,amenda sau ceva mai mult ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai la rar se face si aici si daca la Calarasi e coada o saptamana, aici e minim 2 :) Incearca o spaga mica. Cat despre mers iar fara talon de data asta...Tot nu ti-ai invatat lectia ? nu ti-a ajuns ca ai ramas fara talon ca nu aveai itp acum vrei sa o dai in penal ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti ridica talonul pentru lipsa ITP, nu-ti mai da dovada cu drept de circulatie pe 15 zile???



Dosar penal! Este ca si cum ai umbla cu un autovehicol neinmatriculat.

 

La un autovehicul neinmatriculat ai numere, carte de identitate, asigurare???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti ridica talonul pentru lipsa ITP, nu-ti mai da dovada cu drept de circulatie pe 15 zile???

 

 

La un autovehicul neinmatriculat ai numere, carte de identitate, asigurare???

 

1. Nu-ti da nimic, se ridica talonul si iei autovehiculul pe platforma.

2. Autovehiculul neinmatriculat e una, cel a carui inspectie tehnica a expirat e alta. Conducerea autovehicului cu ITP expirat e contraventie de clasa IV, nu se ia permisul pentru asta, dar amenda e mare - intre 9 si 20 de puncte de amenda. Inmultit cu 75 RON inseamna intre 675 si 1500 RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 99.

  1. Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:
    1. vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;
    2. nu sunt respectate normele tehnice constructive referitoare la transportul produselor periculoase;
    3. vehiculul circula noaptea fara faruri sau lampi de semnalizare, dispozitivele de iluminare si semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevazute in normele tehnice in vigoare;
    4. vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decat cele omologate;
    5. sistemul de franare de serviciu este defect;
    6. sistemul de franare de ajutor sau de stationare este defect;
    7. mecanismul de directie prezinta uzuri peste limitele admise;
    8. anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute incartea de identitate a vehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale corduluiori sunt uzate peste limita legal admisa;
    9. zgomotul in mers sau stationare depaseste limita legal admisa pentru tipul respectiv de vehicul;
    10. motorul emite noxe poluante peste limitele legal admise;
    11. elementele dispozitivului de cuplare pentru remorcare prezinta uzuri pronuntate ori nu sunt compatibile, fiind de natura sa provoace desprinderearemorcii sau dezechilibrarea ansamblului;
    12. autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, luneta sau geamurile laterale afise sau reclame publicitare, folii neomologate si/sau nemarcatecorespunzator ori accesorii care restrang sau estompeaza vizibilitatea intimpul mersului, atat din interior, cat si din exterior;
    13. autovehiculul are aplicat pe partea frontala si/sau posterioara a acestuia afise, inscrisuri sau reclame care diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;
    14. autovehiculul prezinta scurgeri semnificative de carburant sau lubrifiant;
    15. placutele cu numerele de inmatriculare sau de inregistrare nu sunt conforme cu standardul sau au aplicate dispozitive de iluminare, altele decat cele omologate;
    16. datele din certificatul de inmatriculare sau de inregistrare nu concorda cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;
    17. vehiculul nu a fost radiat din circulatie in cazurile prevazute in prezenta ordonanta de urgenta;
    18. vehiculul nu este asigurat de raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii;
    19. detinatorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de inmatriculare sau de inregistrare, in conformitate cu prevederile legale;
    20. vehiculul nu are montata una dintre placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare;
    21. vehiculul are lipsa elemente ale caroseriei ori aceasta este intr-o stare avansata de degradare;
    22. lipsa dotarilor obligatorii pe autovehicule destinate invatarii conducerii autovehiculelor in procesul instruirii persoanelor in vederea obtinerii permisului de conducere, prevazute de reglementarile in vigoare.
  2. In situatiile prevazute la alin. (1) lit. b , c), e), g), k), o), p), r) si s), la retinerea certificatului de inmatriculare sau de inregistrare, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie, iar in cazurile prevazute la alin. (1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t), u), v) si x), o dovada inlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile.
  3. In situatiile prevazute la alin. (1) lit. b , o), p), r) si s), odata cu retinerea certificatului de inmatriculare politistul rutier retrage si numerele de inmatriculare sau de inregistrare.
  4. Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare si placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare, cu exceptia celor care nu corespund standardelor, se restituie proprietarului sau utilizatorului vehiculului de catre politia rutiera, la prezentarea de catre acesta a dovezii incetarii motivului pentru care documentul a fost retinut, in conditiile prevazute in regulament.


1. Nu-ti da nimic, se ridica talonul si iei autovehiculul pe platforma.

2. Autovehiculul neinmatriculat e una, cel a carui inspectie tehnica a expirat e alta. Conducerea autovehicului cu ITP expirat e contraventie de clasa IV, nu se ia permisul pentru asta, dar amenda e mare - intre 9 si 20 de puncte de amenda. Inmultit cu 75 RON inseamna intre 675 si 1500 RON.

 

1. Cauta-ti de pe acum platforma.

2. Explica-i lui @liviugsx asta.

Editat de MoÂş
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba il dai pierdut, ca te verifica in baza de date si vede ca este retinut pt. lipsa ITP. Apoi urmeza balciul : se retine placuta cu nr. de inmatriculare, amenda babana si de acolo o misti doar pe platforma caci daca te mai opreste odata ti se face "lucrare penala" expresia jurnalistilor. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 99.

  1. Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:
    1. vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;
    2. nu sunt respectate normele tehnice constructive referitoare la transportul produselor periculoase;
    3. vehiculul circula noaptea fara faruri sau lampi de semnalizare, dispozitivele de iluminare si semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevazute in normele tehnice in vigoare;
    4. vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decat cele omologate;
    5. sistemul de franare de serviciu este defect;
    6. sistemul de franare de ajutor sau de stationare este defect;
    7. mecanismul de directie prezinta uzuri peste limitele admise;
    8. anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute incartea de identitate a vehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale corduluiori sunt uzate peste limita legal admisa;
    9. zgomotul in mers sau stationare depaseste limita legal admisa pentru tipul respectiv de vehicul;
    10. motorul emite noxe poluante peste limitele legal admise;
    11. elementele dispozitivului de cuplare pentru remorcare prezinta uzuri pronuntate ori nu sunt compatibile, fiind de natura sa provoace desprinderearemorcii sau dezechilibrarea ansamblului;
    12. autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, luneta sau geamurile laterale afise sau reclame publicitare, folii neomologate si/sau nemarcatecorespunzator ori accesorii care restrang sau estompeaza vizibilitatea intimpul mersului, atat din interior, cat si din exterior;
    13. autovehiculul are aplicat pe partea frontala si/sau posterioara a acestuia afise, inscrisuri sau reclame care diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;
    14. autovehiculul prezinta scurgeri semnificative de carburant sau lubrifiant;
    15. placutele cu numerele de inmatriculare sau de inregistrare nu sunt conforme cu standardul sau au aplicate dispozitive de iluminare, altele decat cele omologate;
    16. datele din certificatul de inmatriculare sau de inregistrare nu concorda cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;
    17. vehiculul nu a fost radiat din circulatie in cazurile prevazute in prezenta ordonanta de urgenta;
    18. vehiculul nu este asigurat de raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii;
    19. detinatorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de inmatriculare sau de inregistrare, in conformitate cu prevederile legale;
    20. vehiculul nu are montata una dintre placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare;
    21. vehiculul are lipsa elemente ale caroseriei ori aceasta este intr-o stare avansata de degradare;
    22. lipsa dotarilor obligatorii pe autovehicule destinate invatarii conducerii autovehiculelor in procesul instruirii persoanelor in vederea obtinerii permisului de conducere, prevazute de reglementarile in vigoare.
  2. In situatiile prevazute la alin. (1) lit. b , c), e), g), k), o), p), r) si s), la retinerea certificatului de inmatriculare sau de inregistrare, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie, iar in cazurile prevazute la alin. (1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t), u), v) si x), o dovada inlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile.
  3. In situatiile prevazute la alin. (1) lit. b , o), p), r) si s), odata cu retinerea certificatului de inmatriculare politistul rutier retrage si numerele de inmatriculare sau de inregistrare.
  4. Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare si placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare, cu exceptia celor care nu corespund standardelor, se restituie proprietarului sau utilizatorului vehiculului de catre politia rutiera, la prezentarea de catre acesta a dovezii incetarii motivului pentru care documentul a fost retinut, in conditiile prevazute in regulament.

 

 

1. Cauta-ti de pe acum platforma.

2. Explica-i lui @liviugsx asta.

 

1. Mea culpa, m-am uitat acum in codul rutier 2013, se da dovada cu drept de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...