Sari la conținut

moshulik
 Share

Postări Recomandate

Ideal ar fi ca in termenul de 15zile, cat Ai dovadă, sa îţi faci Itp. Daca circului ulterior când dovadă este expirată primeşti amendă. In baza poliţiei se poate verifica TOT, ba chair şi motivul ptr care ti.a fost retras talonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 984
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

intr-adevar am primit dovada 15 zile dar a fost undeva in toamna si am hotarat sa-l fac primavara,mai ales ca ramasesem fara finante ca am luat 6oo ron amenda.

stiu ca nu merg vrajelile astea cu talon pierdut sau uitat pentru ca te gasesc in baza de date cu orice...itp expirat,talon suspendat,asigurare expirata....

deci de rar tot nu scap?ma gandeam ca se poate face la orice statie itp autorizata ca la orice inspectie tehnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

2. Explica-i lui @liviugsx asta.

Situatia sta in felul urmator: Politia a retras talonul, iar baiatul nostru o fost prins la 3 saptamani din nou ca umbla de nebun cu masina (certificat retras pentru expirare ITP). Rezultatul: DOSAR PENAL. Iar politistul a spus urmatoarele : "din moment ce tu nu poti face dovada ca autovehicolul este inmatriculat... este ca si cum ai circula cu el neinmatriculat". Mai are rost sa spun restul povesti???

S-auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-a luat talonul, banuiesc ca nu mai poti face ITP oriunde, deoarece ITP-ul se trece in talon (pe care nu il ai). Deci trebuie sa duci mobra la RAR (daca nu ai dovada, atunci o duci pe platforma) unde sa iti faca ITP si sa iti dea talonul.

 

Poate totusi ma insel, insa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatia sta in felul urmator: Politia a retras talonul, iar baiatul nostru o fost prins la 3 saptamani din nou ca umbla de nebun cu masina (certificat retras pentru expirare ITP). Rezultatul: DOSAR PENAL. Iar politistul a spus urmatoarele : "din moment ce tu nu poti face dovada ca autovehicolul este inmatriculat... este ca si cum ai circula cu el neinmatriculat". Mai are rost sa spun restul povesti???

S-auzim de bine!

Vorbesti prostii!!

CE legatura are inmatricularea cu retinerea talonului?!

Ca un autovehicul sa nu fie inmatriculat trebuie sa fie RADIAT!! Cat despre retragerea talonului, aceasta este o masura tehnico-administrativa si nu are nicio legatura cu un auto neimnatriculat! Odata ce masina are numar pe ea(numarul corect si legal atribuit acelei masini), nu vad de unde "autovehicul neainmatriculat"???

 

Te invit sa citesti in OUG 195/2002 Rep atricolul 108, alin 1, litera c, punctul 5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pai si daca faci ITP fara talon, ma gandesc ca vrei sa spui ca te duci la statia ITP cu moto/masina dar fara sa ai talon la tine.

Atunci da-ti singur raspunsul, Dupa ce faci ITP si sa ne imaginam ca si treci inspectia, inginerul de acolo pe ce cacao iti va scrie sai pune folia?! Sau tu vrei sa primesti decat acea recipisa?!

 

Nu te inteleg!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si daca faci ITP fara talon, ma gandesc ca vrei sa spui ca te duci la statia ITP cu moto/masina dar fara sa ai talon la tine.

Atunci da-ti singur raspunsul, Dupa ce faci ITP si sa ne imaginam ca si treci inspectia, inginerul de acolo pe ce cacao iti va scrie sai pune folia?! Sau tu vrei sa primesti decat acea recipisa?!

 

Nu te inteleg!?

 

 

la post 608 colegul HighPriest a explicat clar cum se face ITP fara talon. trebuie mers la RAR.

 

 

NU TREBUIE MERS LA RAR. SE POATE FACE ITP FARA TALON.

 

Cu dovada de la politie cu cartea si cu buletinul se poate face inspectia la orice statie ITP din tara. Nu conteaza unde ti-a fost ridicat talonul ori unde se afla in prezent vehicolul.

Cei de la statia de itp iti vor inmana un cartonas galben pe care va fi scrisa perioada de valabilitate. Cu cartonasul in brate te duci la politie si iti recupeezi talonul.

----------------------------------------------

La RAR trebuie sa te duci doar cand iti retin talonul fiinca ceva din talon nu corespunde cu utilajul. Culoare, tobe, faruri. Doar cei de la RAR au dreptul sa constate ca problema a fost remediata. Constatarea se poate face la orice statie RAR din tara fara sa conteze unde ti-a fost retinut talonul.

------------------------------------------------

La fel se procedeaza si in cazul pierderii talonului. Te duci la unitatea unde ai facut ultima oara ITP-ul si iti elibereaza un duplicat din baza lor de date. Adica tot un cartonas galben.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am facut ITP la statia de pe soseaua Fundeni nr 120. Cum veniti din soseaua Pantelimon catre Spital Fundeni ,inainte de pod ,dupa benzinaria rompetrol este un depozit de materiale constructii. Se intra in curte si undeva pe dreapta este statia.
Am gasit aici 2 baieti, frati din ce am inteles. Mergeti cu cea mai mare incredere. Unul dintre ei este si el motociclist.

www.itpauto-moto.ro

0722.230.231

0722.538.227



9BsbF.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut ITP la statia de pe soseaua Fundeni nr 120. Cum veniti din soseaua Pantelimon catre Spital Fundeni ,inainte de pod ,dupa benzinaria rompetrol este un depozit de materiale constructii. Se intra in curte si undeva pe dreapta este statia.

Am gasit aici 2 baieti, frati din ce am inteles. Mergeti cu cea mai mare incredere. Unul dintre ei este si el motociclist.

www.itpauto-moto.ro

 

0722.230.231

 

0722.538.227

 

9BsbF.jpg

cat ai dat sa faci itp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Stie cineva daca pot lua ITP-ul fara aripa din fata la motocicleta. Baiatul de la care am cumparat-o a uitat antifurtul de disc montat si a incercat sa plece de pe loc facand-o bucati. Acum este la ''reconstruit'' la un mester care stie sa lucreze cu fibra dar nu cred ca o termina pana expira I.T.P-ul.

 

Multumesc anticipat!

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Stie cineva daca pot lua ITP-ul fara aripa din fata la motocicleta. Baiatul de la care am cumparat-o a uitat antifurtul de disc montat si a incercat sa plece de pe loc facand-o bucati. Acum este la ''reconstruit'' la un mester care stie sa lucreze cu fibra dar nu cred ca o termina pana expira I.T.P-ul.

 

Multumesc anticipat!

Numai bine!

 

nici nu m-as deranja pana acolo. N-o sa-l iei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu m-as deranja pana acolo. N-o sa-l iei.

 

Pe considerentul '' Lipsa elemente caroserie'', nu? ... spunea cineva ceva de treaba asta mai ''devreme'' dar nu eram sigur daca se aplica doar la carene ... ehh, nu e ca si cum m-as duce fara bara din fata la masina dar, probabil ca apare in poze si nu au cum sa justifice la un control ... off, probleme, probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aripa fata contribuie la securitatea circulatiei. are un rol.

poti merge pana acolo sa intrebi, dar eu iti spun ca nu cred sa existe cineva sa-ti dea itp-ul.

 

pe mine m-a trimis acasa dupa carte de identitate si aveam o copie la mine.



la bara e mai rau. aia trebuie sa reziste unui impact la 5km/h si mai sunt si alte conditii. pentru aia trebuie omologare europeana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Man, asa am facut eu cu Fazerul, deliminat carena si lasat doar cu un far rotund. ITP-ul l-am trecut fara probleme iar baiatul care mi-a cumparat-o a trecut si el de RAR fara nici o greata. O aripa lipsa sau din carenata convertita in naked nu cred ca sunt probleme atata timp cat farul e ok, sunt oglinzi si lumini calumea plus franele in mintile lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, un itp moto friendly in sau in jurul sectorului 5 cunoaste cineva? Eventual sa lucreze si pe data de 15 Aug?

Am impresia ca este sarbatoare nationala, ca urmare, chiar daca ei lucreaza, nu lucreaza RARul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

@ last: GRESIT, ca sa scriu si eu cu majuscule. Cand ai talonul retinut de politie, pt itp expirat, doar la rar iti mai poti face itp-ul. Nu mai trimite oamenii la plimbari inutile...am trecut prin asta cu masina: itp expirat de 3 luni, oprit, atentionat de politist si lasat in pace, facut programare peste 3 zile, oprit iar de politie peste 2 zile (ghinion, a 2a zi faceam itp-ul) si luat talonul + amenda. Am facut itp-ul la rar grivita, nu se putea face la o statie itp.

 

A, da...se face itp-ul cu cartea masinii/moto, CI si se da cartonas cu viza itp pe el, de fapt anexa la talon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...