Sari la conținut

moshulik
 Share

Postări Recomandate

sa ma repet: MOTOCICLETELE NU AU LUMINI DE POZITIE. de ani buni exista ca standard obligatoriu faza scurta si faza lunga, atat. e obligatoriu sa circuli tot timpul cu faza scurta aprinsa, motiv pentru care din constructie se si aprinde faza scurta cand pui contactul. daca nu se aprinde nimic in far cand dai la cheie, e o potentiala problema la RAR / ITP.

LOL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 993
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Singurele mobre pe care eu personal am vazut sa nu aibe lumini de pozitie sunt cele care vin din fabrica cu far luminat de LED, si aici nu vorbesc de DRL-uri ci faza scurta si faza lunga cu LED. Exemplu honda NC750 my 2017, ducati multistrada 2017, r1 2017, kwak h2 ...

In rest toate mobrele cu becuri halogen au lumina de pozitie, chiar si fabricatie 2017 ca de exemplu Vstrom 1000 my2017, gsr 750, etc ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La a mea rasucind cheia spre stanga dincolo de "lock" se aprind pozitiile si poti scoate cheia (merg si avariile in pozitia aia). Cum se mai numesc si parking lights cred ca trebuie sa existe la TOATE autovehiculele. Inclusiv la cele cu far led, ar trebui sa se aprinda cumva ceva la intensitate redusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai vazut parking lights la modele mai noi de 2000 si ceva ... nici alea cu bec halogen si bec pozitie nu mai au de mult asa ceva.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ... vin cu o completare si rectificare:

- Toate mobrele honda cu hiss au scos parking lights de prin 2000 si ceva.

-suzuki, yamaha(nu toti anii post 2000) si triumph (asta am in hala acum) au toate parking lights (an 2016-17)

- la kawasaki difera de la model la model si de la an la an ... unele au parking lights comutand la stanga dupa pozitia Off, altele au la dreapta dupa contact pus, altele au hazard lights la dreapta contactului.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Info (nu stiu daca s-a mai postat).

ITP-ul nu este " ca la conserve" CI ramane la 2 ani ca si pana acum.

 

Sursa - experienta personala de la statia de ITP + discutie cu seful statie + om de la RAR.

 

Data la care s-a obinut informatia - 20.04.2018 !

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da toate bune , dar domnii de la ITP nu v-au informat ca din 20 Mai , daca-ti expira ITP ul iti este radiata din circulatie, nu-l mai poti reinnoi decat la RAR cu o taxa de vreo 300 Ron si probabil control la sange , plus ca vor pune camere de filmat la toate ITP urile . asa ca virgula care n-aveti ITP ul , acuma-i momentul :D

 

am aflat astea ieri cand am facut si eu ITP ul la motoru meu , si am ramas masca la povestea de mai sus , aberant !!

Editat de MariusTm29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da toate bune , dar domnii de la ITP nu v-au informat ca din 20 Mai , daca-ti expira ITP ul iti este radiata din circulatie, nu-l mai poti reinnoi decat la RAR cu o taxa de vreo 300 Ron si probabil control la sange , plus ca vor pune camere de filmat la toate ITP urile . asa ca virgula care n-aveti ITP ul , acuma-i momentul :D

 

am aflat astea ieri cand am facut si eu ITP ul la motoru meu , si am ramas masca la povestea de mai sus , aberant !!

cred ca este un pic altfel - daca te prinde in trafic se intapla asta (iti imobilizeaza utilajul, luat numere, amenda babana + rar).

eu nu mai am itp ( si implicit nu am mers cu ea) la o moto.

Platforma / duba la cea mai apropiata statie ITP si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate nu inteleg eu bine lista de acte de pe site de la drpciv, dar nu scrie acolo sa ai ITP recent. deci daca o cumperi din Romania in ianuarie, ar ramane cu ITP-ul pe care il are, pana expira ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E totusi nasoala legea asta. Sa zicem ca iti iei o moto iarna , apoi urmatorul itp pica tot iarna... ce rost are sa l faci iar atunci ? Ma gandesc si la cei care cumpara masini clasice si le reconditioneaza cativa ani...

Poti sa-l faci cand vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca este asa , nu iti radiaza nimeni vehiculul daca nu te prinde pe bulevard . Asa cum era si pana acum nu ai voie sa circuli fara itp pt ca iti ia numerele si iti da amendă. Treaba cu camerele probabil pt ce i care nu au vehiculele in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa te asigur ca daca vei merge cu o motocicleta cu ITP expirat la orice statie ITP , din 20 Mai nu-ti vor mai putea face ITP-ul pentru ca nu mai au voie si te vor trimite frumusel la RAR si te asteapta o taxa de peste 300 Ron , statiile ITP vor putea face Rar-ul doar daca masina sau motorul ce vine la ei are ITP inca valabil .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...