Sari la conținut

moshulik
 Share

Postări Recomandate

colegule, dupa cum iti spuneam, tu nu intelegi ce inseamna "de drept" sau nu ai citit corect ce scrie in a doua parte a postarii aleia. din momentul expirării ITP, AUTOMAT se considera si inmatricularea suspendata. ai talon dar nu e valabil, ai numere dar nu sunt valabile. nu vine nimeni sa ti le ia, nu esti obligat sa le depui tu la politie, dar ele isi pierd valabilitatea si dpdv legal este ca si cum nu ar exista.

daca esti si prins ca circuli asa, atunci ti se si ridica talonul si placutele si iei si amenda, atat pt itp expirat cat si pentru punerea in circulatie a unui vehicul cu inmatricularea suspendata. pana pe 20 mai nu iei si a doua amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 984
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

colegule, dupa cum iti spuneam, tu nu intelegi ce inseamna "de drept" sau nu ai citit corect ce scrie in a doua parte a postarii aleia. din momentul expirării ITP, AUTOMAT se considera si inmatricularea suspendata. ai talon dar nu e valabil, ai numere dar nu sunt valabile. nu vine nimeni sa ti le ia, nu esti obligat sa le depui tu la politie, dar ele isi pierd valabilitatea si dpdv legal este ca si cum nu ar exista.

daca esti si prins ca circuli asa, atunci ti se si ridica talonul si placutele si iei si amenda, atat pt itp expirat cat si pentru punerea in circulatie a unui vehicul cu inmatricularea suspendata. pana pe 20 mai nu iei si a doua amenda.

 

Colegule drag, cred că tu semeni puțin cu nevastă-mea, ești cam greu de lămurit :)

 

Suspendarea înmatriculării se manifestă în fapt ATUNCI când ți se rețin talonul și plăcuțele cu numere, DOAR atunci !

 

Motorul tău care stă parcat în curte sau garaj ESTE înmatriculat, oricând poți să-l sui pe o platformă, să mergi la un atelier agreat RAR și să-i faci ITP . Talonul și numărul NU ți-au fost ridicate de poliție !

 

Să-ți mai dau un argument : dacă ieși cu motorul fără ITP și ești prins iei amendă și se suspendă DE DREPT în matricularea DAR nu intri la penal pentru punerea în circulație a unui autovehicul neînmatriculat.

 

Dacă ar fi cum zici tu ar trebui să intri direct la penal !

 

Să ai o zi bună !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai fix asta ti se zice in textul ala pe care nu il intelegi tu. intreaba un avocat ce e aia suspendare de drept...

» Post actualizat in 24 Apr 2018 09:02

cred ca cel mai bine reluam discutia dupa 20 mai, in baza textului de lege. si despre suspendarea de drept, si despre obligativitatea de a face ITP-ul doar la RAR. asa, discutam discuții

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu niște precizări.

 

Cum nu-mi place să mă iau după „gura lumii” am dat niște telefoane. Iată ce-am aflat :

 

Suspendarea aia „de drept” se va face, după data de 20 mai, în cazul celor care cumpără un mijloc de transport și nu-l trec pe ei în maximum 90 de zile. Mi se pare ok, anul trecut nevastă-mea a primit o amendă de la ăia cu rovigneta deși mașina era vândută de aproape un an !

 

Pentru ITP expirat suspendarea înmatriculării se va face, ca și până acum, doar dacă ești prins în trafic.

 

Dacă vă uitați în articolul de lege modificat se spune clar că polițistul va ridica talonul și numerele dacă autovehiculul nu are RCA sau ITP valabile SAU are înmatricularea suspendată de drept adică cazul de mai sus!

 

Diferența va fi în modul în care îl vei putea repune în trafic :

 

- pentru cazurile în care poliția te-a prins în trafic cu ITP expirat SAU cu autovehicolul cu înmatricularea suspendată de drept nu vei putea efectua ITP decât la RAR. În plus, pentru cele suspendate de drept îți vei primi și o doua amendă, pentru punerea în circulație a unui autovehicul cu înmatricularea suspendată !

 

- Dacă ai ITP expirat la autovehicul dar NU ești surprins circulând cu el îi poți reînnoi oricând ITP la orice atelier agreat RAR, dacă îi duci pe platformă în curtea lor .

 

Să aveți o zi bună !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu niște precizări.

 

Cum nu-mi place să mă iau după „gura lumii” am dat niște telefoane. Iată ce-am aflat :

 

Suspendarea aia „de drept” se va face, după data de 20 mai, în cazul celor care cumpără un mijloc de transport și nu-l trec pe ei în maximum 90 de zile. Mi se pare ok, anul trecut nevastă-mea a primit o amendă de la ăia cu rovigneta deși mașina era vândută de aproape un an !

 

Pentru ITP expirat suspendarea înmatriculării se va face, ca și până acum, doar dacă ești prins în trafic.

 

Dacă vă uitați în articolul de lege modificat se spune clar că polițistul va ridica talonul și numerele dacă autovehiculul nu are RCA sau ITP valabile SAU are înmatricularea suspendată de drept adică cazul de mai sus!

 

Diferența va fi în modul în care îl vei putea repune în trafic :

 

- pentru cazurile în care poliția te-a prins în trafic cu ITP expirat SAU cu autovehicolul cu înmatricularea suspendată de drept nu vei putea efectua ITP decât la RAR. În plus, pentru cele suspendate de drept îți vei primi și o doua amendă, pentru punerea în circulație a unui autovehicul cu înmatricularea suspendată !

 

- Dacă ai ITP expirat la autovehicul dar NU ești surprins circulând cu el îi poți reînnoi oricând ITP la orice atelier agreat RAR, dacă îi duci pe platformă în curtea lor .

 

Să aveți o zi bună !

 

Intrebare: daca nu il duc pe platforma, nu imi face ITP-ul?

Altfel spus, trebuie dovedit cu factura de transport ca motorul a fost adus pe platforma pana in curte la ITP?

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: daca nu il duc pe platforma, nu imi face ITP-ul?

Altfel spus, trebuie dovedit cu factura de transport ca motorul a fost adus pe platforma pana in curte la ITP?

 

Merci.

Asta ar fi maximul de prostie (care evident in RO nu este exclus).

O impingi de coarne in curte ITP-ului. Asa ai venit cu ea de acasa :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vă uitați în articolul de lege modificat [...]

una dintre probleme(le mele) este ca nu am vazut articolul ala pe niciunde. ai un link, pls?

Eu am comentat strict pe postarea alora de la MAI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Intrebare: daca nu il duc pe platforma, nu imi face ITP-ul?

Altfel spus, trebuie dovedit cu factura de transport ca motorul a fost adus pe platforma pana in curte la ITP?

 

Merci.

Nu exista asa ceva .Fiecare se descurca exact ca si pana acum atunci cand trebuie sa-si faca itp-ul dupa expirare.

Multa agitatie pentru nimic .Legal nici pana acum nu aveai voie sa mergi la RAR pe roti cu itp expirat dar s-a practicat fara probleme .Mai sunt si oameni ghinionisti care gasesc lame si in pasarica ,dar restul o sa ne descurcam.Relax.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://lege5.ro/Gratuit/ge3dsnzwha2q/ordonanta-nr-14-2017-pentru-modificarea-si-completarea-ordonantei-de-urgenta-a-guvernului-nr-195-2002-privind-circulatia-pe-drumurile-publice

 

Definirea suspendarii inmatricularii: art. 6, pct 29 indice 1

Suspendarea de drept a inmatricularii la expirarea ITP: art. 11 alin (4) indice 5

 

Ca si consecinte juridice nu-s schimbari fata de vechea legislatie. Esti prins, iei amenda si ti se retine certificatul si placutele. Nu esti prins, sa fii sanatos! Suspendarea inmatricularii nu este in niciun caz echivalenta cu "conducerea unui autovehicul neinmatriculat", deci nici vorba de vreo incadrare penala.

 

Si daca tot v-am dat link-ul, vedeti si art. 44 alin (2) care prevede ca "În circulația pe autostrăzi, pe drumurile expres și pe cele naționale europene (E) conducătorii de autovehicule și tractoare agricole sau forestiere sunt obligați să folosească și în timpul zilei luminile de întâlnire sau luminile pentru circulația diurnă." Mie mi-e mai frica de tractoarele forestiere pe autostrazi decat de suspendarea inmatricularii...

 

... nu am vazut articolul ala pe niciunde. ai un link, pls?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. VI. -

(1) La data de 20 mai 2018 se suspendă de drept înmatricularea vehiculelor ale căror inspecții tehnice periodice au expirat sau au fost anulate înainte de această dată.

(2) Suspendarea înmatriculării prevăzută la alin. (1) se înregistrează în Registrul național de evidență a permiselor de conducere și a vehiculelor înmatriculate de către autoritatea competentă de înmatriculare, respectiv Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor.

-----------------------------------------------

(45) Suspendarea de drept a înmatriculării vehiculului intervine și la data expirării sau, după caz, a anulării inspecției tehnice periodice și încetează la data la care vehiculul trece o nouă inspecție tehnică periodică.

-----------------------------------------------

Nu suntem in stare sa intelegem la fel un text de lege, in mod evident. Dupa cum i-am sugerat si colegului de mai sus, intreaba un avocat ce inseamna ca inmatricularea se suspenda de drept la data expirarii ITP. "de drept" inseamna automat, atata cat stiu eu termenii astia. Nu scrie acolo ca se suspenda de organ la control daca ai ITP expirat, aia nu e "de drept".

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu suntem in stare sa intelegem la fel un text de lege, in mod evident. Dupa cum i-am sugerat si colegului de mai sus, intreaba un avocat ce inseamna ca inmatricularea se suspenda de drept la data expirarii ITP. "de drept" inseamna automat, atata cat stiu eu termenii astia. Nu scrie acolo ca se suspenda de organ la control daca ai ITP expirat, aia nu e "de drept".

Colegule, ți-am mai zis că ai ceva comun cu nevastă-mea și ea vrea să aibe întodeauna dreptate :)

Deci nu te mai contrazic.

Doar o remarcă mai fac la subiectul acesta și pun punct disputei, cineva care lucrează în domeniu mi-a zis : „crezi că vom sta toată ziua cu nasul în calculator să suspendăm înmatriculări ?” .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se face cu un script banal toata treaba asta.

Nu trebuie sa stea nimeni sa caute ITP-uri expirate ca sa suspende inmatriculari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine face script, tot o firma de-a lu' ghita? Ca de costat sigur o sa coste cat alea de lanseaza sabeliti pe orbita...

Pan' la urma e ca mine, se suspenda fara sa te prinda pe drum! Ce inseamna insa exact - naiba stie. Eu am o masina care nu mai are itp de vreo 10 ani, circula doar pe platforma. Nu ma intereseaza ca imi suspenda inmatricularea, doar daca scap si de plata impozitului cu ocazia asta! :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pan' la urma e ca mine, se suspenda fara sa te prinda pe drum! Ce inseamna insa exact - naiba stie. Eu am o masina care nu mai are itp de vreo 10 ani, circula doar pe platforma. Nu ma intereseaza ca imi suspenda inmatricularea, doar daca scap si de plata impozitului cu ocazia asta! :D

 

Au venit cu precizări.

 

Nu vine nimeni la tine acasă să-ți ia numerele și talonul și nici nu te cheamă la biroul înmatriculări să le predai tu.

 

Este exact așa cum mi-a zis amicul meu mai demult : dacă nu ieși cu mașina sau motorul în trafic nimeni nu-ți are treaba dacă ai ITP expirat, înmatricularea rămâne valabilă, dacă însă te prind fără ea pe drum public îți ridică numerele și talonul . Dacă ai ITP expirat și duci motorul la orice atelier abilitat RAR (e problema ta cum ajungi acolo, pe barba ta sau pe șalupă) și faci ITP poți circula din nou legal.

 

„Şeful Direcţiei Regim Permise, Florin Cătană, a anunţat că începând cu data de 20 mai se va introduce noţiunea de suspendare a înmatriculării autovehiculului, operaţiune care constă în interzicerea temporară a folosirii acestuia pe drumul public, conform Agerpres.

„A fost emisă anul trecut ordonanţa 14/2017, noutăţile fiind că, prin acest act normativ, începând cu data de 20 mai se introduce noţiunea de suspendare a înmatriculării autovehiculului, operaţiune care constă în interzicerea temporară a folosirii acestuia pe drumul public. Modificările legislative vin pe fondul transpunerii unui pachet legislativ european, dar şi pe fondul solicitării foarte multor cetăţeni cu privire la finalitatea procesului de transcriere a autovehiculului în Registrul Naţional de Evidenţă”, a spus Cătană, miercuri, într-o conferinţă de presă la sediul Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV).

El a precizat că acest lucru nu echivalează cu o radiere şi că înmatricularea rămâne valabilă, numai că autovehiculul nu mai poate fi utilizat până nu se remediază motivul pentru care a fost dispusă măsura suspendării.

 

http://www.banatulazi.ro/legislatie-dura-din-20-mai-soferii-care-incalca-legea-raman-fara-masini/

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se introduce noţiunea de suspendare a înmatriculării autovehiculului,

am o nelamurire, pana ajung sa caut eu prin codul rutier mai pe seara: pana acum nu exista notiunea suspendarii inmatricularii fara drept de circulatie? permisul stiu ca se suspenda cu dovada cu sau fara drept drept de circulatie.... certificatul de inmatriculare nu se ridica dupa acelasi model si pana acum?

» Post actualizat in 17 May 2018 09:11

pana pe 20 mai, ce prevede legea pt aia prinsi cu ITP expirat in trafic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Exista notiunea retinerii si apoi suspendarii certificatului de inmatriculare, care poate fi cu dovada cu sau fara drept de circulatie. Pana acum, daca erai prins fara itp in trafic, ti se retinea certificatul de inmatriculare, luai amenda si puncte si ti se elibera dovada cu drept de circulatie 15 zile. De poimaine, daca esti prins circuland fara itp in trafic ti se retine certificatul, placutele, iei amenda si puncte si ti se elibereaza dovada fara drept de circulatie. La art. 112 din OUG195/2012 erau prevazute lucrurile astea.

Inca n-am fost curios sa citesc mai departe sa vad unde te incadrezi daca dupa ce ti-a retinut placutele si certificatul incerci sa pleci cu autovehiculul.

Oricum, suspendarea inmatricularii e prin definitie "fara drept de circulatie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si se taie spaga inspectorilor rar, bani care partial merg la partid? N-as prea crede...

 

Se merge pe usa din spate...

Idee buna, implemenatata prost. Business as usual!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...