Sari la conținut

moshulik
 Share

Postări Recomandate

Ai avut ghinion cu Automecanica.

Eu m-am dus cu mobra nespalata ca sa testez apele si mi-au zis s-o spal .

 

A doua zi m-am dus cu ea spalata si dupa vre-o ora am plecat cu ITP-ul . 25ron, fara balamuc, spagi si alte chestii.

Cica trebuia sa vina nu stiu cine dracu sa faca dar dupa ce l-am asteptat vre-o jumatate de ora si nu aparuse , i s-a facut mila lu nenea ala de mine ca incepea sa ploua si mi l-a facut.

 

Over all, oameni cam relaxati dar care macar nu mi-au dat dureri de cap.

Mie mi-a convenit sa ma duc de 2 ori pt ca stau in zona si am facut doar 5 minute in plus la drumu spre servici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 984
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrebare stupida:

unde verific daca sunt cu ITPul la zi ? Pana acum nu m-a oprit nici un politist sa ma intrebe de ITP

 

Am cumparat moto in Aprilie2006 si nu mai stiu pana cand e valabil ITPul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie in talon pe ultima pagina data expirarii itp-ului

 

 

merci mult

 

oups...

 

Data urmatoare inspectii tehnice : 13.05.2006

Certificat eliberat la 26.04.2006.

 

Cu alte cuvinte eu am mers din Mai si pana acum fata ITP. Pfoaaaa.....

 

totusi cat e valabil acest ITP ? nu poate fi o greseala? sa fii stampilat ei aiurea anul (vrand sa zica Data urmatoare inspectii tehnice 13.05.2008) ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ITP-ul este valabil 2 ani de zile si se transmite la vanzarea motorului fiind inscrisa data de expirare in noul talon.

Adica posesorul anterior facut ITP sau RAR-ul in mai 2004, a tinut motorul pana in aprilie si ti l-a vandut tie.

Tu ar fi trebuit sa te uiti la data de expirare a ITP-ului si sa-l pui sa il refaca, impuscand 2 iepuri : la ITP se verifica seriile si starea generala a motoretei si se fac fotografii si in plus te scapai de o grija pt urmatorii 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Cei care vor sa verifice in baza de date a R.A.R-ului daca au inspectia valabila (au fost cazuri cind firme fantoma au facut inspectii fara a fi autorizate),pot sa acceseze adresa www.rarom.ro si in partea stinga pe ultimul rind aveti Verificare ITP.Trebuie sa introduceti seria cartii de identitate a vehiculului si primiti un mesaj daca sunteti sau nu in baza de date si pina la ce data aveti inspectia tehnica valabila. Bye!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o lista cu centrele autorizate RAR unde se poate face ITPul la motociclete in Bucuresti.

 

E doar munca de copy / paste, dar asa le gasim mai usor.

Voi suna maine la cateva dintre ele sa aflu si preturi

ITP_Bucuresti.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

dupa noua lege ca sa iti faca itp-ul trebuie sa ai rca si se pare ca e obligatoriu dar daca cunosti pe cineva iti poate face si fara!

 

DA TREBUIE RCA! EU AM FACUT AZI LA LUICA LA AUTOMECANICA SI IN ZECE MINUTE ERAM GATA! AM PLATIT 30 LEI NOI SI ATAT! A FACUT O POZA SI A VAZUT SERIILE! SUPER DE TREABA OAMENII !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde-s astia?

 

 

PAI NU STIU DE UNDE VII CA SA ITI EXPLIC! DE LA CITY MALL DREPT ! TRECI DE PIATA PROGESU! MAI MERGI 3 4 STAII DE TRANVAI SI INAINTE DE PRIMA INTERSECTIE SEMAFORIZATA E SERVICEUL PE DREAPTA! CHIAR IN STATIA DE TRANVAI! PE DREAPTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am facut ITP la Adi Star Impex pe Sos Fundeni .... 2568049 e telefonul ...

Absolut nici o problema. Repede si mai ales fara spaga.

Pretul e 50 lei, lucreaza si sambata.

 

Foarte multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema. la voshod tre" sa fac itp-ul dar am seria de pe motor trecuta gresit in acte. seria pe motor este 1-06... si pe carte este trecuta 1-U6...pot face itp-ul?? si pe cadru este 'N'(intors dehhh rusa asta) si in acte este trecut 'I'. este vreo problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

No, deci am fo si eu azi la Shama sa-mi fac ITP-ul (expirat pe 01.04.2007 :lol:) dupa ce am scos din service proaspatul vopsit Eliminator...Auzisem eu niste zvonuri cum ca nu-ti da ITP-ul daca nu corespunde culoarea din acte cu cea de pe motor, da' am zis sa incerc, mai ales ca la ce noroc am sigur ma oprea si politia in drum spre RAR si-mi salta talonu'.

 

Boon, planul era asha: scos motoru din service de dimineata, ITP si apoi RAR - programare la 12:45. Rezolv cu service-ul, la 11:00 ma infiintez la Shama, dau actele + spaga de rigoare, explicandu-i in acelasi timp ca tre sa ajung si la RAR la 12:45. Ala se scarpina, zice ca nu prea crede, dar in fine cica rezolvam...Trec vreo 2 masini in fata mea astfel ca la ora 14:00 (!!!) imi vine si mie randul. Cand, stupoare, ala imi zice ca nu poate sa-mi faca absolut nimic, pt ca nu corespunde culoarea si sa vin din nou cu motoru' dupa ce rezolv cu RARul!!! :lol: "pai bine dom'ne, nu puteai sa zici si matale acu 3 ore cand am venit??", ridica ala din umeri si dupa capu lui aia era...noroc ca apare in acel moment si dl. Bucataru (care e chiar ok) si imi scrie raportu de inspectie cu care pot sa circul 30 zile si-mi spune sa vin doar cu actele dupa ce rezolv cu RARu, sa-mi puna si abtibildu'.

 

Pana la urma a fost oarecum ok (deh, nici eu nu eram tocma' in regula), dar totusi prea mult timp pierdut aiurea si acu, citind topicu, imi dau seama ca e si dublu ca pret fata de alte service-uri...

Editat de AncaR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, deci am fo si eu azi la Shama sa-mi fac ITP-ul (expirat pe 01.04.2007 :lol:) dupa ce am scos din service proaspatul vopsit Eliminator...Auzisem eu niste zvonuri cum ca nu-ti da ITP-ul daca nu corespunde culoarea din acte cu cea de pe motor, da' am zis sa incerc, mai ales ca la ce noroc am sigur ma oprea si politia in drum spre RAR si-mi salta talonu'.

 

Boon, planul era asha: scos motoru din service de dimineata, ITP si apoi RAR - programare la 12:45. Rezolv cu service-ul, la 11:00 ma infiintez la Shama, dau actele + spaga de rigoare, explicandu-i in acelasi timp ca tre sa ajung si la RAR la 12:45. Ala se scarpina, zice ca nu prea crede, dar in fine cica rezolvam...Trec vreo 2 masini in fata mea astfel ca la ora 14:00 (!!!) imi vine si mie randul. Cand, stupoare, ala imi zice ca nu poate sa-mi faca absolut nimic, pt ca nu corespunde culoarea si sa vin din nou cu motoru' dupa ce rezolv cu RARul!!! :lol: "pai bine dom'ne, nu puteai sa zici si matale acu 3 ore cand am venit??", ridica ala din umeri si dupa capu lui aia era...noroc ca apare in acel moment si dl. Bucataru (chiar e chiar ok) si imi scrie raportu de inspectie cu care pot sa circul 30 zile si-mi spune sa vin doar cu actele dupa ce rezolv cu RARu, sa-mi puna si abtibildu'.

 

Pana la urma a fost oarecum ok (deh, nici eu nu eram tocma' in regula), dar totusi prea mult timp pierdut aiurea si acu, citind topicu, imi dau seama ca e si dublu ca pret fata de alte service-uri...

 

 

 

Buna

Pai cine trebuia sa-ti faca ITP-ul? Pe sos. Piperei ai fost din moment ce a aparut Bucataru...

Dar totusi sunt si io curioasa...da-mi si mie un nume...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Pai cine trebuia sa-ti faca ITP-ul? Pe sos. Piperei ai fost din moment ce a aparut Bucataru...

Dar totusi sunt si io curioasa...da-mi si mie un nume...

 

In Pipera am fost...nu stiu cum il cheama pe nenea care era in acel moment "in charge"...in fine, bine ca am rezolvat cu dl. Bucataru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut ieri itp-ul la INSCUT, pe blvd. Preciziei, pret 30ron....tipul de acolo pare relativ ok, totusi ce ma nedumereste este ca era sa ma respinga pt tobe goale (asta am inteles-o), ghidon custom si comenzi avansate (comenzile nu-s facute pe genunchi de vreun meserias).... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut azi ITP la Sama, in sfarshit

foarte profi, nici o coada, nici o programare, dar m-a costat 1.250.000, nu e cam "PIPERAt"?

din ce am mai citit pe topic, in alte parti e 300?

asta nu e o taxa care trebuie sa fie la fel?

ca nu s-a uitat decat la lumini si la serii, eu chiar as fi vrut sa-i faca o verificare la sange sa mai stiu si eu una alta...

plm

 

bafta baieti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

am facut azi ITP la Sama, in sfarshit

foarte profi, nici o coada, nici o programare, dar m-a costat 1.250.000, nu e cam "PIPERAt"?

din ce am mai citit pe topic, in alte parti e 300?

asta nu e o taxa care trebuie sa fie la fel?

ca nu s-a uitat decat la lumini si la serii, eu chiar as fi vrut sa-i faca o verificare la sange sa mai stiu si eu una alta...

plm

 

bafta baieti

piata itp-urilor s-a liberalizat, fiecare agent economic autorizat isi poate stabili singur tarifele, RAR-ul doar le livreaza niste tarife recomandate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...