Sari la conținut

Detinatori de Kawasaki Zx10


IceCube
 Share

Postări Recomandate

As cam vrea sa modific modul de functionare al farului la ZX10R Gen 3 sa arda ambele becuri atat pe faza lunga cat si pe faza scurta.

Din fabrica pe faza scurta arde un bec iar pe faza lunga se aprinde si celalalt bec.

Ma gandeam ca ar fi o imbunatatie pe timp de noapte ca faza scurta sa aprinda ambele becuri.

 

Recomanda cineva un electrician in Bucuresti sau imprejurimi, capabil sa faca modificarile mai sus mentionate?

Un mecanic bun care lucreaza pe Kawa si are harti de putere diferite? Spre exemplu nu-mi place cum trage intr-a 1a si a 2-a in ture joase, nu-i suficient de responsive si as vrea o imbunatatire aici.

 

Sanatate!

Editat de wtf?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 740
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 45 minute, wtf? a spus:

As cam vrea sa modific modul de functionare al farului la ZX10R Gen 3 sa arda ambele becuri atat pe faza lunga cat si pe faza scurta.

Din fabrica pe faza scurta arde un bec iar pe faza lunga se aprinde si celalalt bec.

Ma gandeam ca ar fi o imbunatatie pe timp de noapte ca faza scurta sa aprinda ambele becuri.

 

Recomanda cineva un electrician in Bucuresti sau imprejurimi, capabil sa faca modificarile mai sus mentionate?

 

Mă întreb dacă se poate, pentru că o astfel de implementare nu înseamnă cumva că și oglinzile farurilor sunt adaptate strict pentru fazele respective?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, pierrotlefou said:

Mă întreb dacă se poate, pentru că o astfel de implementare nu înseamnă cumva că și oglinzile farurilor sunt adaptate strict pentru fazele respective?

Posibil sa ai dreptate. 

Cat despre "oglinzile farurilor", modelul acesta are lupe atat faza scurta cat si faza lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, wtf? a spus:

Posibil sa ai dreptate. 

Cat despre "oglinzile farurilor", modelul acesta are lupe atat faza scurta cat si faza lunga.

Nu am mai facut dar am mai vrut :) Am incrrcat eu asta pe un CBR1000 2006... problema este ca oglinda farului din dreapta e setata pe faza lunga și dacă aduci alimentare la bec din faza scurta este ca și cum ai merge cu faza lunga tot timpul. Dacă reglezi oglinda farului din dreapta pentru faza scurta, când comuți pe faza lunga nu-și mai face treaba ca e reglat în balarii deja....sper ca m-am făcut inteles

Referitor la cum trage motoreta în primele trepte, Kawasaki are cutia foarte lunga în primele trepte, așa au făcut-o ei... Poți sa resoftezi motoreta la @TNG, mi-a resoftat Georgica și mie un ZX10 și rezultatul a fost spectaculos

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
On 8/31/2023 at 8:33 PM, pierrotlefou said:

Atunci e și mai complicat...

E ok, am renuntat la idee. Voi merge pe becuri tip LED 

On 9/1/2023 at 8:57 AM, piticot said:

Nu am mai facut dar am mai vrut :) Am incrrcat eu asta pe un CBR1000 2006... problema este ca oglinda farului din dreapta e setata pe faza lunga și dacă aduci alimentare la bec din faza scurta este ca și cum ai merge cu faza lunga tot timpul. Dacă reglezi oglinda farului din dreapta pentru faza scurta, când comuți pe faza lunga nu-și mai face treaba ca e reglat în balarii deja....sper ca m-am făcut inteles

Referitor la cum trage motoreta în primele trepte, Kawasaki are cutia foarte lunga în primele trepte, așa au făcut-o ei... Poți sa resoftezi motoreta la @TNG, mi-a resoftat Georgica și mie un ZX10 și rezultatul a fost spectaculos

Bafta!

Pare prea multa bataie de cap sa fac ambele becuri sa mearga simultan astfel ca am renuntat la idee si voi monta cele mai bune leduri pe care le voi gasi in tara, dar asta dupa ce ii fac RAR-ul ca mi-e teama ca aia de la RAR vor face figuri din cauza puterii luminii.

On 9/1/2023 at 11:39 AM, apriliacluj said:

si eu il recomand cu caldura pe @TNG!

Ma cunosc cu TNG-ul de foarte multi ani, el se ocupa de motocicletele pe care le-am avut anii trecuti.

Multumesc pentru recomandare.

 

Acum mai este in discutie un subiect.

Am fost proprietar de Suzuki GSXR 1000 K7 care din punctul meu de vedere are o ciclistica foarte buna. Motocicleta aia parca ia virajul singura ghidata cu picioarele din rezervor, ma rog, din bazin.

Ei bine ZX10R-ul asta ma lupt efectiv cu ghidonul in curbe, am impresia ca da sa cada iar eu ma simt nevoit sa pun multa contra in ghidon sa nu vireze mai mult nefiind necesar. 

Asta le este comportamentul sau o fi ceva neregula cu a mea? Gen amortizorul Ohlins, suspensia nereglata pe greutatea mea?

 

@TNG o parere din partea ta este bine-venita! Multam

 

 

Editat de wtf?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 14.09.2023 la 13:53, wtf? a spus:

E ok, am renuntat la idee. Voi merge pe becuri tip LED 

Pare prea multa bataie de cap sa fac ambele becuri sa mearga simultan astfel ca am renuntat la idee si voi monta cele mai bune leduri pe care le voi gasi in tara, dar asta dupa ce ii fac RAR-ul ca mi-e teama ca aia de la RAR vor face figuri din cauza puterii luminii.

Ma cunosc cu TNG-ul de foarte multi ani, el se ocupa de motocicletele pe care le-am avut anii trecuti.

Multumesc pentru recomandare.

 

Acum mai este in discutie un subiect.

Am fost proprietar de Suzuki GSXR 1000 K7 care din punctul meu de vedere are o ciclistica foarte buna. Motocicleta aia parca ia virajul singura ghidata cu picioarele din rezervor, ma rog, din bazin.

Ei bine ZX10R-ul asta ma lupt efectiv cu ghidonul in curbe, am impresia ca da sa cada iar eu ma simt nevoit sa pun multa contra in ghidon sa nu vireze mai mult nefiind necesar. 

Asta le este comportamentul sau o fi ceva neregula cu a mea? Gen amortizorul Ohlins, suspensia nereglata pe greutatea mea?

 

@TNG o parere din partea ta este bine-venita! Multam

 

 

Service furca fata, verificat amortizor spate, reglate pe greutate si hidraulica,presiune anvelope.

Cu cat o sa impingi mai mult in ghidon cu atat se va apleca mai tare...😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT , un stator de china sa fie asa prost? Am schimbat  doua statoare china  luna asta si acuma sa ars din nou si trebuie sa i cumpar pe al 3 lea dar imi este frica sa cumpar unu scump ca poate se arde si ala in 2-3 zile..Am probleme la electric sau am prins statoare proaste?Mecanicul a spus de statorul vechi ca era in scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/23/2023 at 3:05 PM, TNG said:

Service furca fata, verificat amortizor spate, reglate pe greutate si hidraulica,presiune anvelope.

Cu cat o sa impingi mai mult in ghidon cu atat se va apleca mai tare...😄

Le iau in considerare la primavara cand voi face inmatriculare permanenta.

On 9/25/2023 at 3:42 AM, Sher said:

Ce pneuri ai?

Metzeler Sportec M7 RR 190 55

Evident ca inainte sa mi-o vanda, fostul proprietar a facut burnout si a indreptat guma pe mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut.

Am schimbat ieri guma spate care era dreapta pe mijloc iar lucrul asta a schimbat in bine comportamentul motocicletei pe viraje. Acum am pus Supercorsa SC1.

 

P.S. Am un set de semighidoane touring ABM Germany, care au fost montate pe ZX10-le meu iar eu nu le folosesc, mi-am pus stock. Daca e cineva interesat de ele, le vand cu 1250 RON.


Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Vreau sa confirm cu voi cei care aveti generatia 3 de ZX10.

Lupa din dreapta este clara. (Faza scurta)

Lupa din stanga este tulbure. (Faza lunga)

 

Este normala configuratia asta sau este o problema cu lupa stanga de pe motorul meu?

WhatsApp Image 2023-10-30 at 13.38.38.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
On 1/13/2024 at 11:44 AM, Sher said:

Din ce am mai auzit, -1 pe fata.

Multumesc pentru raspuns. Si eu cam tot la varianta asta m-am gandit, desi pe net am mai vazut combinatii de -1 cu +1. 

Cel mai probabil voi cumpara pinionul cu 16 dinti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...