Jump to content

Cateva Sfaturi...va Rog!

Recommended Posts

Ionita e ok, dar e cam "foamea de bani", am facut si eu cu el 2-3 sedinte si dupa aia am facut cu Gelu Sandu de la scoala Scorpion (era in acelasi poligon), are doua motoare cam terminate, dar la inceput poti sa faci pe unul mic care e foarte usor ... e super omul si pretul e mai mic !

Iar in privinta motorului dupa ce luati permisul daca merge-ti bine pe alea de la scoala va puteti adapta pe motoare si mai mari. Eu am 50kg si sunt destul de tembel sa-mi iau un 600cmc ca prim motor. Deci daca peste o luna mai postez mesaje pe aici ... se poate ! ... daca nu ... ;)

Edited by ZMY
  • 2 weeks later...
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Si sincer dintre motoretele astea doua ti as recomanda ducati monster :burnout:

--- Mesaj completat în 06 Apr 2008 16:50 -------------
cb 500 si er 5 sunt la fel la aceeasi clasa numai ca eu iti recomand honda e mult mai fiabila fata de kawa :cheers: bafta

As vrea sa-mi spuneti totusi motivul pt care D-ul Ionita nu accepta fete. S-a cam codit cand am vb la telefon, intr-adevar. Stau si ma intreb acum, m-a rugat sa-l contactez la jumatatea lunii aprilie doar ca sa traga de timp, sau chiar are clienti de anul trecut?

Chiar are clienti de anul trecut, unii chiar o sa vina la poligon o data cu tine (adica eu) , ramane sa ne vedem in poligon!

nea mihai accepta fete, dar doar pe cele indemanatice, sau ma rog care sunt in stare sa tina motoru (am vazut si eu niste fetite anu trecut pe acolo , cred ca dadeau de A1, nu stiau sa mearga in picioare, de motor nu mai incape vorba), nu am nimic cu cei de A1, caci ma numar printre ei, a nu se intelege gresit!

SI app de mobra, eu votez Honda. :burnout:

Edited by StefanLeonte

Sunt pe punctul de a face investitia cea mare. Am de ales intre kawasaki er 5 si honda cb 500.

Cam ce cred cunoscatorii?

Oricare dintre ele este o alegere f. buna pentru tine. Teoretic Honda, la modul general vorbind este mai fiabila, dar nici Kawa nu e rea, mai ales ca motorul de 500 de pe ER este folosit din 1988 si pe GPZ si pe KLE, chiar si pe GPZ-ul de 400, doar alezajul ese mai mic!

Ca parere personala as alege-o pe cea care merge mai bine, arata mai bine, si are km mai putini!

Bafta! :burnout:

am auzit zilele astea pe la radio-TV ca din 2009 sau 2010 (nu mai tin minte cu siguranta) este posibil ca circulatia vehiculelor non-euro sa fie interzisa pe drumurile publice. desi pt mobre este o mare tampenie ( ca o motocicleta nu polueaza cat o masina) legea se discuta si are mari sanse sa fie pusa in practica, cel putin eu acum sunt in cautare de mobra si ma uit dupa una cu euro, te sfatuiesc si pe tine sa faci la fel.

Daca stie cineva mai multe detalii despre proiectu asta de lege ar face un mare pui de bine sa ne spuna si noua.

am auzit zilele astea pe la radio-TV ca din 2009 sau 2010 (nu mai tin minte cu siguranta) este posibil ca circulatia vehiculelor non-euro sa fie interzisa pe drumurile publice. desi pt mobre este o mare tampenie ( ca o motocicleta nu polueaza cat o masina) legea se discuta si are mari sanse sa fie pusa in practica, cel putin eu acum sunt in cautare de mobra si ma uit dupa una cu euro, te sfatuiesc si pe tine sa faci la fel.

Daca stie cineva mai multe detalii despre proiectu asta de lege ar face un mare pui de bine sa ne spuna si noua.

Stimate Coleg,

Ce transmit unii "profesionisti" in eter .... nu concorda intotdeauna cu legea.... Deh, in Romania, multe se fac dupa ureche, iar mass-media se incadreaza usor in acest sector (scuze pentru adevaratii PROFESIONISTI, dar stim cu totii ca padure fara uscaturi.... nu prea se poate.

Pe scurt:

1. Restrictii pe anumite sectoare, se poate, interzicere nu cred.

2. Acte normative in materie:

- interne - respecta (in fapt aplica aquitus-ul comunitar): Ordinul MPTL 211/2003, completat prin Ordinul MPTL 2218/2005 - transpun (partial) Directiva Parlamentului European Âşi a Consiliului nr. 2004/3/CE din 11 februarie 2004, care modifică directivele Consiliului 70/156/CEE Âşi 80/1268/CEE în ceea ce priveÂşte măsurarea emisiilor de dioxid de carbon Âşi a consumului de carburant al autovehiculelor din categoria N1

(JurnalulOficial nr. L 049, 19/02/2004),Directiva Comisiei nr. 2004/78/CE din 29 aprilie 2004, care modifică Directiva Parlamentului European Âşi a Consiliului 2001/56/CE privind încălzirea habitaclului autovehiculelor

Âşi remorcilor acestora Âşi Directiva Consiliului 70/156/CEE, în vederea adaptării lor la progresul tehnic (Jurnalul Oficial nr.L 153, 30/04/2004), Directiva Comisiei nr. 2004/86/CE din 5 iulie 2004, care modifică, în scopul adaptării la progresul tehnic, Directiva Consiliului 93/93/CEE privind masele Âşi dimensiunile autovehiculelor cu două sau trei roți (Jurnalul Oficial nr. L 236, 07/07/2004), Directiva Comisiei nr. 2004/104/CE din 14 octombrie 2004 privind adaptarea la progresul tehnic a Directivei Consiliului 72/245/CEE privind interferența radio (compatibilitate electromagnetică) a vehiculelor Âşi care modifică Directiva Consiliului 70/156/CEE privind armonizarea legislației statelor membre cu privire la omologarea de tip a autovehiculelor Âşi a remorcilor acestora (Jurnalul Oficial nr. L 056, 02/03/2005) Directiva Comisiei nr. 2005/11/CE din 16 februarie 2005, care modifică, în scopul adaptării la progresul tehnic, Directiva Consiliului 92/23/CEE privind pneurile autovehiculelor Âşi a remorcilor acestora, precum Âşi montarea lor (Jurnalul Oficial nr. L 046, 17/02/2005).

- ale CE - APLICABILE COMUNITAR - Directiva 93/93/CEE a Consiliului, modificata si completata prin DIRECTIVA 2004/86/CE a Comisiei.

PE SCURT:

Daca motoru' ala care-l vrei A MAI FOST INMATRICULAT IN C.E., NU-TI FACE GRIJI.

Anexez directiva 93/93/cee si directiva 2004/86/c3.

Sper ca micile mele informatii au fost de natura sa-ti aline framantarea....

Directiva_93.93.cee.pdf

Directiva_2003.77.ce.pdf

Mai Dane, cum poti da asemenea sfaturi unei fete, cum doamne iarta-ma sa mearga o fata pe asemenea motorete si incepatoare cand si pentru un barbat de multe ori sunt destul de dificile.

"daca cumva te refuza, da-mi un p.m" nu stiam ca Mihai are un sef!

Daca i-l cunosteai asa de bine pe Mihai ai fi stiut ca el refuza cca.99% din fetele care vin la el, ..... motivele, intreaba-l personal!

Daca deschidea topicul asta un baiat sa dea naiba daca va inghesuiati careva cu atatea sfaturi, dar cum a-ti vazut ca este o fata hai cu parerea ca poate deh nu se stie. Si nu spun asta pentru toti care au postat aici ci doar pentru cei care,..... se stiu ei mai bine!

Baieti, de astazi ma numar printre cele 1% fete care fac scoala cu domnul Ionita. La finalul discutiei cu dumnealui, discutie care ar putea trece lejer drept un adevarat test psihologic, intr-adevar purtata in stilul caracteristic despre care tot vorbeati, am avut parte de o puternica strangere de mana si pot sa spun ca m-am simtit mandra.

daca pici pe tura cu un baiat Mihai(face scoala si el acum ) cu o masina "W" cu geamuri negre sa nu te mai dai jos de pe mobra :bigstar: sa.l lasi sa ashtepte =))

daca pici pe tura cu un baiat Mihai(face scoala si el acum ) cu o masina "W" cu geamuri negre sa nu te mai dai jos de pe mobra :finger: sa.l lasi sa ashtepte =))

Iar m-a amanat... :bigstar: . Dupa Paste.... Asta e, trebuie sa ma impac cu situatia

Edited by cold5ghost

Iar m-a amanat... :bigstar: . Dupa Paste.... Asta e, trebuie sa ma impac cu situatia

Uite un sfat prietenesc: Daca ar fi sa ti cont de numarul pe care ti la dat Mihai in programatorul lui o sa incepi scoala in august! Ai doua alternative, ori insisti mai mult la Mihai(dar nu prin tel), ori alegi alt instructor!

Poate multi nu mau crezut cand am spus ca Mihai se cam codeste cand vine vorba sa faca fete motocicliste, dar ... asta e! :finger:

Uite un sfat prietenesc: Daca ar fi sa ti cont de numarul pe care ti la dat Mihai in programatorul lui o sa incepi scoala in august! Ai doua alternative, ori insisti mai mult la Mihai(dar nu prin tel), ori alegi alt instructor!

Poate multi nu mau crezut cand am spus ca Mihai se cam codeste cand vine vorba sa faca fete motocicliste, dar ... asta e! :bigstar:

Daca nici dupa Paste nu se intampla MINUNEA , am sa ma indrept spre alta varianta....

Nu renunt oricum. Imi doresc prea mult lucrul asta.

Dar m-am inscris la Scoala, pe avizul psihologic e numele lui... nu stiu cum se procedeaza daca schimb instructorul...

Recomandati-mi un altul la fel de bun. Chiar vreau sa invat, nu ma joc cu chestia asta, nu e un moft.

...sau poate puneti voi, cei care ati inceput deja, o vorba buna si pt mine.

Sunt chiar singura fata care s-a inscris?

Edited by cold5ghost

eu zic ca alta era situatia daca te duceai prin cineva sa discutzi cu dansul ... acum vezi situatzia :bigstar: sadface

Edited by cmd

nu dispera,o solutie vei gasi pana la urma daca iti doresti cu adevarat sa faci scoala...cauta-l pe Dacian,0722781375

eu zic ca alta era situatia daca te duceai prin cineva sa discutzi cu dansul ... acum vezi situatzia :finger: sadface

Nu credeam ca si aici iti trebuie pile. Ma gandeam ca o sa am de a face cu oameni seriosi.

<small>--- Mesaj completat în 16 Apr 2008 19:01 -------------</small><br/>

Poate asta e testul psihologic, sa vada daca poti avea rabdare :moron:

Nu-mi vorbiti mie de rabdare...Sunt cadru didactic la cei mici si stiu mai bine ca oricine ce inseamna RABDARE.

Am rabdare cu carul cand lucrurile se arata sigure si clare. Ceea ce ma deranjeaza este NESERIOZITATEA

<small>--- Mesaj completat în 16 Apr 2008 19:38 -------------</small><br/>

Poate multi nu mau crezut cand am spus ca Mihai se cam codeste cand vine vorba sa faca fete motocicliste, dar ... asta e! :bigstar:

Spune-mi si mie de ce e atat de reticent cand e vorba de fete?

Ce s-a intamplat de fapt, de nu ii face placere sa lucreze cu ele?

Daca voi nu l-ati fi laudat atat de mult, eu nici nu m-as fi indreptat spre scoala dumnealui.

Vreau un instructor foarte bun si din spusele voastre am inteles ca domnul instructor chiar e asa.

Ce il costa oare mai mult decat timp si rabdare? Bani ia oricum si mi-a zis ca fetelor le ia mai mult...

--- Mesaj completat în 16 Apr 2008 20:50 -------------
sambata domnul instructor e in poligon?

Edited by cold5ghost

Rabdarea ca rabdarea, dar cum stai cu spiritul? Kiai, cum zic japonezii. :bigstar:

Vad ca te-a cam enervat ca te-a amanat un pic, si ai luat-o drept neseriozitate. Nu bag mana in foc daca e asa, dar eu asa as fi facut daca voiam sa te testez. Sa vedem cat de mult iti doresti sa faci scoala sau e doar un moft.

Eu zic ca daca te duci acum, si te tii de el, o sa vada ca vrei cu adevarat si o sa te invete.

Prietena mea nu a facut cu dansul, si imi pare foarte rau ca nu a fost asa.

Celalat instructor aproape ca il durea in fund de ea, nu ii arata nimic, nu o ajuta cu nimic, mi-a zis ca a trebuit sa o ajute niste motociclisti care erau pe acolo cu sfaturi si cu explicatii despre cum sa ia virajele, cum sa se aplece un pic... Daca facea cu Ionita sigur nu se intampla asa.

Eu am facut in Bucuresti si am luat cu dansul cateva ore dupa ce am terminat scoala + 2 ore pe motorul meu si dl. Ionita pasager.

Am fost super multumit.

Daca nu reusesti sa-l convingi pe domnul Ionita, lasa un mesaj si iti dau pe PM numarul de telefon al domnului Negoita.Poti alege dintre 3 motociclete Minsk 125(daca nu ma insel), o motocicleta de la first bike de 200cc (ceva intre turing si enduro) si un chopper(o chinezarie).Le poti incerca pe toate 3 sa vezi pe care te descurci cel mai bine.Din pacate si el intra in concediu in data de 24.04 si se reiau orele dupa Paste.Daca esti interesata lasa mesaj pe forum.Bafta multa!

Cred ca cel mai bine ar fi sa te indrepti catre alt instructor.Cu abureli dastea nu se face treaba.Nu uita ca tu detii banii(finantarea) iar el nu este primul si ultimul instructor din acest oras.

Parerea mea este ca ce face cu tine este discriminare.Ar trebui sa dea aceleasi sanse si fetelor.Optiunea lui poate nu este perpendiculara cu a ta.

In acest sens bine ar fi sa-l lasi si sa incerci la alt instructor.Constat cu stupoare ca banii schimba omul de la an la an.Sa-l fi cunoscut acum cativa ani.....dar nu vreau sa comentez.

Oricum multa bafta si sper sa te salut cu farul cat de curand pe drum, :bigstar:

• 2 weeks later...
Chiar se poate face scoala si pe motocicleta personala?

Asa am auzit...

In locuri care nu sunt declarate publice, si unde poti amenaja un poligon moto poti face practica pe motocicleta ta. Problema este ca examenul trebuie sustinut pe o motocicleta atestata!