Sari la conținut

Aveti Camine De Batrani In Zona?


Kali
 Share

Postări Recomandate

Cu mult timp in urma, am trecut prin situatia in care cautam un camin pentru o batranica fara rude. Este un intreg hatzis birocratic, tot felul de conditii si, cel mai important, nu este spatiu suficient, caminele sunt suprapopulate. :crack:

 

Pentru ca va stiu inimosi - am avut ocazia sa vad cate lucruri minunate ati facut pentru copii -, va propun o actiune comuna ca idee: ajutorarea unui camin de batrani din orasul/sectorul/cartierul/zona voastra. :rusinica: :crack: Aceasta presupune un pic de "cercetare" a netului sau a terenului pentru a gasi aceste centre de ingrijire a batranilor, cateva persoane care sa centralizeze informatiile si donatiile si sa tina legatura atat cu respectivul centrul, cat si cu acele suflete miloase care vor sa aduca un strop de lumina in sufletele celor care se apropie de capatul drumului...

 

Dimineata voi face o vizita la singurul centru din sectorul 6 (este centru de stat), sa vad cum stau lucrurile. In ceea ce priveste sectorul meu, ma voi ocupa personal de el. M-as bucura enorm sa ne unim fortele intr-un efort comun, de ajutorare a batranilor de peste tot din tzara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kali mereu surprinzatoare!Buna initiativa!

 

Este impresionant sa mergi intr-un astfel de camin si totodata e foarte trist sa te uiti in ochii unui batran si sa ii asculti ruga: "Sa mai veniti pe aici!".

Cred ca cel mai important este sa mergi, sa ii cunosti si sa afli povestea lor. Vor fi incantati sa iti povesteasca viata lor si sa te imbratiseze la plecare.

Apreciaza mult dulciurile si fructele. Asta le va face mare placere sa primeasca.

 

 

 

 

P.S:La Bobocica este un astfel de camin chiar in statie la 102.

Editat de aneka_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

P.S:La Bobocica este un astfel de camin chiar in statie la 102.

 

E vizavi de Real, asa ca nici nu trebe de mers mult cu cumparaturile :rusinica: Daca stabilim sa mergem la acest camin, ma ofer sa dau o fuga sa vorbesc cu medicul sau asistenta sefa de pe acolo, cred ca ar fi nevoie si de medicamente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa... primele rezultate: :crack:

 

Am luat legatura cu centrul Floarea Rosie. Au fost mai mult decat dornici de colaborare, le-am explicat faptul ca totul se desfasoara sub forma de donatie, chiar doamna contabil a propus ca, in cazul firmelor, sa se incheie contracte de sponsorizare pentru reducerea impozitului ( :rusinica: ). Maine, la ora 11.00, am intalnire cu doamna doctor si cu doamna contabil, imi vor da o situatie detaliata a afectiunilor de care sufera batranii institutionalizati acolo, numarul acestora si ce anume le este necesar. Va propun sa finalizam aceasta actiune de Pasti, am avea ceva timp pana atunci, daca ne miscam repede.

 

@RAVE - ai o maaaare bere de la mine. :crack: :crack:

@ super_buburuza - super, ca de obicei :crack: :crack:

As incerca sa ma ocup de centralizare pentru fiecare sector in parte, dar imi este teama ca nu o sa fac fatza si nu as vrea ca, din aceasta cauza, sa ratam organizarea. Stiu sigur insa ca se vor gasi inca 5 oameni care sa se "inhame" la aceasta cauza. :crack:

 

Pentru sectorul 6 - va stau la dispozitie: 0723.07.93.96 / id mess: memories_from_the_future

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum m-am intors de la camin.

 

Sunt 50 de batrani, 8 barbati si 42 de femei. Dintre acestia, 4 au diabet, 5 au cancer, 15 sunt imobilizati la pat. O parte din ei au rude, dar sunt si multi care nu au. Rudele ii viziteaza mai rar, insa - o veste care m-a bucurat - de sarbatori, copiii de la scoala de langa (sunt gard in gard) vin uneori cu flori, la ocazii speciale.

 

Se vede de la o posta ca batranii sunt ingrijiti cum trebuie, desi suntem obisnuiti cu situatia in care salariile mici ale angajatilor ii demotiveaza. Mi-au inspirat respect din clipa in care am intrat pe poarta. Camerele sunt cam cat o camera de apartament, cu 4 sau 5 paturi. Au construit chiar si o "aripa" in plus, cu dusuri si niste camarute mici, intime, care imi amintesc de chiliile calugarilor. In aceste camarute nu stau decat max 2 persoane.

 

Foarte bucurosi de oaspeti batraneii, probabil ca nu primesc vizite f des. Unii au chiar si 98 de ani... O batranica m-a confundat cu "doamna Doina" si mi-a cerut un pic de cafea :rusinica: Era slabutaaaa, dar cu viata in ea, in ciuda faptului ca de ani multi sta la pat. 98 de ani... Povestea ei era foarte trista: cand au gasit-o a fost in punctul de a-si pierde picioarele, pt ca familia nu s-a putut ingriji de ea cum trebuie si nici nu si-au permis sa plateasca pe cineva. O pansau medicii de la Crucea Rosie, o data la 2-3 zile, dar batrana isi scotea pansamentele si isi acoperea ranile cu ziare, untura etc. Infectia era atat de crunta, ca asistentele abia stateau langa ea sa o poata curata si pansa, din cauza mirosului. :crack:

 

Intr-adevar, dulciurile si fructele sunt "in top", asa ca spre asa ceva ne orientam. Haine pot primi numai daca sunt noi, cu eticheta pe ele. Aceasta este legea, am presupus ca va fi asa.

 

Pun aici o lista cu produsele necesare, mai mult ca sigur ca in genul acesteia veti intocmi la centrele unde veti merge voi. Mentionez ca in lista de mai jos se numara atat produse homeopatice, cat si medicamentoase (in cazul in care aveti posibilitatea de a obtine sponsorizari de la firme producatoare de medicamente). Lista este orientativa si vizeaza mai multe afectiuni:

 

1. probleme de colesterol

2. diabet zaharat

3. psoriazis

4. tablete antistress

5. produse pt imbunatatirea memoriei

6. ceaiuri diverse (diuretice, laxative, calmante)

7. unguente pt escara, cicatrizante, emoliente)

8. sampoane (antimatreata)

9. detergent

sirop de tuse

10. sapun lichid (pt pers imobilizate)

11. uleiuri si creme hidratante ( pt pers imobilizate)

12. pudra

13. pampersi pt adulti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo!

Ma bucur pentru ceea ce faceti in continuare.

Si noi continuam, in Timisoara, cu proaspat numitul Timisoara Bikers ONG.

Si aici se continua seria proiectelor cu caracter social.

 

Spor la treaba si CIT MAI MULTA IMPLICARE ACOLO!!!

AVETI NEVOIE!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo!

Ma bucur pentru ceea ce faceti in continuare.

Si noi continuam, in Timisoara, cu proaspat numitul Timisoara Bikers ONG.

Si aici se continua seria proiectelor cu caracter social.

 

Spor la treaba si CIT MAI MULTA IMPLICARE ACOLO!!!

AVETI NEVOIE!!

 

 

Ar fi interesanta o centralizare a unor fonduri...spre exemplu ne strangem cativa,poate mai multi care sa achitam o "cotizatie" modica lunara ceva de genu' 20 de roni,la fel ca in cazul unor cluburi moto,cu mentiunea ca la fiecare 3-4 luni sau chiar lunar in fct de fonduri cu suma stransa sa se cumpere div articole vestimentare si nu numai(mancare,medicamente) si sa fie date ori unui singur centru,ori mai multor centre in limita a cate unu pe luna prin rotatie.Eu unu sunt super de acord sa fac(em) asta...Nu cred ca moare nimeni fara 20 de roni lunar...nu? :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am trecut astazi pe la caminul de batrani din sectorul 3 si am vorbit cu asistentul. Sunt 47 de batrani, 32 de femei si 15 barbati. Mai multe nu stia. Cum facem acum sa strangem banii? Eu ma gandeam sa mergem in sambata Pastilor ca in rest cu serviciul ma cam rupe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dati un semn de ceva concret ca as cotiza si eu.

Asta ca thanks pentru cum ma trateaza pe mine si nu numai babutele din viata de zi cu zi.

 

Ehh...ai si tu dreptate, dar si noi suntem uneori rai :angryfire:

Suntem prea diferiti: ei si-au trait viata intr-un fel, noi o traim in alt fel.

 

Revenind la ceea ce va spuneam despre medicamente, am vorbit astazi cu cineva de la firma respectiva si mi-a spus ca de Paste le voi avea, dar vor fi, din pacate, doar pentru un singur camin de la care de altfel am luat toate datele necesare in urma cu ceva timp.

Urmeaza totusi sa avem si pentru alte camine, dar asta se va intampla dupa Paste. Nu cred ca trebuie sa fie vreo ocazie speciala/vreo sarbatoare ca sa putem sa le facem o bucurie batranilor.

Cineva propunea mai sus si o strangere de fonduri. Este o idee foarte buna si ma gandeam ca asta am putea sa o facem tot de Paste. Stabilim o zi si un loc de intalnire si o facem si pe asta. Sper din suflet sa fim cat mai multi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, hai sa strangem banii aia. Pe PM Kali mi-a zis ca un minim ar fi 30 ron / pers. Sunt 50 persoane la sect. 6 si 47 la sect. 3. Asta inseamna cam 1500 ron pentru fiecare camin. Hai sa vedem care sunt cei 100 care contribuie cu cate 30 ron sau cei 60 cu cate 50 ron.

Asa o tot lungim cu vorba si prindem sarbatorile de la anul.

 

Dati un semn de ceva concret ca as cotiza si eu.

Asta ca thanks pentru cum ma trateaza pe mine si nu numai babutele din viata de zi cu zi.

 

 

 

Cineva propunea mai sus si o strangere de fonduri. Este o idee foarte buna si ma gandeam ca asta am putea sa o facem tot de Paste. Stabilim o zi si un loc de intalnire si o facem si pe asta. Sper din suflet sa fim cat mai multi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mult timp in urma, am trecut prin situatia in care cautam un camin pentru o batranica fara rude. Este un intreg hatzis birocratic, tot felul de conditii si, cel mai important, nu este spatiu suficient, caminele sunt suprapopulate. :finger:

 

Pentru ca va stiu inimosi - am avut ocazia sa vad cate lucruri minunate ati facut pentru copii -, va propun o actiune comuna ca idee: ajutorarea unui camin de batrani din orasul/sectorul/cartierul/zona voastra. :bigstar: :moron: Aceasta presupune un pic de "cercetare" a netului sau a terenului pentru a gasi aceste centre de ingrijire a batranilor, cateva persoane care sa centralizeze informatiile si donatiile si sa tina legatura atat cu respectivul centrul, cat si cu acele suflete miloase care vor sa aduca un strop de lumina in sufletele celor care se apropie de capatul drumului...

 

Dimineata voi face o vizita la singurul centru din sectorul 6 (este centru de stat), sa vad cum stau lucrurile. In ceea ce priveste sectorul meu, ma voi ocupa personal de el. M-as bucura enorm sa ne unim fortele intr-un efort comun, de ajutorare a batranilor de peste tot din tzara.

 

nu ar fi buni banii unor sponsori ?, pt ca totul se reduce la bani, care cu greu se strang, si aceia f putini. fara ei ajutorul material , medicamente etc este ca si inexistent. succes .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta idee cu sponsorii. Dar cine ii stie? Eu unul nu. Insa sunt dispus sa donez 50 lei. Pana la 1500 mai e cale lunga.

 

nu ar fi buni banii unor sponsori ?, pt ca totul se reduce la bani, care cu greu se strang, si aceia f putini. fara ei ajutorul material , medicamente etc este ca si inexistent. succes .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam tarziu pentru sponsori acum. In mai putin de 2 saptamani vine Pastele. Poate se va rezolva si problema asta, dar pentru moment propun sa ne intalnim si sa nu o mai lungim atat.

 

Ce spuneti daca ne vedem weekendul acesta sa strangem banii?

Saptamana viitoare va fi Pastele si probabil ca multi dintre noi vor fi plecati asa ca cel mai bine ar fi saptamana asta.

 

Propun sa fie Kali cea care va strange banii pentru ca majoritatea o cunoastem si avem incredere in ea. Sper sa nu se supere pentru ca n-am vorbit inainte cu ea :bigstar:

 

Ne vedem sambata la ora 11:00 la Arc? Daca nu e ok astept propunerile voastre.

 

Haideti sa facem un mic efort si sa aducem putina bucurie in suflet acestor oameni! Chiar au nevoie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu donez 30 lei. Dar cu doua flori nu o sa se faca primavara. Eu cred ca problema e de publicitate. Daca ar fi zis Kali ceva de un mars, festivitate, simpozion cu televiziuni si ziare, sa apara fiecare in media cat de motociclist si de inimos e, altfel s-ar fi imbulzit lumea.

Pentru ca asa se face caritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va stau la dispozitie la 0723.07.93.96, indiferent de ora. Sunt free de dimineata pana la 5, de luni pana duminica, din motive de job. Daca nu putem face cumva sa ne vedem, vin eu la voi, unde-mi spuneti voi (serviciu, acasa, amanta etc :bigstar: )

 

 

Pana duminica incercam sa strangem toata suma, astfel incat marti, 22 apr, sa pot merge in angrouri dupa cumparaturi. Daca este cineva dintre voi care ma poate ajuta, e minunat. Am un Tico la dispozitie (sar-na, sor-mea, sper ca nu citesti, da?... :baldy: ) si cred ca, in 2-3 drumuri, se poate rezolva tot. Doar marti, ca sa ne concentram eforturile apoi pe ambalarea dulciurilor si a fructelor.

 

So...

 

 

Sambata, 19 apr, la ora 20.00, ma gasiti la Ursu in Biker's-ul de pe Matei Voievod. Voi avea la voi rugamintea sa-mi semnati un tabel pe care il veti completa cu nume, prenume, cnp, suma donata. Acest tabel va fi scanat si uploadat pe forum, la fel ca si facturile si chitantele de la cumparaturi.

 

 

Duminica, 20 apr, in jurul orei 19.00, o gasiti la Ursu pe super_buburuza , fata descurcareata si sufletista.

 

 

Am vazut o chestie interesanta pe un forum vecin si prieten, ca sa zic asa, www.daewooclub.ro. Ei si-au trecut acolo toate contributiile, indiferent de suma, nu a contat ca a fost mult sau putin. "Putin" inseamna intotdeauna mai mult decat nimic, iar "putinurile" fac mult. In cazul acestei actiuni, ma voi ocupa personal de segmentul "contabilitate". Daca doriti sa ramaneti anonimi, inainte de a atasa scanul dupa tabel, va acopar datele cu o banda neagra, lasand numai suma. Este o metoda simpla si eficienta de a vedea ce s-a realizat cu ajutorul vostru :finger: :moron:

 

LE: classic_vld, eu sau buburuza, da. Acum am vazut postul tau, mi-a luat ceva pana l-am scris pe al meu, timp in care tu ai postat. :peace:

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...