Sari la conținut

Codul Rutier La Zi


RPG0
 Share

Postări Recomandate

http://www.zn-motor.com

 

asta e site-ul celor cu znen

producatorii scuterelor aduse de scootermania

 

Si care-i legatura cu RCA-ul la scutere?

 

 

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Mar 2008 09:32 -------------</small><br/>

 

Si scrie acolo ca tb sa ai trusa, stingator si 2 triunghiuri dc esti autovehicul, adica motocicleta :rusinica: :crack:

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si care-i legatura cu RCA-ul la scutere?

<small>--- Mesaj completat în 20 Mar 2008 09:32 -------------</small><br/>

 

Si scrie acolo ca tb sa ai trusa, stingator si 2 triunghiuri dc esti autovehicul, adica motocicleta :rusinica: :crack:

 

mai analizeaza tata cuv autovehicul ... si ai sa observi ca incepe cu AUTO ... nu moto ... si totusi unde tata sa bagi in un motor 2 tringhiuri , trusa + stingator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai analizeaza tata cuv autovehicul ... si ai sa observi ca incepe cu AUTO ... nu moto ... si totusi unde tata sa bagi in un motor 2 tringhiuri , trusa + stingator

Ba copil! :rusinica: Citeste inainte sa vorbesti!

"Art.6. - În sensul prezentei ordonanțe de urgență, expresiile Âşi termenii de mai jos au următorul înțeles:

 

6. autovehicul – vehiculul echipat cu motor în scopul deplasării pe drum. Troleibuzele Âşi tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplasează pe Âşine, denumite tramvaie, tractoarele folosite în exploatările agricole Âşi forestiere, precum Âşi vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrări, care se deplasează numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;

22. motocicletăautovehiculul cu două roți, cu sau fără ataÂş, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrică mai mare de 50 cm3 Âşi/sau a cărui viteză maximă, prin construcție, depăÂşeÂşte 45 km/h;"

 

Bafta! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai analizeaza tata cuv autovehicul ... si ai sa observi ca incepe cu AUTO ... nu moto ... si totusi unde tata sa bagi in un motor 2 tringhiuri , trusa + stingator

 

daca tu ai MOTOsapatoare, asta nu inseamna ca si noi avem acelasi lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija cei fara RCA.Aseara m-a oprit iar garda,i-am dat actele si m-au intrebat de RCA am zis ca o sa il fac.Apoi au zis "Tu vrei sa iti confisc scuteru si cand faci RCA ti-l dau inapoi.Pana la urma m-au lasat sa plec.Dar m-am ofticat si vreau sa imi fac si asigurarea asta.Dati-mi si mie niste detalii unde pot sa o fac cat timp e valabila etc.

 

 

Amenda pt asigurare e 20 de mil,mi-a zis gaboru.

Editat de VlaDonE-46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ti-l confiste? totusi...eu ziceam sa mi-l confiste :bow: nu are voie, decat da, atunci cand un autovehicul nu e inmatriculat sau in cazul nostru, desi nu stiu daca e cazul, inregistrat. Cand ii auzi...n-ai casca? Ti-l iau ;) nu au voie sa-ti ia un bun ce-ti apartine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ti-l confiste? totusi...eu ziceam sa mi-l confiste :bow: nu are voie, decat da, atunci cand un autovehicul nu e inmatriculat sau in cazul nostru, desi nu stiu daca e cazul, inregistrat. Cand ii auzi...n-ai casca? Ti-l iau :bow: nu au voie sa-ti ia un bun ce-ti apartine

recent, prin iasi, am vazut un politist pe un scuter, circuland prin trafic, cu cascheta, cu vesta, dar ... fara casca. mi-a fost lene sa ii fac o poza ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tutror,

Interesanta faza cu RCA.Din pacate nu am auzit nimic de asa ceva pentru scutere.Daca e adevarat sa zica politistul acela cf carui articol din Codul rutier trebuie sa avem si noi RCA.

Si inca ceva, la cat de mare e piate de scutere nu credeti ca ar fi sarit astia de la asigurari cu oferte.

 

Bafta tuturor si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tutror,

Interesanta faza cu RCA.Din pacate nu am auzit nimic de asa ceva pentru scutere.Daca e adevarat sa zica politistul acela cf carui articol din Codul rutier trebuie sa avem si noi RCA.

Si inca ceva, la cat de mare e piate de scutere nu credeti ca ar fi sarit astia de la asigurari cu oferte.

 

Bafta tuturor si asfalt uscat

 

Pai tocmai de aia am dat link la document, nu am postat ditrect documentul, ca sa se vada ca e de pe site-ul politiei.

 

Si eu am fost sceptic (m-am "contrazis" un pic cu Vladul), dar asa e, e obligatoriu din octombrie 2007.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu obligativitatea, dar problema e ca e MULT PREA SCUMP - eu am dat 170 RON pentru un an - cam ca o dacie, iar daunele unui eventual accident nu se compara, dacia aia poate face praf cam orice masina, daca e "tintita" bine, pe cand eu nu pot sa indoi decat o aripa sau o usa...

Editat de RPG0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-am facut pe seria de la sasiu ;)

 

Nu iti face D.P. n-are cum. Iti da amenda dar nu stiu cat e.

 

--- Mesaj completat în 27 Mar 2008 14:55 -------------
moped – vehiculul, cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kw;

 

CAPITOLUL VI

Infracțiuni Âşi pedepse

 

Art.84. - Nerespectarea dispozițiilor privind circulația pe drumurile publice, care întruneÂşte elementele constitutive ale unei infracțiuni, atrage răspunderea penală Âşi se sancționează potrivit prezentei ordonanțe de urgență.

 

Art.85. - (1) Punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseÂşte cu închisoare de la unu la 3 ani.

(2) Punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu număr fals de înmatriculare sau de înregistrare se pedepseÂşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau de înregistrare se pedepseÂşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărui plăcuțe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat care nu are drept de circulație în România se pedepseÂşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani.

 

Art.86. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseÂşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseÂşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

 

Art.117. - (1) Imobilizarea unui vehicul se dispune de către polițistul rutier în cazul săvârÂşirii de către conducătorul acestuia a uneia dintre următoarele fapte:

 

a) conducerea unui vehicul neînmatriculat sau neînregistrat ori cu număr de înmatriculare sau de înregistrare fals ori fără a avea montate plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare;

b ) conducerea unui vehicul a cărui stare tehnică pune în pericol grav siguranța circulației, deteriorează drumul public sau afectează mediul;

c) conducerea unui vehicul cu încălcarea regulilor referitoare la transportul mărfurilor periculoase ori cu gabarite Âşi/sau mase depăÂşite;

 

Sancțiunile contravenționale complementare sunt următoarele:

a) aplicarea punctelor de penalizare;

b ) suspendarea exercitării dreptului de a conduce, pe timp limitat;

c) confiscarea bunurilor destinate săvârÂşirii contravențiilor prevăzute în prezenta ordonanță de urgență ori folosite în acest scop;

d) imobilizarea vehiculului; (Imobilizarea unui vehicul constă în scoaterea acestuia în afara părții carosabile, pe acostament sau cât mai aproape de marginea drumului, Âşi punerea lui în imposibilitate de miÂşcare prin folosirea unor dispozitive tehnice sau a altor mijloace de blocare.)

 

Editat de RiderOnTheStorm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...