Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

Mai,ce s-a umflat tarita in puisori pe aici!!

Motoristii calculatoristi :bow:

Ramin la parerea ca i-au facut foarte bine..trebuia si putina fragezeala..bataia-i rupta din rai ;)

Luigi Vicol

Bine ca nu s-a nascut Ghostrider in Romania, ca era mort de mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 916
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un "zmeu" mai putin pe sosele... Si-a fortat norocul mai mult decat era cazul. Plus de asta, cu prostii (AKA Politia Romana) nu e bine sa te pui din principiu, ca au mintea odihnita (vezi modul lor de actiune). Sper ca acest caz nu va constitui un precedent pe care sa-l urmeze in viitor dragii nostri militieni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi inca nu faceti diferenta intre contraventie si infractiune.

Ceea ce a facut motociclistul (mers cu 116 km la ora, neoprirea la semnalel politiei) sunt contraventii; si in plus se merge pe prezumtia de nevinovatie (nu esti vinovat pana la proba contrarie), deci politia doar presupune ca motociclistul ar fi putut fi un infractor.

 

Deci, sustragerea de la control, faptul ca a fost inregistrat de radar cu 116km/h IL TRANSFORMA AUTOMAT IN VINOVAT, nu exista prezumtie de nevinovatie in cazul asta, poate circumstante atenuante.

 

 

Nimic nu justifica actiunile politiei, absolut nimic, pana la dovedirea faptei inca esti nevinovat.

 

Politia nu a facut decat sa-l imobilizeze atat pe el cat si autovehiculul, PUNCT si la revedere. Mai departe se va stabili daca au respectat legea & co, lege pecare nici tu nici eu nu o stim.

 

Dupa cum s-au citat articolele de lege mai sus, politia are dreptul sa te imobilizeze in maniera care a facut-o doar daca tu esti un infractor dovedit, nu pe baza unor presupuneri.

 

Vezi ca bag mana in foc ca nu stii chiar toate cazurile in care poate dispune politia imobilizarea in maniera in care au facut-o ...pana una alta, ei or sa zica in felul urmator: Operatiunea a decurs conform planului, motociclistul a fost arestat, in urma accidentului acesta s-a ales cu leziuni usoare etc ... si la revedere. Nu poti sa zici ca au facut macel, ca practic motociclistul e ok (insa mobra... :bow:)

 

Ceea ce au facut politistii se poate incadra usor la abuz in serviciu, folosirea excesiva a fortei, nerespectarea legilor privind folosirea armamentului din dotare , neacordarea primului ajutor in caz de accident.

 

Daca lucrezi in politie sau esti avocat si stii foarte bine aceste conditii te rugam sa ne dai absolut toate detaliile ca sa ne stim cu totii drepturile. Daca in schimb tu te bazezi pe faptul ca nu ti se pare ok ce au facut atunci e alta poveste.

 

Repet inca o data, motociclistul este nevinovat pana la proba contrarie.

 

Proba dovedita de aparatul radar montat pe B XX XXXX (citat de pe procesul meu verbal, pe care l-am achitat si pe care nu l-am contestat)...asa o sa sune ;)

 

Si in plus, in lege, se spune ca imobilizarea vehicului se face cu mijloace omologate, (trebuie sa facem diferenta intre oprire si imobilizare, sunt doua lucruri total diferite), iar ceea ce au facut politistii se chema oprire a autovehicului suspect, lucru care se face cu totul si cu totul altfel, nu prin intrarea pe sensul de mers a autovehiculului si impact frontal.

 

Din nou, sper sa ai dreptate, si daca se poate, da-ne mai multe detalii cu trimitere clara in legislatie cod penal civil etc sa stim cu totii care ne sunt drepturile!!!

 

Sper din tot sufletul sa nu se musamalizeze cazul acesta deoarece se vor crea precedente periculoase si fara nici un suport legal.

 

Si eu, doresc sa se aplice legea de ambele parti. Asa e corect indiferent ca esti motociclist, scuterist, biciclist sau pieton. Legea e lege in ambele parti. Politia este organul abilitat sa emita declaratii si sa ia decizii (alaturi de justitie in cazul in care e penal)

 

In cele zise mai mai sus nu am luat deloc in calcul deficientele grave ale actiunii politistilor, acelea de a refuza acordarea primului ajutor unui accidentat.

 

Din nou, nu stim de unde a inceput accidentul, filmul incepe cumva la jumatatea accidentului ...cand deja era lume stransa, cand deja toate chestiile erau oprite etc...hai sa aflam si restul de poveste...ca poate dupa ce a intrat Cioaca in el, el a mai fugit 10m ...si au fost nevoiti sa-l imobilizeze ...etc (ca pana acum 2,3 posturi, avea picioarele rupte)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@packardb...prea multe presupuneri...o iei pe aratura...

@l.u.v...dezamagitor...

nu imi vine sa cred ca sunteti de acord cu astfel de actiuni ale politiei...

ptr ca a depasit viteza legala si nu avea numar il omorim...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca o replica la toti cei de tipul "bine i-au facut, asa ii trebuie samd", neoprirea la semnale agentului de circulatie constituie contraventie, cand s-a dat legea s-a luat in considerare pana si cea mai stupida scuza, aceea ca nu l-ai vazut, pentru acest lucru nu se intra frontal in tine cu autovehiculul din dotare incercand sa te opreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu se turna vreun film,pe-acolo?

NU se verificau rovinietele pe autostrada din Austria ;) . Politisti au actionat corect dar...cu exces de ZEL!, trebuiau sa i acorde pr ajutor nu asa cu genunchiu pe el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, sustragerea de la control, faptul ca a fost inregistrat de radar cu 116km/h IL TRANSFORMA AUTOMAT IN VINOVAT, nu exista prezumtie de nevinovatie in cazul asta, poate circumstante atenuante.

Este doar o contraventie care se pedepseste cu amenda si puncte nu cu omor!Ce nu intelegi?Esti cumva fan al metodelor musulmane de pedepsire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai,ce s-a umflat tarita in puisori pe aici!!

Motoristii calculatoristi :bow:

Ramin la parerea ca i-au facut foarte bine..trebuia si putina fragezeala..bataia-i rupta din rai :bow:

Luigi Vicol

sunt convins ca asta (cu bataia) e doar o gluma pt. a-i intarata pe "Motoristii calculatoristi".

doar ca presimt ca nu vor sti de gluma...

 

 

Saptamana trecuta am fost in Germania si pe autostrada era un filtru de politie care separa tirurile de restul vehicolelor nu am inteles semnalele lor si am luat o in directia gresita , am apucat sa trec 5 m de politai si acesta a scos efectiv pistolul din dotare si m somat !!! :bow: :bow: :bow: ei asta i si era foarte ferm si serios in procedura de somare ;) . [/size][/b]

da, dar fii linistit, daca nu opreai trageau in cauciucuri, te urmarea din spate (cu nu erau nebuni sa avarieze masina politiei), nu intrau in tine frontal si nu iti trageau un glont in cap.

 

Deci, sustragerea de la control, faptul ca a fost inregistrat de radar cu 116km/h IL TRANSFORMA AUTOMAT IN VINOVAT, nu exista prezumtie de nevinovatie in cazul asta, poate circumstante atenuante.

Politia nu a facut decat sa-l imobilizeze atat pe el cat si autovehiculul, PUNCT si la revedere. Mai departe se va stabili daca au respectat legea & co, lege pecare nici tu nici eu nu o stim.

vorbesti complet aiurea. ai dreptate doar acolo unde spui ca nu cunosti legea. de aceea e cu atat mai inexplicabil de ce iti dai cu parerea (cu prezumtia, cu circumstantele, etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca o replica la toti cei de tipul "bine i-au facut, asa ii trebuie samd", neoprirea la semnale agentului de circulatie constituie contraventie, cand s-a dat legea s-a luat in considerare pana si cea mai stupida scuza, aceea ca nu l-ai vazut, pentru acest lucru nu se intra frontal in tine cu autovehiculul din dotare incercand sa te opreasca.

 

Auziti ...dar de intamplarea de pe Moghioros cand prietenii motociclistului l-au batut pe cel vinovat cum e? Conservarul este echivalentul motociclistului din povestea asta, iar prietenii motociclistului sunt ofiterii de politie, care nu l-au calcat in picioare cum probabil ca merita, ci doar l-au incatusat...De ce nu ati sarit voi cu ideile voastre pacifiste atunci, ca pana una alta, si ala gresise, de ce a trebuit sa se poarte prietenii motociclistului asa cu conservarul ...?! Pentru ca suntem impartiali si ne place la nebunie ;)

 

Yo zic ca de acum inainte, cand fugim de politie, furam mobre si conducem beati, sa fim politicos abordati de politisti si intampinati cu paine si sare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, cel care a pus filmuletul nu da si niste detalii? ca deja devine topic de jigniri. Parerea politiei am auzit-o si fara alte informatii e chiar plauzibila.

 

Intr-adevar un TIR nu l-ar fi oprit in felul asta dar sigur un tir nu dispare in 10 secunde din cimpul vizual si poate fi urmarit chiar si cu loganu'. Daca fugea de politie oare nu inseamna ca are ceva de ascuns? Dupa ce se vede in filmulet nu cred ca a intrat in plin in el ca atunci era imprastiat pe toata soseaua.

 

Daca in situatia asta nu poate fi toata lumea obiectiva atunci hai sa ne imaginam ca cel urmarit era intr-o masina. Ar mai fi fost oare sustinut pt. ceea ce a facut?

 

Deci, chiar nu vrea nimeni sa spuna ce s-a inimplat acolo? Din cite am inteles erau mai multi motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, sustragerea de la control, faptul ca a fost inregistrat de radar cu 116km/h IL TRANSFORMA AUTOMAT IN VINOVAT, nu exista prezumtie de nevinovatie in cazul asta, poate circumstante atenuante.

Politia nu a facut decat sa-l imobilizeze atat pe el cat si autovehiculul, PUNCT si la revedere. Mai departe se va stabili daca au respectat legea & co, lege pecare nici tu nici eu nu o stim.

 

 

nu, nu il transforma automat in vinovat.

in termen de 15 zile motociclistul poate sa conteste decizia politiei, doar dupa trecerea acestei perioade este "automat vinovat".

 

politia nu a facut decat sa-l imobilizeze pe el si pe autovehicul, politia i-a oprit intr-o maniera care contravine tuturor legilor de pe pamantul acesta (inca nu va dati seama ce grav este acest lucru), absolut nimic nu poate justifica intrarea masinii in motocicleta, din punctul meu de vedere, chiar daca as fi fost un criminal in serie dovedit si evadat nimic nu iti da dreptul sa incerci sa ma omori. In Romania nu exista pedeapsa cu moartea si dreptul la viata e un lucru aparat de constitutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

specific forumului, deabia ati apucat sa se intample un accident sau ceva sa puteti sa va certati aici in voie chiar daca nu stiti nici unu ce s-a intamplat

spre deosebire de tine, unii chiar au citit tot topicul, inclusiv linkurile cu stirea si cu declaratia oficiala a politiei.

 

asa ca o idee despre ce s-a intamplat exista. si asta o comentam. unii la obiect, altii mai putin...

 

iar altii, asa ca tine, total off topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca in situatia asta nu poate fi toata lumea obiectiva atunci hai sa ne imaginam ca cel urmarit era intr-o masina. Ar mai fi fost oare sustinut pt. ceea ce a facut?

 

Tocmai asta este problema.Era cu MOTOCICLETA nu cu masina.Daca dupa ce ati vazut si filmul mai sunteti de acord cu metodele Politiei din Harlau,inseamna ca am gresit forumul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbesti complet aiurea. ai dreptate doar acolo unde spui ca nu cunosti legea. de aceea e cu atat mai inexplicabil de ce iti dai cu parerea (cu prezumtia, cu circumstantele, etc.)

 

Absolut, doar ca eu incercam sa-ti explic ca el era urmarit pentru o contraventie, in timpul urmaririi au mai constatat una, moment in care NU E NEVOIE CA MOBRA SA FIE FURATA SAU EL BEAT ca sa ceri sa fie oprit, iar motociclistul imobilizat. Pana una alta nici tu nu stii in ce conditii poate dispune politia oprirea unui autovehicul.

 

Chiar nu conteaza ca totul a plecat ca nu a oprit la radar, atata timp cat se constata ca el are o infractiune si ca politia suspecteaza mai multe neregului, au dreptul sa dispuna oprirea autovehiculului.

 

Imi pare rau pentru cei care merg pe ideea, daca nu m-au prins cu 5kg de herioina in buzunar, Cioaca nu are voie sa ma opreasca pentru ca am facut alte 100 de contraventii.

 

Aviz amatorilor de senzatii tari, daca faci o contraventie, FIE EA CAT DE MICA, si te sustragi de la control etc? Atunci asteapta-te sa se dispuna oprirea ta prin orice mijloc omologat, care pana una alta, nici unul nu poate sa ne spuna in ce consta asta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu prin codul rutier (modificarile din 2007) si cam asta am gasit:

(apropo articolul 89 amintit de Thomas nu l-am gasit dar nici nu pot sa zic ca nu are dreptate ca la noi se schimba legile prea des ca sa bag mina in foc ca eu am gasit ultima varianta)

 

Art.85. - (1) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai,

neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani.

 

Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

1. ...............

2. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fara a avea montata una dintre placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare ori daca placutele cu numarul de înmatriculare ori de înregistrare nu sunt fixate în locurile special destinate;

 

Art. 117

(2) Imobilizarea unui vehicul se dispune si în cazul în care conducatorul acestuia ori unul dintre pasageri savârseste o fapta de natura penala sau este urmarit pentru savârsirea unei infractiuni.

(3) Pentru oprirea fortata sau imobilizarea în cazurile prevazute la alin.(1) si (2), politia rutiera poate utiliza dispozitive speciale omologate.

(4) Procedura de imobilizare a vehiculelor în cazurile prevazute la alin. (1) si (2) se stabileste prin regulament.

 

Art.117. - (1) Imobilizarea unui vehicul se dispune de catre politistul rutier în cazul savârsirii de catre conducatorul acestuia a uneia dintre urmatoarele fapte:

a) conducerea unui vehicul neînmatriculat sau neînregistrat ori cu numar de înmatriculare sau de înregistrare fals ori fara a avea montate placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare;

b ) ................

c) ................

d) conducerea unui vehicul despre care exista date sau indicii ca face obiectul unei fapte de natura penala;

e) refuza sa se legitimeze;

f) ...............

g) .............

(2) Imobilizarea unui vehicul se dispune si în cazul în care conducatorul acestuia ori unul dintre pasageri savârseste o fapta de natura penala sau este urmarit pentru savârsirea unei infractiuni.

(3) Pentru oprirea fortata sau imobilizarea în cazurile prevazute la alin.(1) si (2), politia rutiera poate utiliza dispozitive speciale omologate.

(4) Procedura de imobilizare a vehiculelor în cazurile prevazute la alin. (1) si (2) se stabileste prin regulament.

 

Eu am luat in considerare discutia legata de lipsa nr. de inmatriculare dar daca vreti sa vedeti ce e in loc de ....... cautati pe www.codulrutier.ro.

 

La ce se vede in filmulet mie mi se pare doar imobilizare si as zice ca era abuz daca ii ardeau 2 bastoane pe spinare (norocul lui ca erau martori). In rest nu ma pronunt dar sper sa aflam curind mai multe detalii inainte sa ne scoatem ochii pe aici.

 

 

 

lipsa placutei de inmatriculare, nu inseamna ca era neinmatriculat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este doar o contraventie care se pedepseste cu amenda si puncte nu cu omor!Ce nu intelegi?Esti cumva fan al metodelor musulmane de pedepsire?

Din moment ce nu avea numar de inmatriculare putea la fel de bine sa fie si infractiune (art 85) si cum din pacate nu l-au putut intreba despre asta au actionat ca si cu un infractor.

 

PS: ce succes are topicul asta. e fierbinte rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auziti ...dar de intamplarea de pe Moghioros cand prietenii motociclistului l-au batut pe cel vinovat cum e? Conservarul este echivalentul motociclistului din povestea asta, iar prietenii motociclistului sunt ofiterii de politie, care nu l-au calcat in picioare cum probabil ca merita, ci doar l-au incatusat...De ce nu ati sarit voi cu ideile voastre pacifiste atunci, ca pana una alta, si ala gresise, de ce a trebuit sa se poarte prietenii motociclistului asa cu conservarul ...?! Pentru ca suntem impartiali si ne place la nebunie ;)

 

Yo zic ca de acum inainte, cand fugim de politie, furam mobre si conducem beati, sa fim politicos abordati de politisti si intampinati cu paine si sare ...

cand nu ai argumente vii cu aberatii de astea...

las-o moarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta este problema.Era cu MOTOCICLETA nu cu masina.Daca dupa ce ati vazut si filmul mai sunteti de acord cu metodele Politiei din Harlau,inseamna ca am gresit forumul!

 

Din nou, sunt de acord ca un pericol public (ceea ce este motociclistul in discutie dupa datele furnizate de politie) nu trebuie tratat regeste sau omeneste, cum nu-mi convine nici ca violatorii si criminalii au un acoperis deasupra capului si o masa calda platita din bani publici, dar asta e alta poveste.

 

Putea sa fie si cu scuteru' ...e obligat sa opreasca daca nu, politia va dispune de diverse masuri (a carei limita nu o cunoaste nimeni) pentru a opri si imobiliza autovehicului si respectiv soferul.

 

--- Mesaj completat în 23 Mar 2008 12:35 -------------

nu, nu il transforma automat in vinovat.

in termen de 15 zile motociclistul poate sa conteste decizia politiei, doar dupa trecerea acestei perioade este "automat vinovat".

 

Sigur ca da, d-abia astept contestatia la radar ;) si mai ales, m-am referit ca e vinovat de neoprirea la cererea agentilor de circulatie, conducerea fara numar pe drumurile publice...moment in care politia ...din nou o spun, poate dispune oprirea prin orice mijloc omologat ...a autovehiculului.

 

politia nu a facut decat sa-l imobilizeze pe el si pe autovehicul, politia i-a oprit intr-o maniera care contravine tuturor legilor de pe pamantul acesta

 

Cu interes astept indrumarile catre legile care spun ca modul de oprire a motociclistului in discutie contravine tuturor legilor etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auziti ...dar de intamplarea de pe Moghioros cand prietenii motociclistului l-au batut pe cel vinovat cum e? Conservarul este echivalentul motociclistului din povestea asta, iar prietenii motociclistului sunt ofiterii de politie, care nu l-au calcat in picioare cum probabil ca merita, ci doar l-au incatusat...

 

Prietenii motociclistului nu au statut de persoana oficiala si nu sunt platiti din banii publici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce nu avea numar de inmatriculare putea la fel de bine sa fie si infractiune (art 85)

Putea sa fie,dar NU ESTE INFRACTIUNE pana la proba contrarie care se obtine prin "metode specifice",nu cu impact frontal in motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici a scris cineva ca motociclistul avea mai multe dosare penale si de aia a fost oprit cu orice pret.

 

Din intamplare am un amic care il stie pe tipul cu motorul (nu bag mana in foc ca e adevarat).... cica are un teanc de dosare penale si era cautat de ceva vreme, numa ca nu reuseau sa'l prinda... asa se si explica modul in care au actionat politistii.
Editat de iasi_drifter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A. Pana una alta nici tu nu stii in ce conditii poate dispune politia oprirea unui autovehicul.

 

B. Chiar nu conteaza ca totul a plecat ca nu a oprit la radar, atata timp cat se constata ca el are o infractiune si ca politia suspecteaza mai multe neregului, au dreptul sa dispuna oprirea autovehiculului.

 

C. Aviz amatorilor de senzatii tari, daca faci o contraventie, FIE EA CAT DE MICA, si te sustragi de la control etc? Atunci asteapta-te sa se dispuna oprirea ta prin orice mijloc omologat, care pana una alta, nici unul nu poate sa ne spuna in ce consta asta ;)

A. te inseli.

B. acolo nu e nici o infractiune.

C. oprirea se face prin mijloace legale (omologate nu e termenul corect). provocarea unui accident de circulatie (asta a fost din partea politiei) nu e un mijloc legal. sau ti se pare ca ar fi un "mijloc omologat"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...