Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

:hug: am ajuns sa ne uitam pe otv :cheers:

 

<small>--- Mesaj completat în 05 Apr 2008 23:25 -------------</small><br/>serios acum...

 

n-am citit tot ce s-a scris, pe postul celalalt! dar cred baiatul are dreptate!

care merge la harlau! sa facem scandal!

Haha, vreo 200 plimbandu-se o zi intreaga prin sat... the noise. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Exemplu?, un politist din Lituania care a facut la fel ca, colegul sau din romania, un baraj pentru a-l opri pe contavenient . . . care din cauza ca avea o viteza prea mare, ghinion . . . militianul logic ca nu este de vina!

 

parerea ta . militianu` de acolo e de vina invers proportionala cu cate mijloace de avertizare acustice si optice avea in FUNCTIONARE ... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa fim impotriva abuzurilor, e normal sa raspundem ptr. faptele noastre, dar un om fara probe nu poate fi condamnat. Intai sa vina Politia cu probele incriminatoare la adresa motociclistului, cu procedurile ce trebuie urmate ptr. a sanctiona contravenientul sau infractorul, si dupa aia vedem cui luam partea. Ca pana acum Politia o scalda in declaratii favorabile ei (fara sa prezinte probe concrete, mai mult declaratiile politistilor implicati in incident, nimic de la martorii din zona) si daca o mai scalda si motociclistul mult degeaba mai apare la OTV cu buza umflata.

ce sa vazut la otv sambata seara politia romana sa facut de rusine....rusinica... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu trebuie nimik sa te convinga pe tine .. si tu si eu ca si oricine avem dreptul la o parere ...

... cum nu te uiti la OTV (unde se arata si unele probe...poate se si abereaza ..dar se discuta mult mai subiectiv..) si nu iei in serios cele relatate direct de persoanele implicate probabil ca apleci urechea la tot felul de tampenii si ipoteze scrise pe forum ... sau preluate din presa ..la a 'nspea' mana ...!!

Pe OTV nu ma uit ca sunt prea multe vrajitoare si alte tampenii, si eu prefer sa vad vrajitoare intr-un film de la Hollywood sau intr-un joc pe calculator dar nu pe TV la o masa rotunda.

 

...nici nu are rost sa ma chinui sa iti explic ..cum au decurs lucrurile (concluzionate de cel in cauza...care se leaga cu cele relatate de martori) .. pentru ca nu vreau sa-ti schimb pararea ...ramai tu asa cum esti TU... cu parerea ta !!

 

... de ce nu te-a oprit politia pe tine ?! ... pai sa vedem:

1. nu locuiesti in Moldova...in orasul HARLAU unde cu siguranta vei fi privit altfel doar pentru ca esti motociclist

2. probabil tu nu depasesti viteza legala..

3. probabil motorul tau este foarte silentios

4. nu ai plangeri si reclamatii facute asupra unui politist (in tot cazul asta nu e vorba de ''politia in sine'' ci de actiunea unui politist din Harlau) si tot o data un proces in curs de desfasurare ...intr-un dosar care se leaga tot de acel politist

...asa ca inchipuieti sa stai tu acolo .. sa ai un conflict personal care a degenerat cu un agent .. si sa dai si nas in nas cu el .. de fiecare data cand iesi pe strada .. inchipuieti o secunda si dupaia mai gandeste ce spui !

1. Nu locuiesc in Moldova, dar ma plimb prin tara; inca nu am ajuns prin Moldova pe motor dar nu cred ca aia sa fie mancatori de oameni asa ca o sa trec si pe acolo cand se face mai cald.

2. Aici nu ai nimerit, asta e singura chestie din legislatie pe care o ignor complet - viteza legala - asa ca daca politistii ar fi pusi la panda m-ar prinde de fiecare data cand ma dau pe motor. Adevarul e ca respect cu religiozitate semnele de trecere de pietoni si merg cat pot eu de preventiv - asa ca prin localitate am intre 0 si 80km/h in functie de copii, biciclisti, pietoni, catei si alte tampenii - si cand vad semnul de sfarsit de localitate de obicei merg cat se poate de tare (in functie de vizibilitate si conditiile de trafic). Dat fiind ca stiu ca mi-ar place sa merg tare - desi nu am cine stie ce constrangeri de buget - deocamdata refuz sa-mi schimb motorasul de 250cc cu unul mai mare si asta ma opreste de la exces de viteza in afara localitatii (nu ca o respect si pe asta, dar sa mergi pe DN1 cu 130km/h e ceva si sa mergi cu 260km/h e altceva si motorul meu nu prea prinde mai mult de 130km/h).

3. Wrong, din fabrica motorul stie sa traga rateuri si sa baraie foarte tare cand tragi tare de gaza si al meu are un manson de guma intre filtrul de aer si unul din carburatoare cam "sifonat" si face mai multa galagie decat era planificat in fabrica (am deja comandata perechea aia de mansoane si o sa le schimb cam peste 2 saptamani - adica si pe ala stricat si pe ala bun);

4. Aici ai dreptate, eu inca nu am avut nici un proces cu nimeni si nici macar nu am luat o amenda ca am traversat ca pieton pe rosu... In principiu nu am luat decat o amenda pe vremea lui Ceausescu ca de ce merg pe strada ca pieton dupa 12 noaptea, dar in rest nimic.

 

din punct de vedere legal ce prostii a facut Politia? nu mai are rost .. sa pun intrebari de genul: unde este proba video suprinsa de radar?.. de ce nu erau doi politisti in masina cu pricina (cea cu radar)? mai avea timp operatorul radar sa mai coboare si sal someze sa opreasca? (presupun ca avea o viteza de cel putin 140km/h ca de'' doar cu 120km/se dadea prin oras ! ).. de ce a sarit sa-l imobilizeze cu picioarele si pistolul scos ..dupa ce la oprit cum la oprit ... din nou acelasi politist ! ceilalti neimplicandu-se in actiunea de imobilizare... de ce nu a fost sunata ambulanta ! nu mai vorbesc de procedura de efectuare a barajului ..

 

NU sunt judecator si clar nu pot sa dau un verdict .. dar ce am vazut este un MILITIAN plin de zel ...asupra caruia planeaza multe plangeri si acuzatii si un mare semn de indoiala asupra onestitatii ...care face un gest extrem de a opri un motociclist cu orice pret ..(foarte rar intalnit)...cate cazuri ai auzit tu .. ca unu ce nu a oprit la radar sa-i fie organizat baraj... frate ...iti facea poza .. iti trimitea acasa ... sau te invita la sectie .. si iti retinea permisul ..

 

...deci crezi ce vrei si faci ce vrei ... dar nu ti-as dori sa traiesti vreo experienta de genul .. sa trebuiasca sa te lupti personal ... cu cineva din sistem care se ascunde in functie si e pare acoperit de lege.. sa simti ca nu mai ai ce face ca atunci .. te va lua disperarea si o sa ajungi la OTV !!

...in fata legii ce spune OTV ... este egal cu zero ... ce consideram noi este egal cu zero ...dar se pot sesiza anumite persoane ... se poate incepe o ancheta .. cu oameni capabili .care vin din exterior .. si se vor putea trage concluzii .. (la nivel local ...probabil s-ar fi musamalizat totul)

 

..in incheiere o singura intrebare pentru tine domnule ''neconvins unde a gresit politia'' : presupunand prin absurd ca in acelasi timp ...TU circulai pe acel drum ... pe o motocicleta sport si pe langa tine trece un alt motociclist (infractorul care nu oprise la semnal si-l luase radarul) ... si mai mergi o bucata de drum ... si te trezesti TU cu un Logan al politiei pe sensul tau de mers care se izbeste frontal in tine !! ... cum te-ai fi simtit??!? ce bine a actionat politia ROmana ..?!? ce frumos a oprit un motociclist ...erai doar un ghinionist .. omul nepotrivit la locul nepotrivit (culoarea nepotrivita la geaca si eventual moto) .. politistul a gresit identificarea motocicletei care venea din fata !!! dar pana sa-si dea seama ... poate ar fi fost prea tarziu ...

 

...MILITIANULUI nu iau iesit calculele ca au fost acei motociclisti martori si au reusit sa filmeze clipele premergatoare accidentului ..si a ajuns filmuletul in presa ... si de aici tot taraboiul... probabil ca adevarul este undeva la mijloc ... dar politistul a gresit enorm.. si actiunea lui este foarte deplasata

Politia nu are nici un fel de obligatie sa puna la dispozitia televiziunilor proba video de pe radar, si mai rau decat atat, din cate stiu eu tampitii nostri de parlamentari au votat o lege tembela care zice ca o proba video nu mai e proba in proces daca a ajuns in mass-media.

 

Nu discut chestii de genul opritul la barajul politie, eu daca aud un girofar ma uit inainte si in oglinzi sa vad pe unde vine ala care vine si imi aleg cel mai bun loc sa-i fac loc sa treaca eventual si sa ma pliez langa o masina de buzunar gen Matiz sau Smart sa ocupam cat mai putin loc si sa treaca ala cat mai usor. Nici macar nu-mi pun probleme de "cum suna" sau "ce culori are", nu imi pasa daca sunt politisti sau jandarmi sau pompieri sau salvare, dar sigur ca dupa ce vad ce e ma straduiesc si mai tare la salvare...

 

Nu se pune problema sa am eu probleme pe motocicleta super-sport ca dupa parerea mea acest tip de motociclete sunt absolut inutile pe drumurile publice (cum sa respecti legea daca motorul tau prinde 120km/h in a I-a si "tremura" la mai putin de 60km/h in a II-a?).

 

Nu vreau sa se inteleaga de aici ca sunt usa de biserica, uneori intru in localitate cu 100km/h si dupa ce ma prind o las la 70-80, dar daca un echipaj de politie mi-ar face semn sa opresc as opri chiar si la dracu-n praznic in Moldova, si dupa parerea mea tara asta e suficient de sigura ca sa nu fii atacat de un echipaj de politie fals sau alte tampenii de genul asta. Deci daca nu opresti ti se organizeaza baraj, daca incerci sa scapi din baraj si aia sunt pe faza te darama usurel cu masina, si daca nu si nu pur si simplu te impusca - pentru ca e absolut legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti ca mai sunt cam doua topicuri pe tema asta. Cred ca trebuia postat la topicu original ca iese haos p-aici. Se discuta prin 3 locuri in paralel aceeasi treaba. (si scuze de off-topic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt zmeul..pt ca eu tot zmeu il consider...

deci..zmeule,daca spui ca ai atitea probe cu filmul camerei video de la peco ala,cu declaratiile martorilor,cu telefonul spart cind filmai cum il cotonagea pe tip sa il bage in masina....daca ai facut reclamatie la iasi si nu s-a rezolvat nimic...fa tata reclamatie la bucuresti la ministru si gata.....

deci..tu ai avut probleme personale cu el mai dinainte...dar asta nu iti da dreptul sa nu opresti la semnal...cu atit mai mult cind ai vazut barajul in fata...te opreau si gata..ce pateai?amenda si puncte,atita tot,daca spuneai ca aveai moto inmatriculata...era mai bine asa,le rideai in fatza,ca nu au ce sa iti faca

aici,cu kestia asta,le-ai dat apa la moara sa "aibe grija de tine"...si profita de ocazie...

kiar astept deznodamintul aventurii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt zmeul..pt ca eu tot zmeu il consider...

deci..zmeule,daca spui ca ai atitea probe cu filmul camerei video de la peco ala,cu declaratiile martorilor,cu telefonul spart cind filmai cum il cotonagea pe tip sa il bage in masina....daca ai facut reclamatie la iasi si nu s-a rezolvat nimic...fa tata reclamatie la bucuresti la ministru si gata.....

deci..tu ai avut probleme personale cu el mai dinainte...dar asta nu iti da dreptul sa nu opresti la semnal...cu atit mai mult cind ai vazut barajul in fata...te opreau si gata..ce pateai?amenda si puncte,atita tot,daca spuneai ca aveai moto inmatriculata...era mai bine asa,le rideai in fatza,ca nu au ce sa iti faca

aici,cu kestia asta,le-ai dat apa la moara sa "aibe grija de tine"...si profita de ocazie...

kiar astept deznodamintul aventurii

Asta ma straduiam si eu sa explic cu 30-50 de pagini inainte: daca Politia vine dupa tine cu girofar si goarna si nu opresti, daca se organizeaza special pentru tine un baraj si il eviti si intorci si daca dupa aia te loveste usurel Logan-ul care te urmarea si te da jos asta se cheama ca ai avut noroc si ca aia au fost finuti ca dupa ce stiu eu urmatorul pas era sa-l impuste si erau absolut in legalitate daca-l impuscau pe ala. Sigur ca nici eu nu sunt de acord cu faza cu saritul cu genunchii pe el dupa ce l-au dat jos, si asta intra la categoria militie nu politie, dar ala dupa ce a scapat asa usor inca o mai abureste cu melodrame si telenovele ca de cand se urau ei inca de cand erau la gradinita. Mie mi se pare ca e absolut irelevant daca macar se cunosteau sau nu dinainte, atat timp cat asa-zisul motociclist calcase pe bec si nu a oprit la somatiile Politiei; pe mine ma doare in basca ce relatii sexuale sau de alta natura au avut bunica tipului implicat cu bunicul politistului sau invers - si nu sunt interesat sa explorez aceste aspecte de telenovela - si daca exista 2-3 tipi care sa spuna ca ala era urmarit de Politie si nu a oprit pur si simplu nu ma mai intereseaza restul filmului.

 

Am gasit intre timp un post interesant si legat de subiect pe topicul de Fun - http://www.break.com/index/hi-speed-motorcycle-chase.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca poate sa te impuste un "organ" de la circulatie daca nu opresti la semnal

Incearca si vezi ce se intampla.

Eu stiu ca mai au obiceiul sa traga in roti pe la masini daca nu opresc aia, si tare ma indoiesc ca nu au voie sa traga in roata daca tu esti pe doua roti si nu pe patru roti. Si cine stie cum glontul ratacit vine din asfalt drep in capatana ta pe sub casca... In plus de asta daca au motive sa te suspecteze de infractiuni (de genul motocicleta furata ca nu are numar) si daca nu opresti la baraj am serioase dubii ca nu pot sa traga in tine in plin ca esti un posibil infractor si nu vrei sa opresti acolo...

Adica noi pe de o parte tot gargarisim ca suntem in NATO si mari aliati strategici cu SUA, si pe de alta parte daca Bin Laden sau unul din subordonatii lui se da pe motocicleta in Romania nu poate fi oprit chiar daca pe langa ca probabil cara cine stie ce bomba incalca legislatia rutiera pentru ca ar trebui sa fie oprit cu un dispozitiv special pentru oprit motociclisti constituit probabil din niste perne din puf de gasca... Ei bine, respectivul dispozitiv din cate stiu eu nu exista, si daca ar exista eu (ca posesor de carnet A fara :burnout: as considera ca banii mei de contribuabil au fost irositi pe tampenii.

Pe scurt si mai la obiect, daca auzi goarna "militiei" cum cu drag ii spun unii tragi pe dreapta, prezinti actele la control, platesti amenda daca e cazul, si daca n-ai calcat extraordinar de tare pe bec iti continui calatoria cu ceva mai putini bani in portofel sau in card...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca dupa proces(ancheta),va rezulta ca politistul a avut dreptate sa procedeze in acest mod ,o sa urmeze un sirag de evenimente asemanatoare ,respectiv toti militienii cu putina adrenalina o sa pandeasca cate un motociclist fix pt a intra in el...eventual si din lateral ,ca sa fie original

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, unul, nu sunt de acord cu modalitatea in care a procedat motociclistul. Orice ai face pe linie de circulatie... opresti si ti-o iei, asta daca intr-adevar ai facut ceva... dar daca tu, motociclistule, nu ai facut nimic, de ce nu ai oprit ?!! Sa inteleg ca ceva, ceva tot ai facut, nu?!! Atunci chiar ai scapat ieftin...

In plus... te-au lovit aia ca sunt ei nebuni... daca ei te considera periculos, atunci stai nene sa te incatuseze si sa te duca la sediul politiei pt ca tu, fiind nevinovat, o sa tot ai ac de cojocul lor.

Dar cand tu, chiar si cand erai pe jos, erai recalcitrant.... atunci sa fii tata sanatos ca eu nu am cum sa te cred.

Si oare de ce se poarta militzienii rau cu noi ?!!!

 

Eu nu as pleca intr-o calatorie in strainatate cu unul ca el... poate in Afganistan sau Irak, Congo sau Zambia ca doar acolo e o chestie de normalitate sa fugi de oricine pe care nu il cunosti !!

 

 

P.S. Astept injuriile, amenintarile si toate cele pt... o simpla parere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu nu a fugit..nea'garcea a intrat in el pentru ca avea boala mare pe el :angryfire: asa a considerat el ca e cel mai bine sa opresti un motociclist..intrand in el :angryfire:

 

--- Mesaj completat în 09 Apr 2008 18:16 -------------

cum zicea cun coleg in primele pagini ale romanului .. incercati sa nu opriti la semnal in Austria .. dar va sugerez sa aveti vesta antiglont ..

asa e si in italia :baldy: din pacate..nu ai oprit au tras..dar uita te la asta :angryfire: ce avea jandarmul de facut?

:angryfire:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca dupa proces(ancheta),va rezulta ca politistul a avut dreptate sa procedeze in acest mod ,o sa urmeze un sirag de evenimente asemanatoare ,respectiv toti militienii cu putina adrenalina o sa pandeasca cate un motociclist fix pt a intra in el...eventual si din lateral ,ca sa fie original

Si care e planul tau sau propunerea legislativa ca sa opresti un motociclist care o calca rau pe bec (sigur ca AMR ar putea sa faca o propunere daca ea e rezonabila)? Perne din puf de gasca? Aratat degetul din mijloc din parte politistului de la Rurtera?

Cred ca ar trebui sa fim un pic rezonabili si sa venim si cu solutii, nu doar sa bodoganim ca babele ca totul merge prost si ca vine sfarsitul lumii in curand... Eu personal cred ca politistii de la Rutiera pot sa-i si impuste pe cretinii care evita un baraj, dar eu de exemplu i-as impusca si pe aia care taie scaunele in trenuri, si desi am o mare scarba relativ la rani si la sange scurs pe jos cred ca as putea sa fac asta si cu mana mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai politia romana se baga pe contrasens, ci si politia din Suedia, dar baiatul din filmulet a avut noroc, a scapat....faza este la sfarsit...

 

http://www.youtube.com/watch?v=F0XomKsMN0A

Eu cred ca politistul suedez avea ceva personal cu motociclistul, care chiar stie sa mearga pe motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... dupa parerea mea acest tip de motociclete sunt absolut inutile pe drumurile publice (cum sa respecti legea daca motorul tau prinde 120km/h in a I-a si "tremura" la mai putin de 60km/h in a II-a?).

:angryfire:

 

 

Uite d'asta imi place mie forumul asta, ca mai apare din cind in cind cineva care ne lumineaza. Cei pasionati de motociclismul sportiv promitem prin rindurile de fata ca scopul nostru in viata sa devina de-acum incolo castrarea nemiloasa a senzatiilor produse de motoretele cu mai putin de 10 kile pe cal putere si cumpararea de bestii pe 2 (sau 4 :angryfire:) roti cu ajutorul neprecupetit al carora sa putem respecta legea. :angryfire:

Incep eu: Vind 10-R in stare perfecta sau schimb cu JJ-50-Made-in-China sau echivalent. Ca daca ma sui pe EL-u' ala de 2 jumate mi-e teama ca efervescenta comunitara cu adinci accente de integrare in societate care m-a cuprins in incercarea de a deveni (in sfirsit..) un bun cetatean se cam duce dracu'. Si unde mai pui ca in China, acolo unde se fabrica JJ-u', motoretele de peste 125 cica sint interzise la vinzare, iar granitele, dupa cum ne invata istoria, se cam misca tot timpu'.....

 

P.S. Omule, nu te supara...: nu imi plac nici mie figurantii care o ard cu paru' din nas in flacari si omoara cite 2-3 babe pe sezon, din care macar una pe trecere. Da' sa sari peste cal direct in copacul celalalt mi se pare ori o FOARTE mare ipocrizie, ori o vedere cu un cimp atit de ingust incit si ultima linie din cimpul ala vizual se transforma in punct. De vedere. Al tau.

Trist...

Editat de Taz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca incerci sa scapi din baraj si aia sunt pe faza te darama usurel cu masina, si daca nu si nu pur si simplu te impusca - pentru ca e absolut legal.

 

Te inseli amarnic si profund........mai sapa in legislatie. Nu traim in westul salbatic.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire:

Uite d'asta imi place mie forumul asta, ca mai apare din cind in cind cineva care ne lumineaza. Cei pasionati de motociclismul sportiv promitem prin rindurile de fata ca scopul nostru in viata sa devina de-acum incolo castrarea nemiloasa a senzatiilor produse de motoretele cu mai putin de 10 kile pe cal putere si cumpararea de bestii pe 2 (sau 4 :angryfire:) roti cu ajutorul neprecupetit al carora sa putem respecta legea. :angryfire:

Incep eu: Vind 10-R in stare perfecta sau schimb cu JJ-50-Made-in-China sau echivalent. Ca daca ma sui pe EL-u' ala de 2 jumate mi-e teama ca efervescenta comunitara cu adinci accente de integrare in societate care m-a cuprins in incercarea de a deveni (in sfirsit..) un bun cetatean se cam duce dracu'. Si unde mai pui ca in China, acolo unde se fabrica JJ-u', motoretele de peste 125 cica sint interzise la vinzare, iar granitele, dupa cum ne invata istoria, se cam misca tot timpu'.....

 

P.S. Omule, nu te supara...: nu imi plac nici mie figurantii care o ard cu paru' din nas in flacari si omoara cite 2-3 babe pe sezon, din care macar una pe trecere. Da' sa sari peste cal direct in copacul celalalt mi se pare ori o FOARTE mare ipocrizie, ori o vedere cu un cimp atit de ingust incit si ultima linie din cimpul ala vizual se transforma in punct. De vedere. Al tau.

Trist...

Nu vad nimic exagerat in replica mea. Daca iti place sa de dai pe SuperSport nu e nici o problema, doar ca daca ai pasiunea sa mergi cam tare ar fi bine sa te dai pe circuit, iar daca nu inseamna ca te-ai ales cu o motocicleta care consuma benzina cat o masina si daca mergi legal o consuma degeaba (si in plus de asta esti mult mai putin protejat la intemperii sau in caz de accident). E adevarat ca noi nu avem circuit asa ca ar trebui sa mergi in Ungaria sau Bulgaria sau Grecia ca sa-ti satisfgaci acest gen de placeri, dar asta chiar nu e vina mea.

Eu personal mi-am cumparat motocicleta ca sa merg la plimbare si chiar nu vad rostul unui motor de 140 sau 180CP cand mie imi ajunge unul de 27, si chiar daca gresesc si o sa-mi schimb opiniile in viitor cred ca tot mi-ar ajunge unul de 40-50 de CP.

Iar chestiile cu JJ-50-Made-in-China nu-si au locul aici, eu obiectul ala il folosesc ca sa merg la servici si cred ca nu s-a inventat inca motocicleta care sa te apere de ploaie ca un scuter si care sa-ti permita sa faci slalom printre masinile asteptand o zi mai buna si mai putin aglomerata pe strazile din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproximativ 4.000 de politisti vor cere, sambata, in cadrul unui miting, asigurarea de asistenta juridica pentru fapte savarsite in timpul serviciului, sprijin pentru cumpararea de locuinte proprietate personala si, printre altele, asigurare de viata, a declarat liderul sindical Liviu Butunoi, citat de NewsIn.

 

Cei 4.000 de angajati ai MIRA, politisti si personal contractual din toata tara, vor organiza, sambata, un miting si un mars de protest, cerand modificarea Statutului Politistului si acordarea unor drepturi specifice.

 

Sindicalistii vor ca toate drepturile politistilor sa fie introduse in Statut si sa nu mai fie reglementate prin acte normative separate.

 

Protestatarii mai cer reglementarea cazurilor de suspendare sau de incetare a raporturilor de serviciu si suportarea, de catre unitate, a costului pentru asistenta juridica a politistului, pentru fapte savarsite in timpul serviciului. O alta revendicare a personalului MIRA este acordarea unui sprijin pentru cumpararea de locuinta personala, avand in vedere ca politistii stau, pe perioada exercitarii meseriei, in locuinte de serviciu, iar la pensie raman fara casa. Politistii mai cer reglementarea dreptului lor de a se organiza in sindicate si toate libertatile care recurg din aceasta asociere.

 

Sindicalistii mai cer o suplimentare a bugetului MIRA pentru materiale de protectie, birotica sau carburant si fonduri pentru medicamente si a asistenta medicala.

 

Mitingul de sambata se va desfasura, intre orele 10.00 si 12.00, in Piata George Enescu, urmand ca politistii sa plece, in mars, catre sediul Guvernului, pe traseul Magheru - Lascar Catargiu - Piata Victoriei - Aviatorilor.

 

Sursa: Ziare.com

 

adica cum domnilor ?? daca el angajatul public este un nenorocit care habar nu are legile savirseste abuzuri ptr care este dat in judecata , institutia este obligata sa suporte costurile . adica de la buget ,adica noi sa suportam prostia lui ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...