Sari la conținut

Lifan Lf 250 -4


tuduruta
 Share

Postări Recomandate

Sunt un nou membru al forumului, fara motor, dar sper ca in viitorul apropiat sa i-mi iau unul. Am pus ochii pe un motor lifan de 250 cc. Va cer parerea daca ati condus motociclete produse de firma asta. In china firma e destul de tare. Eu as vrea sa imi iau motor doar pentru plimbare.Nu sunt impatimit de viteza si mi se pare ca pretul motocicletei e destul de bun(aprox 6200 lei) si 2 ani garantie.

Ei ce parere aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt un nou membru al forumului, fara motor, dar sper ca in viitorul apropiat sa i-mi iau unul. Am pus ochii pe un motor lifan de 250 cc. Va cer parerea daca ati condus motociclete produse de firma asta. In china firma e destul de tare. Eu as vrea sa imi iau motor doar pentru plimbare.Nu sunt impatimit de viteza si mi se pare ca pretul motocicletei e destul de bun(aprox 6200 lei) si 2 ani garantie.

Ei ce parere aveti ?

 

NU --> atata am avut de spus ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Si eu vreau sa imi cumpar un chopper de 250 de la Lifan . Chiar daca aud pe multi care indeamna la achizitionarea unei motociclete second-hand produse de firme de prestigiu, la care nu stii la ce sa te astepti ( modul de exploatare, km reali si altele), prefer una noua si cu o garantie fie ea cat de slaba nu de alta da ca sa nu stau toata ziua sa imi bag mainile in ea; pretul de 6200 ron m-i se pare corect pt performantele oferite si look. Cu alte cuvinte, sunt de conceptia ca decat un bmw din anii `80-`90 mai bine Logan nou la care 3-4 ani minim nu ai treaba. Totusi lumea se schimba si de ce sa nu fiu corect intradevar nu pot compara prestigiul Bmw cu cel al Daciei, insa totusi la Logan nu mai tragi socul, nu mai sufli jigloare, nu mai ai zgomot deci o oarecare evolutie exista. Ma uit ca pe an ce trece China se impune in intreaga lume cu tot felul de produse din diferite domenii: am fost in USA si am intrat intr-un magazin la care 90 % dintre produse erau cu etichete Made in China; si asta spune multe... :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faci o confuzie.

 

made in china nu e rau. cam totul e facut acolo datorita fortei de munca ieftina. insa fabricile sunt occidentale, design-ul este occidental, totul este defapt made in europe/usa/japan doar ca oamenii care fac munca sunt chinezi.

 

cand r&d are loc in china insa, atunci apar probleme. pe scurt, un calculator apple e made in china. cu toate astea, sunt printre cele mai bune sisteme din lume (calitativ). asta nu inseamna ca daca o firma chinezeasca face calculatoare ca sunt la acelasi nivel.

 

pe scurt, NU CUMPARA ca nu stii la ce te bagi. pare ieftin insa e scump!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fratilor, incet incet incepeti sa va dati cu parerea.Acesta a fost si scopul topicului.As vrea sa isi spuna parerea sicei care poseda motoare,, made in china,, ar putea da detalii despre fiabilitate, costuri de intretinere. Sa nu fim ipocriti dar pentru un incepator sa dai pe un motor NOU cu 2 ani garantie 62 mil sau pe care il poti lua in rate , e ceva mai ales ca , fiind incepator oricum habar nu ai cum se conduce un motor si ai ocazi sa conduci ceva nou la care daca pica ceva nu te va ustura buzunarul.Este adevarat si varianta ca daca te plictisesti si vrei sa il dai e cam greu. am vazut pe youtube ca in Danemarca, America sunt fan cluburi lifan. Oare ei nu si-ar permite un motor Japonez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la banii astia am luat un gs 500 din 97, deci cred ca gasesti un chopperas la 1600-1700 euro care sa te multumeasca si la care sa nu fie nevoie sa umblii. nu am auzit lucruri prea bune de spre chinezariile alea (rezervoare care curg, plastice rupte de la trepidatii, etc). oricum e alegerea ta, banii tai

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Sunt un nou membru al forumului, fara motor, dar sper ca in viitorul apropiat sa i-mi iau unul. Am pus ochii pe un motor lifan de 250 cc. Va cer parerea daca ati condus motociclete produse de firma asta. In china firma e destul de tare. Eu as vrea sa imi iau motor doar pentru plimbare.Nu sunt impatimit de viteza si mi se pare ca pretul motocicletei e destul de bun(aprox 6200 lei) si 2 ani garantie.

Ei ce parere aveti ?

Eu am asa ceva (LIFAN LF 250-4) de aproape un an, tot nou si fara nici o problema. Am facut si ceva iesiri mai lungi cu el, se comporta admirabil la drum - fie el asfalt ori "pe miriste" :kali:

Pot spune ca face fata cu brio, nu-i mofturos, nu trebuie "bibilit" dupa orice gropita ori ploaie sau ninsoare (am mers si la - 10 grade cu el), stabil si maneabil.

Ma credeti ori nu, eu stiu ce calaresc ! Consider ca un motor se judeca si dupa alte criterii, decat cele gen: chinezarie, musai yamaha, honda "de firma frate" ...etc. Nu renumele motorului face omul, iar etichetarea acelui motor o face cel mai bine cel care chiar il conduce. Prefer sa conduc zilnic unul ca al meu, decat sa tin in garaj si cu 10 mii de systeme de alarma o "bijuterie de firma" , doar ca sa ma dau mare cu scula aia desteapta. Sper ca nu se simte nimeni lezat de remarcile mele, in fond suntem mai intai oameni: OM pe motocicleta = MOTOCICLIST !

Asfalt uscat si fara neplaceri in trafic ! :banana: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca o sa regreti dupa-aceea....un motor de renume oricat de forjat ar fi (cu exceptia celor in care si-ar fi bagat vreun mecanic de colt de strada mana pe la pistoane) este net superior oricarei chinezarie ieftina......stiu oameni patiti cu astfel de tentative :laugh:

Editat de zolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca o sa regreti dupa-aceea....un motor de renume oricat de forjat ar fi (cu exceptia celor in care si-ar fi bagat vreun mecanic de colt de strada mana pe la pistoane) este net superior oricarei chinezarie ieftina......stiu oameni patiti cu astfel de tentative :)

Oamenii aceia patiti de care zici, au avut tot LF 250-4 ? ca despre acest model discutam aici... LIFAN este singurul brand chinezesc acceptat de japonezi la importuri de motociclete, asta ar trebui sa iti zica ceva.... :P

Asfalt uscat ! :laugh:

Editat de OLD LARRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Don Larry, scuzati ca va reamintesc, dar aveti tot o chinezarie!

NO COMMENT.....se pare ca tu tot "etichetar in afara problemei" tii sa ramai si...cu asta am incheiat acest subiect, fara suparare.

P.S. CATE LF 250-4 AI CALARIT, DE ESTI ASA... "EXPERT" ? :laugh:

Editat de OLD LARRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In filmuletz e vorba de modelul "DELTA" - 2 cilindrii in V, deci cu totul altceva fata de ceea ce discutam aici, adica despre LF 250-4, care are cilindrii in linie...etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum spunea un prieten de-al meu. " ai grija cu chinezariile ! '' "daca ai noroc poate sa iti mearga fara probleme,dar daca nimeresti ceva ce nu trebuie ,bagi bani in ea de iti vine rau,fie ca este nou sau nu''.parerea mea,ca si a altora "sa nu ai incredere in chinezarii" ieftin si prost-nu merita.probabil te tenteaza pretul si te-a fermecat aspectul.THINK AGAIN !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:()

 

lasa-ne domne in durerea noastra si fii tu multumit cu linfanu' tau. daca esti multumit, e bine!

TOCMAI CA "DUREREA" VOASTRA, NU E TEMA ACESTUI TOPIC...DOAR VA DATI "EXPERTI" IN CEEA CE NICI NU ATI VAZUT IN REALITATE....CE SA MAI ZIC DE CONDUS..... IN OPINIA VOASTRA, CEL CE ARE O CHINEZARIE ( care din varii motive nu-si permite altceva), E CLASIFICAT AUTOMAT DIN "CASTELUL VOSTRU DE FILDESH", drept un aiurit......MOTOCICLISMUL E O PASIUNE SI O STARE DE SPIRIT GENERATA DE CALATORIA IN SINE SI PRIETENII PE CARE TII FACI (CAND METRITI) IN MAREA COMUNITATEA MOTO , NU DE MARCA, CILINDREE SAU PRETZ AL MOTORULUI PE CARE-L INCALECI ! ....ORI VANITATEA VOASTRA NU SUPORTA (POATE) ASA CEVA..... P.S. LA ACEL "lasa-ne domne in durerea noastra" : VA LAS DOMNII MEI....POATE O SA-I VEDETI VREODATA SI PE MOTOCICLISTI ADEVARATI, NU DOAR PE VOI INSHIVA... :P :laugh:

 

cum spunea un prieten de-al meu. " ai grija cu chinezariile ! '' "daca ai noroc poate sa iti mearga fara probleme,dar daca nimeresti ceva ce nu trebuie ,bagi bani in ea de iti vine rau,fie ca este nou sau nu''.parerea mea,ca si a altora "sa nu ai incredere in chinezarii" ieftin si prost-nu merita.probabil te tenteaza pretul si te-a fermecat aspectul.THINK AGAIN !!!

NU AM FOST "FERMECAT" DE ABSOLUT NIMIC DIN CEEA CE ZICI, IAR SFATURILE DEALERILOR CARE VOR MUSAI SA-SHI VANDA MARFA, SAU A PRIETENILOR CE VOR DOAR SA EPATEZE...NU COMENTEZ. AM PROBAT ASA CEVA INAINTE DE CUMPARARE SI AM FOST MULTUMIT ! ATAT AM AVUT DE ZIS. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU AM FOST "FERMECAT" DE ABSOLUT NIMIC DIN CEEA CE ZICI, IAR SFATURILE DEALERILOR CARE VOR MUSAI SA-SHI VANDA MARFA, SAU A PRIETENILOR CE VOR DOAR SA EPATEZE...NU COMENTEZ. AM PROBAT ASA CEVA INAINTE DE CUMPARARE SI AM FOST MULTUMIT ! ATAT AM AVUT DE ZIS.

Sunt curios cati kilometrii ati facut cu motoreta de cand ati achizitionat-o......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU AM FOST "FERMECAT" DE ABSOLUT NIMIC DIN CEEA CE ZICI, IAR SFATURILE DEALERILOR CARE VOR MUSAI SA-SHI VANDA MARFA, SAU A PRIETENILOR CE VOR DOAR SA EPATEZE...NU COMENTEZ. AM PROBAT ASA CEVA INAINTE DE CUMPARARE SI AM FOST MULTUMIT ! ATAT AM AVUT DE ZIS. :laugh:

 

 

nu vreau sa decurajez pe nimeni.imi doresc sa rulati kati mai multi km fara probleme tehnice sau alte evenimente neprevazute in trafic.

 

ASFALT USCAT !!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU AM FOST "FERMECAT" DE ABSOLUT NIMIC DIN CEEA CE ZICI, IAR SFATURILE DEALERILOR CARE VOR MUSAI SA-SHI VANDA MARFA, SAU A PRIETENILOR CE VOR DOAR SA EPATEZE...NU COMENTEZ. AM PROBAT ASA CEVA INAINTE DE CUMPARARE SI AM FOST MULTUMIT ! ATAT AM AVUT DE ZIS.

Sunt curios cati kilometrii ati facut cu motoreta de cand ati achizitionat-o......

RASPUNS: 1987 Km de cand am luat-o ( aproape o saptamana din decembrie 2007 si ianuarie 2008 nu am circulat din cauza ninsorii ori a poleiului, in rest job-akasa ...akasa-job si iesirile de sambata cu prietenii chopperisti, iesiri ce exista doar de o luna-pe langa Bucuresti (vezi topicul: /index.php?...0294&st=110 am pus adresa ultimei pagini de topic....rasfoieste topic pt. restul)

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2000km??? :lol:)

 

si-ti permiti sa vorbesti de motociclisti adevarati si durabilitate? stai jos, ai picat...

:P :( :D sunt pe 2 roti de mult timp, amice....doar nu crezi ca as fi putut rezista sa zicem 32 de ani din cei 50 ai mei ca pieton ?!?....acest LIFAN e ultima achizitie :lol: :laugh: ....

 

:D :D :lol: sunt pe 2 roti de mult timp, amice....doar nu crezi ca as fi putut rezista sa zicem 32 de ani din cei 50 ai mei ca pieton ?!?....acest LIFAN e ultima achizitie :lol: :) ....

P.S. CA DOVADA, NU IMI ASCUND NUMAR MOTO ORI SEMNATURA .... EU cand imi pun 00-le pe "chinezarie", o incalec din pasiune, NU CA SA EPATEZ CU GOLOGANII MEI si NICI CA SA RAD (sub anonimat) DE CEILALTI MAI "FRAIERI" , in opinia unora....IN SENSUL ACESTUI POST SCRIPTUM, A SCRIS UN BAIAT CEVA INTERESANT: "Ganduri" , TOT AICI IN COMUNITATE....chiar am sa caut asta si am sa va dau link-ul, daca nu cumva l-ati citit deja.....

Editat de OLD LARRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2000km??? :lol:)

 

si-ti permiti sa vorbesti de motociclisti adevarati si durabilitate? stai jos, ai picat...

 

Off-topic: Mai Aoleks! Si tu iti permiti sa vorbesti asa cu un om care e destul de in varsta sa iti fie tata?

Daca nu ai respect pentru Larry ca motociclist, macar sa ai respect pentru el si pentru varsta lui.

Asa ca tu sa stai jos, restant, picat, repetent sau cum vrei si mai lasa-ne!

 

On-topic: Prietene tuduruta, incearca sa iei legatura cu persoane care au acest tip de motocicleta si incearca sa iti formezi o impresie proprie despre acest tip de motor. Nu tot ce se face in China e de proasta calitate. Parerea mea. Eu ti-am dat un sfat. Daca vrei sa il urmezi, bine, daca nu, iarasi bine. Intreaba oricum la reprezentanta daca exista optiunea buy-back si, daca este posibila, atunci poti face ce vrei. Daca nu, exista atatea site-uri pe care poti sa o pui la vanzare :lol: . Asa e in viata: mai pierzi, mai castigi! Noi sa fim sanatosi! Succes in achizitie!

 

Toate bune!

Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...