Sari la conținut

Lifan Lf 250 -4


tuduruta
 Share

Postări Recomandate

Va salut pe toti, indiferent de parerile pro sau contra asupra tot ce e made in China. Ma voi referi la 3 tipuri de motoare chinezesti, eu fiind posesorul a doua dintre ele, si anume: am avut un moped de la First Bike acum aaani cand nu aveam A-ul si am fost multumit de el in proportie buna, adica viteza undeva la 45-50 km/h si nu am schimbat nicio piesa pana la aproape 4000 de km si atunci l-am vandut. Singura problema o avea carburatorul care se infunda mereu, nu stiu din ce motiv ca doar puneam benzina de la pompa. La al doilea tip este un model Champion parca, tot de la First bike care l-a avut un coleg de munca, nu stiu daca il mai are. A facut cu el in jur de 15000 de km si era foarte multumit. Nu l-am intrebat ce piese a schimbat, cat l-a costat sau alte probleme ale scuterului, ci doar daca e multumit. L-am luat si eu la o tura si mi s-a parut cam puturos, sincer mie nu mi-a placut, dar pentru o foiala scurta intr-un oras mic e suficient. Si al treilea model este o motocicleta marca Csr 125, tot chinezeasca. Am luat-o undeva la 2000 km si am mers cu ea pana la 6000 si ceva, cand am vandut-o. Am fost extrem de multumit: nu am schimbat nicio piesa, doar am curatat lantul de cate ori a fost nevoie, consumul a fost foarte mic, undeva la 2,8% cu pasager, cateodata mergea parca pe datorie, viteza maxima era de 100 indiferent daca eram cu pasager sau nu. Singura problema a fost la cablul de km ca arata cu 15 km mai putin decat in realitate Un alt lucru care nu mi-a placut a fost puterea mica, poate asta din cauza cc de 125, in rest super ok. Poate am avut noroc de chinezarii bune. Pe viitor ma voi gandi la un model de 650 poate chinezesc daca voi gasi ceva atractiv, daca nu voi lua ceva din anii 90+ cu xxxx km la bord si cu eventuale probleme ascunse cu aceiasi bani.

PS: la CSR am tinut-o din scurt cu schimbarea si verificarea periodica a uleiului, lichidului de frana, spalat si uns lantul etc. Am avut grija de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Observ ca unii, ori au uitat, ori nu mai stiu, dar ce frumos e sa mai si mesteresti la toagla (fie ea Lifan sau Hayabusa- asta pentru o plaja mai mare de referinte) in compania unor prieteni, asa incet, mai o vorba-doua, mai o bere vorbita.......pacat! Unii chiar nu stiu ce inseamna asta! E tipic pentru noi romanasii de rand, sa uitam de unde am plecat. E ceva de genul:hai sa fac foame si sa strang leustea pentru un bike adevarat, plm 7-8000 de coco, sa fiu in rand cu lumea, lume care pana imi adun eu leustea de bike..................plm evolueaza, nah futu-i, ca acum tre sa imi strang si bani de o naveta spatiala, ca nah e trandy sa calatoresti spre Marte! Futu-i ce ne mai complicam si viata singuri, si traim asa de incet.......... si din avantul nostru muncitoresc, incult, comunist, din vointa de a-i depasi pe altii,....futu-i ca tot in urma ramanem! Trist! Si acum sa pun putina sare pe rana, chinezii asa cum sunt ei cu made by copy-paste mode, sunt mai motociclisti ca noi! Muult mai motociclisti! @ Old Larry. Poate ca nu e alegerea perfecta, sau poate ca e, oricum important e ca e alegerea ta si sunt convins ca nu o vei regreta! In fond motociclismul nu inseamna doar branduri de marca! Sau ma insel cumva si chiar inseamna asta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai si tu dreptate, dar nu cred ca motociclismul inseamna sa repari toata ziua la mobra... e frustrant. mesteresc de aproape 10 luni(cu pauze) la a mea si deja sunt satul de reparat, demontat, curatat,vopsit, asamblat etc totusi eu sunt sigur ca atunci cand va fi gata, nu va mai avea probleme mult timp de acum incolo... spre deosebire de o marca indoielnica, cu piese in genul celor de dacia. da, e frumos sa mesteresti... dar e urat sa te lase cand ti-e lumea mai draga, des.

acum nu neg faptul ca nu or fi bune... dar repet analogia cu dacia... pe nimerite, la noroc, una din 10. nu exista produse ieftine si bune... doar compromisul pe care il face fiecare. eu cu mobra de 22 ani... altii cu o chinezeasca noua ieftina... altii cu bmw nou... fiecare cu ale lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai exista Lifan in Romania? era un magazin pe bd Expozitiei, dar pare abandonat.

Se pare ca mai exista. Vad ca au facut reduceri la motociclete si scutere (acum vreo doua luni aveau pret mai mare). Daca cineva a intrat si a micsorat preturile (iar tu spui ca magazinul e abandonat), probabil vor sa inchida portile si sa vanda ce mai au pe stoc la pret redus. E doar o parere - posibil sa ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...
  • 2 weeks later...

Am citit thread-ul si o singura intrebare imi rasare in cap, curiozitate nici pe departe rautate. Nu ma intereseaza razboiul intre marci, cine e mai motociclist s.a.m.d. . Detin de 3 ani o honda (de 600 dar nu ca sa ma "laud" ci ca sa avem o referinta) 2002, (deci incadrata la categoria MILF, la COUGAR bagam italiencele din vremea aia...in fine) pe care am achizitionat-o la 63-64k iar acum are 78k. De cand o am am inlocuit doar un releu (problema Honda, se stie), o garnitura de pe undeva(un fleac, insesizabil la buget, nu sunt o persoana cu buget foarte mare, sa zicem decent pt Romania, asta tot ca referinta) si un cablu de ambreiaj,in rest consumabilele uzuale, deci din punctul meu de vedere o motocicleta foarte fiabila. Cu situatia data unde se incadreaza lifan, ca si costuri de intretinere si desigur cati km a acumulat si in ce regim? Eu locuiesc in Bucuresti si cam toata lumea stie ce inseamna asta plus ca mai fac cateva iesiri de 2-300km(dus-intors) unde mai las "libertatea" data de aceasta masinarie incredibila numita motocicleta sa imi gadile simturile... Daca s-a inteles aluzia 😇. Salut si scuteristi si automobilisti, chiar ma si distrez cu unii... Deh "bikers wanna have fun". ✌️

Editat de Aion2014
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l caractere ca nu stie ce face 😅 atat a inteles el ... Ca a mai intrebat inca o data... Cineva trebuie sa tina cont si de nr intrebarilor puse pe forum nu? Mai fa si tu un update la treaba cu piciorul, ai inceput sa joci pe la nunti, botezuri etc?... Nu de alta dar acusica vine sezonul cald si fustele alea nu se alearga singure 😇. Si ca sa nu deviem prea mult de la subiect mai exista detinatori de lifan care pot raspunde la curiozitatea mea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...