Sari la conținut

Detectoare Radar - Totul despre


grex
 Share

Postări Recomandate

Eu de 3 ani de cand il am nu am mai platit nici o amenda pt. depasirea vitezei si fac cam 20.000 de km /an cu moto.

Concluzia mea e ca si-a scos banii demult si am carnetul in buzunar :D

P.S.l-am cumparat imediat dupa ce am platit o amenda pt. depasirea vitezei cu 49km/h peste limita admisa. 1km/h in plus si ramaneam fara carnet 3 luni :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

detectoarele de radar sint permise acum

asa ca nu se mai pune problema ascunderii lor :D

 

atentie!

detectoarele numai,

nu si asazisele antiradare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a intrat in vigoare noul decret... Cred ca nu!! Deci pana nu intra in vigoare, nu sunt legale.

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina la urma care detector este cel mai potrivit pt. motor?

Am vazut unul fara fir?un fel de tehnologie blue-tooth?

Cam cit tin bateriile/acumulatorii?

Cineva a postat niste detectoare cam maricele pt motor, si cam scumpe: 400 si de Eur!?!

 

Pentru cei care spun ca in localitati este bine sa mergi prudent:DE ACORD.Dar detectorul este folosit pentru a evita amenzi de incalcarea limitei de viteza la 53-54-62-63 km/h, deci se justifica achizitionarea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si-l folosesc! Deja cred ca m-a scapat de vreo 3 amenzi! De exemplu,am iesit la o plimbare la Baneasa,aveam vreo 80/h...Am un PNI Sensoro Traveller,cu baterii si jack pt casca,luat de pe ebay...m-a costat cu 56 $ mai putzin decit daca-l luam de-aici! Cu tot cu transport si trimisu' banilor... :D

Fiecare e liber sa foloseasca sau nu...O amenda am luat-o stupid,in Constanta , depasind un trailer,care scotea un fum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@knightrider: fara fir nu inseamna bluetooth, la detectoare:) ci fara fir de alimentare la 12V, adica.. cu baterii. Bluetooth e o tehnologie de conectare a unui gadget la altul sau la PC.. nu e cazul la detectoare.

 

Adevarul e ca as fi si eu interesat de un detector, cu baterii sa-l pot lua in masina sau pe moto cand e nevoie. Dar n-as da mai mult de 150$ pe unul. Gasesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rusinica:

 

Eu cred ca fiecare dintre noi, chiar daca e motociclist, chiar daca e sofer trebuie sa respecte acele limite de viteza, si sa faca tot posibilul in a se abtine de la a baga mana in gaz sau de la a calca pedala unde nu trebuie... la urma urmei e viata noastra in joc ... si daca nu e a noastra e a celorlalti , ceea ce e si mai grav.

219052[/snapback]

 

 

Esti off-topic aici. Se vede ca nu prea circuli. Sunt zone cu restrictii la 30 km/h pe drum perfect cu 4 benzi. Stii cum se ia carnetul daca te prinde cu 60 pe acea portiune... Anti-radarul este o chestie sanatoasa. Viteza excesiva nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

detectoarele de radar sint permise acum

asa ca nu se mai pune problema ascunderii lor  :rusinica:

 

atentie!

detectoarele numai,

nu si asazisele antiradare

220632[/snapback]

 

 

Sunt permise deja? După Âştirea mea încă nu s-a votot legea... Voi aveți informații mai corecte?

 

Sandor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@knightrider: fara fir nu inseamna bluetooth, la detectoare:) ci fara fir de alimentare la 12V, adica.. cu baterii. Bluetooth e o tehnologie de conectare a unui gadget la altul sau la PC..  nu e cazul la detectoare.

 

Adevarul e ca as fi si eu interesat de un detector, cu baterii sa-l pot lua in masina sau pe moto cand e nevoie. Dar n-as da mai mult de 150$ pe unul. Gasesc?

223712[/snapback]

 

 

Acum am primit o variantă: Cobra ESD 9851 pt. motociclete (Âşi pt. maÂşini, bineânțeles), costă 129,99 USD. Încearcă la www.magazin-online.ro, sunt din Bacău băieții Âşi mi se par serioÂşi. Dacă nu, aÂşteaptă până când le primesc Âşi testez al meu Âşi îți dau referințe...

 

În maÂşină de 3 ani folosesc Cobra 6060, este un model fparte-foarte bun. Numai că nu are ieÂşire jack pt difuzoare Âşi trebuie alimentat la 12V.

 

Sandor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde se deduce ca detectorul Cobra ESD 9851 este pentru moto? Ca sint si eu interesat de unul.

224191[/snapback]

 

 

După discuțiile purtate cu vânzătorii, un detector este destinat ÂŞI pentru motoare dacă

 

- are Âşi baterii (deci nu numai priza de 12V)

- are ieÂşire jack pt. difuzoare care se va pune în căÂşti

- încape în buzunar :rusinica:)

 

Întâi voi testa pe maÂşină, acolo de ani de zile folosesc Cobra 6060, Âşi este super bun. Vreau să fac comparație, unde "simte" al meu dacă va avertiza Âşi cel nou. Am cumpărat Traveller, dar trebuie să returnez fiindcă avertizează prea târziu.

 

Voi reveni cu amănunte după ce am testat.

 

Sandor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CIND VENEAM DE LA INTRUNIREA MOTO DE LA MAMAIA M-AU INREGISTRAT GABORII CU 222 LA ORA,PE A2.AM AVUT CEVA NOROC CA AM SCAPAT DOAR CU 30 DE ZILE DE SUSPENDARE. ACUM AM UN DETECTOR JUPITERU MODEL BR11 SPECIAL PT MOTO. AZI VENEAM DE LA PLOIESTI SI AM FENTAT 2 RADARE ,UNUL DIN SPATE SI UNUL DIN FATA. E BELEA. DA ALARME FALSE DOAR LINGA BENZINARII.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca si tu sa conduci(orice in afara de mopede, tractoare, camioane vechi etc) si sa-mi spui si mie daca reusesti sa te abtii mereu.

Eu conduc o dacie veche si un ij vechi si tot mi-e greu sa ma abtin in unele cazuri, mai ales in sate. Sunt sate care au 5 case la sosea, pe o singura parte, iar indicatorul de sat cuprinde o zona de 5km. Eu cred ca in multe sate limita de 50km/h e mult prea restrictiva. La montarea indicatoarelor de restrictie de viteza ar trebui sa se tina cont si de conditiile de trafic din zona respectiva.

In Gl de exemplu imi place ca mai pe toate strazile importante au ridicat limitarea la 60km/h da pe unele strazi sunt montate aiurea, limita de 50 fiind mai potrivita.(de ex strada 6martie, asfalt prost, tramvai, scoala, gradinita, baruri, trafic mare)

219127[/snapback]

...ca sa nu mai vorbim de cate-un idiot de primar ce incearca sa-si arate grija fata de supusi,punand,absolut nejustificat,un indicator de max.30....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

:cheers:

 

Eu cred ca fiecare dintre noi, chiar daca e motociclist, chiar daca e sofer trebuie sa respecte acele limite de viteza, si sa faca tot posibilul in a se abtine de la a baga mana in gaz sau de la a calca pedala unde nu trebuie... la urma urmei e viata noastra in joc ... si daca nu e a noastra e a celorlalti , ceea ce e si mai grav.

da,mai dar militienii in ziua de azi nu stau acolo unde ar trebui sa fie restrctii,ei stau numai la ciupeala si nustiu cum sa faca sa te F... mai urit! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

detectoarele de radar sint permise acum

asa ca nu se mai pune problema ascunderii lor :baldy:

 

atentie!

detectoarele numai,

nu si asazisele antiradare

 

care e diferenta intre detectoare shi anti-radare? shi mai ales cum functioneaza?

deh, daca n-am avut shi nici n-am vazut....nu radeti ca shi voi ati fost odata asa.

cine e :cheers: dragut sa-mi explice shi mie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

tineti-va bine de tastaturi ca eu am sa va povestesc una tare legata de radare si detectoare.

port in masina un detector de 2 mil lei si, in drum de la buzau la buc ma opreste militianul cu 90 in localitate. detectorul nu zisese nimic desi toata moldova a piuit la fiecare radar (ba chiar si dupa dealuri). ce era sa fac, sa-i spun militianului ca nu-l cred? l-am rugat sa trimita foto acasa - am primit-o din parti. am platit amenda, dar nu am dus procesul verbal si chitanta la politie. astept sa-mi trimita scrisoarea de avertizare. daca nu anjunge atunci era facatura. ATENTIE LA MILITIENII HOTI!!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

detectorul de radar detecteaza prezenta aparatelor radar... si te avertizeaza...astfel tu ai timp sa reduci viteza si sa nu te salte...

antiradarele bruiaza semnalul emis de aparatele radar ....

 

asta din ce stiam eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca rationamentul lui Placebo e cel mai bun pentru a alege...eu unul nu am platit in viata mea o amenda de radar pentru simplul motiv ca nu m-au prins sa-mi si scrie proces verbal :finger: , si merg pe 2 roti de 4 ani si pe 4r de vre-o 8 ani . Nu va ganditi la prostii,nu fug de obicei de militie, nici nu le arat vre-o legitmatie cu tricolor :lol:, pur si simplu de obicei ii "miros" si nu ma prind in off-side, sau daca ma opresc ajung la concluzia ca nu sunt "pericol rutier" . De mult ori trec prin radar cu viteza peste limita dar cu paravan, adica am in fata 2-3 masini care merg la fel de tare si ei sunt primii care si-o fura la o adica :lol:

 

E drept ca nici nu merg foarte tare, dar adesea sunt peste limita cu 20-30-50 kmh (merg max 80-100 in localitate si max 130 afara)

 

 

In conditiile date, nu am neoie de detector si nici nu se justifica economic :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...