Sari la conținut

Dealul Negru - 30.03.2008


Nitescu
 Share

Postări Recomandate

Duminica a avut loc un accident pe Dealul Negru.Motociclistul se numeste Florin si conducea un R6 albastru.Cu el se aflau si cativa prieteni motociclisti. As dori sa stiu cauzele accidentului.In prezent se afla la spital in Pitesti,cu splina scoasa,ficatul cusut si o bucata din intestinul gros extirpata.Se pare ca intr+o curba a pierdut controlul si a iesit in decor lovind un copac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dap :ok: din pacate am fost acolo

 

nici acum nu stiu ce a vrut sa faca pur si simplu a iesit din coloana si a intrat in parapet

motocicleta este un morman de fiare ,el a zburat pur si simplu printre indicatoarele puse deasupra parapetului din beton si sa lovit de un pom cu partea dintre coaste si bazin(burata) a fost constient pana avenit salvarea (20 min)de la pitesti ,avea toate simturile ok (maini ,picioare, cap) ,singuri care nu au fost ok au fost politisti de la RUTIERA care vroiau sa i se ia alcolemia cu alcoltestul (faza la care el abia mai respira ) TAMPITI IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI ,in rest multumim mult motociclistilor care au sarit in ajutor celor doi conservari care au oprit si au ajutat cat au putut pana la venirea salvari unul din ei chiar avea cunostinte medicale si a stat langa el tot timpul

 

aseara tarziu dupa ce a iesit din operatie a vorbit cu fratele lui si era constient (vroia sa isi ia alta capra )

 

are splina scoasa, ficatul (rupt cred),un intestin julit si un hematom pe pancreas +o plaga taiata destul de adanc la picior sub bazin(de la semnul de circulatie printre care a zburat )

 

cam atat pana la ora asta daca se mai afla ceva o sa tinem la curent pe toata lumea

 

 

p.s. din cate am inteles au venit de la televiziune si au filmat nu stiu de la care ca eu eram la spital poate cei din zona au vazut pe la stiri daca stie cineva un link sa il posteze multumim mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este in afara oricarui pericol si este pe drum spre un spital din Bucuresti,iar moto nu este chiar un morman de fiare ;nu mai are carene si furca fata

post-16124-1206944177_thumb.jpg

post-16124-1206944201_thumb.jpg

post-16124-1206944233_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci.De la mine are microbul asta.Nu prea am fost deacord in momentul cand si-a luat motocicleta.Din pacate nu am reusit sa-l conving .Oricum sper sa invete din acest accident.[LIPSA DE EXPERIENTA,MOTOR PUTERNIC SI ANTURAJUL NU DUC LA CEVA BUN.Cand spun anturaj ma refer la motociclistii cu experienta care nu tin cont ca au incepatori in grupul lor.Sa imi fie cu iertare dar asta este adevarul.Si incepatorii isi au vina lor.Toti am trecut prin asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor , uitati de motocicletele de viteza si treceti pe enduro . Asta nu e tara in care sa ai moto de viteza . Dar cine sa ma asculte ?

 

Foarte bine spus.

 

Insanatosire grabnica lui florin si fara sechele :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

aici gresesti tocmai ce vorbisem cu el la km 80 sa mergem usor ca sunt incepatori si am convenit sa se mearga usor pana acolo sa respectat totul eu eram in spate langa o fata incepatoare iar singurul care a incalcat intelegerea a fost florin ( nu vreau sa acuz pe nimeni dar nici sa fiu acuzat )

 

 

 

am scris ca sa nu existe discutii aiurea este bine sa cititi si sa intelegeti fiecare ce vreti ce ,cum si de ce ? numai el stie,NIMENI nu se astepta la asa ceva si nu a vazut in mod direct motivul care la determinat la solutia asta deci discutiile nu isi au rostul aici, el sa fie sanatos si poate are sa ne povesteasca intr-o zi ce i sa intamplat acolo

 

 

 

sanatate maxima

Editat de papadie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut ieri pe Dealul Negru, nu v-am vazut, nu se intamplase pana sa trec eu...

curbele alea te pacalesc ca incepator, stiu pe pielea mea cand am facut prima data drumul ala cum au fost, dar am redus viteza la limita si totul a fost ok.

sanatate lui Florin :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica lui florin.

 

Atentie mare toturor incepatorilor si nu neaparat la stilul de condus, cat la alegerea cauciucurilor. Nu este suficient sa aibe frofilul cauciucului neuzat, daca acesta este vechi(verificati data de fabricatie inscriptionata pe lateral) cauciucul devine foarte rigid si aderenta lui scade considerabil.

Editat de RaduSPR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici gresesti tocmai ce vorbisem cu el la km 80 sa mergem usor ca sunt incepatori si am convenit sa se mearga usor pana acolo sa respectat totul eu eram in spate langa o fata incepatoare iar singurul care a incalcat intelegerea a fost florin ( nu vreau sa acuz pe nimeni dar nici sa fiu acuzat )

 

 

Eu nu acuz pe nimeni.Am vrut doar sa stiu in ce imprejurari s-a produs accidentul. Gresala unui incepator.Vrei sa arati ca poti mai mult.Din pacate pe motocicleta greselile nu sunt admise.Florin nu isi aduce aminte nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam ce viteza aveati?

 

 

quote name='papadie' date='Mar 31 2008, 08:17 AM' post='1114463']

dap :ok: din pacate am fost acolo

 

nici acum nu stiu ce a vrut sa faca pur si simplu a iesit din coloana si a intrat in parapet

motocicleta este un morman de fiare ,el a zburat pur si simplu printre indicatoarele puse deasupra parapetului din beton si sa lovit de un pom cu partea dintre coaste si bazin(burata) a fost constient pana avenit salvarea (20 min)de la pitesti ,avea toate simturile ok (maini ,picioare, cap) ,singuri care nu au fost ok au fost politisti de la RUTIERA care vroiau sa i se ia alcolemia cu alcoltestul (faza la care el abia mai respira ) TAMPITI IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI ,in rest multumim mult motociclistilor care au sarit in ajutor celor doi conservari care au oprit si au ajutat cat au putut pana la venirea salvari unul din ei chiar avea cunostinte medicale si a stat langa el tot timpul

 

aseara tarziu dupa ce a iesit din operatie a vorbit cu fratele lui si era constient (vroia sa isi ia alta capra )

 

are splina scoasa, ficatul (rupt cred),un intestin julit si un hematom pe pancreas +o plaga taiata destul de adanc la picior sub bazin(de la semnul de circulatie printre care a zburat )

 

cam atat pana la ora asta daca se mai afla ceva o sa tinem la curent pe toata lumea

p.s. din cate am inteles au venit de la televiziune si au filmat nu stiu de la care ca eu eram la spital poate cei din zona au vazut pe la stiri daca stie cineva un link sa il posteze multumim mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul e in afara oricarui pericol

este la floreasca la reanimare si va sta in spital 6 saptamani,au mai intervenit cu o operatie la rana de pe picior si au mai decoperit o coasta rupta in rest e ok si vrea alta mobra

motocicleta avea cauciucuri diablo super corsa fata 2006 si dunlop sportmax spat 2006 ambele schimbate de mine in 2006

am mers cu mobra lui si am luat curbe la 130 si nu vb de alea de pe valea prahovei si cauciucurile erau ok

pe dealul negu pentru necunoscatori asfaltul este muci polishat de miile de camioane care trec zilnic pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica

 

A fost un accident si cu o sapt inainte tot pe dealul negru, nu stiu daca a fost grav dar spectaculos a fost ca motociclistul a zburat, vorba lui nea marin, ca o stachina zburatoare. Mi-a pozestit cineva, nu e motociclist, asa ca nu a oprit sa vada ce si cum. Stie cineva ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica lui Florin ca asa am inteles ca-l cheama,si vorba lui altcineva care a mai postat aici,sa-l lasam pe Florin sa ne spuna cand o putea,ce si cum s-a intamplat,ptr.ca noi nu putem decat sa facem speculatii pe vorbele lu altii,aideti sa fim si noi mai civilizati si sa vorbim dupa ce aflam adevarata cauza ce a cauzat acest accident,si dupa aceea sa invatam cum sa ne ferim si cum sa facem sa evitam aceste evenimente neplacute,ca ptr.asa ceva este topicul acesta,sa invatam din greselile altora.Asfalt uscat ptr.toata lumea si inca odata recuperare urgenta lui Florin si multa sanatate si rabdare,ca o sa aibe nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin este ok.A fost mutat intr-o rezerva si se simte (dupa cum spunea si el) ca dupa o cezariana.Nu stie ce s-a intamplat doar ca i-a fugit spatele (aici cauzele sunt multiple) si ca nu a mai putut redresa motocicleta.Principala cauza este lipsa de experienta si putin teribilism.Spun toate astea poate cei mai putin initiati invata din greselile altora.Apropo; politistul tot l-a pus sa sufle in alcooltest chiar si in starea in care se afla.Este procedura standard in caz de accident , nu si la cele grave unde victima abia daca mai misca.Oare politistul l-a pus sa semneze PV "la cald".Glumesc.Oricum politia ii va intocmi dosar penal pentru vatamare corporala.Un nene va expertiza motocicleta, si tot asa pana se inchide dosarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire lui florin, cat despre teribilismul incepatorilor, cred ca toti am trecut prin asta.

PS, si eu am suflat in fiola desi credeam ca politistul e medicul de la urgente si eram convins ca e o procedura medicala. apoi am vazut uniforma si m-am mirat si eu, oare cati dintre noi ne dam beti pe motoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am picat sambata la horezu am fost si pe la dedulesti ...explicatia este cea care a dat-o Nitescu... Are dreptate tere luat in calcul viteza ca suntem incepatori.. am un hornet de 600 din 2003 iar eu sunt mic si lab 55 kg m-a trantit dar am scapat fara nici-o lovitura si aveam cam 120 am apucat sa franez si cand am vazut ca vine santu` l-am culcat...avariii mici pot zice am avut buloane sanatoase....insanatosire rapida iar anturaju nu e bun :| numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost acolo...eram inaintea lui florin cu 100 de metrii....ieseam din curba respectiva cand el s a izbit de parapet.Nu pot spune ca avea viteza foarte mare , nici sa mi dau cu parerea.Pot spune doar ca pe asfalt sau pe cauciucul spate nu existau urme de frana violenta, ci o simpla dunga pe praful de pe marginea drumului care arata traiectoria motocicletei catre parapet..perfect dreapta.Faza cu anturajul ....care e de vina.....da...in cele mai multe cazuri e adevarata, insa aici nu s a pus problema de asa ceva...s a mers incet..fara chestii teribiliste..Hai sa nu ne mai dam cu parerea aiurea si sa l lasam pe el sa lamureasca treaba.Sper ca in seara asta sa intre si el pe forum...II uram insanatosire grabnica :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am picat sambata la horezu am fost si pe la dedulesti ...explicatia este cea care a dat-o Nitescu... Are dreptate tere luat in calcul viteza ca suntem incepatori.. am un hornet de 600 din 2003 iar eu sunt mic si lab 55 kg m-a trantit dar am scapat fara nici-o lovitura si aveam cam 120 am apucat sa franez si cand am vazut ca vine santu` l-am culcat...avariii mici pot zice am avut buloane sanatoase....insanatosire rapida iar anturaju nu e bun :| numai bine

 

Nepoate,ai reusit iar sa gusti asfaltu'?Atentie mai fratilor,bestiile astea frumoase nu iarta!

Cit priveste pe nefericitul protagonist de pe Dealul Negru,ii doresc insanatosire urgenta si repet sfatul unui antevorbitor:"luati-va fratilor enduro!"... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...