Sari la conținut

R1 Vs Gsxr 1000 Vs Cbr 954


gottzy
 Share

Postări Recomandate

salut baieti :ok: ! nu am intrat pe forum de f mult timp ( in scris ma refer) ca nu prea am avut timp si oricum sunt oarecum nou. Am avut de vara trecuta pana acum cateva zile un R1 . da poate unii va aduceti aminte de incepatorul ala pe R1 de ati spus toti ca asteptati organe de la mine si multe incurajari :ok: ! nu va acuz , am vazut si eu cum da cand apare cate un incepator si vrea R6 sau motoare din clasa asta. practic am luat carnetu anul trecut mi-am luat R1 (2000) si hai sa vedem ce iese ! am facut aproximativ 7 000 de km fara nici un incident. Nu sunt teribilist dar l-am chinuit cand am avut ocazia , cu wheelie cat m-au tinut OO-lele , derapaje. chair sunt mandru dar nu stiu de ce....ca nu i-am dat nici un burnout. ma rog ideea e ca l-am dat si acum am un mare dubiu ....vreau sa imi iau unu dintre cele 3 mentionate in titlu.

 

pe R1 nou am mers (dupa 2004 si e f misto) ....cel mai mult as vrea un K4 de 1000 ....dar m-am uitat si la 954 . cu cele 2 din urma nu am mers nici macar nu m-am suit pe ele ! rugamintea mea era sa-mi spuneti care ati avut sau aveti . cate ceva despre ele. ciclistica , piese , probleme , performante intre ele

stiu ca 954 nu este agresiva dar e comfortabila si e honda (adica fiabila) , mai exact echilibrata-

R1 e razna despre aia stiu ...dar de k4 (poate chiar k5 daca o fi cascaval) am auzit numai de bine ....sta f bine in curbe ...nu e prea obositoare si trage bine rau ( sa nu mai zic ca e cea mai "stunt bike ") :(

 

Asfalt uscat :moto: ! PS: in poza bagam motoru in curte sa nu sariti ca merg fara casca sau d-astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand r1 din 2004 nu are nimic de-a face cu 954 sau cu un k5. acum depinde cati bani ai, eu as recomanda sa cumperi un motor cat mai nou posibil, mai ales ca e vb de un k5. eu am 954 si pot spune ca are putere destula, ft manevrabila si incredibil de usoara. pe mine m-a vrajit aspectul, cred ca e cel mai frumos fireblade. pe r1 am mers atat pe modelul tau cat si pe un r1 din 2003 care e mult mai civilizata, ma refer la redarea puterii pe roata spate. (nu e atat de violenta). k5 e ceva diferit, cred ca e cel mai bun miar din ultimii 5ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ciclul iarna nu-i ca vara iti spun si eu ca Honda nu e Kawasaki.

un prieten are un R1 din 2003 si am facut schimb pentru un nr de km. ce spune el? Frane mult mai bune pe 954, stabilitate si manevrabilitate mai buna tot pe 954, dar parca nu i se pare atat de exploziva ca r1, si ii spun ca daca luam testele din 2003, 954 cam bate r1 la mai toate capitolele in ceea ce priveste accelerarile, pe pe loc, de la 60 la 180 sau mai stiu eu ce intervale au luat acolo. la viteza maxima ramane in urma cu vreo 3km/h dar aia nu cred ca mai conteaza. eu spun ca redarea puterii e mult mai liniara cea ce te poate duce in eroare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, depinde ce trebuie sa faci cu motorul.

daca imi spui ca vrei sa mergi cu baietii in afara pe circuit fara nici un dubiu te'as sfatui k4-k5 ..net superioara la toate capitolele.

daca o vrei ptr o utilizare normala in romania, sincer te sfatuiesc sa alegi cu inima, si nu dupa performante si alte prostii.

spun asta ptr ca nu ai unde sa o storci la maxim, si prea putin conteaza care e mai tare ,,care accelereaza cu o zecime mai repede decat cealalta etc.

 

alege cu inima si nu gresesti. sunt toate "doamne" motociclete si nu poti gresi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neaparat Suzuki k4 din acestea si peste ele k5!Honda e un pic ciudata la modelul asta si r1 prea periculos din cauza exploziei de putere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

954 este un motor foarte echilibrat nu te surprinde cu reactii neasteptate,trage liniar asta nu inseamna ca este o motocicleta lenta .are o ciclistica nemaipomenita.nu este obositoare la drumuri lungi si mai ales atrage privirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar mi-a placut cum tragea R1 ...si la asta ma refer tocmai de explozia de care spuneati ! mi-a placut mult dar...in oras era criminala. 1 pt ca stateam in maini si ma dureau ..iar 2 se incingea in draci ca era racita cu aer si statea in permanenta la 106...110grade C ! si frigea a dracu :(

oricum cred ca raman la 954 sau k4 ( ca de k5 mai greu). faza e ca imi place mai mult k4 ca aspect si cu o toba scurta se aude intr-un fel! oricum intre astea doua modele raman...si sunt extrem de nehohtarat. mi se par amandoua super motoare! m-as orienta catre k4 dar daca reiau pozitia de stat in maini ....mai greu !

 

:ok: :moto:

 

--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 13:22 -------------
aa si ....ca si mod de folosire nu am cand sa ma duc afara pe circuit ! va fi oras + tara. m-am gandit initial sa iau hayabusa dar 70% merg in oras... e pacat sa o chinui aiurea. era o chestie misto daca puteam sa vad si eu mai de-aproape un k4-k5 si un 954... prin trafic dar nu cunosc pe nimeni cu ele. vroiam sa arund un ochi de aproape si cum stai pe ele! daca va plictisiti vreunu de moarte si ploua afara poate fac o vizita sa vada si ochiu' meu ( cei cu 954 sau k4) :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

954 este un motor foarte echilibrat nu te surprinde cu reactii neasteptate,trage liniar asta nu inseamna ca este o motocicleta lenta .are o ciclistica nemaipomenita.nu este obositoare la drumuri lungi si mai ales atrage privirea.

 

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar mi-a placut cum tragea R1 ...si la asta ma refer tocmai de explozia de care spuneati ! mi-a placut mult dar...in oras era criminala. 1 pt ca stateam in maini si ma dureau ..iar 2 se incingea in draci ca era racita cu aer si statea in permanenta la 106...110grade C ! si frigea a dracu :(

 

Da da R1 e racit cu aer, am vazut eu.... :ok: .

Vad ca nu duci lipsa de modestie dupa cum te exprimi, si mai ales de neuroni, ia-ti nene ce vrei si lasa laudarosenia pe forum...

 

P.S. : "Ia-ti Suzuki, restul sunt varza" - asta ca ma kak pe mine de ras de fiecare data cand vad cate un bhou ce scrie "Honda e Honda, e fiabila, etc etc...

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da R1 e racit cu aer, am vazut eu.... :( .

Vad ca nu duci lipsa de modestie dupa cum te exprimi, si mai ales de neuroni, ia-ti nene ce vrei si lasa laudarosenia pe forum...

 

P.S. : "Ia-ti Suzuki, restul sunt varza" - asta ca ma kak pe mine de ras de fiecare data cand vad cate un bhou ce scrie "Honda e Honda, e fiabila, etc etc...

 

:ok:

 

:moto: :) :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: adevarat ca mare gafa ....cand l-am cumparat ma contraziceam cu fratimiu ( eu ziceam ca e racit cu aer , el cu apa ) pana cand mi-a demontat carenele si a vazut ochiu meu ca are radiator si vas de expansiune. dar nu stiu de ce am revenit la ideea mea idioata ca e racit pe aer! oricum ...n-am scuze :(
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa, important e sa te bucuri de el, mult noroc

 

merci mult ...din pacate l-am vandut acum putin timp ...urmand sa imi iau ce ziceam intial ! :(

nush inclin mai mult catre K4 sau K5 . o sa vad la momentul respectiv. deocamdata am vazut parerile :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce zic suzi... am avut un prieten cu un k4 de 1000. are finala ackrapovik, si k&n. vreau sa zic ca a batatut la distanta rezonabila la liniuta 1000rr(tuning in germania) noua.... deci..... conteaza si pilotul cei drept. dar amandoi i-au dat bine.... cei din iasi o pot recunoaste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
Mai baieti, aici vad pareri impartite,dar sa fim seriosi cu gsx sau 954..sunt bune,dar la viteza R1 le bate lejer,nu ca am eu,dar uitati-va pe youtube,sunt N filmulete...Kawa nici nu intra in discutie:)) Asfalt uscat!

 

Ai facut vreun comparativ pe propria piele sau asta e doar inca o parere "avizata" in Ilfov?

 

Am uitat, voi testati motoarele in linie dreapta... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai gixule,ce pot sa spun, esti foarte "funny" :-?? stau in Ilfov de 2 ani,am stat in Buc inainte,dar sub asta e neinteresant, interesant esti tu cu comment-ul tau ironic. Intra aici la filmuletul asta

si apoi ...cum era expresia aia? Ciocu mic si joc de glezne. Hai ciao,m-am distrat cu tine=)))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...