Sari la conținut

cum sa-ti .... motorul!


ghost
 Share

Postări Recomandate

va rog sa aveti rabdare si sa cititi pt ca asta va scuteste de multe neplaceri...

.........in poza de mai jos este motorul meu accidentat, nu de mine ci de altcineva! sunt sigur ca de multe ori sa gasit cate un prieten care sa va roage sa-i dati motorul o tura,.......nu faceti asta pt ca este foarte posibil sa ajungeti in situatia mea.

,.......un prieten (nu conteza cine pt ca nu este vina lui ci a mea ca i-am dat motorul) mi-a cerut motorul meu la o tura intr-un loc mai retras si culmea este ca i l=am si dat deoarece si el este motociclist......intamplarea s-a terminat foarte tragic pt motorul meu, mai putin pt motociclist care s-a ales cu cateva zgarieturi si un picior umflat.....faza deja clasica, 80km/h, curba, fugit fata, motorul in sant. sunt pur si simplu cu moralul la pamant, visuri spulberate, intilniri ratate si cheltuielile ce vor urma plus perioada care o voi sta pe tusa.......este cea mai naspa combinatie mai ales ca trebuie sa o inscriu si sa-i platesc vama, deci nici macar asigurare nu am la ea. carene, suport toba, suport bord, far, oglinzi, ghidon dreapta, soc, semnalizari fata, rezervor infundat, janta lovita. mai am un voblaj mic la franre si se aude ca si cum placutele ar freca de 2 ori, intrebarea mea este daca se pot stramba discurile de frana sau e problema cu roata?!! ceea ce ma intristeaza pe mine este ca motorul are un tacanit care creste odata cu turatia si ma intreb de la ce vine pt ca motorul nu se vede atins....

 

...........deci aveti grija si judecati cu capul, nu cu inima atunci cand va cere motorul vreun prieten!

post-14-1116784372_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

invatatura de minte pe viitor!

........chestia cea mai dura a fost ca mergeam cu masina in spate la 50m si am vazut exact ce s-a intamplat si cum sa intamplat .......

post-14-1116784466_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-ai gandit ca puteai sa patesti si tu acelsi lucru? cu motorul tau sau al altuia.

a fost un accident, nu a fost nici vina ta ca l-ai dat si nici a lui ca l-a luat sau ca ti l-a cerut.

lucrurile astea se intampla...accidente...tu n-ai luat nicidata motorul altuia sa vezi cum merge?

inteleg ca esti suparat dar lasa...se repara. macar plateste prietenul tau pt reparatie?

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-as incaleca pe toate dar n-as fi in stare sa o dau pe a mea! :laugh:

 

Totusi, prietenii sunt prieteni, cateodata nu-i poti refuza! Bine ca nu a fost mai rau!

 

Imi pare sincer rau pentru tine caci am vazut ce mandru erai pe forum de ea! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu doua saptamani in urma , foarte multumit ca mi-am gasit un costum din piele bum si pe masura , super incantat de diferenta dintre a te plimba in blugi si geaca sau costum ( sant incepator...n-am facut mai mult de 1000 km...), ... am dat o tura prin oras ( Brasov) .... la un moment dat , am vazut pe trotuar un grup de prieteni, si ...normal , m-am oprit sa-i salut , si totodata sa ma dezmortesc ... am parcat pe trotuar , si am facut doi pasi catre grup, dau noroc cu fiecare .... evident cheia in contact ( ca eram acolo doar pentru 2 minute ...)... n-au trecut 20 sec. si am vazut motocicleta plecand , cu un prieten pe ea ( nu insist asupra situatiei in care era, despre carnet si alte alea ...)... 15 m slalom printre obstacole imaginare , acceleratie la maxim , ...BUF... intr-o masina parcata , care BUF in alta ... colegul praf , ( lovituri la cap, dar alea n-aveau cum sa-l doara ..., nimic rupt, cusaturi doar pe fata , vanatai...) , motorul praf , masinile plesnite rau ( reparatii de aprox. 3500 EUR ), salvare, politie, presa , televiziune, dat cu subsemnatul toata noaptea pe la politie .... si inca mai urmeaza ... E adevarat ca prietenul s-a angajat sa plateasca ...

Motorul implinea in ziua aia 1 an fix e cand era la mine ( l-am adus din Austria de la un prieten , avea vreo 13000 km, si-am mai facut eu 1000...). YAMAHA xj 600 : amortizoare , far, aripa, semnale, oglinzi, disc frana ...total 1800 eur.

Intre timp , pentru ca nu gasesc piese , am facut un efort ( mai mult familia decat eu ... care a considerat ca nu mai puteau vorbi si face nimic cu mine...) si mi-am luat alta ( GSX 600 F ) ... si poate peste vara o voi repara si voi vinde pe cealalta, sa mai recuperez ceva bani ...

De atunci, mi s-a legat cheia de mana , si am considerat o investitie asigurarea CASCO (primul lucru care l-am facut , inainte de a iesi la prima plimbare...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa mai nea Sorinake nu pune la suflet bine ca nu a fost mai rau . Nu trebuie sa-ti faci procese de constiinta nu ai fost tu de vina ca ai dat-o ai vazut eu nu am vrut sa merg decat cu tine in spate cand ai vrut sa mi-o dai eu vroiam sa vad cum trage cu doua persoane. cred ca pe prieten l-a luat valul si a vrut mai mult decat putea sa faca.

Daca mai tii minte eu am zis ca are o virbartie ciudata,discurile putin probabil sa se strambe ca sunt tratate se sparg in cel mai rau caz dar nu poti sa stii niciodata oricum le poti verifica daca pui moto pe stand si invarti de roata se vede imediat asa poti sa verifici si roata. Vezi tu cum e viata asta Dumnezeu da una dar ia alta. Nu-i nimic sanatos sa fii ca fierul se repara numai ca cam stai pe tusa chiar acum cand a inceput sezonul si intalnirile. Poate sa fie un semn cum zicea un coleg mai sus puteai sa fi fost tu pe moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol moment,discurile se pot stramba dar dupa mine mai rau e

cu sunetul din motor.oricum bine ca a fost doar atat daca mai

era un pom sau altceva in cale discutiile despre motor nu mai

prea contau.

 

salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca sunteti sanatosi, feru se repara, merge si fara carene.

tzacanitu poate fi pentru ca nu mai ai ulei (a curs cat a fost culcat?)

ai grija pe viitor. de ce a fugit fatza aia?

 

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, intradevar nu mi-o iertam daca patea ceva prietenul .......bine ca a fost numai atat.........nu i-am reprosat nimic, i-am spus ca nu sunt suparat pe el...........consider in continuare ca a fost vina mea, trebuia sa tin seama ca prietenul meu merge pe 30cp si diferenta e mare.....

.....si eu mi-am dorit sa merg pe alte motoare dar nu am cerut motorul nimanui

 

 

.....oricum, a fost o zi de 2 lei.......de dimineata baiatul meu cade langa mine si isi sparge buza, apoi incidentul cu motorul, apoi sotia care se intorcea de la spital dupa ce-l dusese pe amicu la spital da cu spatele si nimereste usor intr-un pom.........numai belele.....asta e.....se mai intampla

....plasticuri si oglinzi mai gasesc, se vopsesc, ........ma nelinisteste roata de fata si bataia din motor, nu, nu a curs ulei din el.........are un tacanit puternic,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e... :ok: . Am patit-o si io.

Aveam motorul de cateva luni, si intr-o zi intalnesc un prieten prin oras... trag pe dreapta si ii arat cu mandrie ce motor finut mi-am luat (ETZ-ul de 250). Pana atunci NU lasasem pe nimeni sa se plimbe cu motorul meu!!!

Si fac io gresala sa ma dau jos de pe motor, dau noroc cu ala, si :laugh: pana sa imi dau io seama, el era deja in sa si ambala usor motorul admirandu-i sunetul. Nici macar nu a cerut voie :laugh: ... practic aia a fost ultima zi in care am mai vorbit cu el... Cu cateva ore inainte schimbasem lantul, iar piulitele de la roata spate care strang si intinzatoarele de lant nu le stransesem la maxim, pt ca io oricum nu fortam motorul, aveam un stil de condus foarte linistit.. Si nu trec cateva secunde, si pretenarul ii da brusc gaz si da drumul la ambreiaj... :ok: si motorul se ridica brusc pe o roata dupa care se aude un "Poc!" .... Stupoare, pe moment nu am stiut ce s-a intamplat... bineinteles ca m-am repezit si i-am smuls cheia din contact, apoi am plecat... Abia acasa am vazut ca mi-a rupt intinzatoarele de lant... aproape 5 luni am cautat intinzatoare, pana la urma mi le-a facut un meserias. Da de atunci NU am mai dat motorul la nimeni, oricat de bun prieten mi-ar fi fost.

E regula: Nevasta, masina si motorul NU se imprumuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NOMAL SA TE SIMTZI AIUREA.DOAR TZI-A RANIT "COPILUL";"PARTENERUL";"YOUR PET PROJECT".AI SENTIMENTE AMESTECATE ,PROBABIL SHI PENTRU CA L-AI VAZUT PE PRIETEN CA NU A PATZIT CEVA GRAV(2-3 SAPTAMANI SHI GATA PAGUBA),PE CAND "FETITZA" TA,O SA STEA SUB TRATAMENT CEVA VREME.

 

DAR ACUM,IA GANDESHTETE,CUM I-AI FI DAT VESTEA MAMEI,SOTIEI,TATALUI:

"SARU-MANA,SUNT ?SORINAKE?,SHTITZI I-AM DAT MOTORUL MEU LU* XXXXXX,SHI INTR-O CURBA,A ALUNECAT ROATA FATZA(DE LA MOTORUL TAU),EL A PIERDUT CONTROLUL SHI........."TZIPETE,LACRIMI,PLANSETE(SHI PRIVIREA MAMEI:URA)

 

NU SHTIU,DE FAPT NU SUNT SIGUR,DAR DE OBICEI UN TZACANIT SE AUDE LA ORICE MOTOR DE LA TACHETZI,MAI ALES CA SPUI CA-SHI MARESHTE RATA DE BATAIE SIMULTAN CU CRESHTEREA TURATZIEI.

 

SALUTARE! FARA SUPARARE PENTRU" PREZENTARE"(AM O IMAGINATZIE MORBIDA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici ai dreptate, intotdeauna am crezut in faptul ca orice lucru care iti apartine are un suflet al lui.............are un caracter......o respecti, te respecta, o iubesti si ai grija de ea si ea o sa aiba grija de tine, consider ca motorul meu sa revoltat din cauza faptului ca am dat-o pe mana altcuiva (era o curba foarte larga fara nisip sau gropi si care in mod normal as fi intrat in ea cu o viteza aproape dubla)..........eu mi-am respectat fiecaru lucru si niciodata nu ma dezamagit, inclusiv motorul meu..............poate ca ceea ce cred eu e o prostie, poate nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

of, te inteleg, tata :laugh: nici eu nu cer niciodata de la nimeni motorul, dar nici nu dau, zic: "bai, io ti-am cerut motorul?...si atunci ce vrei?" pacat ca nu aveai asigurare.

of, of, of, daca ai stii cat mi se scurgeau ochii dupa r1 tau..............dar trebuie sa te ghidezi dupa anumite principii in viata

 

 

...sotia mea spunea ca am prea multa incredere in oameni, probabil ca asa e...........acum imi dau seama cat de shit este topicul meu cu sistemul de intrajutorare.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghost tot ce poti face e sa continui si atat.

Nu cred ca are rost sa te ganesti a cui a fost vina pentru ca acum deja totul e la trecut.

Bine ca prietenul e bine si nu e f accidentat.

Cat despre increderea in oameni asta e o valoare care o are fiecare si chiar daca multi iti inseala increderea nu poti fi altfel.E o valoarea a omului din tine.

O viata avem si aia nu e facuta din bani.

Povestea ta care era o data pe forum arata ca ai stiut sa te ridici de jos fara sa te mai uiti inapoi,cred ca si acum e cazul sa incepi sa il repari si sa fii fericit ca inca il mai poti avea prieten, la urma urmei nu a fost nici vina lui .

 

Te salut cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand am intrat in lumea motoarelor am inteles ca motorul nu trebuie dat, indiferent ca e un jaf sau o bijuterie, nu se da si cu asta b-asta :laugh: pot sa supere prietenii, dar e cel mai bine asa pt ambele parti!!! si nici nu cer motoru nimanui, m-am urcat o data pe un prototip ducati si am picat de pe el, avea cric rabatabil, nici nu am observat cand s-a dus cricu si m-a furat...am platit atunci o gramada de bani pt o secunda de prostie, d-atunci chiar ca m-am invatat minte, sa nu cer si nici sa dau motoru :laugh:

 

Imi pare rau prietene si sper sa-l repari cat mai rpd, presupuneam ca il voi vedea si eu in concediu cand voi veni la cj, ca reusim sa ajungem la CS la curse. Bafta multa si invata-te minte te roooooooooooooooooooooog :ok:

 

Mada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea ta care era o data pe forum arata ca ai stiut sa te ridici de jos fara sa te mai uiti inapoi,cred ca si acum e cazul sa incepi sa il repari si sa fii fericit ca inca il mai poti avea prieten, la urma urmei nu a fost nici vina lui .

 

Te salut cu respect

stai linistit man, nu sunt chiar asa cum crezi............imi pare rau ca nu am povestit cum poti sa ti-o iei in cap de la prea bine si totul sa se duca in jos! iar in privinta increderii.........am stabilit dinainte ca amicul meu sa mearga in spatele masinii si i-am explicat sa nu bruscheze frana sau acceleratia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fosta motocicleta a fost o Aprilia de 250. Tocmai am adus-o din Germania, am dat-o jos din masina cu care am transportat-o, nici nu era inmatriculata si vine un prieten sa i-o dau si lui o tura. Ce sa zici, i-o dau! Merge asta pe un drum laturalnic, baga viteza, ce altceva putea sa faca, si in curba se sperie, sare peste o bordura si arunca motocicleta pe jos. Mi-a venit sa turbez! Eh, s-a reparat, nu a fost nici o problema intre noi, doar ca am ramas cu sechele la datul motocicletei. De fiecare data cand o dau ... ma astept ca ala sa o "testeze" si sa piarda controlul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nevasta/iubita, chilotii, motorul si viata nu se imprumuta.

 

Parerea mea.

 

P.S. Bine c-a scapat ieftin prietenul ca altfel putea sa fie mai rau. Si da, trebuia sa ai grija cui dai si ce stie ala sa faca cu moto.

 

Bafta :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker
, ........ma nelinisteste roata de fata si bataia din motor, nu, nu a curs ulei din el.........are un tacanit puternic,,,

roata din fata poate sa se fi descentrat (poate i-a sarit plumbul si asa face), iar tzacanit-ul.... cand strangi ambreiajul mai apare (aici e "coloana" de ambreiaj), apare numai la ture joase??? dispare la ture mari??? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am studiat problema si se pare ca scape gaze pe la o galerie si de acolo se aude un tacanit, am pus niste poxipol dar sa ars.......cu janta nu stiu ce sa zic............inca studiez problema, cert este ca a fost lovita, se vede polizata si la franare se aude cum placutele freaca de 2 ori si se simte o mica vibratie in ghidon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...