Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

atunci ar trebui sa taie si conservele mult si bine!

Asta explica de ce majoritatea cutitelor de serie sunt foarte groase in spatele taisului de dalta...pentru a putea deschide conserve.

 

Va rog nu mai postati comentarii doar de dragul de a strange posturi. Daca sunteti interesat de ceva cautati pe google "Bohler RWL-34", sau "otel pulbere metalurgica" ori trimiteti mesaj privat si va raspund la intrebari daca stiu.

Pretul cutitului cred ca e mai mult decat decent pentru specificatii. Sunt convins ca vi s-ar fi parut la fel de scump si daca pretul era 100 lei. Ca ideie, doar otelul brut e 100 lei, fara cheltuieli de transport, tratament termic, benzi abrazive si altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ady: daca erai atent, eu nu am vorbit nimic despre pretul cutitului!

BTW sun fan cutite, am mai multe cutite care sunt mai scumpe de 80 eur...

BTW sunt inginer metalurg, sunt licentiat in oteluri!, si chiar mi-am practicat meseria, am lucrat in domeniu mai bine de 12 ani..., si am lucrat in productie toata aceasta perioada, nu intr-un birou....

 

in rest, sa ai spor si succes la vanzare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@apriliacluj Remarca referitoare la preturi nu a fost pentru dumneavoastra, dar multa lume se asteapta ca un cutit sa fie pana in 20 lei si sa fie de calitate, facut manual...

 

Vad ca sunteti din Cluj. Daca doriti puteti trece sa vedeti cutitele si lamele pe care le am in lucru.

Editat de ady_clau2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta explica de ce majoritatea cutitelor de serie sunt foarte groase in spatele taisului de dalta...pentru a putea deschide conserve.

 

Va rog nu mai postati comentarii doar de dragul de a strange posturi. Daca sunteti interesat de ceva cautati pe google "Bohler RWL-34", sau "otel pulbere metalurgica" ori trimiteti mesaj privat si va raspund la intrebari daca stiu.

Pretul cutitului cred ca e mai mult decat decent pentru specificatii. Sunt convins ca vi s-ar fi parut la fel de scump si daca pretul era 100 lei. Ca ideie, doar otelul brut e 100 lei, fara cheltuieli de transport, tratament termic, benzi abrazive si altele.

Te am intrebat ca eram curios si atat , nu a fost o ironie sau altceva , scuze daca te-am ofensat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci cand iti prezint A2-ul si U2-ul (de la Fallkniven)? Am si un Bear Grylls de-ala de aruncat. Si mai am si un Gransfors Bruk Small forest axe, semnat MM, si niste pietre de ascutit japoneze (umede), de la 1000 pana la 8000 grit, cu niste Nagura de-alea mici... Si inca cateva chestii pe langa, tot in scenariul asta :)) Ei?

 

BTW sun fan cutite, am mai multe cutite care sunt mai scumpe de 80 eur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci cand iti prezint A2-ul si U2-ul (de la Fallkniven)? Am si un Bear Grylls de-ala de aruncat. Si mai am si un Gransfors Bruk Small forest axe, semnat MM, si niste pietre de ascutit japoneze (umede), de la 1000 pana la 8000 grit, cu niste Nagura de-alea mici... Si inca cateva chestii pe langa, tot in scenariul asta :)) Ei?

Si totusi ce vinzi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi ce vinzi ?

 

asta

 

Cele amintite mai sus nu sunt de vanzare, oricum sunt mult prea scumpe pt buzunarele oamenilor de pe-aici. Iar aia care au bani, stiu de unde sa le procure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta

 

Cele amintite mai sus nu sunt de vanzare, oricum sunt mult prea scumpe pt buzunarele oamenilor de pe-aici. Iar aia care au bani, stiu de unde sa le procure.

Bine, ma "bogatule", care ne faci pe "oamenii de pe aici" saraci...de unde stii tu ce-si permite fiecare?

Poate nu-i intereseaza si nu-i pasioneaza lamele/cutitele/topoarele si nu vor sa dea bani pe ele. Daca am o Katana de la mama ei te impresionez suficient? Sau sunt tot sarac, ca n-am topor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, ma "bogatule", care ne faci pe "oamenii de pe aici" saraci...de unde stii tu ce-si permite fiecare?

Poate nu-i intereseaza si nu-i pasioneaza lamele/cutitele/topoarele si nu vor sa dea bani pe ele. Daca am o Katana de la mama ei te impresionez suficient? Sau sunt tot sarac, ca n-am topor?

 

300 lei un cutit tratat si lumea intreaba ce stie sa faca? da tu nota!

 

ps: prietene, nu-s bogat, dimpotriva. Dar pasiunea nu are pret. Lucru pe care nu prea-l vad in jurul meu... La astfel de "saracie" ma refer

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

300 lei un cutit tratat si lumea intreaba ce stie sa faca? da tu nota!

» Post actualizat in 20 May 2016 07:31

Habar nu am pe ce lume traiesc , chiar nu stiam de cutitele astea ; eu am topor pt nevoile cotidiene .

Editat de cobi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cobi, A2-ul meu a fost undeva la 1000 lei, in 2009. Cel putin atat am dat pe el. U2-ul, care este un briceag din SGPS (super gold powder steel, cu o duritate 62 HRC), a fost 350 lei. Este foarte fragil, comparativ cu cutitul vandut mai sus. Pe cerax-ul de 8000 (piatra de ascutit japoneza de apa), am dat atunci undeva la 300 lei. Si am pierdut 3 saptamani ca sa invat (youtube) cum sa o folosesc. Acum iti pot ascuti orice cutit ca sa te barbieresti cu el. Bine, diferenta intre un cutit de bucatarie din kaufland de 10 lei si un cutit de minim 55 HRC, este in primul rand ascutisul pe care il ia o lama bogata in carbon, si in al doilea rand cat se mentine ascutisul la taieri a materialelor ce nu contin carbide. (cartonul contine carbide, deci dezascute un cutit)

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.

vin si eu cu o rugaminte la voi. cine ma ajuta cu asa ceva.

post-43689-0-84790600-1463843305_thumb.jpg

doar aceste prinderi pt ghidon de 28 imi trebuiesc. chipurile ar fi cineva din CJ care are separat de vanzare

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cobi, A2-ul meu a fost undeva la 1000 lei, in 2009. Cel putin atat am dat pe el. U2-ul, care este un briceag din SGPS (super gold powder steel, cu o duritate 62 HRC), a fost 350 lei. Este foarte fragil, comparativ cu cutitul vandut mai sus. Pe cerax-ul de 8000 (piatra de ascutit japoneza de apa), am dat atunci undeva la 300 lei. Si am pierdut 3 saptamani ca sa invat (youtube) cum sa o folosesc. Acum iti pot ascuti orice cutit ca sa te barbieresti cu el. Bine, diferenta intre un cutit de bucatarie din kaufland de 10 lei si un cutit de minim 55 HRC, este in primul rand ascutisul pe care il ia o lama bogata in carbon, si in al doilea rand cat se mentine ascutisul la taieri a materialelor ce nu contin carbide. (cartonul contine carbide, deci dezascute un cutit)

Deci , ca sa inteleaga si astia cu cutite din kaufland....un cutit de asta ultraperformant (120HRC super-gold-power-ultra-steel-platinum) se ascute cu pietre japoneze , ai nevoie de minim trei saptamani sa asimilezi o tehnica elemntara de ascutire , si se dezascute cu o bucata de carton.

...nu este documnetata comportarea la ungerea pateului pe pită....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci , ca sa inteleaga si astia cu cutite din kaufland....un cutit de asta ultraperformant (120HRC super-gold-power-ultra-steel-platinum) se ascute cu pietre japoneze , ai nevoie de minim trei saptamani sa asimilezi o tehnica elemntara de ascutire , si se dezascute cu o bucata de carton.

...nu este documnetata comportarea la ungerea pateului pe pită....

 

Sunt sigur ca poti mai mult de atat! ;)

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat zilele trecute un card SDXC de 64 GB de la SanDisk pentru camera video. Am constatat cu tristete ca a mea camera stie numai SDHC pana la 32 GB, deci mi-e inutil (daca nu-mi schimb camera)

Asadar, daca intereseaza pe cineva, il dau la schimb cu 2 x SDHC 32 GB, sau cu unul plus ceva beri :cheers:

post-36624-0-85203800-1463998832_thumb.jpg

Editat de shackalu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand casca Shoei Multitec, flip up, marimea XS, merge si la un S, stare impecabila, faza zgarieturi, cu pinlock, viziera transparenta, saculet de transport original Shoei. Interiorul este curat si in stare foarte buna. Tel. 0744-800863.

Poze in anuntul de pe OLX: http://olx.ro/oferta/shoei-multitec-xs-ID6h9z0.html

 

Vanduta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Are cineva ceva bucati de tabla aluminiu striata. Imi trebuie bucati de genul 14cm latime si cca 40-50 cm lungine dar pot sa si jonglez marimile. 4buc mi ar trebuii Astept sms pe 0746762204. Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand :

 

- "dispozitiv" de injurat pietonii idioti car iti sar in fata masinii sau mai bine zis sirena de politie. Statia functioneaza cat si cele 3 butoane. Pret 150 lei

- placa givi cu suruburi de prindere dar fara capac(pierdut pe drum) 50 lei

- radio/SD/USB player auto Akai (nu l-am montat niciodata) 80 lei

- DVD Player auto Clatronic cu touch screen de 4, iesire video(se poate monta camera pt mers inapoi) dar are cateva defecte(celor interesati le spun in privat) 180 lei.

 

0755 371188 Dan

Akai-ul vandut restul valabile si negociabile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...