Jump to content

Motocicleta Mica Pentru Prietena Mea (ploiesti)

Recommended Posts

Salut,

Prietena mea a facut scoala anul trecut dar nu a reusit sa gaseasca un motor potrivit pentru ea.

Problema in principiu este inaltimea (1.53m): nu ajunge bine cu picioarele jos, iar daca moto este prea grea, nu o poate tine.

Motocicleta mea este prea inalta pentru ea (CBF500-2007) si bineinteles prea grea.

Ce modele ar putea incerca, si daca este cineva din Ploiesti pe aici binevoitor cu o motocicleta mai micuta, nu foarte grea, sa faca si ea o proba daca ajunge cu picioarele pe pamant.

Multumesc.

CBR125R, am folosit una prin poligon si parca e facuta pentru o fata mica de inaltime.

La 1,80m inaltime a trebuit sa stau pe locul din spate ca sa ma descurc.

Si inca un minus pentru mine ar fi saua foarte ingusta si tare care a atentat serios la integritatea unor parti ale aparatului meu reproducator. :burnout:

Salut,

Prietena mea a facut scoala anul trecut dar nu a reusit sa gaseasca un motor potrivit pentru ea.

Problema in principiu este inaltimea (1.53m): nu ajunge bine cu picioarele jos, iar daca moto este prea grea, nu o poate tine.

Motocicleta mea este prea inalta pentru ea (CBF500-2007) si bineinteles prea grea.

Ce modele ar putea incerca, si daca este cineva din Ploiesti pe aici binevoitor cu o motocicleta mai micuta, nu foarte grea, sa faca si ea o proba daca ajunge cu picioarele pe pamant.

Multumesc.

:burnout: frate ... da ce prietena ai ... :cheers: ... eu am FZR de 400 si l-a testat o d-soara tot asa de dimensiuni ... 1.59 are ... si ii statea binisor pe ea ... acum na ... 1.53 ... nu stiu ce sa zic dar...cred ca ar fi bun. :hug:

Choper mic,asta ii trebuie !!! :cheers:

:burnout: de ex.

honda vt 125 - 146 kg si inaltime sa 680 mm

kawasaki eliminator 125 - 135 kg, 680 mm

suzuki gz 125 - 126 kg, 680 mm. asta ar fi si cea mai usoara.

pai daca cbf-ul are 183 kg si inaltime la sa 770 mm, chopperele de mai sus sunt chiar ok. mai ales ca e si incepatoare.

@ noir2501 Sper ca ti-ai gresit data nasterii la profil.

Doar cu vreo 10 ani. :hug: Multumesc ca mi-ai atras atentia.

Multumesc tuturor pentru sugestiile de pana acum. O sa i le arat prietenei.

Poate gasesc un CBR125 sa vada cum sta pe el, mie imi place mult. Asta am vrut si eu sa imi iau, pana mi-a zis un prieten ca o sa arat ca pe trotineta :cheers: :burnout:

Doar cu vreo 10 ani. :hug: Multumesc ca mi-ai atras atentia.

Multumesc tuturor pentru sugestiile de pana acum. O sa i le arat prietenei.

Poate gasesc un CBR125 sa vada cum sta pe el, mie imi place mult. Asta am vrut si eu sa imi iau, pana mi-a zis un prieten ca o sa arat ca pe trotineta :cheers: :burnout:

Nu vreau sa te descurajez, dar am vazut o tipa de 1,55 proband un CBR 125 la SMAEB...era prea inalt. Doar daca prietena ta are picoare mai lungi. Aceeasi tipa am vazut-o si pe un Eliminator 125 si era foarte ok...

are un baiat din Bucuresti un YBR 125 cu 1.000 km

si se gindea sa-l vinda ca nu prea are unde sa-l tina

tot pe la 2.000 Euro

da-mi un PM daca te intereseaza :burnout:

daca e amatoare de bere, am si io o mobra de oameni mici :burnout:)

Pot sa depun marturie ca am si eu un fier ca asta. Centrul de greutate e super-jos, astfel incat un amic amator de araturi cand s-a dat pe ea spunea ca e super-usoara, la care cand i-am zis ca are totusi 158kg a zis: Asa de mult? Capra mea are doar 108kg dar pare mult mai grea...

Da, Kawasaki ELxyz e un cruiser cu saua joasa (74cm), cu centrul de greutate jos si usor de tinut cand sufla vant turbat din laterala (eu la statura mea atletica la 54kg am reusit sa stapanesc monstrul cu topcase si nevasta pe el la vant lateral de macar 70km/h). Si la astea 158kg ai 4 valve pe cilindru (la 2 cilindri) si racire cu lichid...

Sigur exista si alte variante, de exemplu Viroaga de la Yamaha care insa e cu racire pe aer si are 20 in loc de 27CP.

Si apropos de astea, nu-l cunosc pe 'ishmael' asta la care-i fac reclama.

Pot sa depun marturie ca am si eu un fier ca asta. Centrul de greutate e super-jos, astfel incat un amic amator de araturi cand s-a dat pe ea spunea ca e super-usoara, la care cand i-am zis ca are totusi 158kg a zis: Asa de mult? Capra mea are doar 108kg dar pare mult mai grea...

Da, Kawasaki ELxyz e un cruiser cu saua joasa (74cm), cu centrul de greutate jos si usor de tinut cand sufla vant turbat din laterala (eu la statura mea atletica la 54kg am reusit sa stapanesc monstrul cu topcase si nevasta pe el la vant lateral de macar 70km/h). Si la astea 158kg ai 4 valve pe cilindru (la 2 cilindri) si racire cu lichid...

Sigur exista si alte variante, de exemplu Viroaga de la Yamaha care insa e cu racire pe aer si are 20 in loc de 27CP.

Subscriu! Aceeasi problema, prietena cu aprox aceleasi "masuri", a avut Viraga 250, dar continui sa cred ca era mai potrivita Kawa EL250... Acu' a trecut pe SV650, am pus kit de coborare, saua a fost scobita, a ajuns la 71 cm :burnout:

:angryfire: :angryfire: dau o bere pentru reclama ... tot ne-om vedea pe la vreo intrunire ( poate ) ( rog o palma peste cap intrucat eu sunt mai greu de ratat ).

eu am 34 de cai la a mea.

si da, asa am vrut , sa imi iau poket bike ( vezi semnatura inainte de anunt ) ... + ca la vremea respectiva era cu inmatriculari mai nasoale si aveam un buget fix (acolo la 2000).

astept cu draga inima intrebari si dar mai ales cereri :angryfire:

:baldy: :angryfire:

saliu,

prietena mea s-a dat cu un virago de 250, e jos, manevrabil si nu trage ca nebunu, exista in continuare si se vinde