Sari la conținut

Sa Facem Ceva


aoreus
 Share

Postări Recomandate

ex.

bannere, indicatoare/semne de circulatie/ atentionare, fara nisip pe sosea, ...

parade, actiuni de constientizare a soferilor, ...

 

MMC are o lista dar cu siguranta idei bune mai sunt si vor mai fi, cele bune vor fi sustinute indiferent de la cine vin

 

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Actiuni, propuneri?

Simplu: pentru inceput trebuie curatata ograda noastra. Dat pumni in cap la scuteristii care umbla fara casca si la "motociclistii" care umbla pe rachete cu casti luate de la depozitele de chinezarii, pentru ca cu vorba buna nu pricep. Invatati sa poarte casti OMOLOGATE si pe langa, daca se poate echipament full si cand merge de la garaj in centru, si cand merge pe Meses si cand merge in turul tarii. Fara uili si stopi :angryfire: si bournout prin oras, fara depasiri la 15k de ture pe linii continue, mai sunt multe dar le stiti si voi.

De aici trebuie inceput. Apoi pusa problema cu indicatoare speciale, cu contestarea examenului cat. A , cu soferii si alte celea.

Eu sunt membru AMR. Asociatia asta are in plan pe langa altele si schimbari de legislatie care sa ne vizeze direct si pe noi , dar pana ajung ei sau oricare alt club sau asociatie sa modifice semne la nivel local e cale lunga. In cazul lor se va incepe cu capitala, sunt convins de asta, si pe buna dreptate consider eu. Degeaba se fac miscari si marsuri si meetinguri sau cum vreti voi in care se da vina pe soferi, daca a doua zi unu dintre noi intra cu 150 la ora in padure pe Meses pentru ca se crede Rossi sau Stoner sau M Duhan etc. Va dati seama ce bine da la publicul neaflat in tema, cel pentru care noi suntem donatori de organe si nimic mai mult, nicidecum participanti la trafic.

Concluzie: trebuie sa incepem prin a merge FARA VITEZA, prin a purta echipamentul tot timpul si prin a nu jena pe nimeni in trafic. Fara impresii pe terasa & stuff. Sunt prea multi care isi iau mobre , persoane care habar n-au cu ce se mananca. Si pentru aia platim toti .

Era vorba de Meses mai sus, stim cu totii ca e mai dificil , mai ales din cauza celor din vecinatatile judetului care vin si fac ce fac pe Meses. Ei bine , pe aia nu ii vom opri niciodata, e drum public, fac ce fac pe riscul lor. Si "conservarii" care vin sa filmeze la fel. Daca pe unii dintre noi ii intereseaza sa-si arate si ei muschii duminica la bar pt. ca sunt prea multe Mirandoline in zona si cred ei ca asa da bine, eu nu condamn pe soferul care nu il vede dupa curba ca urca sau coboara cu 150-200 km/h cand vrea sa faca stanga sau dreapta. Niciunul dintre noi aflat la volan nu ar avea cum sa il vada. Selectie naturala.

Gata ca am scris prea mult

P.S. In nesimtirea mea am scris aici prima data, nu la topicul de prezentare. Datele se vad LA PROFIL

Ride safe :angryfire:

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In trafic trebuie sa ai tu grija si de altii nu numai de pielea ta, daca tu nu te feresti , altii cu siguranta nu o vor face. ROMANIA......deocamdata

 

Asa e ... dar nici alte chestii in trafic ... cum ar fi burnoutu-uri la semafoare, sau viteze astronomice prin orase ... ca atunci degeaba te vede ala ca esti la 200 m, cand intra in intersectie, el se asigura si cand e pe la jumatate BUF POC ... ca tu nu ai respectat viteza de deplasare ... asa ca Ride Safely ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actiuni, propuneri?

Simplu: pentru inceput trebuie curatata ograda noastra. Dat pumni in cap la scuteristii care umbla fara casca si la "motociclistii" care umbla pe rachete cu casti luate de la depozitele de chinezarii, pentru ca cu vorba buna nu pricep. Invatati sa poarte casti OMOLOGATE si pe langa, daca se poate echipament full si cand merge de la garaj in centru, si cand merge pe Meses si cand merge in turul tarii. Fara uili si stopi :baldy: si bournout prin oras, fara depasiri la 15k de ture pe linii continue, mai sunt multe dar le stiti si voi.

De aici trebuie inceput. Apoi pusa problema cu indicatoare speciale, cu contestarea examenului cat. A , cu soferii si alte celea.

Eu sunt membru AMR. Asociatia asta are in plan pe langa altele si schimbari de legislatie care sa ne vizeze direct si pe noi , dar pana ajung ei sau oricare alt club sau asociatie sa modifice semne la nivel local e cale lunga. In cazul lor se va incepe cu capitala, sunt convins de asta, si pe buna dreptate consider eu. Degeaba se fac miscari si marsuri si meetinguri sau cum vreti voi in care se da vina pe soferi, daca a doua zi unu dintre noi intra cu 150 la ora in padure pe Meses pentru ca se crede Rossi sau Stoner sau M Duhan etc. Va dati seama ce bine da la publicul neaflat in tema, cel pentru care noi suntem donatori de organe si nimic mai mult, nicidecum participanti la trafic.

Concluzie: trebuie sa incepem prin a merge FARA VITEZA, prin a purta echipamentul tot timpul si prin a nu jena pe nimeni in trafic. Fara impresii pe terasa & stuff. Sunt prea multi care isi iau mobre , persoane care habar n-au cu ce se mananca. Si pentru aia platim toti .

Era vorba de Meses mai sus, stim cu totii ca e mai dificil , mai ales din cauza celor din vecinatatile judetului care vin si fac ce fac pe Meses. Ei bine , pe aia nu ii vom opri niciodata, e drum public, fac ce fac pe riscul lor. Si "conservarii" care vin sa filmeze la fel. Daca pe unii dintre noi ii intereseaza sa-si arate si ei muschii duminica la bar pt. ca sunt prea multe Mirandoline in zona si cred ei ca asa da bine, eu nu condamn pe soferul care nu il vede dupa curba ca urca sau coboara cu 150-200 km/h cand vrea sa faca stanga sau dreapta. Niciunul dintre noi aflat la volan nu ar avea cum sa il vada. Selectie naturala.

Gata ca am scris prea mult

P.S. In nesimtirea mea am scris aici prima data, nu la topicul de prezentare. Datele se vad LA PROFIL

Ride safe :angryfire:

[/quote

 

 

De apreciat si de luat in calcul.Sunt chestii pe care le stim,sau daca nu de ce sa ne fie rusine sa recunoastem ca nu le stim.Fiecare spijin de genu' si orice actiune care premediteaza ceva in domeniul nostru este mai mult decat bine venita.Adevarul ca multi ar trebui sa ne schimbam atitudinea atat in trafic cat si in relatia amicala.Daca le punem deoparte si realizam si faptul ca pe majoritatea ne leaga si lucruri mai vechi decat cele referitoare la motoare,care aveau sa ne aduca aici in final.Erau vremuri cand unii aveau motoare si alti erau mici,dar acum cei mici au motoare si nimica rau in asta ,dar dureros e faptul ca acei dinainte nu mai au respectul meritat si de multe ori se face caterinca pe seama lor.Este un fapt real am intalnit fenomenul,dar nu fac polemica cu nimeni si sper ca am fost bine inteles.Ideea e macar atunci cand ne intalnim unii cu altii sa nu ajungem la fenomenul de a ne fi sila sa ne strangem mana din motive banale,sau judecati dupa niste ideei stupide.Acestea fiind spuse constat ca m-am abatut de la subiect,dar chestia asta mi-a venit instantaneu.

 

respect si asfalt uscat :baldy:

 

 

--- Mesaj completat în 12 Apr 2008 13:03 -------------
MMC multumeste tuturor motociclistilor care au venit sa sprijine actiunea de campanie si ne cerem scuze daca s-au strecurat anumite erori avand in vedere organizarea din partea noastra.Avand in vedere ca suntem la inceput , drumul e lung si noi toti nu suntem perfecti mai apar si mici erori care poate cu timpul si sustinere se vor diminua.

 

multumiri,respect si asfalt uscat. :angryfire: :angryfire: :angryfire:

 

--- Mesaj completat în 12 Apr 2008 13:06 -------------
MMC multumeste tuturor motociclistilor care au venit sa sprijine actiunea de campanie si ne cerem scuze daca s-au strecurat anumite erori avand in vedere organizarea din partea noastra.Avand in vedere ca suntem la inceput , drumul e lung si noi toti nu suntem perfecti mai apar si mici erori care poate cu timpul si sustinere se vor diminua.

 

 

multumiri,respect si asfalt uscat :baldy: :baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vantul schimbari cred,sau poate cine stie poate si reumatismul isi spune cuvantul la un momenta dat.. :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 15 Apr 2008 19:34 -------------
vantul schimbari cred,sau poate cine stie poate si reumatismul isi spune cuvantul la un moment dat.. :finger:

 

nork :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa mai facem fratilor? daca unii gonesc cu 200 la ora despre ce siguranta vorbim? daca nu sunt constienti ca mesesul nu e pista de alergare si ca nu e sezon sa nu pateasca cineva ceva? deci despre ce vorbim?

atata timp cat se circula in oras pe o roata si cu viteze de peste 100 la ora de la o trecere la alta nu avem ce povesti despre siguranta in trafic pentru ca de fapt acesti motociclisti sunt un pericol pt societate.va place sau nu eu o spun pe sleau...si nu de aceea ca sunt chopperist sau motociclist de duminica cum mi s-a mai spus ci de aceea pt ca acesta este purul adevar.unii nu se stiu comporta in trafic si nu e de mirare ca nu avem sustinire din partea celorlalti participanti la trafic.ganditi-va ce cred soferii de autoturisme sau ce parere au despre un motorist care de la trecerea de la perla ajunge in cinci secunde la artima sau face treaba aceasta in 15 secunde numai ca intr-o roata...v-ati intrebat vreodata? hai ca multi dintre voi sau mai bine zis majoritatea aveti si categoria "B"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa mai facem fratilor? daca unii gonesc cu 200 la ora despre ce siguranta vorbim? daca nu sunt constienti ca mesesul nu e pista de alergare si ca nu e sezon sa nu pateasca cineva ceva? deci despre ce vorbim?

atata timp cat se circula in oras pe o roata si cu viteze de peste 100 la ora de la o trecere la alta nu avem ce povesti despre siguranta in trafic pentru ca de fapt acesti motociclisti sunt un pericol pt societate.va place sau nu eu o spun pe sleau...si nu de aceea ca sunt chopperist sau motociclist de duminica cum mi s-a mai spus ci de aceea pt ca acesta este purul adevar.unii nu se stiu comporta in trafic si nu e de mirare ca nu avem sustinire din partea celorlalti participanti la trafic.ganditi-va ce cred soferii de autoturisme sau ce parere au despre un motorist care de la trecerea de la perla ajunge in cinci secunde la artima sau face treaba aceasta in 15 secunde numai ca intr-o roata...v-ati intrebat vreodata? hai ca multi dintre voi sau mai bine zis majoritatea aveti si categoria "B"

 

 

:bigstar: trist si adevarat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta fiecare dintre noi trece printr-o perioada scurta,sau mai lunga de teribilism,dar este in functie de mentalitatea fiecarui individ in parte.Fiecare din noi a avut patzenii cu motorul,uni mai grave altii mai putin grave,dar ceea ce e de tras la concluzie este sa constientizam faptul ca adrenalina nu se satisface facand teatru,sau jongleri prin zone publice si in mod neorganizat.

 

asfalt uscat si bine marcat :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu sunt chiar vorbe in vant deoarece si eu am luat depe forum niste chestii utile,sau ex: la mersul in coloana sunt niste reguli bine rumegate si daca cineva nu le ia la cunostinta e posibil sa faca o gafa si sa ii coste si pe ceilalti participanti.Eu ma gandesc ca sunt si chesti utile si altele mai putin pe un forum dar trebuie rumegate macar asa la plictiseala. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care se dau prin Dumbrava nord ceva vecini de-ai mei pe care nui cunosc Unu cu ceva Yahaha neagra si inca altul cu ceva de 250 cred sport ambele ca sa nu mai pun la socoteala ca mai este unul care si noaptea tarziu face show,dar ala nu a aparut demult in peisaj.Lasati-o mai incet fratilor cu turatul si cu mersul fara casca.Ieri s-a sesizat politia si au inceput sa opreasca tot ce era pe 2 roti din cauza reclamatilor. :whip:

 

ontopic :D

Editat de exores
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator montecristo

aveti dreptate, oameni buni, vazand discutile astea, iar mi-e frica, eu cu siguranta voi merge incet, prea incet, desigur o sa vreau sa mai turez motorul uneori dar am sa fac asta la tara pe pasune si o sa dau carenele jos :D , aveti dreptate, acum inteleg vb lui demonstene, cu privire la faptul ca sa fi rider nu consta in : a te vedea gagicile tasnind ca un glont si uitandu-se lung dupa tine. incet incet, invata omu' si, da, nu ai ce sa la faci, tu ca "coleg", doar politia poate face ceva sau mama natura, as vrea sa cada odata bine aia fara casca, asa incat sa intre frica in ei, sa-i vad dupa aia...nu-s rau, eu, doar dracul din mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti dreptate, oameni buni, vazand discutile astea, iar mi-e frica, eu cu siguranta voi merge incet, prea incet, desigur o sa vreau sa mai turez motorul uneori dar am sa fac asta la tara pe pasune si o sa dau carenele jos :whip: , aveti dreptate, acum inteleg vb lui demonstene, cu privire la faptul ca sa fi rider nu consta in : a te vedea gagicile tasnind ca un glont si uitandu-se lung dupa tine. incet incet, invata omu' si, da, nu ai ce sa la faci, tu ca "coleg", doar politia poate face ceva sau mama natura, as vrea sa cada odata bine aia fara casca, asa incat sa intre frica in ei, sa-i vad dupa aia...nu-s rau, eu, doar dracul din mine.

 

omule bun nu te soca inca,dar daca crezi ca ti frica tare iti recomand un Pegas din start:D Glumind asa si ca sa te temperezi o tzara sa nu ii dai de la inceput in gura intra totusi si pe la gategoria accidente si sa vezi cam din ce cauza se petrec marea majoritate a lor.. In rest nu fi incordat cand conduci,incearca sa te relaxezi si sa anticipezi pe cat posibil eventualele pericole.Acuma si daca n-ai motor si stai toata ziua in casa la calculator risti sa faci infart ce mai..Daca esti pasionat de motor si daca t-il iei NU in ideea sa devi figurant atunci este posibil sa te bucuri de el in siguranta,daca nu drumul consecintele apar.

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator montecristo

as putea sa-mi iau motor doar din pasine pt motoare, dar de cand am luat aceasta boala, ideea mea despre a avea un motor cansta in urmatoarea treaba: am motor, am prieteni care au motor, ne sunam, organizam calatorii pe care le ducem la capat, cand nu suntem in drumetie, ne intalnim la o bere sau in oras sa vb discutam despre motoare despre ce am mai fauct despre noi, uneori, de ce nu, un mic concurs intre noi nu strica, si sa incercam sa facem ca cel putin salajenii si cei din zona asta sa stie de noi, motocilistii, sa stie ca existam si sa constientizeze faptul ca o sa fim din ce in ce mai multi. spun cuvinte mari? probabil, insa nu le zic de forma si asta inteleg eu prin motor-motociclism. si da exores, am vazut accidente si ma trec fiorii cand ma gandesc... dumnezeu sa-i ierte, tarana usoara. ce pot sa zic. eu stiu ce vreau...acuma ramane de vazut ce voi face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...