Sari la conținut

Clavicula Rupta


Postări Recomandate

mai gabi....asa exemplu dai tu la viitori enduristi :) ????

nu am mai intrat pe motociclism de ceva vreme si de abia acum am citit de patania ta...sper sa fii ok si sa te refaci cat mai repede!!!!

toate cele bune :(

 

Se mai intampla ...ce sa-i faci.

Si macar sa servesc si eu la ceva ...chiar si ca exemplu negativ.

Acum sunt bine. In 2 saptamani o sa fac prima iesire. Ce a fost mai greu a trecut.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare..amreusit si eu "performanta", desi nu sunt endurist.. (off topic - am si atv, deci sunt si eu un pic "off".. :crack: ..)..am avut accident acum aproape o luna..fractura (urita) de clavicula si 7 coaste fracturate..m'au operat, pen'ca nu puteau sa imi puna bandaj (din cauza coastelor rupte, nu mai puteam respira.. acum sunt inca cu bratul blocat (se implineste a patra saptamina de la operatie)..tija o scot pe 11 iulie..intrebare: in ce consta recuperarea? ati facut asa ceva? cit a durat pina v'ati urcat iar pe motor? si inca ceva (nu rideti, please): nu v'a fost un pic teama sa va urcati iar in sa? multumesc anticipat. si asfalt uscat (sau multe noroaie, scuze!! :crack: )

 

Se mai intampla ...ce sa-i faci.

Si macar sa servesc si eu la ceva ...chiar si ca exemplu negativ.

Acum sunt bine. In 2 saptamani o sa fac prima iesire. Ce a fost mai greu a trecut.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salutari. Mi-am rupt si eu clavicula ieri. E rupta intr-un singur loc si are o deplasare mede 1/3 (parca asa scrie pe diagnostic). M-au pus in gips umarul si mana stanga care e prinsa pe langa corp.

Cum ati rezistat 3 saptamani in gips? Mie mi se pare groaznic. Mi-au sus sa dorm pe cat este posibil, doar pe spate. Nu cred ca pot dormi mai mult de 3 ore in pozitia asta. Simt ca innebunesc.

Ati mers la lucru in aceasta perioada, sau ati stat 3 saptamani in concediu medical?

Eu ar trebui sa merg peste 5 zile intr-un scurt concediu la Londra (totul e platit, transport, cazare). Are rost sa merg asa in gips sau mai bine stau acasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Mi-am rupt si eu clavicula ieri. E rupta intr-un singur loc si are o deplasare mede 1/3 (parca asa scrie pe diagnostic). M-au pus in gips umarul si mana stanga care e prinsa pe langa corp.

Cum ati rezistat 3 saptamani in gips? Mie mi se pare groaznic. Mi-au sus sa dorm pe cat este posibil, doar pe spate. Nu cred ca pot dormi mai mult de 3 ore in pozitia asta. Simt ca innebunesc.

Ati mers la lucru in aceasta perioada, sau ati stat 3 saptamani in concediu medical?

Eu ar trebui sa merg peste 5 zile intr-un scurt concediu la Londra (totul e platit, transport, cazare). Are rost sa merg asa in gips sau mai bine stau acasa?

 

Salut.

Nasoala treaba.

Curios ca te-au pus in gips.

Eu am fost legat cu un bandaj mai special timp de 4 saptamani. Eram destul de mobil. Am condus masina din a 2-a zi, iar dupa 1 saptamana am putut merge la serviciu (nu lucrez fizic). De dormit pe spate a fost un chin, dar a trecut. Ai grija sa nu racesti in perioada asta ca nu cred ca-ti permiti sa stranuti. De concediu la Londra........nu prea cred. Chiar daca o sa ajungi acolo o sa fii o povara pentru cei cu care mergi.

Si de incheiere ceva off topic dar tot in "domeniu" .....lunea trecuta mi-am rupt piciorul stang......fractura de tibie si peroneu. Am o tija in tibie pe care o sa o port 1 an. De dormit pe spate nu am sacpat nici eu, insa fiind 1 saptamana de la incident am inceput sa ma mai intorc si pe parti. Eu am probleme cu urinatul din 2 in 2 ore in fiecare noapte (de pe la fructe si lichidele pe care le beau in permanenta). De data asta am pus-o mai bine....6 saptamani nu am voie sa pun piciorul in pamant.

Asa ca ...rabdare multa.

Sanatate.

Editat de gabi bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama,mama ce de accidente!!!!!!!!!!! nasol cu clavicula dar nu-i un capat de tara daca va uitati la mine in profil am si eu o poza cu cateva suruburi in ea,pe care le mai port inca cu mandrie din 2005.mi-am rupt clavicula la schi, aveam ceva viteza si am luat niste damburi si mi-a sarit un schiu din pucior si m a lovit in clavicula.mi-a spart osul in 3 - 4 bucati.am coborat de pe munte cu schiurile in picioare,am baut ceva palinca,m-am dus la urgenta in bucuresti,m-am operat a doua zi si desi a fost f greu intr-o luna eram pe partie din nou.forta in mana nu mi-am capat o nici acum ptr ca iarna trecuta m-am dat cu motorul pe un forestier plin de zapada intarita si am cazut la o curba. am luat o tranta cu mana intinsa cam ca superman si desi nu mi-am rupt nimic nu am putut misca mana destul de mult timp iar putere nu am nici acum desi nu ma mai doare nimic.toate bune pana sambata trecuta cand am cazut pe o urcare,m-am rostogolit si m-am izbit de un copac si mi-am rupt o coasta si fisurat altele..............doare rau dar sper sa treaca si asta sa o iau de la cap.

multa sanatate

ps.ptr inbarbatare va spun ca stiu om care se da binisor cu motorul pot spune chiar destul de bine,care merge si pe strada si la enduro,are fff multi km la bord facuti pe motor si nu si-a scrantit nici macar un deget in 20 de ani de motociclism ;)

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@notka - eu nu am mai auzit de ghips la clavicula rupta. Cel mai bine e sa faci operatie si sa pui tija. Apoi ti se pune un bandaj.

Daca pleci cu prieteni adevarati dispusi sa te ajute poate sa fie ok la Londra. Daca totusi ai o sansa sa mai recuperezi din bani si sa te duci cand esti sanatos e mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, desi am stat 4 ore la urgente sa astept doctorul sa iasa din operatie, nu l-am mai prins. In gips m-a pus un asistent de la urgente (oricum el ii punea pe toti). Azi am fost la doctor. Clavicula e rupta in doua locuri si e foarte putin deplasata. Mi-a spus ca nu e cazul sa ma opereze. A mai spus ca in 3-4 zile, imi trece durerea, iar daca vreau sa merg la Londra, pot merge daca ma simt in stare. Zicea ca voi sta 6 saptamani in gips (eu credeam ca doar 3 saptamani). Probabil depinde de cat de repede se reface osul.

Daca imi trece durerea pana joi, plec la Londra, daca nu stau acasa.

Am cautat pe net corsete/orteze pntru clavicula rupta. Am gasit la o firma in Timisoara parca pe la 150Ron. Ma gandesc sa stau in gips vreo doua saptamani, dupa care sa il schimb cu orteza.

Multumesc tuturor pentru urari. Va doresc si voua sanatate.

 

gabi_bv: treaba cu ruptura de tibie si peroneu e cam nasoala si recuperarea e de durata. Am un prieten care si le-a fracturat la fotbal in primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, desi am stat 4 ore la urgente sa astept doctorul sa iasa din operatie, nu l-am mai prins. In gips m-a pus un asistent de la urgente (oricum el ii punea pe toti). Azi am fost la doctor. Clavicula e rupta in doua locuri si e foarte putin deplasata. Mi-a spus ca nu e cazul sa ma opereze. A mai spus ca in 3-4 zile, imi trece durerea, iar daca vreau sa merg la Londra, pot merge daca ma simt in stare. Zicea ca voi sta 6 saptamani in gips (eu credeam ca doar 3 saptamani). Probabil depinde de cat de repede se reface osul.

Daca imi trece durerea pana joi, plec la Londra, daca nu stau acasa.

Am cautat pe net corsete/orteze pntru clavicula rupta. Am gasit la o firma in Timisoara parca pe la 150Ron. Ma gandesc sa stau in gips vreo doua saptamani, dupa care sa il schimb cu orteza.

Multumesc tuturor pentru urari. Va doresc si voua sanatate.

 

gabi_bv: treaba cu ruptura de tibie si peroneu e cam nasoala si recuperarea e de durata. Am un prieten care si le-a fracturat la fotbal in primavara.

 

 

in primul rand, imi pare au sa aud ce s-a intamplat.

 

scuze de curiozitate dar cum ai reusit sa o rupi ??? nu de alta dar ai avut un topic ceva de gen "cat de des te accidentezi" unde ai declarat ca nu vrei hard, si nu viteza, si nu penti abrupte etc. si totusi pana la urma ai patit-o. m-am uitat pe acel topic si ma gandeam cat de adevarat e proverbul acela care spune ca de ce ti-e frica nu scapi, desi chiar clavicula nu este pe lista acea mentionata de tine.

 

insanatosire grabnica !!! si distractie maxim la londra (in cateva zile o sa vezi ca o sa te simti semnificativ mai bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, desi am stat 4 ore la urgente sa astept doctorul sa iasa din operatie, nu l-am mai prins. In gips m-a pus un asistent de la urgente (oricum el ii punea pe toti). Azi am fost la doctor. Clavicula e rupta in doua locuri si e foarte putin deplasata. Mi-a spus ca nu e cazul sa ma opereze. A mai spus ca in 3-4 zile, imi trece durerea, iar daca vreau sa merg la Londra, pot merge daca ma simt in stare. Zicea ca voi sta 6 saptamani in gips (eu credeam ca doar 3 saptamani). Probabil depinde de cat de repede se reface osul.

Daca imi trece durerea pana joi, plec la Londra, daca nu stau acasa.

Am cautat pe net corsete/orteze pntru clavicula rupta. Am gasit la o firma in Timisoara parca pe la 150Ron. Ma gandesc sa stau in gips vreo doua saptamani, dupa care sa il schimb cu orteza.

Multumesc tuturor pentru urari. Va doresc si voua sanatate.

 

gabi_bv: treaba cu ruptura de tibie si peroneu e cam nasoala si recuperarea e de durata. Am un prieten care si le-a fracturat la fotbal in primavara.

 

 

in primul rand, imi pare au sa aud ce s-a intamplat.

 

scuze de curiozitate dar cum ai reusit sa o rupi ??? nu de alta dar ai avut un topic ceva de gen "cat de des te accidentezi" unde ai declarat ca nu vrei hard, si nu viteza, si nu penti abrupte etc. si totusi pana la urma ai patit-o. m-am uitat pe acel topic si ma gandeam cat de adevarat e proverbul acela care spune ca de ce ti-e frica nu scapi, desi chiar clavicula nu este pe lista acea mentionata de tine.

 

insanatosire grabnica !!! si distractie maxim la londra (in cateva zile o sa vezi ca o sa te simti semnificativ mai bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zicea ca voi sta 6 saptamani in gips (eu credeam ca doar 3 saptamani). Probabil depinde de cat de repede se reface osul.

 

bai eu nu am auzit de ghips o luna juma'te la fractura de clavicula. Mai intreaba si tu pe altii. Eu zic sa te mai duci la un doctor. Si nu-ti fie frica de operatie - in multe cazuri e o cale mai sigura si mai rapida ca sa te refaci 100%. Nu vreau sa te sperii, dar risti sa nu se sudeze bine si tot la cutzit ajungi. Mergi la inca o un doctor!

Orteze gasesti la www.ortopedica.ro si la www.inamedicalsport.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai eu nu am auzit de ghips o luna juma'te la fractura de clavicula. Mai intreaba si tu pe altii. Eu zic sa te mai duci la un doctor. Si nu-ti fie frica de operatie - in multe cazuri e o cale mai sigura si mai rapida ca sa te refaci 100%. Nu vreau sa te sperii, dar risti sa nu se sudeze bine si tot la cutzit ajungi. Mergi la inca o un doctor!

Orteze gasesti la www.ortopedica.ro si la www.inamedicalsport.ro

 

Am frunzarit net-ul si am tras concluzia ca in 95% din cazuri, ruptura de clavicula nu se opereaza. In cele 95% din cazuri se aplica aceasi metoda de refacere ca la coaste rupte. Se intervine chirurgical daca deplasarile osului sunt mari. In acest caz se opereaza si se prinde osul in suruburi/placa, etc..

Dupa o saptamana merg iarasi la control, si mai fac o radiografie ca sa vada daca s-a prins osul corect. In multe cazuri, se pare ca nu se prinde chiar 100% corect si din acest motiv iti ramane o galma pe umar. O sa merg si la alt doctor.

 

M-am uitat pe site-urile www.ortopedica.ro si www.inamedicalsport.ro, dar nu am gasit ceva special pentru clavicula, care sa semene cu gips-ul meu. Cred ca orteza in primul rand ar trebui sa tina mana indoita cam la 90 grade, stransa de corp si sa o imobilizeze si totodata sa imobilizeze si umarul sa apese cumva si in zona claviculei. Cred ca ar trebui sa fie ceva de genul asta: http://www.physioroom.com/product/Mueller_...2042/38249.html (cam asa e pus si gips-ul meu, cu diferenta ca imi imbraca tot bratul si umarul stang).

 

 

 

 

in primul rand, imi pare au sa aud ce s-a intamplat.

 

scuze de curiozitate dar cum ai reusit sa o rupi ??? nu de alta dar ai avut un topic ceva de gen "cat de des te accidentezi" unde ai declarat ca nu vrei hard, si nu viteza, si nu penti abrupte etc. si totusi pana la urma ai patit-o. m-am uitat pe acel topic si ma gandeam cat de adevarat e proverbul acela care spune ca de ce ti-e frica nu scapi, desi chiar clavicula nu este pe lista acea mentionata de tine.

 

insanatosire grabnica !!! si distractie maxim la londra (in cateva zile o sa vezi ca o sa te simti semnificativ mai bine)

 

Am rupt-o in felul urmator. Am trecut un canal, la iesirea din canal (panta ascendenta) am mers un pic pe o roata si in momentul in care ma pregateam sa pun roata din fata jos am dat intr-o movilitza de pamant (cred, nu am vazut-o pentru ca era iarba). Socul ma aruncat de pe motor, am zburat pe o parte iar aterizarea a fost pe umarul stang. Impactul cu solul a fost destul de violent, fata de ce ma asteptam.

 

Intradevar am avut un stres legat de accidentari si de ce mi-a fost frica nu am scapat. In 7 luni de cand mi-am luat motorul m-am si accidentat. Mi-am facut si o imagine despre enduro. Fara cazaturi nu se poate, doar daca mergi incetisor linistit si cu mare atentie pe drumuri forestiere. Eu asa am inceput, dar m-am plictisit repede. Dupa care am inceput sa merg tot mai repede, pe orice teren (aratura, piatra, noroaie, etc.), pantele mai abrupte, ba chiar m-a mancat undeva la un momnet dat sa invat sa fac wheelie si am incercat acest lucru o vreme pana mi-am dat seama ca de ridicat pe o roata pot, dar nu por sa raman in echilibru (banuiesc ca trebuie tinuta din ambreiaj). Dupa ce prinzi incredere incepi si impingi limitele. Oricum alt mod de a invata si a capata experienta nu exista. Doar incercand si experimentand. Si cum fara cazaturi nu se poate, ramane doar norocul. Deci, cei care fac enduro de multi ani si nu au avut nici o accidentare sunt extrem de norocosi. Parerea mea. Eu ma mir ca nu m-am accidentat mai repede, la cate cazaturi am avut si la cat de sensibil este corpul uman (acum mi-am dat seama).

Editat de Notka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nici eu ca incepator nu prea am avut evenimente.

In primii 3 ani nimic serios....iar in ultimul an....3....piramida nazala, calvicula stanga si acum piciorul stang.

Asa ca treaba cu experienta nu tine. Cu cat devii mai bun cu atat mergi mai tare si implicit riscurile sunt mai mari.

La mine cazaturile au fost din lipsa de atentie pe portiuni foarte usoare. Unde e mai greu sunt mai atent, mai concentrat, iar cand dau de ceva usor parca ma deconectez si atunci se intampla. Asa ca....atentie mare!!!!!!

Si inca o chestie pe care eu o tot spun .....dar nu o aplic...NU MERGETI SINGURI NICI CHIAR PE TRASEE USOARE SAU SCURTE!!!!!!

Daca intarzia salvamontul 30 min cred ca ma aducea la vale ursul......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca treaba cu experienta nu tine. Cu cat devii mai bun cu atat mergi mai tare si implicit riscurile sunt mai mari.

La mine cazaturile au fost din lipsa de atentie pe portiuni foarte usoare. Unde e mai greu sunt mai atent, mai concentrat, iar cand dau de ceva usor parca ma deconectez si atunci se intampla. Asa ca....atentie mare!!!!!!

Si inca o chestie pe care eu o tot spun .....dar nu o aplic...NU MERGETI SINGURI NICI CHIAR PE TRASEE USOARE SAU SCURTE!!!!!!

E clar ca mergi tot mai tare pe masura ce capeti experienta. Eu ma gandeam deja sa imi schimb motorul, cu unul mai usor si mai tare. Chiar duminica asta am incercat un KTM de 250 in 2T (prea nervos pentru mine, parca eram la rodeo pe motorul asta). De mers singur, nici vorba!

 

 

Am cateva intrebari:

1. Un doctor de la urgente mi-a spus sa dorm pe spate. Ortopedu la care am fost ieri, mi-a spus sa dorm inclinat (cum asi sta intr-un sezlong). Am dormit si intr-un fel si altul (proaste amandoua pozitiile), dar parca pe spate era mai bine. Cum trebuie dormit de fapt? Voi, care ati avut clavicula rupta, cun ati dormit?

2. Exista vreo orteza cu care poti face dus (neopren de ex.)? In varianta cu gips e exclus. Ce fac, stau 6 saptamani nespalat?

 

Vad ca toata lumea a purtat orteze/hamuri/bandaje, numai pe mine m-au pus in gips. Asa se lucra oare in Timisoara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toata lumea a purtat orteze/hamuri/bandaje, numai pe mine m-au pus in gips. Asa se lucra oare in Timisoara?

 

asta iti tot zic - ia mai vezi alt doctor. 6 saptamani ti se vor parea o viata cu ghipsul pe tine.

Daca totusi ramai in ghips, pune-ti un ghips special de la 3M. Se cheama ScotchCast si sunt de fapt niste fase impregnate cu o rasina speciala care se solidifica in contact cu aerul. In Bucuresti se gasesc la unele farmacii. Eu am pus tot timpul de-astea cand m-am rupt. E mult mai bine decat cu un ghips obisnuit - pielea respira (nu te mai mananca), e super usor (nici nu simti ca ai ghips) si nu se deformeaza la margini. Dezavantajul e ca sunt destul de scumpe - 50 RON o fasa (eu acum am pus 2 pentru un ghips de sub genunchi). La tine o sa trebuiasca vreo 4-5 cred. Dar iti zic ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta iti tot zic - ia mai vezi alt doctor. 6 saptamani ti se vor parea o viata cu ghipsul pe tine.

Daca totusi ramai in ghips, pune-ti un ghips special de la 3M. Se cheama ScotchCast si sunt de fapt niste fase impregnate cu o rasina speciala care se solidifica in contact cu aerul. In Bucuresti se gasesc la unele farmacii. Eu am pus tot timpul de-astea cand m-am rupt. E mult mai bine decat cu un ghips obisnuit - pielea respira (nu te mai mananca), e super usor (nici nu simti ca ai ghips) si nu se deformeaza la margini. Dezavantajul e ca sunt destul de scumpe - 50 RON o fasa (eu acum am pus 2 pentru un ghips de sub genunchi). La tine o sa trebuiasca vreo 4-5 cred. Dar iti zic ca merita.

 

Multumesc pentru informatie. Trebuie sa gasesc pe cineva sa mi-l schimbe. M-am uitat pe net si am vazut ca exista si ScothCast rezistent la apa, deci probabil voi putea face si dus cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci probabil voi putea face si dus cu el.

 

al meu rezista daca il stropesc cu apa. Insa nu m-as apuca sa pun dusul pe el. Daca vrei sa te speli infasoara ghipsul in folie de plastic pentru uz alimentar. Trebuie sa te ajute cineva si merge brici. Astfel te asiguri ca nu uzi ghipsul. Oricum, ai si tu grija pe unde pui dusul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu rezista daca il stropesc cu apa. Insa nu m-as apuca sa pun dusul pe el. Daca vrei sa te speli infasoara ghipsul in folie de plastic pentru uz alimentar. Trebuie sa te ajute cineva si merge brici. Astfel te asiguri ca nu uzi ghipsul. Oricum, ai si tu grija pe unde pui dusul.

 

Pai au asi pune dusul pe sub gips, asta-i problema. Acu 2 minute am vorbit cu o firma din Timisoara, care are si orteza si bandaje ScotchCast . Maine ma duc la ei sa vad ce imi aleg. Probabil bandaj ScotchCast rezistent la apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatie. Trebuie sa gasesc pe cineva sa mi-l schimbe. M-am uitat pe net si am vazut ca exista si ScothCast rezistent la apa, deci probabil voi putea face si dus cu el.

helo...

eu sunt ortoped...:(

 

nu cred ca ai gips ci mai de graba un bandaj robert-jhones care iti tine cotul indoit si mana prinsa de corp...bandajul asta trebuie schimbat la o saptamana si atunci te si speli...daca ai o radiografie poate te pot lamuri eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

helo...

eu sunt ortoped...:(

 

nu cred ca ai gips ci mai de graba un bandaj robert-jhones care iti tine cotul indoit si mana prinsa de corp...bandajul asta trebuie schimbat la o saptamana si atunci te si speli...daca ai o radiografie poate te pot lamuri eu!

 

Uite cateva poze. Mi-au pus fasa gipsata (au inmuiat-o in apa, au pus-o pe mine, am stat 5 minute pana s-a intarit).

post-31967-1225204136_thumb.jpg

post-31967-1225204142_thumb.jpg

post-31967-1225204148_thumb.jpg

post-31967-1225204154_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cateva poze. Mi-au pus fasa gipsata (au inmuiat-o in apa, au pus-o pe mine, am stat 5 minute pana s-a intarit).

 

bai eu nu sunt ortoped, dar zic sa mai mergi cu poza aia la un doctor. mie mi se pare f mult deplasata ca sa se puna la loc doar cu imobilizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai eu nu sunt ortoped, dar zic sa mai mergi cu poza aia la un doctor. mie mi se pare f mult deplasata ca sa se puna la loc doar cu imobilizare.

Trebuie sa specific, ca atunci cand am facut poza, stateam cu mainile pe langa corp. Daca asi fi stat cu mana in pozitia in care stau acum cu ea in gips, ma gandesc ca umarul ar fi intr-o pozitie mai sus si deplasarea nu ar parea atat de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cateva poze. Mi-au pus fasa gipsata (au inmuiat-o in apa, au pus-o pe mine, am stat 5 minute pana s-a intarit).

mda foarte ciudat nu prea se mai foloseste tipul asta de bandaj....era mai usor cu un bandaj Robert-jones ...oricum fractura pe care o ai tu daca nu se axeaza va trebui operata.dar in general cam 3-4 saptamani se sta cu bandajul acela. stai linistit ca inmajoritatea cazurilor se axeaza la loc tipul de fr pe care o ai tu!

Editat de aluar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow, incredifila puterea de regenerare. si eu, cu "vastele" cunostinte de medicina, as fi spus ca asemenea fractura, cu bucati de os, etc etc, se repara doar cu surub de 8 cap hexagon :(

@aluar...as avea ceva intrebari legat de domeniul tau, pacientul fiind un copil de 1 an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda foarte ciudat nu prea se mai foloseste tipul asta de bandaj....era mai usor cu un bandaj Robert-jones ...oricum fractura pe care o ai tu daca nu se axeaza va trebui operata.dar in general cam 3-4 saptamani se sta cu bandajul acela. stai linistit ca inmajoritatea cazurilor se axeaza la loc tipul de fr pe care o ai tu!

 

Merita schimbat cu o orteza sau sa refac bandajul cu fasa ScotchCast? Sau e mai bine sa fac manevra asta peste vreo 2 saptamani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita schimbat cu o orteza sau sa refac bandajul cu fasa ScotchCast? Sau e mai bine sa fac manevra asta peste vreo 2 saptamani?

cel mai bine mai asteapta 1 sapt ca sa nu se miste fragmentele alea...peste 1 sapt schimba-l...dar inainte ti-as recomanda sa mai mergi la un specialist si sa mai faci o radiografie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...