Sari la conținut

Ce Shtitzi De Accidentul De Duminica 13 Apr?!?


iuli-voshod
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pfuayyy frate in ce hal e motorul ala...Aprinde o lumanare...mai bine un pachet intreg la biserica.Cineva acolo sus te iubeste rau de tot ...Insanatosire grabnica

Editat de turbogixxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost cel care a trecut pe dedesubt.

 

veneam de la cheia, abia alimentasem in valeni, cristi era in fata primul eu imediat dupa el. coloane peste coloane de masini, si de pe contrasens la fel, nebunie.. dar nu mergeam tare ca nici n-aveam unde.

la un mom.dat eram in spatele unui ford focus, pregatindu-ne de depasire, cand vad un volvo mai vechi de pe contrasens ca intra pe banda noastra.. totul s-a intamplat in 2 secunde, fordul a tras de volan cat a putut, a fost lovit lateral stanga si s-a rasucit 180 grade si s-a dus in sant mai incolo.. iar cristi a urmat.. impact frontal dupa care motorul si cristi s-au dus in sus invartindu-se, volvo in dreapta mea (afara din drum, lovind un butic), si io + moni pe sub cristi si motor, prin praf, resturi de plastice, fum, antigel si ce mai era prin aer, inchizand ochii.. drept inainte.

nu ne venea sa credem ca n-am lovit nimic (de fapt pe moni au lovit-o usor in umar niste resturi), in stare de soc am mai mers vreo 50 de metri cu fordul in fata noastra (mergea si el saracul dar cu spatele, pana a intrat in sant si s-a oprit).. m-am intors.. cristi era nemiscat in mijlocul soselei, praful se aseza peste resturi.. scene de cosmar ce sa mai.

 

se adunase deja lumea din sat si din coloane si din fericire era o tanti care era ori medic ori asistenta si avea stetoscop, tensiometru la ea, casca i-am dat-o jos ceva mai tarziu cu foarte mare grija dupa ce am vazut ca nu il doare nimic la coloana.. ambulanta a venit destul de repede (aici e o faza tare.. pasagera din volvo era mult mai afectata de accident decat cristi, au luat-o prima). Dupa care masuratori, declaratii.. la spital am ajuns ultimul ca eram martorul ocular si am ramas cu politistii.. cam atat.

Cineva acolo sus vă iubeste (sau are nevoie de voi). InsănătoÂşire grabnică Âşi trainică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar pana la urma e vreo explicatie pentru manevra Volvo-ului?

 

Ce D-zeu, i s-a rupt directia de s-a napustit in asemenea hal pe contrasens? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit aud si io ca mai au unii noroc, ca de ghinioane ma saturasem sa aud.

Nici acum nu imi vine sa cred cum arata motocicleta. La prima vedere nu imi dadeam seama nici macar ce e, sau cu ce ar aduce, in asa hal de mototolita e.

Si eu sunt curios ce facea ala pe contrasens? Ce cauta pe acolo, cand era coloana pe ambele sensuri. Poate ne lumineaza cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista nicio explicatie pentru manevra idiotului cu volvo.. pur si simplu a tras brusc de volan stanga si a intrat piezis in ford (l-a invartit la 180 de grade), dupa care cristi a fost la rand.. eu am scapat tocmai pt ca era piezis si dupa impactul cu cristi s-a dus in dreapta mea intr-o casa.

 

cristi a lovit parbrizul masinii care i-a mai atenuat socul (si care s-a facut praf); daca lovea tabla sau altceva.. nici nu vreau sa ma gandesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gropi nu erau, n-avea ce sa evite. Manevra intentionata nu cred ca a fost pentru ca avea in masina sotia si fetita de 5-6 anisori. Este peste puterile mele sa inteleg ce s-a intamplat cu el de a tras in halul ala de volan.

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa-mi imaginez faza si nici nu cred ca am vazut asa cascadorie in vreun film. Bine ca ati scapat teferi. Eu ma dau de vreo 2 ani cu motorul pe coclauri si prin paduri dar in vara asta ma gandisem sa intru si eu in randul lumii si sa-mi iau permis cat. A, ca B am de vreo 8 ani. Imi este mult mai frica pe strada decat prin paduri, prin rape si soave. Macar acolo nu e nici un idiot sa dea peste tine ! Pana acum am avut cu masina cel putin 5 cazuri de accident pe care am reusit sa le evit (lucru care sigur n-ar fi fost posibil cu motocicleta). De cele mai multe ori faza clasica: idiotul din fata ta schimba brusc directia de mers fara semnal fara nimic, imediat in fata ta. Sau pune frana brusca in fata ta fiindca isi da seama ca a trecut de intersectia unde trebuia sa faca dr sau st....

Nu sunt chiar atat de atras de motoarele de strada (motiv pentru care nici n-am dat de permis) si dupa cate accidente vad aici pe forum parca cu atat mai putin imi doresc permisul de cat. A !!!

 

E o decizie greu de luat pentru mine daca sa dau sau nu de cat. A.......ramane de vazut daca va castiga ''microbul de motociclist'' sau constiinta.....

 

 

FERESTE-TE DE IDIOTI CA EI NU SE FERESC DE TINE !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- a evitat o groapa;

- a adormit la volan;

- probleme medicale;

 

Soferul nu o sa spuna niciodata adevarul.

 

sau, cel mai probabil, un caine .. gropile raman si dupa accident, ca sa vezi daca e o cauza, dar un caine dispare repede de la locul accidentului.

 

Am trecut prin asa ceva, din cauza unui caine, o masina a virat brusc , sa-l fereasca , a intrat pe contrasens, pe banda mea, insa il vazusem si io, si anticipasem miscarea de evitare a masinii ce venea de pe sontrasens, si i-am facut loc.

 

In cazu de fata, caci am vazut motocicleta in poze in cel hal e... nu pot sa spun decat ca : Miracole exista, desi eu personal nu prea cred in ele. Dar ele exista si banuiesc ca esti o persoana ori speciala, ori a naibii de norocoasa, ca sa ti se intample sa scapi cu viata din asa carambol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gropi nu erau, n-avea ce sa evite. Manevra intentionata nu cred ca a fost pentru ca avea in masina sotia si fetita de 5-6 anisori. Este peste puterile mele sa inteleg ce s-a intamplat cu el de a tras in halul ala de volan.

Ok, dar la Politie ce a declarat ? Ca trebuie sa fi dat o explicatie. Chiar sunt curios de motivatia acelei manevre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista nicio explicatie pentru manevra idiotului cu volvo.. pur si simplu a tras brusc de volan stanga si a intrat piezis in ford (l-a invartit la 180 de grade), dupa care cristi a fost la rand.. eu am scapat tocmai pt ca era piezis si dupa impactul cu cristi s-a dus in dreapta mea intr-o casa.

 

cristi a lovit parbrizul masinii care i-a mai atenuat socul (si care s-a facut praf); daca lovea tabla sau altceva.. nici nu vreau sa ma gandesc

N-o fi vorba despre chestia veche dovedita de statisticile americane acum 20-30 de ani ca conducatorii de Volvo sunt cei mai neglijenti in trafic deoarece marca respectiva are (sau avea) obiceiul sa se comporte deosebit de bine la impact? Poate era pur si simplu un cocos care a depasit coloana si a mers la concursul "chiken", dar Ford-urile de azi cand sunt pleznite de un Volvo de acum 20-30 de ani nu se mai comporta asa de prost la impact ca alea de acum 20-30 de ani?

Oricum multa bafta ati avut toti, singurul lucru care mai lipsea era ca Cristi sa repete o faza de anul trecut de undeva prin judetul Cluj sau Alba cand un macaronar nu a acordat prioritate unui motociclist, motociclistul i-a patruns in masina prin geamul din stanga si s-a oprit undeva pe scaunul din fata dreapta si n-a patit nimic (decat motor varza si echipament deteriorat) dar l-a pleznit pe ala in falca cu casca si i-a rupt maxilarul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La faza cu planetara rupta ... nah, nu ar trebui sa faca chiar in halul asta.

 

Eu inclin sa cred ca ala a adormit la volan. :D

 

 

Jeez, si acum imi tot fac cruce:

deci

1) sofer (cu nevasta si copil), care se napusteste pe contrasens (cam cea mai de cacao faza pe o sosea)

2) masina din fata izbita (deci impact in fatza motoristului - iarasi faza de infarct)

3) apoi rider (Cristi) luat in plin si aruncat sus in aer cu tot cu mobra ( asta e de Dzeu cu mila)

4) inca un rider (ray) care contrar asteptarilor, NU se izbeste si el de masina (miraculos)

5) si mai reuseste sa treaca si pe sub namila de BMW k1200r care in acel moment facea flic-flac in bucati prin aer desupra soselei ( faza de stop-cardiac pt privitori)

6) rider (Cristi) care cade la loc pe asfalt si reuseste sa scape doar un un ghips la picior. (minune)

7) nici o victima cu rani grave.

 

... si cand ma gandesc ca putea sa iasa muuuuuuult mai rau...

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti imaginezi bine. imaginile inca ma bantuie :D bine ca n-a patit nimeni nimic, cristi deja e aproape recuperat 100% (mai are putin). Ramane sa recupereze si pagubele materiale...cumva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu ieri la politie sa dau declaratie.

cel cu volvo a declarat ca a depasit un motoscuterist. Din ce mi-a spus politistul, isi recunoaste vinovatia.

 

Am mentionat in declaratie ca fac plangere penala si ma constitui parte civila in proces. A inceput urmarirea penala impotriva lui, mi-am luat nr de dosar si urmeaza sa ma prezint in perioada urmatoare la procuror, la ploiesti.

 

Voi merge si la IML pt a-mi scoate un certificat cu numarul zilelor de ingrijiri medicale.

Saptamana viitoare ma prezint la ARDAF sa incep recuperarea pagubei. Ala cu Volvo are RCA la ARDAF.

 

...in rest, sanatate MAXIMA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, multa sanatate si recuperare rapida. :) Ne vedem noi la bere.

 

 

 

 

Insa explicatia Volvoistului ma baga literalmente in sperieti... totusi cred ca minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................................................. Sanatate! Ca noroc ai avut cu carul. Asa cum spuneau ceilaltzi, te-ai nascut a doua oara. Stiu cum este. Si eu am avut noroc o data... De atunci, mi-e frica de zilele de week-end, cand totzi stau cu mana pe semnalizari, si depasesc ca dementzii. Zona aceea e tare periculoasa. De aceea sta mereu acolo un echipaj de politzie.

Pacat de motor. Dar mai rau imi pare de tine si de totzi cei care o patzim din cauza altora.

Insanatoshire grabnica, si sa ne vedem sanatoshi. Hristos a inviat!

P.S. Am auzit de accident. M-a sunat mama sa ma intrebe daca sunt bine, ca a auzit ca e un accident moto. Lucreaza la spitalul din Valeni. Ma gandesc de fiecare data ce trebuie sa fie in sufletul ei cand aude asa ceva... Din pacate eram departe, pierdut prin paduri, si am ajuns tarziu acasa, altfel veneam sa va ajut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

incredibil...

ati avut un inger pazitor care chiar a avut grije de voi..

despre motor..ti-o admiram la arc..stiu ce mindru erai de ea,abia asteptai sa ti-o aduca cristi din germania..

si eu am avut accident acum doua zile si stiu ce este in sufletul tau..

pasii pe care-i faci tu vreau sa-i fac si eu,asa incit mi-ar prinde bine sa ne auzim la telefon sa stam de vorba.

iti dau pm cu detalii..

sanatate multa iti doresc..

luigi vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi dupa vizita la IML, am dat ghipsu jos de la picior ...si dupa mai bine de 2 saptamani am reusit sa conduc si eu ...masina :)

IML a facut o adresa catre spitalul de urgenta, iar in maxim o luna imi vor elibera certificatul cu nr de zile de ingrijiri medicale ce urmeaza a fi depus la dosar.

 

saptamana viitoare, dupa ce ma'ntorc din vacanta, ma apuc de discutat cu ARDAF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...