Sari la conținut

CZ


ShereKhan
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut ,scuze ca ma bag dar e motor de cz de 250 cm , asa e si al meu si e cu o singura evacuare

 

Pune o poza cu motorul tau de 250, asta e de MZ, a zis chiar proprietarul... Iar eu am MZ ES de 250, de vreo 15 ani, cred ca recunosc si eu motorul meu, deci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te lasa pacalit de rezervorul de java, astea sunt singurele poze care le am,nu stiu daca poti sa-ti dai sema de motor dar sigur e de cz seria 455 asa scrie pe placuta de pe cadru

http://www.4shared.com/file/98715125/297fc239/P1010132.html

http://www.4shared.com/file/98715637/db2584d1/P1010138.html

http://www.4shared.com/file/98715975/5a1b67c4/untitled.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te lasa pacalit de rezervorul de java, astea sunt singurele poze care le am,nu stiu daca poti sa-ti dai sema de motor dar sigur e de cz seria 455 asa scrie pe placuta de pe cadru

http://www.4shared.com/file/98715125/297fc239/P1010132.html

http://www.4shared.com/file/98715637/db2584d1/P1010138.html

http://www.4shared.com/file/98715975/5a1b67c4/untitled.html

 

Andrei, nu insista, e de MZ ES. Al tău are toba pe stînga, cel de MZ pe dreapta, seria pe motor e în alt loc, la MZ este pe dreapta, sînt Âşi alte deosebiri sesizabile la o primă vedere, cum ar fi forma qulasei etc.

Uite un MZ ES restaurat în Germanica, la mama lui Âşi compară cu ce ai tu Âşi cu pozele lui The Iceman. post-7334-1239817417_thumb.jpg

Toate bune! :wacko:

 

Uite Âşi două poze din manualul de reparație al MZ-ului, care sper să te lămurească!

post-7334-1239817615_thumb.jpgpost-7334-1239817598_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu motorul originalpost-15737-1239831676_thumb.jpg

Cu motorul de mzpost-15737-1239831690_thumb.jpgpost-15737-1239831707_thumb.jpgpost-15737-1239831721_thumb.jpg

in seara asta am reusit sa scot si o scanteie cu aprinderea de drujba.

Tare mie frica sa nu aiba cuita stricata, acum nu are lantul pus dar am tot dat la pedala si am schimbat dar decat in treptele 1 si 2 imi invarte pinionul.

Am sa mai pun poze dupa ce mai fac cateceva la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca cuiva i se potriveste vreo "pesa"..........preturi negociabile/ a se citi foarte flexibile..........noi nu sunt........dar acum cativa ani oftam si eu dupa cate ceva ...care nu era de gasit

contact pe pm, sau tel 0766.102.201

post-15613-1240219639_thumb.jpg

post-15613-1240219700_thumb.jpg

mai apare un ghidon de scuter....doar pentru comenzile de la ghidon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
daca cuiva i se potriveste vreo "pesa"..........preturi negociabile/ a se citi foarte flexibile..........noi nu sunt........dar acum cativa ani oftam si eu dupa cate ceva ...care nu era de gasit

contact pe pm, sau tel 0766.102.201

post-15613-1240219639_thumb.jpg

post-15613-1240219700_thumb.jpg

mai apare un ghidon de scuter....doar pentru comenzile de la ghidon

doua furci si dinamul as avea nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit! Va citesc demult, dar e prima data cand postez.

M-ar interesa un releu de incarcare de 6V, pentru un CZ Sport 175 cmc din 1976, daca se poate neumblat in el (al meu cred ca este compromis, la relanti imi arata o incarcare de 6,8-7,2 volti, iar in ture sare de 9V, si motocicleta merge doar pana se termina acumulatorul...).

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....cota 0......58 mm..........mai sunt oare cilindrii in cota 0 ?.incearca la motor-line, anul trecut aveau toate cotele

da cred ca mai exista. omul de la care o sa iau maine cz-ul asta a zis ca are motorul cota 0. sper sa fie asa.

Cat vrei pe piston si pe maneta de acceleratie de pe ghidonul de scuter.?

Segmenti ai?

mai mi-ar trebui un pinion de fata cu nr de dinti<16

Maine o sa iau cz-ul de mai jos de pe care am sa vand urmatoarele:

Aripa fata: 30 ron

Aripa spate: 30ron

cutii laterale 20ron amandoua

Dinam + releu= 20 ron optional + un rotor nou nebobinat =25 ron

Sar putea sa dau si amortizoarele spate

Bord cu far , sticla originala nezgariata : 30 ron

Poate dau si bobina de inductie... mai vb dupa ce il iau:

post-15737-1240244137_thumb.jpgpost-15737-1240244152_thumb.jpg

 

era sa uit. as da si toba care pentru vremea ei e in stare foarte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit am terminAt si eu motorul , am AsA o stAre de implinire cand ma uit la el,

fratilor, vouA vi s-a intAmplat , sA stAti cu orele p scaun si sA Admirati un motor, sa studiAti pAnA si ultimA piulitA d la el,? sii bafta tuturor care Au moto la reconditionAre, si la cAt mai multA rabdare si atentie

post-46232-1240249037_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tzi-a iesit super motorul, chiar daca e lustruit s-a mai scris pe forum ca motoarele pe vremuri nu ieseau din fabrica lustruite asa. nu conteaza oricum o sa arate super!!!

DEspre chestia cu holbatu si frecatu la motoare se intampla, am pierdut o vara cu un simson, toata ziua cu peria pe el, dupaia cu vopsit, apoi alta vara cu un cz 175 tot asa.... da imi aduc aminte cu placere cand vad pozele cu finalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
in sfarsit am terminAt si eu motorul , am AsA o stAre de implinire cand ma uit la el,

fratilor, vouA vi s-a intAmplat , sA stAti cu orele p scaun si sA Admirati un motor, sa studiAti pAnA si ultimA piulitA d la el,? sii bafta tuturor care Au moto la reconditionAre, si la cAt mai multA rabdare si atentie

prietene te respect :wink: pt ce ai facut. :wink: esti un adevarat pasionat de comuniste!! bravo tie!! am si eu CZ dar acuma nu ma pot apuca de el!! motorul lai slefuit? cat ai dat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit am terminAt si eu motorul , am AsA o stAre de implinire cand ma uit la el,

fratilor, vouA vi s-a intAmplat , sA stAti cu orele p scaun si sA Admirati un motor, sa studiAti pAnA si ultimA piulitA d la el,? sii bafta tuturor care Au moto la reconditionAre, si la cAt mai multA rabdare si atentie

chiuloasa aia nu e de serie.de pe ce motor e?sau e facuta de cineva?cilindrul e de CZ Sport?

 

da cred ca mai exista. omul de la care o sa iau maine cz-ul asta a zis ca are motorul cota 0. sper sa fie asa.

Cat vrei pe piston si pe maneta de acceleratie de pe ghidonul de scuter.?

Segmenti ai?

mai mi-ar trebui un pinion de fata cu nr de dinti<16

Maine o sa iau cz-ul de mai jos de pe care am sa vand urmatoarele:

Aripa fata: 30 ron

Aripa spate: 30ron

cutii laterale 20ron amandoua

Dinam + releu= 20 ron optional + un rotor nou nebobinat =25 ron

Sar putea sa dau si amortizoarele spate

Bord cu far , sticla originala nezgariata : 30 ron

Poate dau si bobina de inductie... mai vb dupa ce il iau:

post-15737-1240244137_thumb.jpgpost-15737-1240244152_thumb.jpg

 

era sa uit. as da si toba care pentru vremea ei e in stare foarte buna.

salut!daca il iei pana la urma m-ar interesa si pe mine carterele[daca le dai].

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiuloasa aia nu e de serie.de pe ce motor e?sau e facuta de cineva?cilindrul e de CZ Sport?

 

 

da asA e cilindru e d cz sport, iAr chiuloAsA e facuta d un nene, care avea tot un cz 175 pt competitii, o am si pe cealaltA dar din cAnd in cand varstA mea isi spune numele, si Am ales sa o folosesc pe Asta, deasemenea nici rezervorul original nu il pun, l-am inlocuit cu unul tot de cz sport, dAr il Am si pe celelalt, si ideal Ar fi sA pot sA mAi fac rost de inca un cz si sa folosesc doAr piese originAle lA restaurAre, imi plAce enorm originAlul, dar din cAnd in cAnd mAi pun cate cevA mai mult pe el , imi plAce ideeA de A iesi in evidentA, mAcAr putin, AstA doar pentru cine vede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...