Sari la conținut

CZ


ShereKhan
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

120ml...asta daca este furca originala de CZ Sport. Daca vrei sa fie mai "moale" poti pune numai 100ml-110ml...si in acest fel protejezi si simeringurile in caz ca mai scapi pe enduro cu ea! ;)

ok mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

As vrea sa readuc in discutie urmatorul lucru:

Din ce ar fi recomandat sa se faca refacerea unei garnituri la robinetul rezervorului pt. un cz de 175 (al meu).Klingherit sau din dop de pluta ? voi aveti alte sfaturi si idei ?

Colegul nostru Ivan pedala ma ajutat in trecut cu un robinet care necesita o alta garnitura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incerca sa pui pluta sau klingherit, se vor face praf! Incearca sa faci acea garnitura din cauciuc rezistent la benzina sau in cel mai rau caz din piele, dar grosimea sa nu depaseasca grosimea garniturii originale. La fel si gaurile, cauta sa le faci cit mai apropiate de original, cu o potricala (preducea) potrivita, ca sa nu pierzi benzina din rezervor in stationare. Sau poti comanda la Tg-Mures una originala (sau chiar mai multe, si imi trimiti si mie citeva :P )...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau ca si in trecut....... revin cu aceiasi rezolvare, adica alt robinet. Am dat si magazinul on-line la data respectiva, cauta la prima ta postare legata de robinet.

Crede-ma am incercat cu toate materialele care mi-au trecut prin minte, si nu tine, adica ori curge, ori de la benzina se obtureaza orificiile.

Am facut din : cauciuc de diferite calitati ( inclusiv garnituri de frana auto), pluta, piele, chiar si ceva linoleum care parea bun la contactul cu benzina.

cei de la Motor-line au spus ca ocazional au mai avut si doar garnitura,

sau un site : piesescutere.ro de mai tin bine minte.

spor !

doar 3 min de cautare :

http://www.piese-scutere.net/products/BABETTA-garnitur%C4%83-robinet-benzin%C4%83.html

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut din : cauciuc de diferite calitati ( inclusiv garnituri de frana auto), pluta, piele, chiar si ceva linoleum care parea bun la contactul cu benzina.

 

 

Am de ani buni garnitura din pluta de la garnitura baie de ulei Dacia.Tine foarte bine. Adevarat ca dupa o iarna, la prima deschidere curge pina se imbiba cu benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

/index.php?/topic/198569-cz/?p=3460710

Lenesule! Cu doar o pagina in urma scria asta! :-L

Furcile la CZ sint cam la fel, si chiar daca nu se aseamana, au la interior aceeasi cantitate de ulei. ;)

Difera doar cele de cross, fiindca sint mult mai mari si unele dintre ele sint cu ulei, altele cu ulei si aer, iar unele doar cu aer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand C.Z 1.75 pret negociabil ! Pentru detali sunati la nr 0765307358 sau 0720427864

Daca ai cateva poze prezinta-ne si noua motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai cateva poze prezinta-ne si noua motocicleta.

 

 

Momentan e desfacut motoru in 2 pentru ca trebe sa fac 2 bucse pentru axu de la pinioanele de viteza .. din cutia de viteze ca le-am mai facut o data si strungaru a folosit in bronz de proasta calitate .. e singura problema ... ( Este inscris cu numere vechi ) Plus am segmenti noii pe toate cotele nu stiu sigur cite perechi am un cilindru nou , ambelaj nou , cutie de viteze de rezerva buna , inca un cadru dar nu in stare foarte buna, capace de la cutie de viteza si capac de pe partea cu dinamu, un buzunar pe dreapta, arcuri de telescoape spate , Lant , cric de rezerva , carburator de rezerva, Butuc roata fata de rezerva, aparatori de lant sunt reconditionate si nu le-am folosit nici o data.

post-56785-0-78650500-1372432067_thumb.jpg

post-56785-0-65562400-1372432074_thumb.jpg

post-56785-0-06145300-1372432081_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal as fi interesat de cateva piese enumerate de tine mai sus si anume Ambielajul, cilindru si segmentii impreuna cu pistonul.Dar nu stiu daca esti dispus sa dai din piese si separat sau numai impreuna cu motocicleta.Oricum, ai hotarat un scor pentru tot tacamul ? :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Retin motocicleta asta din niste posturi mai vechi in urma cu destula vreme.

Iti urez bafta la vanzare si daca totusi vei fi dispus sa renunti separat la acele piese contacteaza-ma sa discutam pe privat! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-15287-0-53534800-1372823528_thumb.jpg

Eu personal as fi interesat de cateva piese enumerate de tine mai sus si anume Ambielajul, cilindru si segmentii impreuna cu pistonul.Dar nu stiu daca esti dispus sa dai din piese si separat sau numai impreuna cu motocicleta.Oricum, ai hotarat un scor pentru tot tacamul ? :smoke:

Asa ceva te-ar interesa ? 150 lei. Alte discutii 0748614491



attachicon.gifImagine0118.jpg

Asa ceva te-ar interesa ? 150 lei. Alte discutii 0749614491

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru oferta dvs. insa distanta dintre Iasi si judetul Timis este cam mare.Daca ati avea pe cineva care vine spre judetul Timis vreodata anuntati-ma! :wave:



Asta a patit in acest sfarsit de saptamana un amic la motocicleta personala un cz 175 cu set sport.Norocul ca l-am ajutat cu un piston asemanator (sport) si cota corespunzatoare vechiului cilindru care din fericire na fost afectat.



Cineva ia aruncat intentionat un surub in chiuloasa apoi a infiletat bujia.Am scos surubul respectiv impreuna cu amicul meu.Oameni cu niste caractere de tot rahatul.

post-27109-0-78577700-1373290242_thumb.jpg

post-27109-0-44902800-1373290258_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia acum vad ca exista si topicul CZ-istilor

 

b5pn.jpg

 

Sunt in continuua cautare de piese originale care sa ii modifice aspectul (semnalizatoare, oglinzi, etc). Cine are si nu le intrebuinteaza conform regulamentului de ordine interioara este rugat sa transmita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Salut!

Mi am cumparat azi un CZ 175 din 1960. Ajung acasa peste doua saptamani dar deja ma informez. Bineinteles ca CZ ul trebuie restaurat dar am si doua intrebari una este in legatura cu actele: are talon vechi si este scoasa din circulatie. Cum o reinscriu? A doua este visavis de semnalizari. Vad ca modelul asta la acea vreme nu avea semnalizari. In cazul asta ce se va intampla la RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...